|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/1: مريم شكايتي نداشت
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3264
چهار شنبه 18 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2993 1/8/96 > صفحه 20 (روزنامه فردا) > متن
 
      


يادبود 
مريم شكايتي نداشت
بزرگداشت ميرزاخاني در استنفورد برگزار شد


شرق: مراسم بزرگداشت پروفسور «مريم ميرزاخاني»، نابغه بزرگ رياضي ايران، در دانشگاه استنفورد برگزار شد تا فرصتي ديگر باشد براي يادکردن از زندگي کوتاه و موثرش و نقشي که در رياضيات داشت. در ابتداي مراسم که از سوي بخش رياضي و تحقيقات دانشگاه استنفورد برگزار شده بود، مجموعه اي از عکس هاي ميرزاخاني به همراه آهنگي غمگين به نمايش گذاشته شد. خانواده، دوستان و همکاران ميرزاخاني اين بار دور هم جمع شده بودند؛ هرکس به طريقي. بيشتر سخنرانان مراسم استادان و همکاران او بودند. از نظر يکي از سخنرانان، زندگي فشرده او پر از انگيزه براي زنان در سراسر جهان است. الينا الئنور، يکي از استادان رياضي دانشگاه استنفورد که همکار و دوست او بود، مريم را مهربان و دوست داشتني توصيف کرد که ساعت ها درباره فرزندانشان با هم صحبت مي کردند. او به جوايز معتبر جهاني و انجمن هايي که مريم ميرزاخاني عضو آنها بود، اشاره کرد که همه را قبل از ٤٠سالگي دريافت کرده بود. الئنور گفت: «ميرزاخاني الهام بخش زندگي اطرافيانش در سطحي بالا بود».
     همسرش «يان وندراک»، جزئياتي را مانند «نداشتن شکايت از سرنوشت و تسليم بودنش» و اينکه «معتقد بود فرد خوش اقبالي است» و تاکيد بر اين نکته که «زندگي شان در رياضيات خلاصه نمي شد» و «او دوست نداشت به او به عنوان يک قرباني نگاه شود» براي حاضران بيان کرد. «وندراک» درباره همسرش گفت: «مريم اخلاق خاصي داشت و به بسياري از چيزهايي که ديگران به آنها علاقه مند هستند، بي تفاوت بود. او زمان زيادي براي ميهماني و جشن نداشت و دقيقا مي دانست که چه کاري مي خواهد انجام دهد و براي آن نقشه اي کامل و دقيق داشت و هيچ اهميتي نمي داد که ديگران چه چيزي درباره او مي گويند. او ذهني بسيار قدرتمند داشت».
     نکته مهمي که يان گفت، درباره زماني بود که سرطان بيشتر و جدي تر شده بود: «زماني که مشخص شد پيشرفت سرطان در بدن مريم به قدري زياد شده که تقريبا اميدي وجود ندارد، به من گفت خب، به هرحال زندگي عادلانه نيست؛ همان طور که زماني که در يک خانواده خوب و با بهره هوشي بالا و افراد خيلي خوب در کنار خودم به اين دنيا آمدم، عادلانه نبود. من شکايت و گله اي از اين بابت ندارم؛ چون بسياري از افراد در دنيا اين دارايي ها را ندارند». پرسي آوياکانيس، رياضي دان و همکار سابق مريم ميرزاخاني و دوست خانوادگي او، در اين مراسم گفت: «علاوه بر شوک و غم ازدست دادن او، دوست دارم به تعدادي از دستاوردهاي درخشاني اشاره کنم که مريم براي ما بر جاي گذاشت. به نظرم بيشتر رياضي دانان فقط مي توانند سوسويي را از آنچه او ديد، ببينند. در سال هايي که در استنفورد بود، مانند پرتو نوري درخشيد» و بعد از آن به توضيح هندسي ريماني و جنبه هاي مهم کار او پرداخت.
