|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/10: نگاهي به بودجه موسسه آيت الله مصباح يزدي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3428
چهار شنبه 25 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3048 10/10/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


نگاهي به بودجه موسسه آيت الله مصباح يزدي
بودجه موسسه آموزشي - پژوهشي امام خميني (ره) سال آينده ١٨ درصد زياد مي شود

نويسنده: آمنه شيرافكن


    شرق: بررسي بودجه اي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ميسر نمي شود، مگر اينکه روابط سياسي محمود احمدي نژاد و آيت الله مصباح يزدي دوباره بازخواني شود. موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني به رياست آيت الله مصباح يزدي با روي کارآمدن احمدي نژاد به افزايش ١٠برابري بودجه دست يافت و کماکان در دولت حسن روحاني نيز مسير خوشايندي در رديف اعتباري سالانه دارد.
     موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني، نام مجموعه اي آموزشي براي تحصيل دانشجويان و طلبه ها است که در سال ۱۳۷۴ پايه گذاري شد. اين موسسه آموزشي و پژوهشي زير نظر آيت الله محمدتقي مصباح يزدي کار مي کند. کتابخانه و مرکز اسناد آن در سال ۲۰۰۶ ميلادي شامل بيش از ٦٠ هزار جلد کتاب فارسي و عربي و نزديک به ٢٠ هزار جلد کتاب انگليسي بوده است.
    
     قهر و آشتي ها
     آيت الله مصباح يزدي در ساختار سياسي ايران همواره يادآور رويکردي متفاوت در سياست و فرهنگ است. ياران نزديک به او در مجلس نهم به جبهه پايداري ها شهره بودند. آنها از هر تلاشي براي مواجهه با برجام فروگذار نکردند. تعدادشان کم بود، اما سروصدايشان بسيار. غائله حمله به علي لاريجاني در ٢٢ بهمن سال ٩١ نيز به شکلي به جبهه پايداري ها و موسسه پرتو ربط مي دادند. بااين حال سرانجام آن رسيدگي مشخص نشد و برخي مرتبطان نيز در دادگاه ويژه روحانيت تبرئه شدند.
     آيت الله مصباح يزدي با آمدن محمود احمدي نژاد به عرصه قدرت، بيش از گذشته به فعاليت هاي سياسي و پژوهشي پرداخت. آيت الله مصباح پيش از چرخش هاي سياسي احمدي نژاد درباره او گفته بود: «احمدي نژاد ذخيره خداوند براي امروز ماست» و «وجود مقدس ولي عصر (عج ) براي احمدي نژاد دعا مي کنند»، اما بعدتر نظرش درباره او چرخيد و گفت «اعمال و رفتار امروز احمدي نژاد را تاييد نمي کنم، چون اکنون يک حالت انحرافي در او مي بينم».
    
     ماجراي بودجه موسسه
     گرچه اين روزها آيت الله مصباح هم به جمع منتقدان احمدي نژاد پيوسته، اما مرور بودجه اي موسسه امام خميني نشان مي دهد که احمدي نژاد در دوران صدارتش در کمک مالي به اين موسسه هيچ کم نگذاشت. حتي بودجه در دوره رياست جمهوري احمدي نژاد به يک باره از ٣٥٠ ميليون تومان (سال ٨٤ و آخرين سال دوره خاتمي) به ٥/٣ ميليارد تومان در سال ٨٥ رسيد؛ يعني افزايش ١٠برابري.
     روند افزايش بودجه اي در سال هاي بعدي نشان از آن دارد که اين موسسه از ٥. ٣ ميليارد سال ٨٥ به هفت ميليارد در سال ٨٧، ١. ٥ ميليارد در سال ٨٩، ٣. ٨ ميليارد در سال ٩٠، ١٠ ميليارد در سال ٩٢
     ٣. ١٠ در سال ٩٣، ٥. ١١ در سال ٩٤، ١٤، در سال ٩٥
     ٥. ٢١، در سال ٩٦، ٢٣ ميليارد و در سال ٩٧ به ٢٨ ميليارد رسيد.
    
