|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/16: پيام زائران اربعين در سكوت رسانه هاي استكبار
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22164
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21766 16/8/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


پيام زائران اربعين در سكوت رسانه هاي استكبار
اتحاد امت اسلام نهفته در پياده روي اربعين - بخش پاياني

نويسنده: هديه آقاپور

سفري که از دل شروع شده و به چشم ها ختم مي شود، عاشقان حسيني با پياده روي سه روزه چشمشان به کعبه ايثار و عشق روشن شده و با درک و شبيه سازي گوشه اي از دردي که اسراي کربلا کشيدند، راه حسين(ع) را لبيک مي گويند.
    رسم پياده روي اربعين با دل سپردن به آن آسمان با 72 ستاره، عظمتي دارد که مفهوم و تفسيرش در اينجا نگنجيده و چندين کتاب را در بر مي گيرد.
    اما اين کنگره عظيم انساني با اينکه جلوه گر حضور ميليوني شيعيان است ديگرمذاهب از مليت هاي مختلف را مجذوب خود کرده است تا به صورت کارواني راه حسين(ع) را لبيک گويند. به عنوان مثال حضور کاروان مسيحيان و ديگر مذاهب و مليت ها که راه طولاني اي را از سر ارادت مي پيمايند تا نظاره گر اين شکوه و عظمت از نزديک باشند.
    اين حضور ميليوني شيعيان، مسلمانان و مذاهب با مليت هاي مختلف در راهپيمايي اربعين نشان مي دهد که جهان هنوز تشنه راه حسين(ع) است و عدالت محوري بايد در راس همه برنامه ها قرار بگيرد.
    
    جلوه اي از جامعه مهدوي در اربعين
    تجمع قريب به 30 ميليون انسان در موعد مقرر در يک سرزمين يک حکومت مقتدري مي خواهد که با وزارت خانه هاي متعددي به اين مردم خدمت رساني کند.
     اما حکومت الهي که در سايه پرچم امام حسين عليه السلام در کربلا رقم خورده مردم را چنان خاضع و خاشع ساخته است که هيچ کس درصدد منافع فردي و بدست آوردن لقمه ناني نيست بلکه هر کجاي آن سرزمين مردم از جان و مال خود گذشته اند تا ارتزاق و مکان استراحت زائران را به نحو شايسته تهيه کنند.
    وحدت و برادري، ايثار و فداکاري، امنيت در جهات مختلف، سعي و تلاش همگاني براي تقرب به خداوند، احترام به حقوق ديگران، گذشت از منافع مادي، سعي در خدمت به خلق خدا و...از نشانه هاي يک جامعه توحيدي است که خداوند وعده تحقق آن را داده است و در عصر ظهور به بهترين شکل ممکن ان شاءالله فراهم خواهد شد، اما گوشه ايي از اين از خودگذشتگي در پياده روي اربعين ديده مي شود.
    در اين پياده روي با صحنه هايي روبرو مي شويم که در هيچ مراسم و مناسکي مشاهده نمي شود اين گونه پذيرايي کردن از زائران درحالي که التماس مي کنند تا از پذيرايي آنها استفاده کنيد، افرادي که کفش ها را واکس مي زنند، پاشويه مي کنند و يا با دست و دستگاه مشت و مال مي دهند، هيچ کدام در هيچ جايي پيدا نمي شود.
    کارشناسان مذهبي معتقدند زيبايي هاي پياده روي اربعين، همان ويژگي هاي جامعه مهدوي است. ايثار و همدلي، وجود امنيت رواني بالا، برخي ها از پياده روي اربعين اين گونه تعبير مي کنند که مانند بهشت است، هرچه بخواهي به بهترين شکل در اختيار شماست.
    جالب است که هافينگتون پست در گزارش خود با اشاره به اينکه در طول راهپيمايي اربعين حسيني مي توان تجسم عيني ارزش هايي چون صبر، خويشتنداري، فداکاري، از خودگذشتگي، بخشش و اخوت و برادري را مشاهده کرد، اين گونه مي نويسد: قهرمانان واقعي اين افراد هستند که ترسيم کننده و به وجود آورنده بزرگ ترين حماسه بشري هستند، نه قهرمانان واهي و پوشالي که هاليوود در استوديوهاي خود خلق مي کند.
    اين نشريه آمريکايي يادآور مي شود: اگر حقيقتا مي خواهيد با اسلام واقعي و حقيقي آشنا شويد، به شما زيارت اربعين توصيه مي شود، چراکه جشنواره و همايش ارزش هايي است که محمد(ص) آنها را به بشريت عرضه کرد و تکفيري هاي افراطي تلاش مي کنند، آن را تحريف کنند، همان کساني که نوادگان قاتلان حسين(ع) در روز عاشورا هستند!
    آيت الله حسن ممدوحي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «رفتار و کردار مردم حاکي از انگيزه و عشق است، هرچه کار سخت تر باشد و مردم به آن حساس تر باشند عشق فراوان تري را هم مي طلبد.»
    وي ادامه مي دهد: «عشق ولايي مردم نسبت به اباعبدالله عليه السلام محرک حرکت آنها در اربعين حسيني است که مي بينيم همه چيز به طرز عجيبي خاضعانه و خاشعانه در همه سطوح و زوايا در طبق اخلاص قرار مي گيرد.»
    آيت الله ممدوحي خاطرنشان مي کند: «انتظار فرج کلي، موضوعي است قدرتبخش به اين معنا که ما مي دانيم صاحب عصر و زمان داريم، همين امر استعداد ما را اشباع مي کند و اشتياقمان را چند برابر که در اربعين حسيني شاهد جلوه کوچکي از جامعه مهدوي هستيم که ان شاء الله در نزديکي شاهد ظهور مولايمان باشيم.»
    
