|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/16: تلاش براي آزادي دانشجويان و دانش آموزان بازداشتي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3994 16/10/96 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
تلاش براي آزادي دانشجويان و دانش آموزان بازداشتي
عضو فراكسيون اميد خبر داد: احتمال تشكيل كميته پيگيري بازداشتي ها از سوي مجلس    بيش از يك هفته از آغاز تظاهرات مي گذرد. در ميان آماري كه استانداري ها و دادستاني هاي استان ها اعلام كردند آمار دانشجويان بازداشتي كم نيست. دانشجوياني كه بر اساس اخبار غيررسمي در زمان بازداشت در محلي غير از تجمعات اخير حضور داشتند و برخي معتقدند تعدادي از بازداشت ها در جريان تظاهرات اتفاق نيفتاده است. گرچه هفته پيش اعلام شد برخي دانشجويان آزاد شده اند اما به گفته برخي دانشجويان عده اي از دانشجويان دانشگاه تهران و علامه طباطبايي روز پنجشنبه بازداشت شده اند. تا روز گذشته آمار دقيق و رسمي از تعداد بازداشتي ها وجود ندارد. با اين حال منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري هفته گذشته در حاشيه مراسم تجليل از برگزيدگان بيست و دومين المپياد علمي دانشجويي كشور كه دوازدهم برگزار شد، اعلام كرد« تعدادي از دانشجويان در پي تجمعات بازداشت شده بودند كه با دخالت بنده و رييس دانشگاه تهران آزاد شدند، اما اگر در سطح خيابان ها دانشجويي دستگير شده باشد هنوز آماري به وزارت علوم نرسيده و در جريان آن نيستيم.»همچنين غلامرضا غفاري، معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم هم با تاكيد بر اينكه در داخل دانشگاه تهران حادثه يا مورد خاصي براي دانشجويان اتفاق نيفتاده وعده داد كه دانشجويان بازداشتي به زودي و قبل از شروع امتحانات پايان ترم آزاد خواهند شد. با اين حال برخي منابع مدعي هستند تمام دانشجويان بازداشتي آزاد نشده اند و تعداد ديگري از دانشجويان نيز در دو روز اخير به بازداشتي ها اضافه شدند. روز چهارشنبه نيز محمد رهبر، دبير انجمن اسلامي دانشگاه تهران در گفت وگو با ايلنا مطرح كرد كه اين انجمن از طريق وزارت علوم پيگير دانشجويان بازداشتي است. او همچنين تاكيد داشت «حتي اگر كسي در دانشگاه هم تخلفي هم كرده باشد بايد در همان محيط دانشگاه و سازوكارهاي دانشجويي متناسب با تخلف با آن برخورد شود.» در ميان بازداشت شدگان به جز دانشجويان، تعدادي دانش آموز نيز به چشم مي خورد. سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش نيز روز پنجشنبه با بيان اينكه آمار دقيقي از دانش آموزان بازداشتي به آموزش و پرورش ارائه نشده، تاكيد كرد از طريق وزارت كشور و نهادهاي امنيتي موضوع را پيگيري خواهد كرد. او همچنين در توييتر خود در مورد دانش آموزان كشته شده با هشتگ هوشيار باشيم، نوشت: «آشوب و خشونت كور همواره بي گناهان را قرباني مي كند: داغدار كشته شدن دو دانش آموز و اميد آينده ايران، «آرمين» و «شايان» عزيز در اين آشوب هستيم.»واكنش ها به بازداشت دانشجويان و دانش آموزان همچنان ادامه دارد و برخي از مسوولان دولتي و نمايندگان مجلس تلاش دارند تا پيش از آغاز امتحانات بازداشتي ها آزاد شوند. موضوعي كه با توجه به آمار ارايه شده از سوي وزارت كشور بسيار جدي تلقي مي شود. پيش از اين حسين ذوالفقاري، معاون امنيتي وزارت كشور، ميانگين سني بيش از ۹۰درصد بازداشت شدگان را زير ۲۵ سال اعلام كرد و رييس دادگستري استان مركزي نيز عنوان كرده بود دانش آموزان يا افراد كم سن وسالي كه در تجمعات اراك حضور داشته اند و برخي از آنها خساراتي را نيز به اموال عمومي يا دولتي وارد كرده اند، با توجه به سن زير ١٨ سال، طفل محسوب مي شوند ولي با توجه به قانون در چنين مواردي هر كسي مرتكب جرم شود، دستگير و به جرم او رسيدگي خواهد شد.
    
