|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: اقتصادي كه از زير يخ بيرون مي آيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 8 (اقتصاد جهان) > متن
 
 


اقتصادي كه از زير يخ بيرون مي آيد
ذوب شدن يخ هاي قطب شمال و فرصت هاي اقتصادي آينده

برگرفته از: بلومبرگ

تغييرات آب و هوايي و همچنين ذوب شدن يخ هاي قطب شمال و جنوب، به عنوان بحراني در سراسر جهان معرفي شده است. اين روند اگرچه نگراني هايي ايجاد کرده، اما باعث بروز برخي فرصت هاي اقتصادي در اين مناطق شده است. بسياري از فعالان اقتصادي و تحليلگران بازارهاي مختلف براين باورند که اگرچه هنوز آمارهاي زيادي از اقتصاد منطقه يخ زده شمالگان در اختيار نيست، اما بدون ترديد در آينده نزديک، تغييرات آب و هوايي هديه اي قابل توجه به اقتصاد بين المللي ارائه خواهد کرد و مي تواند معادلات اقتصادي بسياري از کشورها را تحت تاثير قرار دهد.
    شرکت تحقيقاتي گوگنهايم در اين زمينه اطلاعاتي را طي يک دهه اخير از تغييرات سرمايه گذاري کشورهايي چون روسيه، چين، آمريکا و کانادا در اين منطقه جمع آوري کرده که مي تواند براي آينده صاحبان سرمايه فرصت هاي مناسبي معرفي کند. اين درحالي است که روند تحولات سه ساله گذشته در اين منطقه باعث شده تا اين واقعيت برملا شود که ذوب شدن يخ هاي قطب شمال، فرصت هاي اقتصادي بي شماري را ظاهر مي کند که نبايد به آنها بي تفاوت بود.
    توجه به روند تغييرات ارقام سرمايه گذاري شده در اين منطقه، طي دوره ياد شده بيانگر آن است که سرمايه گذاران يک به يک از راه مي رسند و مي توانيم در آينده اي نزديک شاهد سرمايه گذاري بزرگ تر باشيم، به صورتي که برخي سرمايه گذاري هاي انجام شده طي سال گذشته حتي بيش از يک ميليارد دلار است.
    به عنوان مثال، روسيه تاکنون بيش از 250 پروژه بالقوه در اين منطقه ايجاد کرده و ديگران مثل فنلاند، ايالات متحده و کانادا هم در اين بخش، بسيار فعال تر از گذشته شروع به کار کرده اند. نکته جالب توجه اينجاست که چين به عنوان کشوري تازه وارد در منطقه در سه سال اخير بسيار گسترده و فعال وارد ميدان شده و سعي کرده، منابع بيشتري از شمالگان را به خود اختصاص دهد.
    
    فرصت هاي اقتصادي سر از يخ بيرون مي آورند
    به گفته مشاوران اقتصادي و شرکت هاي سرمايه گذاري، اگرچه بيشتر توجه ها به معادن و ذخاير زير زميني اين منطقه معطوف شده، اما قطعا آينده اي درخشان تر زير يخ هاي قطب شمال مخفي شده که مي توان بزودي شاهد ايجاد ارزش افزوده بسيار بالايي از آنها باشيم، چون اهميت احداث و توسعه زيرساخت هاي مورد نياز اين فعاليت ها غيرقابل انکار است. با توجه به روند رشد و افزايش تقاضاي حضور شرکت هاي سرمايه گذاري در منطقه برآورد شده، بخش قابل توجهي از سرمايه گذاري در زمينه زيرساخت ها مثل راه آهن، فيبرهاي نوري، ارتباطات و همچنين خدمات محلي طي چند سال آينده خواهد بود تا جايي که حتي رشد سرمايه گذاري در برخي از آنها مي تواند، بسيار سريع تر از منابع و ذخاير منطقه يخ زده شمالگان باشد.
    تحليلگران اقتصادي تاکيد مي کنند، اين حرکت آهسته است، اما قطعا گسترش خواهد داشت تاجايي که بزودي شاهد انفجار سرمايه گذاري در اين منطقه خواهيم بود. از اين رو طي دو سال گذشته، اغلب برنامه ريزي هاي استراتژيک سرمايه گذاري در محافل اقتصادي کشورهاي ديگر منوط به دارايي هاي اين منطقه و فرصت هايش شده است.در سال هاي اخير، صنعت هتلداري، کارخانه هاي صنايع غذايي، بازيافت محصولات مختلف، صنايع چوبي و مواردي که حتي فکر آن را هم نمي کنيم، در منطقه ايجاد شده و در نهايت، احتمال افزايش سرمايه گذاري ديجيتال در منطقه گسترش يافت، به صورتي که ورود فروشگاه هاي اينترنتي با توجه به شرايط آب و هوايي بسيار زياد شده است، اما يک فرصت استثنايي در اختيار خطوط کشتيراني قرار گرفته که کشورهاي مختلف براي آن برنامه ريزي کرده اند.
    
    روند توسعه چگونه است؟
    به گفته موسسه تحقيقاتي گوگنهايم اکتشاف معادن، جاده هاي جديد و همچنين اجراي پروژه هاي زيربنايي گسترده در اين منطقه عاملي بوده تا نظر گروهي از صاحبان سرمايه به اين منطقه دور افتاده جلب شود تا جايي که اگر بگوييم رقابت براي دستيابي به فرصت سرمايه گذاري در اين منطقه گسترش يافته و باعث بروز مشکلاتي در منطقه بوده، دور از واقعيت نيست.
    پروژه هاي نفتي و گازي در اين منطقه با ارزش سرمايه گذاري 200 ميليارد دلار، عاملي است براي جذب سرمايه گذاري هاي مختلف در سه بخش عمده معدن، نفت و انرژي هاي تجديدپذير که در پي آن راه آهن نيز از راه خواهد رسيد. اين دايره يخ زده، بيش از يک پنجم نفت و گاز کشف نشده جهان را در خود جاي داده، اما بسياري از تحليلگران بازار هاي انرژي معتقدند، با درنظر گرفتن قيمت هاي فعلي ارزش سرمايه گذاري براي آنها هنوز بالا نيست.
    
