|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/18: فشار سعودي ها به AFC از طريق اسپانسرها
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4007
يكشنبه يكم بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3970 18/9/96 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


گپ و گفت 
فشار سعودي ها به AFC از طريق اسپانسرها
گفت وگوي «اعتماد» با حميدرضا آصفي درباره پشت پرده تغيير حكم AFC براي مناقشه ايران و عربستان

نويسنده: علي عالي


    اعلام از AFC و انكار از فدراسيون فوتبال ايران. شوك بزرگ با مصاحبه دبيركل كنفدراسيون فوتبال آسيا به فوتبال ايران وارد شد. ويندرسون جان اعلام كرده بازي تيم هاي ايراني مقابل تيم هاي عربستاني در ليگ قهرمانان، به مانند فصل گذشته در كشور ثالث برگزار خواهد شد و اين يعني اينكه استقلال و تراكتورسازي نمي توانند در تهران و تبريز از حريفان عربستاني شان ميزباني كنند. هفته قبل بود كه پيش از جلسه هيات رييسه AFC، دو طرف موضع شان را اعلام كرده بودند. طرف سعودي و اماراتي اعلام كردند كه در صورت موافقت AFC با راي كميته مسابقات، نمايندگان اين كشورها در مسابقات ليگ قهرمانان آسيا شركت نمي كنند و مهدي تاج، رييس فدراسيون فوتبال هم در موضعي مشابه ظاهر شد و تاكيد كرد كه هيات رييسه با اين راي موافقت مي كند و اگر اين طور نشود، نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان حاضر نمي شوند. جلسه هيات رييسه AFC برگزار شد و اعضاي هيات رييسه در حضور اينفانتينو خواهان به پايان رسيدن بازي در زمين بي طرف شدند و اين موضوع را در مصوبه اي روي خروجي سايت AFC قرار دادند. اما يك اشكال عجيب وجود داشت. نام ايران در مصوبه ديده نشد. به نظر مي رسيد كنفدراسيون فوتبال آسيا، ايران را شامل اين قانون ندانسته است. چند ساعت بعد مصاحبه علي كفاشيان روي سايت فدراسيون قرار گرفت و او به ايراني ها اطمينان داد كه مشكلي وجود ندارد و ايران برنده بزرگ اين پرونده بود. تنها دلواپس فدراسيون، حميدرضا آصفي است كه چند روز قبل در گفت وگو با ايسنا عنوان كرد كه هيچ چيز مشخص نيست و امكان خريدن AFC از سوي سعودي ها و تغيير راي وجود دارد و در نهايت هم همين اتفاق مي افتد. خيلي زود حقايق روشن شد و با مصاحبه دبيركل كنفدراسيون فوتبال آسيا پرده ها كنار رفت. حالا همه از شكست ديپلماسي فدراسيون فوتبال ايران مي گويند. حميدرضا آصفي، مشاور بين الملل فدراسيون فوتبال ايران به اين ابهامات پاسخ روشن مي دهد.
    
     اين روزها همه هواداران فوتبال ايران از شكست ديپلماسي فدراسيون فوتبال مي گويند كه در ماجراي مناقشه ايران و عربستان، به مردم دروغ گفته شد. آيا فدراسيون ايران حقيقت را مي دانست و طور ديگري وانمود كرد؟
    اصلا اين طور نيست. پرونده از مدت ها پيش كه مطرح شده بود، فدراسيون به دنبال راه حلي براي خروج از اين بحران بود. انصافا هم خوب دنبال شد و موضوع هر دوهفته يك بار در جلسات مورد بررسي قرار مي گرفت. كارهايي كه مي شد را واقعا ما در دستور كار قرار داديم و حتي در برهه اي مي خواستيم وزارت امور خارجه را درگير اين ماجرا كنيم اما نگراني داشتيم سعودي ها از اين موضوع سوءاستفاده كنند و بگويند ورزش را سياسي كرده ايم. براي همين لابي هايي را در دستور كار قرار داديم و به صورت غيرمستقيم، تدابير ديپلماتيك انجام شد.
    
    واقعا شرايط برابر نبود براي ايران...
     دقيقا! اين مناقشه نابرابر بود و من دليل دارم. يك بعدش اين بود كه سعودي ها اسپانسر را تحت فشار قرار دادند تا در صورتي كه بازي ها رفت و برگشت در تهران و عربستان باشد، اسپانسرها كنار مي كشند. اين گونه كنفدراسيون فوتبال آسيا بهره مالي از كنار كشيدن اسپانسرها نخواهد نداشت. وقتي پاي پول وسط باشد، ديگر راي مشخص است. ضمن اينكه عربستاني ها اقدامات چركي هم داشتند. كشوري كه در يمن آن فجايع را مرتكب مي شود و كشوري را به خاك و خون مي كشد، از كشتن بچه ها شرم نمي كند و هزينه هاي سنگين براي خريد اسلحه مي كند، حتما با پول هايش فوتبال را هم چرك مي كند. اين كارها را ما نمي توانيم انجام دهيم و امكان خريدن كنفدراسيون فوتبال آسيا هم نداريم. واقعا فدراسيون كم كاري نكرد.
    
