|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: بازي آمريكا با سناريوي نخ نماي تحريم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


بازي آمريكا با سناريوي نخ نماي تحريم
مجلس نمايندگان آمريكا، ايران را به بهانه نقض حقوق بشر تحريم كرد


در حالي که رئيس جمهور آمريکا قرار است روز جمعه درباره برجام اعلام نظر کند مجلس نمايندگان آمريکا سه شنبه شب با صدور قطعنامه اي بارديگر ادعاها درباره نقض حقوق بشر در جمهوري اسلامي ايران را تکرار و خواستار اعمال تحريم هاي جديد از سوي دولت آمريکا عليه ايران شدند.
    اين همان سناريويي است که در دو سال گذشته از سوي آمريکا دنبال شده و همزمان با حفظ ظاهر برجام، فشارها و تحريم ها از روش هاي ديگري از جمله مباحث موشکي، منطقه اي و همچنين حقوق بشر عليه جمهوري اسلامي ايران افزايش يافته است.
    براساس اين سناريو آمريکا برجام را حفظ کرده اما در عين حال مسائل جديد را در قبال ايران تعريف مي کند و به نظر مي رسد اين روزها نيز همزمان با طرح گمانه زني هايي مبني بر احتمال خروج آمريکا از برجام، استفاده از اين ابزارها عليه ايران شدت بيشتري گرفته است و در اين راستا مي توان به برخي اظهارات مقامات آمريکايي در ارتباط با افزايش تحريم ها که يکي از ابزارهاي مورد استفاده آنهاست، اشاره کرد.
    به عنوان مثال، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا نيز چند روز قبل در مصاحبه با شبکه سي ان ان گفته بود تحريم هاي بيشتري عليه ايران در راه است.
    در ادامه، تصويب قطعنامه مجلس نمايندگان آمريکا در حمايت از اعتراضات ايران در سه شنبه شب را مي توان از جديدترين اقدامات آمريکا در اين راستا ارزيابي کرد.
    مجلس نمايندگان آمريکا روز سه شنبه با راي مثبت اعضاي خود و در ادامه اقدامات و اظهارات مداخله جويانه آمريکا نسبت به اعتراضات ايران، قطعنامه اي را در حمايت از اعتراض ها به تصويب رساند. براساس اين قطعنامه در اظهاراتي مضحک و نخ نما اعلام شد که آمريکا در کنار ايرانياني که خواهان صلح، آزادي و زندگي بهتر هستند، مي ايستد.
    اين قطعنامه از دولت آمريکايي مي خواهد با اعمال تحريم هاي جديد، به آنچه که نقض حقوق بشر از سوي ايران خوانده شده، پاسخ دهد.
    پس از تصويب اين قطعنامه ضدايراني، مايک پنس معاون رئيس جمهور آمريکا از اقدام مجلس نمايندگان اين کشور براي تصويب قطعنامه اي مداخله جويانه در حمايت از اعتراض ها در ايران تشکر و قدرداني کرد. وي در گفت وگو با شبکه صداي آمريکا همچنين بر ادامه تحريم ها عليه ايران تاکيد کرد و گفت: اين رئيس جمهور و اين دولت به طور کامل متعهد به ادامه تحميل تحريم هاي اقتصادي روي دوش ايران است.
    
    واکنش به قطعنامه مداخله جويانه مجلس نمايندگان آمريکا
    سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان با محکوم کردن قطعنامه مداخله جويانه کنگره آمريکا اعلام کرد: اين گونه قطعنامه هاي تکراري، نمايشي و سياسي مويد ماهيت رژيم مداخله گر آمريکاست که طي دهه هاي گذشته، ملت بزرگ ايران بارها شاهد آن بوده است.
    بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان افزود: مصوبه مداخله جويانه کنگره آمريکا موضوعي مردود، امري کاملا مذموم و غيرقابل پذيرش است. وي با اشاره به رويه نابخردانه، به دور از منطق و خلاف موازين و قوانين بين المللي دولت آمريکا براي دخالت در امور داخلي ديگر کشورها، گفت: اقداماتي مانند تصويب اين قطعنامه و اظهارات و تحرکات خصمانه دولت آن کشور عليه ملت رشيد ايران که از ماهيت زياده خواهي و خوي سلطه طلبي حاکمان آمريکا ناشي مي شود، همواره و هميشه براي مردم خردمند ايران شناخته شده و بي شک سياستي شکست خورده است.
    
