|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/22: مرتضي مبلغ در گفت و گو با «اعتماد»: دولت ارتباط منسجم و سازمان يافته اي با اصلاح طلبان ندارد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4341
شنبه 24 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3953 22/8/96 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
مرتضي مبلغ در گفت و گو با «اعتماد»: دولت ارتباط منسجم و سازمان يافته اي با اصلاح طلبان نداردگروه سياسي - نسبت جريان اصلاحات با دولت روحاني به دليل نقش حمايتگري اين جريان در انتخابات همواره مورد بحث فعالان اصلاح طلب بوده است.
    ائتلاف اصلاح طلبان با معتدلين در كشور آغاز گر نوع جديدي از سياست ورزي در كشور بود كه اساسا تعريف و شكل مشخص و از پيش تعيين شده اي براي آن وجود نداشت. نبود احزاب قدرتمند مهم ترين دليل اين امر بوده است. در حالي كه چنين خلايي در كشور احساس مي شد، اصلاح طلبان در يك فضاي سردرگم از ابتداي روي كار آمدن دولت روحاني به بيان نقد و نظرشان نسبت به عملكرد دولت پرداخته اند و اقدامي جدي براي حل اين معضل صورت نگرفته است. مرتضي مبلغ، معاون سياسي وزير كشور دولت اصلاحات و فعال سياسي اصلاح طلب در گفت وگو با «اعتماد» ارتباط اصلاح طلبان و دولت را از ابتداي تشكيل آن تاكنون تشريح مي كند كه در ادامه مي خوانيد:
    
    بعد از اينكه دولت يازدهم روي كار آمد ارتباط بين اصلاح طلبان و دولت چطور پيش رفته است؟ در برهه هاي مختلف در ارايه راهكارها، پيشنهادات و نقدها اصلاح طلبان چقدر مورد توجه روحاني بودند؟ آيا اصلاح طلبان در انتصابات و انتخاب هاي دولتي نقش داشتند؟
    از همان ابتدا هم هيچ رابطه سازماني يا منسجم تشكيلاتي بين اصلاح طلبان و آقاي روحاني وجود نداشت. اصلاح طلبان بر اساس كسب سهم از دولت از آقاي روحاني حمايت نكرده بودند بلكه متناسب با شرايطي كه در سال ٩٢ حاكم بود و بحران هاي حاصل از سياست هاي نادرست در دولت پيشين، اصلاح طلبان در بين نامزدها و راه هاي موجود تحليل و بررسي انجام دادند. آنها مناسب ترين نامزد را آقاي روحاني تشخيص دادند و براي برون رفت از چالش ها و بحران ها از او تمام قد حمايت و پشتيباني كردند. هدف اصلي اين بود كه كشور از ورطه بحران ها خارج شود و به ريل منطق و عقلانيت بازگردد. براي اينكه آرامشي در كشور به وجود بيايد و ماشين دولتي بتواند در يك حركت آرام و منطقي به كار ادامه دهد، اين راهكار اتخاذ شد.
    از همين رو اصلاح طلبان به طور شفاف مواضع و راهبردهاي خود را اعلام كردند و گفتند كه سهم خواهي اي از دولت و آقاي روحاني ندارند. تمام حرف اصلاح طلبان اين بود كه آنچه دولت و آقاي روحاني به مردم وعده داده بود، به شكل جدي دنبال شده و عمل شود. همواره مواضع اصلاح طلبان در دولت يازدهم پشتيباني از دولت همراه با طرح مطالبات معقول و منطقي و نقدهاي سازنده بوده است. در انتخابات رياست جمهوري دوازدهم نيز فضا به گونه اي بود كه برخي جريانات محكم ايستاده بودند تا اجازه ندهند كه آقاي روحاني راي بياورد.
    آنها بسيار تلاش كردند و مشكل اساسي نيز از اينجا شروع شد كه رفتار اين جريان ها، گفتار و مواضع شان مي خواست بحران هاي گذشته را در كشور باز توليد كند.
    به همين خاطر همه احساس خطر كرده و براي جلوگيري از باز توليد دولت گذشته و در جا زدن، بايد به صورت تمام قد از آقاي روحاني پشتيباني كرد تا روند عقلانيت و آرامش متوقف نشود. اگر دقت كنيم خواهيم ديد كه اساسي ترين موضوعي كه در كوران انتخابات مطرح بود، همين موضوع بود. آنها به هيچ وجه نگفتند كه اگر آقاي روحاني پيروز شود، بايد كاملا منطبق بر چارچوب هاي اصلاح طلبانه عمل كند و يك دولت اصلاح طلب جامع و كامل باشد. بحث اصلي اين بود كه آقاي روحاني پيروز شود تا به عقب باز نگرديم و گذشته خطرناك دوباره بازتوليد نشود و اين روند آرامش و اعتدال به وجود آمده، تداوم پيدا كند. همان مواضع قبل به اضافه عدم سهم خواهي اصلاح طلبان و تاكيدشان بر دنبال كردن منافع ملي كشور، فضاي انتخابات را رقم زد. با اين مبنا آقاي روحاني به شكلي حماسي و با اقبال و راي بالاي مردم در انتخابات پيروز شد.
    بنابراين امروز بر اساس اين مباني و مواضع بايد دولت را قضاوت و تحليل كنيم. هيچ نسبت سازماني و تشكيلاتي بين آقاي روحاني و اصلاح طلبان نبوده است. اين طور نبوده كه اصلاح طلبان در جمعي بنشينند و سازمان يافته تصميم بگيرند كه چه كساني وزير شوند. حتي از اساس چنين درخواستي نيز وجود نداشت. اصل بر اين بوده كه آقاي روحاني به تعهداتي كه به مردم داده و به مواضع اصولي اي كه اتخاذ كرده، توجه كند و درصدد تحقق آنها باشد و مديران و كابينه دولت موظف باشند تا تمام قد در راستاي تحقق برنامه هاي آقاي روحاني عمل كنند.
    
