|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/9/7: ستاد محروميت زدايي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3021 7/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


ستاد محروميت زدايي
گوشه اي از فعاليت هاي ستاد اجرائي فرمان امام (ره)


گروه اقتصاد: در يکي از روستاهاي سرپل ذهاب همه چيز تخريب شده، آنچه از ميزان آوارهاي ريخته تخمين زده مي شود تا صددرصد در اين روستا گزارش شده است. اما يک سقف هنوز پابرجاست و زلزله زدگان اين روستا را در خود پناه داده است. اين بنا مدرسه اي است که از سوي بنياد بركت زيرمجموعه ستاد اجرائي فرمان امام (ره) در منطقه اي محروم در نزديکي هاي مرز بنا شده است. در آشوب توزيع چادر و کانکس، اين روستا سقفي امن براي مردمش دارد.
    طبق آخرين برآوردهاي وزارت آموزش وپرورش از زلزله اخير کرمانشاه بيش از ٣٠ مدرسه شهري و ١٤ مدرسه روستايي صددرصد تخريب شده اند اما حجم خسارات زلزله به مدارس محدود به اين نيست. به گفته سليمان محبي، مديرکل آموزش وپرورش کرمانشاه حداقل نيمي از مدارس شهرستان سر پل ذهاب تخريبي ٣٠ تا صددرصدي را تجربه کرده اند و عملا قابل استفاده نيستند. حال ستاد اجرائي فرمان امام (ره) از قبول بازسازي مدارس تخريب شده زلزله اخير در ادامه فرايند امدادرساني اش به مناطق زلزله زده خبر داده است. ساخت مدرسه اما اين بار پس از زلزله با جديت بيشتري از سوي اين ستاد دنبال خواهد شد. عارف نوروزي، مديرعامل بنياد برکت، از زيرمجموعه هاي ستاد اجرائي فرمان حضرت امام (ره) خبر داد که تعداد مدارس ساخته شده به وسيله اين بنياد تا سال ٩٩ به دو هزار مدرسه خواهد رسيد.ستاد اجرائي فرمان امام (ره) نهادي غيردولتي است که به فرمان حضرت امام خميني (ره) در سال ١٣٦٨ تاسيس شد و اکنون به طور مستقيم زير نظر مقام معظم رهبري اداره مي شود. وظايف اين ستاد در دو بخش اصلي امور خيريه و بخش اقتصادي و كارآفريني تقسيم شده است. در بخش امور خيريه، ستاد به غير از ساخت مدرسه، تسهيلاتي را ارائه مي دهد که مي توان به عنوان نمونه به ٥٨ هزار ميليارد تومان تسهيلات اشتغال اشاره کرد. در همين روزهاي پس از زلزله ستاد فرمان اجرائي امام (ره) قرارگاهي را در اين مناطق ايجاد کرد و از همان ساعات ابتدايي حادثه امدادرساني به زلزله زدگان را آغاز کرد. اعزام بيش از صد تيم پزشکي از طرف اين ستاد به منطقه، ارسال٥٠ تريلر آب معدني، صد هزار قوطي انواع کنسرو، ۲۰ هزار تخته پتو، ۲۰ هزار بالش، ٥٠ تن خرما، صد تن پوشاک، کيف، کفش و لباس گرم، هزار چراغ خوراک پزي و وسايل گرمايي، هفت موتور برق، صد هزار کنسرو تن ماهي، ٣٠ هزار قوطي شير خشک و صد توپ نايلون به مناطق زلزله زده از جمله اقدامات ستاد اجرائي فرمان امام (ره) است. صرف نظر از تمام اقداماتي که ستاد در اين روزهاي پر از التهاب براي مناطق زلزله زده انجام داده، نگاهي به کارنامه اين نهاد نشان مي دهد ٢٥ هزار طرح مختلف در کشور آغاز و انجام شده که بخشي از آن مربوط به امور خيريه و بخشي ديگر کمک به توليدکنندگان و توانمندسازي بوده است.
    
