|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/3: انتقاد آيت الله يزدي از برخي اساتيد حوزه : استقلال حوزه ها به معناي فاصله گرفتن از حاكميت نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7090
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6674 3/10/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


انتقاد آيت الله يزدي از برخي اساتيد حوزه : استقلال حوزه ها به معناي فاصله گرفتن از حاكميت نيست
    آيت الله محمد يزدي، دبيرکل جامعه مدرسين حوزه علميه قم، از اساتيد حوزه علميه که بر استقلال حوزه تاکيد و طلاب را از ارتباط با نظام نهي مي کنند، انتقاد کرد و گفت: «استقلال حوزه اين نيست که انسان از حکومت جدا بشود و فاصله بگيرد و بگويد من کاري به کار حکومت ندارم.»
    پس از ارائه لايحه بودجه به مجلس، وابستگي مالي بخش هايي از حوزه با دولت با انتقادهاي بسياري روبه رو شد. شواهد نشان مي دهد اين بحث ها به صورت جدي تري در خود حوزه نيز مطرح شده است. برخي از اساتيد با استناد به آنچه کاهش محبوبيت روحانيت در جامعه مي خوانند، قائل به استقلال بيشتر حوزه ها از دولت هستند تا به زعم آنان، ضعف ها و مشکلات دولت به پاي روحانيت و تشيع نوشته نشود. در مقابل برخي از چهره هاي ارشد روحانيت که در نهادهاي حکومتي نظام حضور دارند، به اين رويکرد انتقاد کرده و مي خواهند از بحث درباره استقلال حوزه خودداري و طلاب را به ارتباط با نظام و حاکميت تشويق کنند. آيت الله محمد يزدي، عضو فقهاي شوراي نگهبان از جمله اين چهره هاست.
    به گزارش «انتخاب»، آيت الله يزدي دبيرکل جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت وگو با نشريه «افق حوزه» اين پرسش را مطرح کرد: «برخي از آقايان که به اعتقاد خودشان بهترين درس ها را دارند، چند بار در اول يا آخر درس درباره نظام صحبت کرده اند تا طلبه تکليفش را بداند؟ بايد با نظام همراهي کرد يا نه؟! با استقلال موافق است يا مخالف؟! حتي يک بار هم نگفته اند.» آيت الله يزدي «از آن آقايان» گله کرد که «آيا استقلال طلبه در اين است که کاري به کار کسي نداشته باشد و فقط سرگرم درس و مباحثه و نماز شب و دعا و زيارت و بدبختي هاي زندگي خودش باشد و تمام يا اينکه بايد طلبه را در فرصت هاي مقتضي راهنمايي و ذهن او را روشن کنيم؟! من بايد از تعدادي از بزرگان حوزه گلايه و عرض کنم که شما نسبت به معين کردن وظيفه جوانان تکليف داريد! اگر بنده حرفي بزنم، مي گويند او دولتي است، چرا که در شوراي نگهبان حضور دارد... وقتي يک طلبه چنين ديدي نسبت به من پيدا بکند، چه تقصيري دارد؟ او گمان مي کند معناي استقلال اين است که نسبت به حکومت فاصله داشته باشد.»
    او «خطاب به کساني که از بزرگان حوزه هستند و اين گونه مي انديشند»، افزود: «اي حضرات اساتيد و اي بزرگان! شما بايد تکليف اين طلابي را که سرمايه اصلي ما هستند و چندين سال نزد شما شاگردي مي کنند، روشن کنيد که معناي استقلال چيست؟ بعد از گذشت هزار و چندصد سال زحمات ائمه معصومين و زندان رفتن و شهادت شان و زحمات علماي بزرگ، امروز نظام ما که مولود حوزه است و از نظر بنده معجزه قرن است، آيا درست است که اين گونه مورد بي مهري و بي توجهي قرار بگيرد؟!»
