|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/8/30: نقدي بر نقد: آقاي وزير، آيا بازار سرمايه اسلامي است؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3444
شنبه 18 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3016 30/8/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


نقدي بر نقد: آقاي وزير، آيا بازار سرمايه اسلامي است؟


نويسنده: مراد راهداري *

خلاف شرع را چه مي دانيد؟ داشتن آيين نامه هاي مبتني بر ارزش هاي ديني، بورس را اسلامي مي سازد يا عمل به آنها؟ شان عمل با تئوري متفاوت است. عملکرد غير از برنامه مدون است؛ طبق مستنداتي که نتوانستيد توجيه کنيد، عملکرد بورس اسلامي و منطبق بر ارزش ها نيست. مسلماني ما، غير از اسلام است، در سوره صف آيه دوم، خالق متعال خطاب به مومنان مي فرمايند: چرا چيزي مي گوييد که انجام نمي دهيد! شما درباره خلاف شرع عمل کردن برخي از شرکت ها مانند زغال سنگ نگين طبس گفته ايد حداکثر تخلف شده است، سهام داران شکايت کنند تا رسيدگي شود، اين کار انجام شده است. پاسخ شما اين بود: شکايت شما به شرکت منعکس شد، پاسخ دادند که وضعيت مالي شرکت مساعد نيست! مال مردم يعني حق تقدم سهام آنها را فروخته و پولش را چند سال نداده و با آن کار کرده است تا وام نگيرد و هزينه مالي ندهد؛ در آن سال ها تورم دورقمي داشته ايم که به شدت از ارزش پول کاسته شده و مردم چند سال از فرصت سرمايه گذاري نيز محروم شده اند؛ استفتاء مراجع خلاف شرع بودن را تاييد مي کند، بعد مي گوييد بورس اسلامي عمل مي کند! اين دادرسي شما بود! به طنز شبيه است، اين همراهي شما با متخلف نشانه چيست؟
    اين رفتارها در بورس اين تصور را ايجاد مي کند که بورس براي سوءاستفاده از مال مردم درست شده است! از ناظران بورس انتظار مي رود به داد بازار سرمايه برسند، مسئولان اقتصاد کلان کشور بدانند که فقط مردم در برخي بانک ها مال باخته نشده اند، بلکه در بازار بورس اوضاع بسيار بدتر و ناهنجاري بيشتر است. اين طور نشود که مردم تصور کنند بازار بورس خانه خالي براي سودجويان نامتعهد شده است! در اين بازار ناظران و متوليان متعهد وظيفه دارند به پاک سازي بپردازند، نه آنکه توجيه کننده فعاليت هاي خلاف اخلاق، قانون و شرع باشند.
     شرکت سايپا در گزارش تاريخ ٣١/٢/٩٦ سود شرکت سرمايه گذاري سايپا «وساپا» را از حدود صد ريال به ۵۲۳ ريال تغيير داد که باعث استقبال بازار از سهم «وساپا» شد و سبب شد بيش از ۱۲۶ ميليون سهم «وساپا» در قيمت هاي بالا به افراد بي خبر فروخته شود و بعد شرکت سايپا با دادن اصلاحيه و گفتن اينکه سود فوق اشتباه بوده و سود «وساپا» همان مبلغ قبلي است، باعث ضرر و زيان شديد خريداران شد.
     درباره شرکت سايپا آذين «خاذين»، حق تقدم را به مردم حدود ۴۰۰ ريال فروختند، سپس هفته پيش، از مردم يک ريال خريدند! (در فاصله اي کوتاه) دقيقا فرداي يادداشت اين جانب در روزنامه وزين «شرق» به قول مولوي شهير، آفتاب آمد، دليل آفتاب. در اين مدت شرايط بازار، حدود قيمتي سهم و سود اعلامي تقريبا هيچ تغيير بامعنايي نکرده بود! آيا بدون بي تفاوتي ناظر بورس، ممکن است که مال مردم به يک چهارصد (٤٠٠/١) تقليل ارزش يابد؟ يعني مال مردم در فاصله اي کوتاه صفر و نابود شود؟ رفتار غيرشرعي را توجيه مي کنيد به اينکه نظام عرضه و تقاضاست! کيست که نداند نظام عرضه و تقاضا در شرايطي خاص عمل مي کند که بازار سرمايه ما فاقد آن است و اين نظام عرضه و تقاضا در بازار بورس فاقد مشخصات لازم، دستکاري مي شود. عرضه و تقاضاي ساختگي قيمت ها را جعل مي کند. بررسي کنيد فروشندگان ۴۰۰ ريال چه کساني بودند و خريداران يک ريالي چه کساني هستند. به دست به دست شدن چرخشي توجه داشته باشيد کاري نکنيد مردم تصور کنند رفيق سهام داران هستيد و شريک بازارگردانان حق الناس را تامين کنيد و نشان دهيد شريک ماجرا نيستيد. اين رفتار ناظران بورس را مي توان به حساب نداشتن خبرگي نيز گذاشت.
     سرمايه گذاري رنا، در حدود نيمه بهمن ۹۵ قصد حراج حق هاي استفاده نشده را به قيمت حدود ۱۵۰ ريال داشت که با دخالت به موقع برخي از کارشناسان خبره سازمان بورس، از تضييع حقوق سهام داران جلوگيري شد و حق هاي استفاده نشده به قيمت ۳۰۰ ريال فروش رفت. در نيمه اسفند ٩٥ پارس خودرو حق هاي استفاده نشده را به قيمت يک ريال حراج کرد که با دخالت سازمان بورس از اين کار جلوگيري شد و حق هاي استفاده نشده به قيمت ۶۰ ريال فروخته شد. پس نظام عرضه و تقاضا در کار نيست! به همان دلايل که اين معاملات باطل شدند، بايد معاملات حراج خاذين نيز باطل شوند. تبعيض در برخورد و در سياست گذاري نشانه چيست؟ برخورد بورس نبايد تبعيض آميز باشد تا تصور منفي و فسادآلود نشود؛ تصور نشود که اگر سودجويان با افراد موثر ارتباط حسنه داشته باشند يا هزينه کنند، معاملاتشان باطل نمي شود! اجازه ندهيد مردم باور کنند، حق گرفتني است نه دادني!
     مثال هاي واقعي فسادآلود متاسفانه در سطح قابل توجه وجود دارد که به منظور رعايت اختصار طرح نمي شوند. هدف سالم سازي محيط سرمايه گذاري و فرار نکردن سرمايه از بورس است. راقم اين سطور خود ساليان درازي در بازار سرمايه سابقه کار دارد و با پيچ وخم اين بازار کاملا آشناست. از مسئولان سطح بالاي بازار سرمايه انتظار دارد به کارشناسان خبره بازار در مواجهه با عمليات هاي يادشده اختيار برخوردهاي مناسب دهند و اجازه ندهند آلودگي بازار بيش از اين استمرار يابد. متاسفانه اين رويه ساليان درازي است که مغفول مانده است. مردم حق دارند از دولت مردمي که خود بر سر کار آورده اند، انتظار عملکرد هوشيارانه داشته باشند. اين امر با رويکرد متعهدانه قابل اجراست و مي دانيم که مي توانيد به انجام برسانيد و بازار بورس ايران مي تواند رفتار اسلامي را به نمايش بگذارد.
    * عضو هيئت علمي دانشگاه پيام نورنقدي بر نقد: آقاي وزير، آيا بازار سرمايه اسلامي است؟
    


 روزنامه شرق، شماره 3016 به تاريخ 30/8/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "مراد راهداري "

  جناب رئيس جمهور، روساي قواي مقننه و قضائيه، چرا اين طور شد؟ (2)
مراد راهداري *، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  جناب رئيس جمهور، روساي قواي مققنه و قضائيه، چرا اين طور شد؟
مراد راهداري *، شرق 3/6/97
مشاهده متن    
  پاسخ يك اقتصاددان به سوال آقاي قرائتي
مراد راهداري *، شرق 30/4/97
مشاهده متن    
  قطب بزرگي از اقتصاد ايران ارز به بانك مركزي نمي دهد
مراد راهداري *، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  جناب وزير، معضل بورس فقط كنتورسازي و بسته بودن چند نماد نيست!
مراد راهداري *، شرق 19/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه يافته هاي نوين در علوم زيستي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است