    واگذاري پروژه ها به مردم
    محمد مخبر رئيس ستاد اجرائي فرمان امام (ره) پيش تر تاکيد کرده بود براي حل دو موضوع در کشور نيازمند عزم ملي هستيم؛ يکي اشتغال و ديگري ريشه کني فقر است که اين زيبنده کشور نيست چراکه کشور امکانات وسيعي دارد و با اين امکانات مي توانيم دو برابر اين جمعيت را اداره کنيم. امروز در اين ستاد هيچ کاري انجام نمي شود مگر اينکه داراي مشخصه هايي باشد که شامل منطبق بودن با اقتصاد مقاومتي و ديگر توجه به موضوع اشتغال است و در همه ابعاد براي آن برنامه ريزي کرده ايم؛ مانند اقتصاد خرد تا اشتغال و بنگاه هاي کوچک. در حال حاضر بيش از ٣٢٢ بنگاه و نزديک به ٢٠٠ هزار فرصت شغلي از سوي ستاد ايجاد شده است. ضمن اينکه تمام پروژه هاي بزرگ را به مناطق محروم مي دهد و در هيچ پروژه اي در اين ستاد روحيه ماندگاري وجود ندارد. مي توان تاکيد کرد در حال حاضر بيش از ٣٠ شرکت در حال واگذاري به مردم است. مصداق فعاليت هاي ستاد را مي توان در گفته هاي استاندار هرمزگان مشاهده كرد. فريدون همتي گفته بود: دو پروژه بزرگ اقتصادي پالايشگاه هرمز و پتروشيمي پاک بندرعباس توسط ستاد اجرائي فرمان امام (ره) در هرمزگان احداث خواهد شد که عمليات اجرائي اين پروژه ها بايد سريع تر آغاز شود. به تاکيد او اين دو پرژه نقش بسزايي در اشتغال زايي، ارزش افزوده و درآمدزايي خواهد داشت و از همين رو بايد روند صدور مجوزها براي آغاز اين دو پروژه شتاب بيشتري بگيرد. ستاد اجرائي فرمان حضرت امام (ره) با تمام توان ايجاد اشتغال و بهبود معيشت مردم در سراسر کشور را در دستور کار خود قرار داده و همه ما بايد به اجراي برنامه هاي اين ستاد کمک کنيم.
    
    ورود به درمان بيماران سرطاني
    ستاد اجرائي فرمان امام (ره) به بحث خدمات درماني نيز وارد شده است. علاوه بر ايجاد مراکز درمان سرطان با تجهيزات از نوع ٣، به بالغ بر ٦٠ هزار بيمار سرطاني نسخه داده شده و بيش از ٥٠ هزار نفر وام قرض الحسنه دريافت کرده اند. ضمن اينکه اينها همه در قبال بالغ بر ٣٥٠ هزار شغلي است که ايجاد شده است. پيش از اين مخبر به تقاضاي مشارکت در بنياد برکت به عنوان بازوي خدمات خيريه اين ستاد اشاره کرده و گفته بود: بيش از سه هزار تقاضاي مشارکت در بنياد برکت وجود دارد که اگر براي نمونه هرکدام دو ميليارد تومان قصد مشارکت داشته باشند، اين مشارکت بيش از شش هزار ميليارد تومان مي شود. اين ستاد تاکنون ١١ بيمارستان و چهار مرکز ضد سرطان با ظرفيت دوهزارو ٥٠٠ تخت و سرمايه گذاري پنج هزارو ٧٠٠ ميليارد ريالي ساخته است. از ديگر سو فعاليت هاي حمايتي درماني برکت در روستاها نيز گسترده است. اين بنياد در بيش از ١٥٣ روستاي کشور مراکز و خانه هاي بهداشت با سرمايه گذاري ٧٠٠ميلياردريالي ساخته و ٢٠ نوع خدمت مختلف را در طرح سلامت الکترونيک خود ارائه داده است. ٣٥٠ هزار نفر در کشور تحت پوشش اين طرح ها هستند و در پنج مرکز سلامت الکترونيک و برکت خانواده خدمات مدنظر را دريافت مي کنند. از ديگر اقدامات جالب توجه اين ستاد ارائه خدمات درماني به زوج هاي نابارور کم بضاعت است. در اين طرح که با عنوان طرح برکت خانواده شناخته مي شود، بيش از ٩ هزار زوج کم بضاعت نابارور شناسايي شده و از اين تعداد سه هزارو ٤٠٠ زوج تحت درمان قرار گرفته اند و تاکنون بيش از ٢٧٣ کودک با ارائه اين درمان ها متولد شده اند.
    