    رئيس پيشين قوه قضائيه با بيان اينکه «درست نيست که من و شما بگوييم اگر به حکومت کمک کنيم يا به او تذکر دهيم يا با او ارتباط برقرار کنيم، اين با استقلال حوزه نمي سازد» خطاب به جوانان گفت: «آينده براي شماست، سال هاي آينده مرجعيت حوزه براي شماست، حکومت براي شماست، شوراي نگهبان و قوه قضائيه در اختيار شماست، اما آن را با چه چيزي مي خواهيد اداره کنيد؟ شما الان که جوان هستيد، موظف هستيد ارتباط خود را با نظام و مقامات حفظ کنيد و اين ارتباط منافاتي با استقلال شما ندارد.»
    او تاکيد کرد: «بايد از اين همه امکاناتي که در گذشته براي طلاب فراهم نبود و امروز هست استفاده کرد، در ضمن بايد با نظام هم ارتباط برقرار کرد و اين منافاتي با استقلال حوزه ندارد. بنابراين استقلال حوزه اين نيست که انسان از حکومت جدا بشود و فاصله بگيرد و بگويد من کاري به کار حکومت ندارم.»
    اين سخنان در حالي مطرح شده که پيش از اين برخي از استاتيد حوزه و علما از آنچه وابستگي بيش از حد حوزه ها به دولت مي خوانند، انتقاد کرده اند. آيت الله صانعي از جمله اين علماست که چندي پيش در درس خارج از فقه خود با انتقاد از تخصيص بودجه دولتي به حوزه ها انتقاد کرد.
    آيت الله محمدعلي گرامي، استاد حوزه هم در گفت وگويي با اشاره به اينکه نزديکي روحانيت با حکومت در خيلي جاها امتحان شده است، گفته است: «تنها دوره اي که تا حدودي ثمربخش بود، دوره برخي از سلاطين صفويه بود که روحانيت خود را از حکومت کنار کشيد؛ اما ناظر بود؛ مانند زمان شاه طهماسب و تا حدودي شاه عباس. آن دوره ها، هم براي دين و روحانيت و هم براي خود مملکت دوره هاي خوبي بودند.» به گزارش جماران، وي افزوده بود: «ممکن است طلاب به حوزه نجف مهاجرت کنند. طلبه قم آزاد نيست که نزد کدام استاد درس بخواند؛ آزاد نيست هر کتابي را بخواند و هر حرفي را بزند. در سه جهت در نجف آزادي است و فطرت بشر هم متمايل به آزادي است؛ بنابراين به نظر مي رسد قوت حوزه در آينده در نجف باشد.» مهاجرت برخي طلاب و اساتيد به قم، به دليل انتقاد به آنچه نفي استقلال حوزه مي خوانند، نکته اي است که حجت الاسلام محسن غرويان، يک استاد ديگر حوزه علميه هم
    به آن اشاره دارد. او به «انتخاب» گفته است: «اطلاع دارم که بعضي از فضلا، مدرسين و طلاب اخيراً از حوزه قم به نجف هجرت مي کنند که يکي از دلايل مهاجرت ها به خاطر بحث وابستگي حوزه به دولت است.»
    علي لاريجاني رئيس مجلس نيز، 14 مهرماه سال جاري در شهرستان مرودشت در همين باره گفته بود: «در سه الي چهار سال گذشته به مدارس علميه کمک هايي صورت گرفته اما بنده خيلي اين موضوع را قبول ندارم که روحانيت دولتي شود؛ چراکه روحانيت شيعه با وجود اينکه در جمهوري اسلامي فعاليت مي کند، اما بايد مستقل باشد؛ به دليل اينکه دولتي شدن روحانيت باعث مي شود ملاحظات کاري در نظر گرفته شود که در درازمدت به نفع جامعه نيست.»
    
    
    انتقاد آيت الله يزدي از برخي اساتيد حوزه : استقلال حوزه ها به معناي فاصله گرفتن از حاکميت نيست
    


 روزنامه ايران، شماره 6674 به تاريخ 3/10/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 114 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد
متن مطالب شماره 2 (پياپي 2702)، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است