|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/8/24: با همسرم تماس گرفتند كه نامزد رياست كميسيون نشوم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3064
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3012 24/8/96 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


با همسرم تماس گرفتند كه نامزد رياست كميسيون نشوم
پاي صحبت هاي رئيس فراكسيون زنان مجلس دهم

نويسنده: آمنه شيرافكن، محمدحسن نجمي

دَم روزنامه به استقبال رئيس فراکسيون زنان مجلس دهم مي رويم. اتاق مصاحبه آماده است. روي مبل مشکي رنگ اتاق مي نشيند و کنارش گلدان سبزي است. گفت وگوي دوساعته مان با او از سوال هاي خودماني شروع مي شود و به اخبار و مسائل فراکسيون «زنان» و «اميد» مي رسد. پروانه سلحشوري از آن بختياري هاي خوشرو است. تازه از سفر صربستان به ايران بازگشته و حالا در مقام نخستين زني که در تاريخ ايران بعد از انقلاب اسلامي رئيس هيئت دوستي ايران و يک کشور خارجي است، مقابل مان نشسته است. تجربه هاي سفر برايش آموزنده بوده، از عزت و احترام ميزبان براي ميهمان گرفته تا جوان گرايي و حضور زنان در مجلس و کابينه صربستان. ميزبان هم خرسند بوده که بعد از سال ها زني از مجلس ايران در مقام رياست هيئت دوستي دو کشور ديده شده است. سلحشوري به نامه نگاري هاي مفصل فراکسيون زنان با همه وزارتخانه ها براي افزايش حضور زنان در لايه هاي قدرت اشاره مي کند و پيگيري همان رويه. از برخي وزرا، به ويژه رحماني فضلي گله دارد و معتقد است رويکرد وزير کشور چندان مبتني بر حمايت از حضور زنان در قدرت نيست و به همين خاطر جناب وزير در همان جلسه هاي منتهي به راي اعتماد هم خيلي شفاف به خانم هاي نماينده گفته بود که به دلايلي با انتصاب استاندار زن مخالف است.
     سلحشوري خيلي شفاف و خودماني حرف مي زند؛ اما آخر گفت وگو مي گويد «حالا اسم ها را نياوريد، همين کلياتش خوب است. منظور را مي رساند». به همين خاطر ما به واژه هايي مانند «فلاني» و «يک نفر» مي رسيم تا اسامي برخي نفرات حسب صلاحديد او مطرح نشود.
     به ويژه آنجا که به کنايه آقاي نماينده اي اشاره دارد که به او و يک خانم نماينده ديگر گفته بود «راي هر دو نفرتان اندازه يک مرد است» يا آقاي نماينده ديگري که براي منصرف کردن او از نامزدي براي رياست کميسيون فرهنگي مجلس به همسر او تلفن زده تا منصرفش کند.
    
     تجربه رياست گروه دوستي مشترک ايران و صربستان چگونه بود و اصلا بفرماييد فرايند انتخاب شما براي رياست اين گروه چطور انجام شد؟
     ابتدا نامزدهاي رياست گروه دوستي مشخص شدند. بين من و آقاي نقوي حسيني قرعه کشي شد و بايد بگويم با خوش شانسي و به قيد قرعه رئيس اين گروه دوستي شدم؛ يعني با اين شانس به عنوان تنها زن رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و ايتاليا، بلژيک، صربستان، مونته نگرو و چاد انتخاب شدم.
    
     تعداد گروه هاي دوستي چند تا است؟
     تا جايي که مي دانم، ۲۵ گروه دوستي پارلماني با ۱۲۳ کشور دنيا در مجلس تشکيل شده است.
    
     يعني پيش از شما هيچ زني به اين سمت منتصب نشده بود؟ دليلش چيست؟
     نه، دليلش را نمي دانم. البته فهميدن دليلش شايد چندان سخت هم نباشد.
    
     به جز رياست فراکسيون زنان و اين گروه دوستي براي رياست جاي ديگري در مجلس هم نامزد شده ايد، تجربه اش چطور بوده؟
     بله، رياست کميسيون فرهنگي.
    
     همين دوره يا سال پيش؟
     خير، براي همين امسال و ماجرايش هم عجيب وغريب بود.
    
     از چه نظر عجيب وغريب؟
     من و آقاي مازني و آقاي شيخ کانديدا بوديم. بايد يک اصلاح طلب نامزد نهايي مي شد و يک اصولگرا. به من گفتند کنار بکش. من قبول نکردم؛ چراکه ما در ايران بعد از انقلاب زني نداشتيم که رئيس کميسيون دائمي در مجلس شود. اين افتخاري براي اصلاح طلبان است که بتوانند در اين زمينه تلاش کنند.
    