    ٣٢٢ طرح توانمندسازي اقتصادي در ١٠ سال
    بخش خيريه ستاد در مدت فعاليت ١٠ساله اش مجموعه فعاليت هاي محروميت زدايي را در سطوح مختلف به اجرا درآورده است. اين بنياد در مدت فعاليت ١٠ساله اش با ٣٢٢ طرح توانمندسازي اقتصادي براي ١٩٨ هزار نفر اشتغال ايجاد کرده و بيش از ١٦٠ طرح کارآفريني مشارکتي را در ٣١ استان کشور اجرا کرده است. از ديگر سو هم زمان با اجراي طرح هاي اشتغال زايي اين ستاد بيش از هشت هزار کلاس درس ساخته است که ١٧٧ هزار دانش آموز را تحت پوشش خود دارد. ساخت مدرسه در نزديک به دوهزارو ٤٠٠ روستا با بيش از پنج هزارو ٦٠٠ کلاس درس و هزينه اي بالغ بر هفت هزار ميليارد ريال يکي ديگر از اقدامات ستاد در طرح «مدارس برکت» است. همچنين ستاد اجرائي فرمان امام (ره) بيش از دو هزار روستا را زير پوشش بيمه خود قرار داده و ٣٢٠ هزار فقره بيمه نامه در اين روستاها صادر کرده است و ٦٠٠ هزار نفر را زير پوشش بيمه خود گرفته که از اين تعداد ٤٧٠ هزار نفر از روستاييان و ١٣٠ هزار نفر از ايتام را شامل مي شد. ستاد در ١٠ سال گذشته بيش از ٦٠ هزار وام حمايتي پرداخت کرده و ٢٠ هزار يتيم را زير پوشش حمايت مالي خود قرار داده است. تامين بيش از هزارو ٥٠٠ جهيزيه، هزينه درمان بيش از ٤٥ هزار بيمار و هبه املاک و اعطاي تخفيف براي ١٢هزارو ٥٠٠ فقره ملک به ارزش هزارو ٧٠٠ ميليارد ريال از ديگر اقدامات حمايتي بنياد برکت است. برکت همچنين بيش از هزارو صد طرح عمراني نظير آب رساني، برق رساني، راه سازي و... را در مناطق محروم به انجام رسانده است.
    
    اجراي طرح هاي حمايت از محيط زيست
     فعاليت هاي ستاد اجرائي فرمان امام (ره) فقط محدود به فعاليت هاي درماني و عمراني نيست. ستاد در ١٠ سال گذشته بيش از هزار هکتار جنگل کاري را در سه منطقه حاشيه تهران با کاشت بيش از ٢٩٥ هزار اصله نهال انجام داده است. فعاليت هاي جنگل کاري و توسعه فضاي سبز اين ستاد که با هدف ايجاد فرصت حيات براي نسل هاي آينده و همچنين سودبردن از موانع طبيعي براي کاهش اثرات خسارات محيطي انجام مي شود، محدود به اين نيست و اين بنياد جنگل کاري وسيع به مقياس دو هزار هکتار در استان هاي مرزي ايلام و خوزستان را نيز در دست اجرا دارد. باتوجه به فعاليت هاي ستاد فرمان امام (ره) مي توان گفت اين ستاد، ستادي است براي توانمندسازي و محروميت زدايي از مناطق محروم سراسر کشور.
    ستاد محروميت زدايي / گوشه اي از فعاليت هاي ستاد اجرائي فرمان امام (ره)
    


 روزنامه شرق، شماره 3021 به تاريخ 7/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چيلان
متن مطالب شماره 82، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است