|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/13: آزاد مي شوند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3051 13/10/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


آزاد مي شوند
پيگيري «شرق» از مشاور رئيس جمهور و نماينده مجلس براي وضعيت بازداشت شدگان كم سن وسال اعتراضات اخير

نويسنده: شهرزاد همتي


    
    آشوب و خشونت کور همواره بي گناهان را قرباني مي کند. داغدار کشته شدن دو دانش آموز و اميد آينده #ايران، آرمين و شايان عزيز در اين آشوب هستم». اين توييت وزير آموزش وپرورش، سيدمحمد بطحايي، است که با هشتگ هوشيار باشيم، منتشر کرده است و از کشته شدن دو دانش آموز در اعتراضات روزهاي گذشته در شهرهاي ايران خبر مي دهد. کمي بعد از توييت وزير يکي از کاربران توييتر عکسي منتسب به آرمين صادقي، نوجوان ١٣ ساله خميني شهري، منتشر کرده است که در اين اعتراضات کشته شده است. تصوير کودک خنداني را نشان مي دهد که رو به دوربين نگاه مي کند و حالا جان باخته است؛ اما اين تمام ماجرا نيست. گفته هاي مسئولان انتظامي کشور حاکي از آن است که اکثر دستگيرشدگان اعتراضات روزهاي گذشته نوجوان بوده اند. حسين ذوالفقاري، معاون امنيتي وزارت کشور، ميانگين سني بيش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان را زير ۲۵ سال اعلام کرده و رئيس دادگستري استان مرکزي نيز عنوان مي کند دانش آموزان يا افراد کم سن وسالي که در تجمعات اراک حضور داشته اند و برخي از آنها خساراتي را نيز به اموال عمومي يا دولتي وارد کرده اند، با توجه به سن زير ١٨ سال، طفل محسوب مي شوند؛ ولي با توجه به قانون در چنين مواردي هرکسي مرتکب جرم شود، دستگير و به جرم او رسيدگي خواهد شد.
    همه اينها نشان از آن دارد که بايد فکري به حال دستگيرشدگان اعتراضات روزهاي اخير کرد که فجايع گذشته اي نه چندان دور دوباره تکرار نشود. فارغ از نوع اعتراضات و مطالبات مردمي، دستگيري افراد زير سن قانوني به واسطه اضطرابي که به آنها وارد مي کند، ممکن است تبعات جبران ناپذيري به همراه داشته باشد.
    البته در ميان بازداشت شدگان نام چند دانشجو نيز منتشر شده که از ميان آنها اعلام شد شش نفرشان آزاد شده اند. با اين حال معاون فرهنگي وزير علوم نيز در گفت وگويي عنوان کرده است دانشجويان بازداشتي دانشگاه تهران آزاد مي شوند. معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم با تاکيد بر اينکه تعدادي از دانشجويان دانشگاه تهران در تجمعات اخير بازداشت شدند، گفت: آمار دقيقي از تعداد بازداشت شدگان نداريم.
    البته به نظر مي رسد تعداد افراد بازداشت شده زياد نباشد؛ ولي پيگيري مي کنيم اين دانشجويان بازداشت شده نيز هرچه سريع تر و قبل از شروع امتحانات پايان ترم آزاد شوند. هرچند دامنه اعتراضات اخير شباهتي به اعتراضات سال ٨٨ ندارد؛ اما کشته شدن جوانان و افراد زير ٢٠ سال که تجربه تلخ آن دوران بود، مي تواند زنگ خطري براي اتفاقات امروز باشد.
    پيگيري مي کنيم
    در اين حال شهيندخت مولاوردي، دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي، در تماس تلفني خبرنگار «شرق» با او درباره وضعيت افرادي که در روزهاي اخير و به واسطه حضور در تجمعات اعتراضي دستگير شده اند، تاکيد کرد که پيگير وضعيت بازداشت شدگان هستيم. همچنين فاطمه سعيدي، نماينده کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در توييتر خود عنوان کرده بود، ضمن پايبندي به اصلاحات تدريجي و محترم شمردن حق نقد بدون توسل به افراطي گري و خشونت، پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشت شده را از طريق وزارت علوم، مراجع امنيتي و قضائي وظيفه خود مي دانم.
    او در گفت وگويي با «شرق» گفت: «ابتدا بايد عمق تاسف و ناراحتي خود را به خاطر کشته شدن دو دانش آموز بي گناه در جريان ناآرامي هاي اخير عنوان کنم. باو ر کردني نيست که چگونه يک دانش آموز نوجوان در جريان خشونت هاي کور قرباني مي شود. براساس پيگيري هايي که تاکنون انجام شده، مي دانم يک دانش آموز در خميني شهر درحالي که در خودرو حضور داشته در اثر اصابت گلوله اي کشته شده است.
    دانش آموز ديگري نيز در همان خودرويي حضور داشته که با خودروي آتش نشاني که در سرازيري رها شده بود، برخورد کرده و از دنيا رفته است. به صورت جدي پيگير وضعيت دانش آموزان بازداشتي هستيم. درحال حاضر با کمک وزارت آموزش وپرورش و پيگيري هايي که وزير محترم نيز انجام مي دهند، در حال جمع آوري اطلاعات دانش آموزان بازداشتي هستيم و بايد بدانيم آنها کجا نگهداري مي شوند و در چه شهرهايي دانش آموز بازداشتي داشته ايم. با تکميل اين اطلاعات بلافاصله رايزني با نهادهاي امنيتي و قضائي را آغاز مي کنيم تا ان شاءالله بتوانيم زمينه آزادي آنها را فراهم کنيم».
    سعيدي همچنين افزود: «من امروز در تماسي با مقامات امنيتي دولت، وزارت کشور و وزارت آموزش وپرورش در حال پيگيري اين موضوع هستم. خوشبختانه همه نهادهايي که درگير اين بحران هستند، با نگاهي انساني براي حل مشکل دانش آموزاني که احيانا بازداشت شده اند، در حال تلاش هستند. ما ضمن احترام به حق نقد و اعتراض به هيچ وجه طرفدار بيان آن به شيوه کنوني نيستيم. رمز عبور ما از اين بحران وحدت و انسجام است. بايد صداي مردم را شنيد و آن را از کساني که به دنبال تخريب اموال عمومي و خصوصي هستند، جدا کرد. امروز مي توان از ظرفيت دلسوزاني که جز به سربلندي ايران و انقلاب نمي انديشند، استفاده کرد و با مدارا و تعامل راه را براي فرصت طلباني که به دنبال انتقام از ملت ايران هستند، بست».
    همچنين در خبري ديگر مديرکل زندان هاي استان تهران نيز به فارس گفته است: «تيم هايي در زندان مستقر شده اند و در حال پالايش افراد بازداشت شده در حوادث روزهاي اخير هستند تا افراد بي گناه هرچه زودتر آزاد شوند». مصطفي محبي درخصوص اعتراضات اخير و دستگيري هاي انجام شده عنوان کرده است: دستگيري ها در حدي نبوده که ما در بحث پذيرش با مشکل مواجه شويم، با اينکه کمبود جا داريم اما به هيچ عنوان مشکلي پيش نيامده است. او در پاسخ به اين سوال که آيا خبر انتقال ٢٠٠ نفر به زندان اوين صحت دارد يا خير، گفت: حتي در اين سه چهار روز هم تعداد زندانيان به ٢٠٠ نفر نرسيده است.
    