     و چندان تلاش نمي کنند؟
     ببينيد در مقايسه با اصولگرايان خيلي بهترند؛ اما گاهي در عمل برخي اصلاح طلبان هم پا پس مي کشند و کم رونق ظاهر مي شوند. البته آقاي عارف، رياست فراکسيون اميد، به واقع به حضور زنان در عرصه هاي مختلف باور دارند.
    
     در اين مورد خاص با شما صحبتي شد؟ يعني اينکه به شما گفتند کانديدا نشو؟
     نه تنها با من؛ بلکه با همسرم هم صحبت کردند!
    
     چرا با همسرتان؟
     يکي از آقايان نماينده زحمت کشيدند و با ايشان تماس گرفتند و به همسرم گفتند که «خانم شما ساده است، راي نمي آورد. بهتر است از کانديداتوري رياست کميسيون فرهنگي کنار برود».
    
     واکنش شما چه بود؟
     خيلي ناراحت شدم. يک ميليون راي هم بياوري و رزومه کاري ات هرچه باشد، در چشم برخي از آقايان آخرسر به اسم و رسم همسرت پيوند مي خوري. به آن فرد گفتم خوب است من همين رفتار مشابه را با شما داشته باشم و در موضوعي مشابه به همسرتان زنگ بزنم و... آخر اين چه برخوردي است که شما مي کنيد؟ خيلي به من برخورد و واقعا رفتار، رفتار خارج از چارچوب مواضع حرفه اي يک نماينده بود.
    
     از اين برخوردها باز هم با شما شده، به ويژه از جانب اصلاح طلبان مدنظرم است؟
     دوستان خيلي جاها همراه اند و گاهي هم کنايه ها و شوخي هايشان اذيت مي کند. يک بار با يک خانم نماينده ديگر ايستاده بوديم که آقاي نماينده اصلاح طلبي به شوخي گفت راي شما دو نفر، اندازه يک مرد حساب مي شود. به نظرم اصلا خنده نداشت. راستش يک سري آقايان صرف نظر از اصلاح طلب بودن و اصولگرابودن رويکرد مردسالارانه اي دارند که اميدوارم با افزايش حضور زنان در سمت هاي کليدي اين نگاه و رويکرد از مدافتاده شان کم رونق شود.
    
     بالاخره شما چه کرديد؟ کانديداتوري براي رياست کميسيون فرهنگي مجلس دهم را مي گويم.
     بنا بود از جانب اصلاح طلبان يک نفر نامزد شود. من بودم و آقاي شيخ و آقاي مازني. در نهايت من به راي جمعي عمل کردم. در اين گونه موارد من هميشه فراکسيوني عمل مي کنم، اما خب برخي رفتارها هم توهين آميز و برخورنده بود. طبق معمول براي مردها تجربه سختي است که رئيسشان زن باشد. گويي برايشان افت دارد که يک زن رئيس شود. اينها اتفاقا به مقبوليت اجتماعي اصلاح طلبان کمک مي کند. به هر شکل اگر در مجلس دهم زني رئيس دائمي يک کميسيون شود، اين نخستين بار خواهد بود که در تاريخ مجالس ايران اين اتفاق افتاده و بايد ديد اين افتخار نصيب کدام فراکسيون مجلس مي شود.
    
     خب برويم سراغ فراکسيون زنان، کارها در فراکسيون خوب پيش مي رود، چه خبر از طرح هايي که دنبال کرده ايد؟
     در هر طرحي که به دنبال آن هستيم مخالفت ها فراوان است، نمونه اش همين ماجراي کودک همسري که موج حمله ها را به سوي ما روانه کرد. درباره خروج زنان ورزشکار از کشور هم دنبال ايجاد تسهيلات و تمهيداتي بوديم که با مخالفت ها از دوسو مواجه شديم، هم فعالان حوزه زن و هم اصولگراها. کار فراکسيون زنان، کار بسيار پيچيده اي است و مخالفت ها فراوان. بااين حال معتقديم زنان ايران مسيري را رفته اند که به خوبي نيازها و تقاضايشان را به مسئولان نشان داده اند و اگر اين خواسته ها برآورده نشود، به افزايش آمار افسردگي ها در ميان زنان جوان ما منجر خواهد شد.
    
     درباره مباحث مربوط به افزايش حضور زنان در لايه هاي قدرت چه برنامه اي در دستور کار داريد؟
     در اين زمينه با تمام وزرا نشست داشته ايم. انتصاب دست کم يک معاون وزير را از آنها خواسته ايم و مرتب افزايش حضور زنان در ساختار قدرت را پيگيري مي کنيم.
    