    فارغ از اينكه اصلاح طلبان به دنبال گرفتن پستي در دولت بوده يا نبوده اند، در بزنگاه هايي كه اين جريان سياسي در مواردي از جمله برجام يا روي كار آمدن وزيري مشخص موضعي داشته، چطور آن را به گوش دولت رسانده است؟ كانال ارتباطي براي طرح اين نوع نظرات اصلاح طلبان با دولت چه بوده است؟
    به دليل موضعي كه اصلاح طلبان در پشتيباني از دولت داشتند و تحقق مطالبات مردمي و تعهداتي كه رييس جمهور و دولت به مردم داده اند، اصلاح طلبان نقد و پيشنهاد خود را مطرح كرده اند.
    اگر جايي نقطه ضعف و كاستي اي وجود داشته هشدار داده و همچنين تلاش كرده اند تا با مديران و دولتمردان ارتباط داشته باشند. مستمرا نقطه نظرات خود را به دولت داده اند و از اين طريق به دولت براي ادامه راه و عمل به وظايفش كمك كنند. هر زماني كه شخصيت ها، فعالان و گروه هاي اصلاح طلب نقطه نظري يا انتقادي داشتند، سعي كردند تا آنها را به دولتمردان منتقل كنند و مقداري از آنها كه بيانش از طريق رسانه موثر تر مي شود، بيان كرده اند.
    
    كانال ارتباطي اصلاح طلبان و دولت بايد از طريق سازماندهي و به صورت جمعي در جلسات نمايندگان اصلاح طلب با دولتمردان صورت بگيرد يا اين ارتباط بايد از طريق افراد مشخصي كه لينك ارتباطي قوي تري دارند، در پيش گرفته شود؟
    نسبت سازمان يافته و تشكيلاتي بين آقاي روحاني و اصلاح طلبان نبوده است. بنابراين سازوكار اين ارتباط تاكنون سازمان يافته نبوده است. همه شخصيت هاي اصلاح طلبي كه دسترسي به هر كدام از مديران دولتي و وزرا داشته اند، اين ارتباط را حفظ مي كنند.
    حتي اگر سازمان يافته هم بود، بايد به همين شكل عمل مي شد. اينكه يك ارتباط سازمان يافته به وجود بيايد، بيشتر به اين بر مي گردد كه دولت چه نظري داشته باشد.
    اين ارتباط نمي تواند يك طرفه باشد. اصلاح طلبان از ابتدا آماده بودند و هستند كه به دولت كمك كنند و پيشنهادات سازنده خود را بيان كنند. وزرا، دولت و شخص رييس جمهور بايد بخواهند كه نوعي تعامل سازمان يافته و مستمر را پي ريزي كنند تا اين نوع ارتباط ها تعميق و گسترش پيدا كند. اين اتفاق اگر رخ دهد، بهتر است اما اگر هم چنين ارتباطي به وجود نيايد، اصلاح طلبان وظيفه خودشان را انجام خواهند داد و از هر طريقي كه بتوانند نقد و نظر خود را منتقل مي كنند.
    
    آيا جريان اصلاحات تا به حال پالس مثبت يا ابراز تمايلي براي برقراري چنين ارتباطي از سوي دولت ديده است؟
    تاكنون ارتباط منسجم و سازمان يافته اي نبوده است اما برخي وزرا ارتباطات و تعاملات بيشتري با اصلاح طلبان داشته اند. برخي مديران هستند كه در چهار سال گذشته تعامل داشته اند. در برخي مواضع و موارد منسجم تر و موثر تعاملاتي به وجود آمده است. به طور كلي يك روند ثابت در تعاملات دولت و اصلاح طلبان برقرار نبوده است.
    
    تعاملات بيشتر از طريق چه افراد يا احزابي صورت مي گرفته است؟
    فراكسيون اميد و برخي اصلاح طلبان هر كدام به نوبه خودشان با وزرا و آقاي رييس جمهور ارتباط دارند. شخصيت ها و چهره هاي پرنفوذ اصلاح طلب و احزاب هر از چند گاهي مسائلي را بيان مي كنند.
    نمي توان گفت چهره ها يا افراد يا تشكل هاي خاصي مامور اين ارتباط هستند. وقتي گفته مي شود، ارتباط منسجم و تشكيلاتي نيست به تبع آن برنامه ريزي براي اينكه چه شخصيت هايي چنين كاري را انجام دهند، وجود ندارد.
    
    آيا در شوراي عالي سياستگذاري بحث و بررسي اي براي منسجم كردن ارتباط با دولت صورت گرفته است؟
    بله. فراكسيون اميد و شخصيت هاي حزبي و شوراي عالي سياستگذاري بحث هايي انجام داده اند. در گذشته هم شوراي عالي ارتباطاتي با دولت و وزرا و شخص آقاي روحاني داشته اند. كارگروهي در شوراي عالي سياستگذاري به نام تعامل وجود دارد كه گفت وگو ها و تعاملات با جريانات مختلف را در پيش گرفته است. تا وقتي كه سازوكار جديد شوراي عالي سياستگذاري تعريف شود، طبعا ارتباطات برقرار است اما به هر حال اقتضاي زمان و شرايط است.
    هر زمان لازم باشد كه نقطه نظراتي به دولت منتقل شود، اين كار را خواهند كرد.
    گفت‌و گوي روز: مرتضي مبلغ در گفت و گو با «اعتماد»: دولت ارتباط منسجم و سازمان يافته اي با اصلاح طلبان ندارد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3953 به تاريخ 22/8/96، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم ترويج و آموزش كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 28)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است