    پيامدهاي اجتماعي و تربيتي اربعين
    مشي اربعين با مختصات خاص خود همچون فراغت از الگوهاي مالوف زندگي روزمره و تجربه شيوه اي جديد از زندگي معنوي، تمريني براي سبک زندگي اسلامي است که از گوشه گوشه آن شميم راه و رسم امام حسين عليه السلام استشمام مي شود. آنگاه که زائر اربعين، تمامي تعلقات خود را به گوشه اي وا مي نهد و مسير عشق را مي پيمايد، شيوه اي جديد از زندگي را تجربه مي کند که بر محور توحيد است، زيرا همه آنچه غير اوست را وانهاده و در راه قرباني راه حق (راه امام حسين(ع) روزها و ساعت ها طي طريق مي کند و اين همان معناي زندگي توحيدي است.
    حضور زائران حسيني از کشورهاي مختلف جهان و حتي مذاهب متفاوت در مراسم اربعين، تا حد زيادي از مجادلات بي پايه اي چون عرب - عجم، شيعه - سني و... مي کاهد. به معناي ديگر تنوع قومي و مذهبي در مراسم اربعين کمک مي کند تا مفهوم امت به جاي ملت نشسته و از هزينه هاي تفرقه در جهان اسلام کاسته شود.
    حجت الاسلام والمسلمين محمدحسن اختري دبيرکل مجمع جهاني اهل بيت عليهم السلام در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «اساسا زيارت هايي که براي ائمه معصومين (ع) قرار داده شده به ويژه زيارت حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام براي ارتباط، علاقه و محبت ميان طرفداران، علاقمندان و پيشوايانشان است.»
    وي ادامه مي دهد: «اينکه به ما دستور دادند که به زيارت ائمه اطهار(ع) برويم براي آن است که تجديد ارتباط و محبت شود و ارادت خودمان را به آن بزرگواران اعلام کنيم و ثمرات آن پي بردن به اهداف و رسالتي است که در آن شخصيت عظيم وجود دارد.»
    حجت الاسلام والمسلمين اختري در ادامه همين بحث تصريح مي کند: «همه بزرگان سفارش به زيارت اباعبدالله(ع) کردند چرا که مردم از اهداف مقدس سالار شهيدان دور نيفتند و اين يک بحث تربيتي است.»
    دبيرکل مجمع جهاني اهل بيت(ع) تاکيد مي کند: «مباحثي چون مبارزه و ايستادگي اباعبدالله(ع)، جهاد در راه خدا در زيارت امام حسين(ع) جلوه گر است و به انسان انگيزه مي دهد تا اين جهاد را سرلوحه زندگي خويش قرار دهد تا به اقتضا در ميدان جهاد حضور پيدا کند.»
    وي با اشاره به مسئله امر به معروف و نهي از منکر در جهان اسلام اظهار مي دارد: «در اين زيارت ما شهادت مي دهيم که مولايمان براي امر به معروف و نهي از منکر قيام کرد و همين موضوع براي خودمان نيز درس و انگيزه اي است براي ادامه امر به معروف و نهي از منکر تا در جامعه، فردي خنثي نباشيم.»
    حجت الاسلام اختري اضافه مي کند: «زيارت امام حسين(ع) همه اش درس است تا انسان آن را در زندگي به کار گيرد، اربعين تنها رفتن و خسته شدن نيست بلکه گرفتن درس و آموزش، ايجاد ارتباط، مودت و اظهار ارادت به ساحت اباعبدالله است.»
    دبيرکل مجمع جهاني اهل بيت(ع) پيرامون زيارت اربعين حسيني مي گويد: «بسيار بجا است که در اين حرکت ميليوني راهپيمايي اربعين آموزه هاي ديني امام حسين(ع) را نشر داده و از اين فرصت براي ريشه دار کردن باورهاي ديني استفاده کنيم، زيارت ايمان را تقويت کرده و شجاعت را افزايش مي دهد.»
    وي درباره بازسازي روحي در زيارت اربعين مي گويد: «کساني که آماده اين زيارت مي شوند بايد با معرف به آن قدم بگذارند و از سوي ديگر انساني که به زيارت امام حسين مي رود و باز مي گردد بايد تغيير پيدا کند و حسيني بازگردد.»
    