     معيار نباشد، لابي و فشار مي آيد
     اصغر مسعودي، نايب رئيس کميسيون فرهنگي، تاکيد دارد که هيچ لابي اي در موضوع بودجه موسسه پژوهشي امام خميني در جلسه هايي که او در کميسيون فرهنگي بوده، صورت نگرفته. او به «شرق» مي گويد: «اگر بودجه بر مبناي عملکرد باشد و شفاف و پاسخ گو، بسياري از شبهه ها حل مي شود. موسسه پژوهشي امام خميني از موسسه هاي علمي است که کار پژوهشي مي کند. حالا من مصداقي نمي گويم، اما پيش تر هم تاکيد داشتم اگر معيارها را براي دريافت منابع و بودجه مشخص نکنيم، لابي به ميان مي آيد. همين حالا خيلي از موسسه هاي فرهنگي فعاليت هاي درجه يکي دارند، اما هيچ رديف بودجه اي نمي گيرند».
    
     اهميت گزينش در موسسه
     در سايت موسسه آمده: «با توجه به اهميت و ضرورت امر گزينش در انتخاب متصديان امور در راستاي تحقق شايسته سالاري در اعطاي مسئوليت هاي خرد و کلان و بر اساس مفاد ماده ٦ اساسنامه موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) مبني بر اين که صلاحيت افراد بايد به تاييد دفتر گزينش موسسه برسد، دفتر گزينش به بررسي صلاحيت دانش پژوهان در سه مقطع، کارمندان و اعضاي هيئت علمي بر اساس معيارهاي ديني و و در چارچوب مقررات نظام اسلامي مي پردازد». در شرح وظايف نيز آمده «مسئول دفتر گزينش از سوي رياست محترم موسسه منصوب مي شود. او بايد نسبت به تاييد صلاحيت هاي گزينشي (عقيدتي، فکري، اخلاقي، رفتاري، سياسي و امنيتي) تمامي متقاضيان کار، تدريس، عضويت هيئت علمي و تحصيل در مقاطع مختلف اقدام کند. همچنين بررسي و نظارت بر استمرار صلاحيت هاي گزينشي کارکنان، استادان، اعضاي هيئت علمي و دانش پژوهان و اعلام نتايج بررسي ها و تحقيقات -در صورت لزوم - به کميته هاي انضباطي مربوطه براي صدور حکم». در بخش ديگري هم آمده: «رصد آسيب هاي اعتقادي، سياسي، امنيتي و اخلاقي و بررسي راه هاي پيشگيري از آن و ارائه گزارش به رياست موسسه و تاييد صلاحيت افرادي که قرار است از سوي موسسه به ساير نهادهاي علمي، فرهنگي و اجرائي معرفي شوند. انجام ماموريت يا پروژه هاي ويژه ارجاعي از رياست موسسه».
    
     هفته نامه پرتو سخن
     در بخش معرفي هفته نامه «پرتو سخن» نيز آمده «هم زمان با گسترش هجمه عليه ارزش هاي اسلام و انقلاب در سال هاي ٧٦ و ٧٧ خلا نشريه اي احساس مي شد که هم دغدغه دين و نظام اسلامي داشته باشد و هم از لحاظ فکري و نظري بتواند در مقابل افکار انحرافي و ضدديني در حال گسترش بايستد و از آرمان هاي اسلام و انقلاب دفاع کند. بر اين اساس و به همت جمعي از دلسوزان، هفته نامه پرتو سخن پا به عرصه مطبوعات گذاشت. اين نشريه در اين مدت ضمن رعايت موازين شرعي و قانوني هرگز مصالح اسلام و انقلاب را فداي مصلحت افراد و احزاب نکرده است. پرتوسخن به صاحب امتيازي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در عرصه هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي فعاليت دارد و به صورت هفتگي در سراسر کشور توزيع مي شود».
    

    
    نگاهي به بودجه موسسه آيت الله مصباح يزدي / بودجه موسسه آموزشي - پژوهشي امام خميني (ره) سال آينده ١٨ درصد زياد مي شود
    


 روزنامه شرق، شماره 3048 به تاريخ 10/10/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1025 بار
    آثار ديگري از "آمنه شيرافكن"

  شاكيان در كميسيون اصل 90
آمنه شيرافكن، شرق 23/3/97
مشاهده متن    
  زنان و هيئت رئيسه مجلس
آمنه شيرافكن، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  كنوانسيون پرمناقشه
آمنه شيرافكن، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  قاسم ميرزايي نيكو در گفت و گو با «شرق»: مدام بر سر احزاب و تشكل ها كوبيديم
آمنه شيرافكن، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  چهره ممنوع قهرمان / گله فراكسيون زنان مجلس از پخش نشدن قهرماني فوتسال بانوان صدا و سيما
آمنه شيرافكن، شرق 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش و نوآوري در علوم و صنايع غذايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است