     آلکس رايت، استاديار دپارتمان رياضيات دانشگاه استنفورد، از خاطره اولين باري که مريم را ديد، ياد کرد: « او در دفترش در استنفورد بود و من داشتم به عنوان دانشجوي تازه فارغ التحصيل شده او را مي ديدم. تخته سياه او پر بود از معادلات رياضي. او سعي مي کرد فقط بخش هاي کوچکي از تخته سياه را پاک کند و در همان جاها بنويسد. با شور و شوق صحبت مي کرد و ايده هايش را با ملاحظه به اشتراک مي گذاشت. او ايده هاي مختلف را مثل يک مجموعه از شخصيت ها که با يکديگر صحبت مي کنند، مطرح مي کرد. وقتي شروع کردم به فهميدن عمق درک و ديد او، عظمت و اعجابي را احساس کردم. دو سال بعد به همان دفتر برگشتم. خيلي مشتاق بود که کار را شروع کند. باز هم شروع به بحث کرديم. هميشه خوش بين بود و همان طور که دانشجويانش به ياد دارند، در هر پرسشي، هر چقدر هم که خام انديشانه بود، جنبه شگفت آوري مي ديد. شور و اشتياق او مسري و فراگير بود. حتي اگر رياضيات خسته کننده و عذاب آور ظاهر مي شد، مريم مرعوب نمي شد و من وقتي با او کار مي کردم، هر ترسي دود مي شد و به هوا مي رفت. هميشه سعي مي کرد به مطبوعات و رسانه ها بي اعتنا باشد و اينکه به يک چهره مشهور تبديل شده بود، او را تغيير نداد. ولي واقعا دوست داشت به همکاران رياضي دان خود کمک کند؛ به ويژه رياضي دانان جوان».
     او در بخش ديگري از سخنانش گفت: «به تازگي مريم سردبير يکي از معتبرترين ژورنال هاي رياضيات شده بود. بيشتر مقاله هايي را ‎که به اين ژورنال فرستاده مي شوند، پس مي فرستند و مراحل خواندن مرور مطالب فرستاده شده به آن خيلي طولاني هستند. مريم بارها به من گفته بود خيلي دلم مي خواست اين مقاله را قبول کنم و کاري کنم که نشريات آن را بپذيرند. وقتي سرطان مريم عود کرد، مي خواست به کار ادامه دهد. من نگرانش بودم و غمگين بودم، ولي مريم حتي وقتي درباره مشکلاتش صحبت مي کرد، به من احساس آرامش مي داد. خودش آرامش داشت و همچنان خودش بود؛ کنجکاو، درخشان و شجاع بود. طوري بود که من فکر مي کردم حتما درمان مي شود. اکنون که ما سوگوار او هستيم، دلم مي خواهد زيبايي و قدرت رياضيات او را به ياد بياورم و قدرت شخصيت او را که مرا متقاعد مي کرد حتي موقعي که او در رنج و درد بود، لبخند بزنم». يحيي تابش، درباره نوجواني مريم نيز گفت: «اولين بار او را در کمپ تابستاني دانشگاه صنعتي شريف در تهران، ديدم. به نظرم ١٥ سال داشت. دانش آموزان بسياري در آن کمپ رياضيات بودند، ولي او خيلي باانگيزه بود و پرانرژي و توجه همه دانش آموزان و استادان ديگر را در آن کمپ به خود جلب کرده بود. خارق العاده بود. يکي از همکارانم در آن کمپ چالش هايي را مطرح کرد (روي تابلو نشان مي دهد) که نسخه ساده سازي شده آن بود که هنوز ثابت نشده است و مريم آن را حل کرد که اولين مطلبي بود که از او منتشر شد، وقتي که او هنوز دانش آموز دبيرستان بود». در اين برنامه گفته شد که مريم علاقه زيادي به ورزش شنا داشت و در اين رشته متبحر بود و به گوش دادن به راديو و مطالعه زندگي نامه افراد نيز علاقه داشت. يکي از استادان هم به علايق مريم اشاره کرد که به داستان هاي کارآگاهي و علمي- تخيلي علاقه داشت و جزئيات برايش جذاب بود.
     قرار بود طبق توافق قبلي، ازهزينه هاي گل اين مراسم، مبلغي به عنوان کمک به خيريه به صندوق يادبود «مريم ميرزاخاني» در دانشگاه استنفورد واريز شود. کسري رفيع، رويا بهشتي و ليلا ميرزاخاني از ديگر سخنرانان اين جلسه بودند و در پايان يان وندارک، همسر مريم ميرزاخاني، نطق پراحساسي ايراد کرد و قطعه «نازنين مريم» را با پيانو نواخت.
    یادبود: مريم شکايتي نداشت / بزرگداشت ميرزاخاني در استنفورد برگزار شد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2993 به تاريخ 1/8/96، صفحه 20 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي سلامت
متن مطالب شماره 26 (پياپي 702)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است