     كميته پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشت شده تشكيل شود
     فاطمه سعيدي، عضو كميسيون آموزش مجلس روز جمعه در پاسخ به اين سوال كه وزارت علوم تاكنون چه اقدامي براي بازداشتي ها انجام داده است به ايسنا گفت: «امروز نيز با وزير علوم تماس داشتم و ايشان از آزادي تعدادي از دانشجويان خبر دادند اما اذعان داشتند كه تعدادي هنوز در بازداشت به سر مي برند.»سعيدي البته در مورد دانشجويان بازداشتي دو پيشنهاد مطرح كرد. اين نماينده مجلس در جلسه فوق العاده هيات رييسه فراكسيون اميد پيشنهاد داده تا كميته اي براي پيگيري وضعيت دانشجويان و دانش آموزان بازداشتي تشكيل شود، كميته اي كه تمامي فراكسيون هاي سياسي مجلس در آن نماينده اي داشته باشند. اين عضو فراكسيون اميد وعده داد كه فارغ از ميزان تقصير بازداشت شدگان با برقراري تماس با نيروهاي امنيتي و انتظامي در پي اطمينان از احقاق حقوق شان به عنوان متهم در ارتباط خواهيم بود. فاطمه سعيدي پيش از اين در توييتر خود نوشته بود: «ضمن پايبندي به اصلاحات تدريجي و محترم شمردن حق نقد بدون توسل به افراطي گري و خشونت، پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشت شده را از طريق وزارت علوم، مراجع امنيتي و قضايي وظيفه خود مي دانم.»
    
    
    سياست نهادهاي امنيتي بازداشت طولاني دانشجويان نيست
    الياس حضرتي*
     اكثريتي از افراد جوان و كم سن و سال در بين دستگيرشده هاي دانشجو و دانش آموز وجود دارد كه تعدادي از آنها بيكار هستند. برخي بر اساس فضاي به وجود آمده و مشكلات اقتصادي اي كه در خانواده شان داشته اند، تحت تاثير قرار گرفتند و در راهپيمايي ها و اعتراضات شركت كردند. منهاي عوامل اصلي اين موضوع كه در تشويق به اغتشاش نقش داشتند، مابقي افراد با بازجويي هاي اوليه آزاد شده اند. بقيه افراد هم اميدوار هستيم كه در اين چند روز آزاد و دانشجويان و دانش آموزان سر كلاس هايشان حاضر شوند. البته عواملي كه وابستگي به خارج كشور دارند يا دستي در تيراندازي ها دارند و اغتشاشات را سازماندهي مي كردند، وضعيت ديگري دارند. به نظر مي رسد كه سياست كلي نهادهاي امنيتي بر نگه داشتن طولاني مدت بازداشت شده ها نيست. خيلي از افراد در روز اول اعتراضات در تهران بازداشت شده بودند و با بازجويي و تذكر اوليه آزاد شدند. نگه داشتن بقيه هم اميدواريم طولاني نشود. مجلس شوراي اسلامي پيگير آزادي همه افرادي است كه به شكل تصادفي يا تحت تاثير فضاي هيجاني و فضاي مجازي بوده اند يا اعتراضي صنفي داشته اند. البته كساني كه سازماندهي مي كردند و در اغتشاشات نقش اصلي را داشتند، بايد بيشتر مورد بررسي قرار بگيرند تا وابستگي شان به عوامل خارجي مشخص شود. در حال حاضر اقليتي از دانشجويان هنوز آزاد نشده اند كه بخش زيادي از آنها نيز ان شاءالله در روزهاي آينده آزاد خواهند شد. تمام تلاش ها در اين راستا است كه دانشجويان هرچه سريع تر آزاد شوند. به خصوص كساني كه اعتراضات مدني و اقتصادي داشته و در سايه فضاي ايجاد شده دچار هيجاناتي شده اند. اطلاع ندارم كه دانشجويان را در خانه شان گرفته اند يا مكاني ديگر اما تلاش مي شود كه اگر در اغتشاشات شريك نبوده اند يا در سازماندهي آن نقش نداشته اند، آزاد شوند.
    
    * نماينده مردم تهرانگزارش: تلاش براي آزادي دانشجويان و دانش آموزان بازداشتي / عضو فراكسيون اميد خبر داد: احتمال تشكيل كميته پيگيري بازداشتي ها از سوي مجلس
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3994 به تاريخ 16/10/96، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني كاتاليز
شماره 4 (پياپي 804)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است