|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: وقتي بلوغ عجله مي كند...
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5183
دوشنبه بيست و نهم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


وقتي بلوغ عجله مي كند...


نويسنده: سهيلا فلاحي

هفت سال بيشتر ندارد، اما بلوغ ناگهاني او والدينش را شوکه کرده است. گمان مي کردند، فرزندشان مانند هم سن و سالان خود و طبق قانون طبيعت در فاصله سني 12 تا 18 سالگي به بلوغ خواهد رسيد، اما تجربه روي ديگر خود را به آنها نشان داده است.
    آنها بشدت نگران هستند، چون به نقل از کارشناسان مي دانند که اين بلوغ بي موقع مي تواند فرزندشان را با چالش روحي و رواني جدي همچون افسردگي و رفتار ضداجتماعي مواجه کند. به همين دليل در پي توصيه پزشک خانواده به متخصص غدد و روانکاو مراجعه مي کنند تا راهنمايي لازم را درباره نحوه رفتار با فرزندشان دريافت کنند.
    با توجه به اين که بلوغ زودهنگام، پديده اي است که اين روزها خانواده هاي متعددي ممکن است با آن مواجه شوند، با مونا مهدي پور، کارشناس ارشد و مشاور خانواده و دکتر اميرحسين جلالي، روانپزشک درباره اين پديده و راه هاي مواجهه با آن گفت وگو کرده ايم.
    
    مونا مهدي پور *
    تفاوت رفتاري بلوغ در دختران و پسران

    در فرهنگ ما زمينه جنسي براي پسران و دختران متفاوت است. وقتي پسري زودتر به بلوغ مي رسد، کمتر عقده حقارت را تجربه مي کند، چراکه بلوغ از نگاه پسرها به معناي مردانگي، بزرگ و قوي شدن، کسب اعتبار و آزادي است.
    اما بلوغ زودهنگام در دختران بار منفي دارد، چراکه دخترها با ممنوعيت و محدوديت جنسي براساس باورها و هنجارهاي فرهنگي از سوي خانواده و جامعه مواجه مي شوند. به عنوان مثال دخترنبايد بخندد، بايد خود را بپوشاند و... .
    
    ضرورت مراقبت از محرک ها
    عوامل مختلفي همچون تغذيه، ژنتيک، بيماري و شرايط رواني در بلوغ زودرس موثر هستند. شايد گمان کنيد اگر اين عوامل کنترل شوند، ديگر جاي نگراني نيست، اما کارشناسان تنها کنترل اين عوامل را براي پيشگيري موثر نمي دانند.
    مراقبت از مواجهه کودک و نوجوان با محرک هاي محيطي همچون انواع رسانه هاي تصويري، شنيداري و مکتوب نکته بسيار مهمي است. يکي از باورهاي غلط رايج اين روزها حريم قائل نشدن خانواده ها براي مشاهدات بچه هاست. اين افراد معتقدند بچه بايد همه چيز را ببيند و برخلاف پيشينيان بايد مطلع و آگاه باشد. در فرهنگ ما رفتار بسيار کارآمد و خوبي وجود داشت که باعث مي شد افراد با محرک جنسي زودتر از موعد مواجه نشوند. اين رفتارها به واسطه افراطي که در آن وجود داشت، بسيار متعصبانه، سختگيرانه و همراه با ترس بود و باعث واکنش تند و آزاردهنده مي شد تا آنجا که به سردمزاجي و طلاق عاطفي زوجين مي انجاميد، اما الان هم برخي خانواده ها با در پيش گرفتن رفتار تفريط آميز صدمه اي جبران ناپذير همچون بلوغ زود هنگام را به فرزندشان مي زنند. اگر قصد پيشگيري از بلوغ زودرس وجود دارد، بچه ها بايد از قرار گرفتن در معرض محرک زودرس با روش هاي درست و مديريت شده دور نگه داشته شوند.
    
