|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/9/18: چرا«مهرجويي» فيلم پليسي نساخت؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3289
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3029 18/9/96 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


چرا«مهرجويي» فيلم پليسي نساخت؟
كارگردان «هامون» به روايت فريار جواهريان

نويسنده: رضا آشفته

فريار جواهريان در ٩ اثر از داريوش مهرجويي در مقام طراحي صحنه و در يک اثر هم در مقام طراح لباس کار کرده است. جواهريان در خراسان متولد و در فرانسه بزرگ شده است. تحصيلات آکادميک خود را در آمريکا و در دانشگاه هاي تگزاس در آستين، ام آي تي و هاروارد به پايان رساند و پس از بازگشت به ايران اقدام به راه اندازي يک دفتر معماري و مطالعه در زمينه باغ ايراني کرد. ١٧ آذر سالروز تولد مهرجويي بود و ما به مناسبت هفتادوهشتمين سال تولد اين فيلم ساز برجسته با فريار جواهريان گفت وگو کرديم.
    
     فکر مي کنم اولين تجربه شما با جناب مهرجويي، فيلم سفر به سرزمين آرتور رمبو باشد که ما در ايران آن را نديده ايم. چگونه تجربه اي است؟
     بله، يک ساعت فيلم براي تلويزيون فرانسه است که اتفاقا مي خواستند با مرحوم ساعدي کار کنند که در يک کافه مي گذشت و در آنجا شخصيت هايي مي آيند و مي روند. تلويزيون فرانسه از چهارتا خارجي خواست که راجع به فرهنگ فرانسه کار کنند و رويکردشان اين بود که نگاه شما به فرانسه چيست؟! روي آن کار نشد و نشد... خلاصه دچار وضعيت بحراني بوديم و من از آنجا که از بچگي در فرانسه بزرگ شده بودم و به شخصيت آرتور رمبو ارادت داشتم و مي دانستم که او شاعر فرانسوي است که به فلسفه اشراق و به شرق علاقه مند و سال ها در عدن (يمن) زندگي کرده بود، به داريوش پيشنهاد کردم که بيا مثل يک مستند کار کن، او قبلا هم درباره الموت مستندي ساخته و در آن زندگي حسن صباح را بازسازي کرده بود و در آنجا عده زيادي روشنفکر رفته و درباره اش نظر داده بودند. حالا هم تصميم بر اين شد که اين آدم هاي روشنفکر درباره رمبو صحبت کنند و درکل نسبتا فيلم جمع وجور، ساده و خوبي شد و از همان جا کار من هم به عنوان طراح صحنه آغاز شد. بعد هم اجاره نشين ها در سال ٦٥ اتفاق افتاد.
    
     اين طراح شدن، انتخاب شما يا پيشنهاد جناب مهرجويي بود؟
     انتخاب من نبود، چون من آدم نسبتا خجالتي اي هستم و خيلي زياد ميل ندارم که خودم را جلو بيندازم و اسمم را به عنوان سناريست و طراح صحنه بگذارند. بيشتر دوست دارم آن پشت ها در سايه کارم را بکنم، ولي چون «اجاره نشين ها» درباره ساختمان بود و به حرفه من ربط داشت، من راحت تر مي توانستم آن را کار کنم. همچنين مي توانستم راجع به لباس ها کمک بدهم و درمجموع فيلم سازي برايم مثل يک ماجراي خانوادگي بود، چون بعدها هم کارگردان هاي مختلف به عنوان طراح صحنه به سراغم آمدند؛ به آنها گفتم که من به خاطر شوهرم و خانواده ام اين کار را کرده ام. اين درست مثل آشپزي است که در خانه مي کنم و سعي مي کنم که غذاي خوشمزه اي بپزم و غذايم هرگز نسوزد، همچنين بدمزه درنيايد. من ديگر آشپز حرفه اي نيستم که بخواهم در بيرون از خانه در رستوران کار کنم يا براي خودم رستوراني داشته باشم. بنابراين به دنبال چسبانيدن اسمي نبوده ام، اما درهرحال کارم مهم بوده است و آنچه در توان داشته ام انجام داده ام و داريوش هم خيلي راضي بود و از نظر ديگران بي خبرم!
    
     حساس ترين کارتان در کنار مهرجويي کدام است؟
     سخت ترين کارم «هامون» است که داراي ٦٢ لوکيشن بود و در آن شخصيت هاي متفاوتي حضور داشتند و فيلم از دوره فيلم برداري طولاني مدتي برخوردار بود و فکر مي کنم اواخر خرداد يا اوايل تيرماه شروع شد و در دي ماه هنوز داشتيم صحنه هاي کنار دريا را فيلم برداري مي کرديم. خوشبختانه اين فيلم در سينماي ايراني خيلي خوب شد.
    