    يک بازداشتي ١٥ ساله
    هرچند خبرها حاکي از آن است که دستگيرشدگان کم سن وسال به زودي آزاد مي شوند و مقام هاي آگاه که ترجيح دادند نامشان فاش نشود، قول دادند که با پيگيري هاي آنها تا پنجشنبه دانش آموزان و افراد زير ٢٠ سال از زندان آزاد شوند، اما نمي شود نگراني هاي خانواده ها را پنهان کرد. افشين يکي از بازداشت شدگاني است که مادرش اين روزها به شدت بي تاب است، ١٥ساله بوده و به گفته مادر به هيچ عنوان قراري براي حضور در اعتراضات نداشته است.
     او به «شرق» مي گويد: «اصلا نمي دانيم کجاست، فقط تماس گرفته و گفته که بازداشت است و به زودي آزاد مي شود. افشين شاگرد درس خواني است و چون دو ورز در اين هفته مدارس تعطيل بود، روزها به کتابخانه مي رفت و درس مي خواند. خانه ما در خيابان ايتاليا واقع شده و احتمالا در اين رفت و آمد او را هم بازداشت کرده اند». او ادامه مي دهد: « خانه ما در خيابان ايتالياست و اين بزرگ ترين گناه ماست، هر اتفاقي که مي افتد تاوانش را ما مي دهيم و حالا من نمي دانم بچه ام کجاست...».
    آزاد مي شوند / پيگيري «شرق» از مشاور رئيس جمهور و نماينده مجلس براي وضعيت بازداشت شدگان کم سن وسال اعتراضات اخير
    


 روزنامه شرق، شماره 3051 به تاريخ 13/10/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 143 بار
    آثار ديگري از "شهرزاد همتي"

  شكايت ناظم آزارگر از خانواده دانش آموزان / خانواده هاي شاكي پرونده مدرسه معين به دادگاه فراخوانده شدند
شهرزاد همتي، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  افراط در استيضاح / بررسي «شرق» از تلاش برخي نمايندگان براي استيضاح وزير آموزش وپرورش
شهرزاد همتي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  آرامش در بازارهاي سياه / گزارش «شرق» از تاثيرات تورم بر بازار مواد مخدر
شهرزاد همتي، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  اميد خطرناك / گفت و گو با محمدجواد غلامرضا كاشي درباره ابعاد اجتماعي اعتراضات اخير
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  ماجراي عجيب حبيب و كليه اش
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 74، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است