    اما واقعا راي كنفدراسيون فوتبال آسيا به نفع ايران بود و همه چيز به نظر مي رسيد حل شده است.
     بله: دو سند وجود دارد. اول اينكه راي به قدري روشن بود كه اينفانتينيو به ايران تبريك گفت و دوم اينكه روزنامه هاي سعودي تيتر زدند كه AFC تسليم ايران شد. من شخصا فكر مي كنم راي به نفع ما است. اما آنها هنوز راي را انشا نكرده اند و همين دلشوره آور است. انشا و ابلاغ راي زمان زيادي نمي برد اما آنها بيشتر از ده روز است كه از ابلاغ راي پرهيز كرده اند. اينكه انشا نشده يعني زير فشار سعودي ها رفته اند و خطرناك است. تا وقتي هم راي ابلاغ نشده است از قضاوت بايد پرهيز كنيم.
    
    به نظر شما چرا دبيركل كنفدراسيون فوتبال آسيا چنين مصاحبه اي انجام داد؟ آيا هدف خاصي را دنبال مي كرد؟
    احتمالات متفاوتي مي تواند داشته باشد. يكي اينكه مي خواهند عكس العمل ايران را ببينند و ارزيابي از وضعيت آينده داشته باشند، دوم اينكه نفوذ عربستان علت اين مصاحبه است، سوم اينكه خودش احتمال داده راي تغيير كند يا اينكه از روي ناآگاهي بوده. به هرحال بايد منتظر بمانيم.
    
    علت سفر هيات عربستان به كنفدراسيون فوتبال آسيا چيست؟ اعتراض به راي يا اينكه مي خواهند حتي سفر به قطر را هم منقضي كنند؟
    مجموعه اين موضوعات مي تواند باشد. بهترين مرجع براي آدم هاي منصف، روزنامه هاي خود عربستان است كه به AFC حمله كردند. اين روشن است و فدراسيون هم كوتاهي نكرده است. بايد صبر كنيم تا راي انشا شود.
    
    يكي از پرسش هاي مهم اين است كه ايران در جلسه چگونه از موجوديت فوتبال ايران و كشور دفاع كرد؟
    اين موضوعات را براي بار اول مي خواهم اعلام كنم كه معمولا جايي گفته نمي شود. اول اينكه ما اعلام كرديم سعودي ها با همه مشكل دارند و محدود به يك يا دو كشور نيست. آنها با ايران، سوريه، لبنان، قطر، يمن و بسياري از كشورها مشكل دارند اما ايران فقط يك كشور را به رسميت نمي شناسد و آن هم اسراييل است. ما با هيچ كشوري مشكل نداريم و در سياست ما كاملا عيان است. دوم اينكه به لحاظ سياسي اين موضوع نمي تواند مورد مناقشه باشد چرا كه ما با امريكا در حالت قطع رابطه هستيم اما ورزشكاران آنها به ايران مي آيند و ورزشكاران ما به امريكا مي روند. ما حتي وقتي با عراق در جنگ بوديم، سفارتخانه آنها در ايران باز بود. براي همين اين موضوع رد است. سوم اينكه از لحاظ امنيتي هيچ مشكلي براي هيچ كشوري پيش نيامده است و سعودي ها اعلام كنند چه تضمين امنيتي مي خواهند تا در اختيارشان قرار دهيم؟ نمايندگان شان از پاسخ عاجز ماندند و هيچ جوابي نداشتند. چهارم اينكه آنها اعلام كردند دولت عربستان رفت وآمد شهروندانش در ايران را ممنوع كرده كه پاسخ داديم براي ورزشكارانش مي تواند تبصره بگذارد و توضيح داديم در روزهاي حج با وجود اينكه رفت وآمد ممنوع بود اما حجاج ايراني توانستند به اين كشور سفر كنند. مجموع اين دلايل بود كه همه را مجاب به راي به نفع ايران كرد.
    
    گپ و گفت: فشار سعودي ها به AFC از طريق اسپانسرها / گفت وگوي «اعتماد» با حميدرضا آصفي درباره پشت پرده تغيير حكم AFC براي مناقشه ايران و عربستان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3970 به تاريخ 18/9/96، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار
    آثار ديگري از "علي عالي"

  ناگفته هايم درباره «تختي» را كتاب مي كنم / گزارش اختصاصي «اعتماد» از آخرين ديدار با بابك تختي در تهران
علي عالي، اعتماد 17/10/96
مشاهده متن    
  داستان از دست د ادن يك كرسي مهم
علي عالي، اعتماد 6/10/96
مشاهده متن    
  پلاسكويي به نام «آزادي»
علي عالي، اعتماد 27/9/96
مشاهده متن    
  در ستايش «كريمي» بودن
علي عالي، اعتماد 19/9/96
مشاهده متن    
  گروه مرگ براي ما بي معناست
علي عالي، اعتماد 11/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله فناوري در رنگ، رنگ دهنده ها و پوشش دهنده ها
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1004)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است