    بازتاب غير قابل کتمان
    تسهيل امکان انتقال پيام تشيع در سطح جهان از طريق مراسم اربعين موضوع مهمي است، از آنجا که تشيع در طول تاريخ در اقليّت بوده و به همين جهت صاحبان قدرت و ثروت از نشر عقايد آن ممانعت به عمل آورده اند، نياز به فضايي دارد تا توجه جهانيان را به پيام خود جلب نمايد و اربعين به عنوان بزرگ ترين اجتماع بشري امکان چنين امري را مهيا ساخته است.
    عظمت اربعين هم از حيث کثرت و هم از حيث محتوا، ناديده گرفتن آن را ناممکن ساخته و علي رغم تلاش غول هاي رسانه اي جهان براي عبور بي سرو صدا از کنار آن، پژواک لازم را در سطح جهاني يافته است.
    همچنين بخش عمده زيارت رفتن و زيارت نامه ها را موضوع سياسي تشکيل مي دهند؛ زيرا در زيارت نامه معمولا علاوه بر سلام و درود فرستادند به شخص زيارت شوند اعلام همسويي و موضع گيري، شهادت و تاييد شخص زيارت شونده ولعن بر قاتلان آن امام نيز هست، اين چيزي است که در متن اکثر زيارت نامه ها وجود دارد. اما از اينکه بگذريم شرکت در همايش ميليوني اربعين حسيني در اين چند سال اخير از اهميت خاص سياسي - عبادي برخوردار است.
    محمدحسن قديري ابيانه کارشناس مسائل سياسي در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «راهپيماي اربعين بزرگ ترين تجمع و راهپيمايي در همه کشورها در طول تاريخ است و قدرت شيعيان را به نمايش مي گذارد.»
    وي ادامه مي دهد: «در اين راهپيمايي عظيم اربعين حدود نزديک به 3 ميليون ايراني شرکت مي کنند، هرچند رسانه هاي استکباري تلاش مي کنند عظمت اين راهپيمايي را ناديده گرفته و يا کوچک شمارند اما سياستمداران آنها اهميت آن را به خوبي درک مي کنند و پيام اربعين را مي فهمند و به همين دليل از انتشار دقيق و گسترده اخبار مربوط به اربعين ترس و واهمه دارند و اجازه نمي دهند به درستي اين رخداد عظيم در صدر اخبار رسانه هايشان قرار بگيرد.»
    اين کارشناس مسائل سياسي مي افزايد: «جالب است که موانع و تهديد تروريست ها باعث نشده تا حضور ميليوني مردم در راهپيمايي اربعين کم شود. با آغاز راهپيمايي اربعين حسيني ابعاد و اهميت آن بيش از پيش مشخص مي شود.»
    قديري ابيانه در پايان خاطرنشان مي کند: «اين راهپيمايي و پذيرايي شگرف عراقي ها از زائران و حضور 3 ميليون زائر ايراني پيوند ميان ملت ايران و عراق را مستحکم تر خواهد کرد:»
    امام حسين(ع) و نهضت عاشورا با وجود تمام تلاش هايي که در اين زمينه صورت گرفته است بازهم براي بسياري از جهانيان ناشناخته است يا تصوير درستي از آن ندارند.
     همايش بزرگ و ميليوني اربعين حسيني همگان را براي شناخت امام حسين(ع) و قضيه که در سال ۶۱ ه.ق. در کربلا اتفاق افتاد فرا مي خواند.
    و کيست که نداند اين نهضت تا قيام ولي عصر ارواحنافداه ادامه خواهد داشت و ياران آخرالزماني حضرت مهدي موعود(ع) در اين حرکت نمادين به امام حسين(ع) اعلام مي کنند که تمامي سعي خود را خواهيم کرد تا براي فرزندت مهدي(ع) ياراني همچون ياران عاشورايي شما باشيم.
    پيام زائران اربعين در سکوت رسانه هاي استکبار / اتحاد امت اسلام نهفته در پياده روي اربعين - بخش پاياني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21766 به تاريخ 16/8/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 84 بار
    آثار ديگري از "هديه آقاپور"

  اشتغالزايي و ارز آوري در رونق صنعت فرش ايران / صنعت فرش دستباف و فرصت ها و چالش هاي پيش رو - بخش پاياني
هديه آقاپور، كيهان 20/6/97
مشاهده متن    
  تاريخ درخشان يك تار و پود در تنگاتنگ رقابت جهاني / صنعت فرش دستباف و فرصت ها و چالش هاي پيش رو - بخش نخست
هديه آقاپور، كيهان 19/6/97
مشاهده متن    
  موضع قدرت و سرمايه دفاعي ايران اسلامي / چه كساني از بازي سايه جنگ سود مي برند؟
هديه آقاپور، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
  جديت در برخورد با مفسدين و افق هاي تازه در تحولات اقتصادي / مبارزه با مفاسد اقتصادي با عزمي جدي و راهكارهايي كارشناسانه
هديه آقاپور، كيهان 30/5/97
مشاهده متن    
  فرصت طلايي اقتصاد مقاومتي در برابر استكبار / آيا برنامه اي براي مقابله با تحريم هاي جديد وجود دارد؟
هديه آقاپور، كيهان 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت و مهندسي بهداشت محيط
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است