    اهميت اقتصادي براي روسيه
    براساس برآوردهاي انجام شده، بخش قابل توجهي از توليد ناخالص روسيه مربوط به شمال اين کشور پهناور است، به صورتي که برآورد شده است، 20 درصد توليد ناخالص روسيه در منطقه شمال اين کشور توليد و به بازارهاي مصرف عرضه مي شود. اين درحالي است که برآوردهاي انجام شده از افزايش سطح آب درياها به دليل آب شدن يخ شمالگان نشان مي دهد، اين منطقه با ارزش اقتصادي بالا براي روسيه زير آب رفته و درآمد روسيه را کاهش خواهد داد. به همين دليل، روسيه با درنظر گرفتن مرزهاي خود در شمالگان، سعي در جايگزيني منابع ناشناخته اين منطقه با درآمدهاي اقتصادي خود از منطقه شمالي کشورش در حال حاضر دارد، تا جايي که ولاديمير پوتين تاکيد کرده، به دنبال اين است که تقريبا دو سوم اقتصاد شمالگان را در اختيار خود داشته باشد. شاهد مثال اين بلندپروازي بزرگ پوتين براي مناطق ناشناخته شمالگان که از زير يخ بيرون خواهند آمد، افتتاح پروژه يامال ال ان جي در جزيره اي واقع در شمال غربي سيبري است.
    
    عمو سام هم وارد عمل شده
    اهميت اقتصادي شمالگان براي کشورهاي توسعه يافته چنان است که ايالات متحده آمريکا در اين زمينه بيکار ننشسته و در تلاش است با تثبيت حاکميت بيشتر خود در منطقه، زمينه اي براي حضور در معادلات اقتصادي آينده ايجاد کند. به عنوان مثال براساس آخرين دستور دونالد ترامپ، پناهگاه حيات وحش ملي قطب شمال در آلاسکا کنار درياچه چوکچي و بيوفورت از جمله آنهاست.
    نکته قابل توجه اين است که پروژه حيات وحش، پوششي براي شرکت هاي حفاري در پروژه هاي گازي اين کشور است، تا جايي که شرکت شل در سال 2015 ميلادي توانسته برنده مناقصه 7 ميليارد دلاري حفاري در اين منطقه شناخته شود.
    آمريکا در تلاش است با استفاده از قدرت نفوذ فنلاند و نروژ در منطقه به گونه اي در زمينه انرژي هاي تجديدپذير بيشتر سرمايه گذاري کند و از اين منطقه بيشترين منافع را به خود اختصاص دهد تا جايي که استخراج طلا، نقره، اورانيوم، آهن، سرب، الماس، تيتانيوم، نيکل، مس و برخي مواد معدني ديگر به عنوان بيشترين جاذبه هاي سرمايه گذاري در منطقه معرفي شده اند.
    
    اقيانوسي جديد بالاي جهان
    بسياري از زيست شناسان و فعالان محيط زيست نسبت به خطرات ذوب شدن يخ هاي شمالگان هشدار مي دهند، اما ظاهرا اين اتفاق نگران کننده باعث شده، فرصت قابل توجهي براي شرکت هاي حمل و نقل دريايي ايجاد شود، تا جايي که رقابت براي حضور در خطوط کشتيراني جديد که در اين منطقه ايجاد مي شود، رنگ و بوي ديگري به خود گرفته است.
    با توجه به برآوردهاي انجام شده، روند ذوب يخ هاي شمالگان در سال گذشته تقريبا 25 درصد سريع تر از سال 1981 بوده که اين روند عاملي است که حداکثر تا 25 سال آينده به طور کلي يخ هاي شمالگان از بين بروند و مسيرهاي آبي و خاکي جديد در منطقه باقي بماند؛ فرصتي که مي تواند براي سرمايه گذاري شرکت هاي حمل و نقل دريايي امتياز قابل توجهي باشد که از آن به نفع اقتصاد خود پول درآورند.
    اين روند عاملي بوده تا کشورهاي منطقه و حتي آنهايي که زياد به اين منطقه نزديک نيستند، براي در اختيار گرفتن ناوگان کشتي هاي يخ شکن اقدام کنند و از هم اکنون براي تجهيز بنادر خود به منظور پهلوگرفتن اين کشتي هاي غول پيکر و قدرتمند برنامه ريزي کنند. با توجه به مسيرهاي جديدي که ذوب شدن يخ هاي شمالگان در اختيار شرکت هاي حمل و نقل ايجاد مي کند، هزينه حمل بار در بين برخي کشورها بخصوص شمال اروپا و شرق آسيا کاهش چشمگير خواهد داشت و مي تواند روند سرمايه گذاري را دستخوش تغييرات عمده کند. به عنوان مثال برآورد شده، خطوط کشتيراني که بين شرق و غرب اروپا از طريق کانال سوئز رفت و آمد مي کنند، با استفاده از مسير قطب شمال 3000 مايل کمتر مسير طي خواهند کرد.
    اقتصادي که از زير يخ بيرون مي آيد / ذوب شدن يخ هاي قطب شمال و فرصت هاي اقتصادي آينده
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 8 (اقتصاد جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 144، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است