    ضرورت تغيير نگاه
    يکي از توصيه هاي متخصصان براي تغيير در روند اين پديده، تغيير نگاه نسبت به جنسيت کودکان است. توصيه مي شود، به جاي تاکيد بر تفاوت جنسي از دوران نوزادي، به لحاظ فرهنگي و روان شناختي نگاه انسان محور نسبت به آنان در پيش بگيريم. قبل از اين که به لحاظ تربيتي بر دختر يا پسر بودن و تمايز آنها تاکيد شود، بايد به فرزندمان بگوييم او به عنوان يک انسان، موظف است اخلاقيات و ارزش هاي انسان را رعايت کند. اگر نگرش انسان مداري در شرايط و سن مناسب رواج پيدا کند، دنياي مشترک بين زن و مردها شکل مي گيرد. کودکان در دوراني نياز به آموزه هاي جنسي و پررنگ بودن جنسيت زن و مرد ندارند. هر چند در کنار تقويت انسان مداري، خانواده بايد نسبت به محرک هاي جنسي محيط هوشيار باشد.
    * کارشناس ارشد و مشاور خانواده
    
    
    دکتر اميرحسين جلالي**
    عوامل موثر بر بلوغ غيرمنتظره

    گاهي ابتلاي کودک به يک بيماري و بروز اختلال در عملکرد غدد مي تواند در بروز صفات ثانويه جنسي (بلوغ زود هنگام) موثر باشد، اما عامل مهم ديگري که اين روزها بيش از گذشته مورد توجه کارشناسان است، ظهور بلوغ زودهنگام متاثر از شبکه ها و رسانه هاي اجتماعي است. اين رسانه ها موجب شده کودکان و نوجوانان آسان تر و سريع تر به محتواهاي محرک دسترسي پيدا کنند. براساس نظرات روان شناسي، ميل جنسي به طور مشخص تا دوره نوجواني در حالتي از نهفتگي به سر مي برد و اين يکي از ضرورت ها براي رشد مناسب است.
    در اين دوران فرد فارغ از تحريکات و تنش هاي جنسي به آموزش و کسب مهارت مشغول است. ورود به دوره بلوغ، تنش و کشش جنسي در کنار ويژگي هاي ديگر اين امکان را به فرد مي دهد که هويت خود را در ابعاد مختلف مورد بررسي و شناسايي قرار بدهد و اين يک فرآيند طبيعي است، اما رسانه هاي اجتماعي باعث به هم خوردن اين توازن و در نتيجه، مواجهه فرد با تاثيرات منفي بلوغ زود هنگام مي شوند.
    
    ضرورت آموزش ارتباط موثر به والدين
    هيچ راه گريزي از جهان و ذهنيت هاي جديد متاثر از آن نيست. همان طور که فناوري توليد انبوه مواد غذايي را نمي توان حذف کرد، امکان فرار از رسانه ها نيز وجود ندارد. ما ضمن آن که بايد به سمت سالم سازي ميزان دسترسي کودکان و نوجوانان به ابزارهاي دنياي رسانه حرکت کنيم، لازم است خانواده ها نيز راه هاي برقراري ارتباط موثر با فرزندانشان را بيشتر و بهتر بياموزند.
    خانواده ها لازم است توجه آگاهانه و برنامه ريزي شده براي هدايت موثر انرژي کودکان و نوجوانان داشته باشند. اين توجه باعث مي شود، انرژي فرزندشان به جاي آن که به سمت محرک جنسي گرايش يابد، در حوزه هاي ديگري همچون فعاليت هنري، ورزش گروهي و... به کار گرفته شود. ذهن بچه ها بايد درگير فعاليت سازنده شود تا امکان تخليه هيجانات دروني فراهم شود.
    متخصصان معتقدند، خانواده ها به اندازه اي که درباره تغذيه و پوشاک اطلاعات دارند، درباره خوراک رواني بچه ها و فرزندپروري اطلاعات لازم و کافي ندارند. وجود اين خلا را مي توان يکي از دلايل بروز و تشديد پديده بلوغ زودهنگام عنوان کرد.
    * روانپزشکوقتي بلوغ عجله مي کند...
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بارآثار ديگري از "سهيلا فلاحي"

  مراقبت از مهمان تازه وارد بدن / جام جم رمز و رازهاي موفقيت پيوند عضو را بررسي مي كند
سهيلا فلاحي، جام جم 25/5/97
مشاهده متن    
  بيماري پشت ميز نشين ها ! / تنگي كانال نخاع در سن بالا شايع ترين علت كمر درد افراد است
سهيلا فلاحي، جام جم 18/5/97
مشاهده متن    
  با همين دست هاي كوچك! / چگونه مسئوليت پذيري در كودكان را تقويت كنيم
سهيلا فلاحي، جام جم 14/5/97
مشاهده متن    
  وقتي هورمون هاي شادي آور مي خوابند / هورمون هاي پروژسترون و استروژن، كليد حل معماي افسردگي بعد از زايمان
سهيلا فلاحي، جام جم 7/5/97
مشاهده متن    
  آنچه بايد از انحراف چشم نوزادان بدانيد
سهيلا فلاحي، جام جم 2/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدلسازي اقتصادي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است