     کارنامه کدامشان بهتر است؟
     خب، جناب زنگنه در اين زمينه خوش درخشيده اند و امثال آقاي رحماني فضلي نه. انتظار از آقاي رحماني فضلي زياد بود، اما ايشان در جريان راي اعتماد هم در جلسه هاي متعددي که داشتيم اصولا انتصاب استاندار زن را منتفي مي دانستند؛ براي نمونه چرا خانم ژاله فرامرزيان که در وزارت کشور مامور به کار بودند از جانب وزير ورزش به عنوان معاون توسعه مديريت و منابع وزارت ورزش و جوانان برگزيده مي شوند و در وزارت کشور رشدي نمي کنند. يا همين مسئله و نقد درباره خانم زهرا احمدي پور [رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي] هم صدق مي کند. چرا زنان در اين مجموعه ناديده گرفته مي شوند؟ وزير کشور متاسفانه رويکردي قوي در به کارگيري زنان در قدرت ندارد.
    
     دليلشان چه بود؟
     خيلي وارد جزئيات نمي شدند و به برخي نتوانستن ها و مخالفت ها اشاره مي کردند.
    
     مثل ماجراي انتصاب وزير زن از جانب آقاي روحاني؟
     مديران در انتصاب ها بايد دل و جرئت بيشتري داشته باشند. هميشه براي انتصاب زنان در همه ادوار مخالفت هايي بوده و هست.
    
     خب برويم سراغ فراکسيون اميد و ماجراهايش. تکليف اعلام اسامي فراکسيون اميد به کجا رسيد.
     خيلي وقت پيش فرم پر کرديم، ولي در جريان دقيقش نيستم؛ درباره انتشار اسامي دو رويکرد وجود دارد. يک رويکرد مثل ما مي گويد بايد شفاف باشد. زياد هم مي گويند که بايد گفته شود چند نفر اصلاح طلب در مجلس هستند. ما مي گوييم اجازه دهيد مردم بدانند ما چند نفريم. چند نفرشان پاي جريان ايستاده اند و چند نفرشان نوسان دارند. در جريان راي اعتماد وزرا، مثلا وزير ارتباطات را مي گويند اگر اميد مخالف بوده، چگونه راي آورده؛ البته ١٣٥ راي مخالف داشت.
    
     اما بعضي اميدي ها بودند که به نفع آذري جهرمي کار کردند.
     بله؛ بعضي ها مصاحبه کردند؛ بعضي ها توييت کردند. بعضي ها خيلي کارها کردند. مردم بايد بدانند چه کساني تشکيلاتي عمل کردند و چه کساني تشکيلاتي عمل نکردند.
    
     اما الان انگار که نبود شفافيت بر درخواست شفافيت مي چربد. خب دلسردي افرادي که راي دادند، هزينه محسوب مي شود.
     اينها دو رويکرد است و بايد ديد وجه غالب کدام است و براساس راي گيري به چه نتيجه اي مي رسند.
    
     خيلي ها معتقدند فراکسيون اميد منفعل عمل مي کند؛ براي مثال در جريان راي اعتماد که اميد از آذري جهرمي حمايت نکرد، راي آورد و از بيطرف حمايت کرد و راي نياورد. يا درباره آقاي غلامي براي وزارت علوم. اينها اثرات بدي در فضاي رواني جامعه دارد.
     ما اتفاقا منفعل نيستيم. وزير ارتباطات با هفت راي توانست راي اعتماد بگيرد. همان هفت راي را اگر جست وجو کنيد آنهايي هستند که نبايد راي مي دادند و راي دادند.
    
     شما مي گوييد که فراکسيون منفعل نيست. برون داد آن چه بوده؟
     من مي گويم برون داد فراکسيون، شوراهاي شهر است. ناظرهايي که مشخص شدند، اميدي بودند. اگر تغييري در کل کشور در سطح شوراهاي شهر رخ داد به خاطر ناظراني بود که مجلس به آنها راي داد.
    
     اين يک مورد است.
     اين خيلي مهم است چون مربوط به تمام کشور است.
    
     بله خيلي مهم است اما در صحن مجلس چه کاري کرده؟
     در خيلي از مصوبات موثر بوديم. مثلا بحث عدالت جنسيتي. مخالفاني داشت. خانم خزعلي از شوراي فرهنگي-اجتماعي آمده بود که نگذارد ما تصويب کنيم. ولي همين مسئله در برنامه توسعه راي خوبي آورد. برخي اقدامات را هم نمي شود گفت. اما خيلي از نماينده ها که حتي دور اول هستند، اهتمام زيادي به خرج مي دهند. مثلا همين دکتر نوبخت (نماينده تهران)؛ در بحث وزرا همه مي گفتند به خاطر موقعيت برادرش، بعيد است مخالف باشد، اما من نديدم اين ملاحظات را داشته باشد. اما من مي گويم مجلس عيب بزرگي دارد که يا از درون است يا بيرون مجلس؛ همين تذکرها که هر روز کلي تذکر داده مي شود که به خاطر نرم افزار نماسنج يا مشابه آن است که بگويند فلان نماينده، فعال بوده يا فلاني فعال نبوده که براي تحليل محتوا و نه تحليل گفتمان کاربرد دارد.
    