     اهميت آن براي خودتان در چيست؟
     اهميتش اين بود که من با ژيلا مهرجويي کار کردم و ما در سينماي ايران طراح صحنه و لباس را از هم جدا کرديم و اين دوتا حرفه مقوله هاي کاملا متفاوتي با هم هستند. ژيلا هم خياط خوبي بود و لباس عروسش در «هامون» خيلي قشنگ بود و فکر مي کنم همکاري من با ژيلا بسيار اهميت داشت و ما تقريبا رويکرد مدرني به صحنه و لباس داشتيم و سليقه هايمان اروپايي بود و اين نگاه ما را از فکر کاملا کهنه ايراني دور مي کرد. بعد از همکاري من و ژيلا ديديم که در سينماي ايران خيلي ها از روي کار ما کپي کرده اند و اين خودش علامت خوبي بود، وقتي مي ديديم که خيلي ها مثل ما کار مي کنند.
    
     اين تاثيرگذاري برايتان جالب بوده است؟
     بله.
    
     بعدا بحث ساخت يک فيلم ديگر به نام «کارآگاه يحيي» پيش آمد که معلوم نيست چه سرنوشتي يافت.
     آن فيلم هرگز ساخته نشده است. فيلم نامه اش بر اساس يک رمان از رضا جولايي بود که رمانش خيلي عالي است؛ يک ماجراي پليسي.
    
     چرا کار نشد؟
     فکر کنم هيچ گاه بودجه اش پيدا نشد و هيچ وقت هم نشد... حتي آن را به روسي ترجمه کرديم و به باکو فرستاديم. داريوش دوست داشت در آنجا يا يک جاي خيلي سرد و کوهستاني کار شود. اين فيلم درباره يک چاه کن (مقني) بود.
    
     فکر کنم آخرين کارتان با آقاي مهرجويي درخت گلابي و در سال ٧٦ بود؟
     خيلي درخت گلابي را دوست دارم و پيشنهاد من بود که قصه گلي ترقي را فيلم کنيم و ما با گلي و داريوش روي سناريويش خيلي کار کرديم؛ مثلا پيشنهاد من اين بود که اين دختر همه اش سرش پوشيده نباشد، براي همين سرش را تراشيديم و کلاهي بر سرش گذاشتيم، اما آن خانه باغ را خود داريوش در آبعلي پيدا کرد، اما ايده کلاه از من بود.
    
     بهترين کارتان در ميان اين کارها هنوز هم کدام است؟
     هامون! در آنجا دستيارم معصومه وثوق بود که او هم آرشيتکت و تحصيل کرده معماري از پاريس بود و کمتر پيش مي آيد دو آرشيتکت در يک کار در کنار هم براي يک فيلم کار کنند. او آدم با دانش و مطالعه اي بود و اطلاعات گسترده اي راجع به تمام سبک مبل ها داشت و اين باعث مي شد که اطلاعات فوق العاده اي را به فيلم بدهد.
    
     چرا بعد از آن با آقاي مهرجويي کار نکرديد؟
     ما از هم جدا شديم و ديگر همکاري مان با هم قطع شد.
    
     با ديگران چرا کار نکرديد؟
     طراحي، حرفه من نبود و من اين کار را از سر لطف براي شوهرم مي کردم. اصلا با هيچ کس ديگر نمي توانستم کار کنم. بعد از جدايي هم شرايط ديگر طوري نبود که با داريوش کار کنم.
    
     آيا هنوز رابطه تان با جناب مهرجويي حفظ شده است؟
     بله. رابطه خوبي با هم داريم و هر دو، سه روز به هم زنگ مي زنيم و هر دو، سه ماه يک بار همديگر را مي بينيم، چون ما سه فرزند داريم و همچنان با هم در ارتباطيم.
    
     درباره تولدشان چه حرفي داريد؟
     تولدش را تبريک مي گويم و برايش آرزوي سلامتي، سلامتي، سلامتي و آرامش، آرامش و آرامش... مي کنم... . داريوش مهرجويي براي اين کشور يک سرمايه ملي است و دوست دارم که مسئولان واقعا حواسشان به او باشد و از داريوش تا مي توانند مراقبت کنند و به نظرم تا مادامي که زنده هستيم بايد قدر يکديگر را بدانيم.
    چرا«مهرجويي» فيلم پليسي نساخت؟ / کارگردان «هامون» به روايت فريار جواهريان
    


 روزنامه شرق، شماره 3029 به تاريخ 18/9/96، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "رضا آشفته"

  خرچنگ مخوف / درنگي بر آثار علي حاتمي
رضا آشفته، شرق 15/7/97
مشاهده متن    
  انتشار ميناي مهتاب در نودمين زادروز شاعر / مروري بر آلبوم هاي موسيقي بر اساس اشعار سهراب سپهري
رضا آشفته، شرق 15/7/97
مشاهده متن    
  براي ما به خاطره خوشي تبديل شده است / گفت و گو با مسعود فروتن درباره سعيد كنگراني
رضا آشفته، شرق 31/6/97
مشاهده متن    
  مسير اشتباه / نقدي بر «همه دختران اميركبير»
رضا آشفته، شرق 27/6/97
مشاهده متن    
  پيكر صداپيشه بي مانند و بانشاط به خاك سپرده شد / بيش از 50 سال هنرمندي حسين عرفاني
رضا آشفته، شرق 24/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهه باستان سنجي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است