    تمديد يا عدم تمديد تعليق تحريم ها
    با توجه به اين که ترامپ روز جمعه تصميم خود را در مورد اين که آيا تعليق تحريم هاي هسته اي ايران ادامه خواهد داشت يا خير، اعلام خواهد کرد، ممکن است چنين تلاش هايي از سوي مجلس نمايندگان آمريکا تلاشي در جهت همان سناريوي حفظ پوسته برجام و افزايش فشارها و تشديد تحريم ها ارزيابي کرد.
    در عين حال ديويد گلدشتين سخنگوي وزارت خارجه آمريکا، اعلام کرد ترامپ قرار است پيش از اعلام تصميم خود با رکس تيلرسون وزير خارجه و جيمز متيس وزير دفاع خود در کاخ سفيد ديدار و گفت وگو کند.
    پيش تر نشريه پوليتيکو از واشنگتن گزارش داده بود که ترامپ احتمالا بار ديگر در حالي که پايبندي ايران به برجام را رد مي کند، تعليق تحريم هاي ايران را تمديد خواهد کرد.
    در همين حال، سخنگوي اتحاديه اروپا با خودداري از هرگونه گمانه زني در مورد تصميم دونالد ترامپ براي خروج آمريکا از برجام در اين هفته تاکيد کرد که برجام بايد حفظ شود.
    آژانس بين المللي انرژي اتمي هم که مرجع نظارت بر اجراي برجام است، بارها در گزارش هاي خود پايبندي کامل ايران به توافق هسته اي را تائيد کرده است.
    در عين حال بايد يادآور شد آخرين اقدام آمريکا در سطح بين المللي براي مداخله در امور ايران که تلاش براي همراه کردن اعضاي شوراي امنيت بود با ناکامي مواجه شد و اعضاي اين شورا تاکيد کردند که نبايد در امور داخلي ايران دخالت کرد.
    
    سفر برجامي ظريف به مسکو و بروکسل
    در آستانه اعلام تصميم ترامپ درباره برجام، محمدجواد ظريف، وزير خارجه کشورمان در چارچوب رايزني هاي مستمر وزراي خارجه روسيه و ايران بويژه در خصوص برجام ديروز به مسکو سفر کرد. همچنين وي امروز بنا به دعوت فدريکا موگريني، هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا به بلژيک مي رود و در بروکسل به همراه وزراي امور خارجه فرانسه، آلمان و انگليس آخرين تحولات مربوط به برجام را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار خواهند داد.
    
    تحريم هاي يکجانبه
     پس از ناکامي اقدامات چندجانبه

    در همين حال نوذر شفيعي، کارشناس مسائل بين الملل در گفت وگو با جام جم، با بيان اين که آمريکا روز جمعه بين دو انتخاب قرار دارد تصريح کرد: انتخاب اول نقض برجام است که در اين صورت هزينه سنگيني براي آمريکا درپي خواهد داشت، چرا که برجام توافق بين المللي است و توسط قطعنامه2231 تائيد شده و اگر آمريکا بخواهد آن را ناديده بگيرد نقض تعهد بين المللي محسوب مي شود، زيرا قطعنامه ها به عنوان مرجع حقوق بين الملل است و اين راه براي آمريکا پرهزينه خواهد بود.
    وي ادامه داد: انتخاب بعدي آمريکا پايبندي به برجام همراه با اعمال محدوديت هاست، به اين معني که همان محدوديت هاي گذشته که قرار بود از طريق ناديده گرفتن برجام براي ايران به وجود بياورند ادامه داشته باشد؛ همانند محدوديت هايي که بر اساس قانون کاتسا و به بهانه برنامه موشکي و نفوذ ايران در منطقه و حقوق بشر عليه ايران اعمال شد.
    اين استاد دانشگاه گفت: ناآرامي هاي اخير ايران بهانه اي براي آمريکا فراهم کرد و در ابتدا سعي کردند آن را امنيتي قلمداد کنند، اما پس از ناکامي در شوراي امنيت دوباره به سمت تحريم هاي يک جانبه که سابقه دار است روي آوردند.
    شفيعي با تاکيد بر اين که به هر شکل بايد به برجام ادامه داد، افزود: اروپا فعلا مي تواند ظرفيتي باشد که به بهانه برجام همکاري ها را ادامه داد.
    وي افزود: تا زماني که احساس کنيم ماندن در برجام به منفعت کشورمان است بايد در آن بمانيم، اما هر جا احساس کرديم هزينه ماندن برجام بيش از سود آن است از آن خارج مي شويم.
    
    بازي آمريکا با سناريوي نخ نماي تحريم / مجلس نمايندگان آمريکا، ايران را به بهانه نقض حقوق بشر تحريم کرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 75، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است