    اين من نماينده را ترغيب مي کند که صوري نماينده باشم. من خودم از اينکه بخواهد فقط شکلي باشد و محتوايي نباشد و فقط با عدد و رقم من را بشناسند، خوشم نمي آيد. من مي گويم اگر به نماينده ابزاري به نام تذکر دادند، از اين ابزار طوري استفاده کنم که لوث نشود. چه تعدادي از اين همه تذکر را جواب مي دهند؟
     از وزير سوال مي پرسند؛ با قول دادن وزير، قانع مي شوند.

     بله؛ خب چرا اين ابزار نظارتي بايد بي ارزش شود؛ نماينده که ابزار ديگري ندارد. اينها مهم است که ما هم متاسفانه ممکن است يک نفر هدفش اين باشد که دور بعد راي بياورد يا کارنامه خوبي از خودش به جا بگذارد. بالاخره هرکسي يک نيتي دارد اما بايد کارکرد اختياراتمان را حفظ کنيم ولي با اين گونه رفتار، کارکرد اختياراتمان را حفظ نمي کنيم.
    
     اما در برخي بزنگاه ها که در فضاي اجتماعي ديده مي شود، انگار فراکسيون نفس کم مي آورد؛ مثلا کسي نمي گويد که آذري جهرمي با اختلاف هفت راي وزير شد. مي گويند بالاخره وزير شد. اما حالا به نظر شما که از عملکرد فراکسيون دفاع مي کنيد، عملکرد فراکسيون به خوبي گفته نمي شود يا فضايي عليه فراکسيون شکل گرفته است؟
     به نظرم مي رسد فضايي عليه فراکسيون و به ويژه عليه شخص دکتر عارف شکل گرفته. اگر ما مفيد نبوديم اين فضا شکل نمي گرفت. ما کار خود را انجام مي دهيم و دکتر عارف هم کارشان را به خوبي انجام مي دهند. اما اينکه از کجا حمايت مي شود و عليه فراکسيون بودن فضا، خودش نياز به بررسي دارد.
    
     فکر نمي کنيد چون عملکرد فراکسيون به خوبي گفته نمي شود، به تشديد اين فضا کمک مي کند.
     اين طور نيست که نگوييم؛ اقدامات را مي گوييم ولي رسانه فراگير نداريم. مثلا ما که تلويزيون نداريم. مثلا ما اساسنامه صداوسيما را براي اولين بار پس از انقلاب به صحن علني برديم اما خب راي نياورد. ما فقط ٩٧ نفر بوديم.
    
     يعني افراد فراکسيون حدود همين تعداد هستند؟
     عدد فراکسيون بين ١٠٠ تا ١٢٠ نفر است. آن ٩٧ راي هم بابت اين بود که نماينده ها بعضا غايب مي شوند يا از صحن بيرون مي روند چون هميشه همه نماينده ها در صحن حاضر نيستند.
     خب، شما معتقد به شکل گرفتن فضا عليه فراکسيون هستيد. فکر مي کنيد که منشا اين فضا از کجا باشد؟ چون بين اصلاح طلبان هم هستند افرادي که منتقد فراکسيون باشند.
     يکي اطلاع رساني ضعيف است که معتقدم اطلاع رساني درستي نداريم. بعد اينکه بالاخره نااميدکردن مردم به رايي که دادند و اين تکرار، تکرار نشود. البته اينها علمي نيستند و گمانه زني هستند.
    
     کجا اين تجربه را داشتيد که نمايندگان يا دوستانتان گفتند که بابت فلان کار ممکن است دور بعد نباشيد.
     مثلا نطقي که براي آقاي موسوي کردم خيلي ها دوستانه به من گفتند صحبت نکن و نگو. با اينکه من را به اصلاح طلبي مي شناسند، يک احترامي بين اصولگرايان دارم. يکي از آقايان به من گفتند که سلحشوري، تو خيلي خوب هستي ولي اين اصلاح طلبان تو را شير مي کنند که دفعه بعد مجلس نيايي. ولي من هر جا صلاح بدانم، حرفي را بزنم، مي گويم.
    
     درباره ديدار با آقاي خاتمي هم گفتند؟
     بعد از آن بود که نامه عليه مان نوشتند. من نمي دانم اين کار چه ضرورتي داشت. ولي خب، اينکه کار حداقلي بود.
    با همسرم تماس گرفتند که نامزد رياست کميسيون نشوم / پاي صحبت هاي رئيس فراکسيون زنان مجلس دهم
    


 روزنامه شرق ، شماره 3012 به تاريخ 24/8/96، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه داروگ
متن مطالب شماره 17، دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است