|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: حال خوب با راديو و تلويزيون
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


حال خوب با راديو و تلويزيون
واكاوي نقش رسانه ملي در افزايش نشاط اجتماعي به بهانه روز خنده

نويسنده: فاطمه عودباشي ، زهرا غفاري

امروز در تقويم جهاني با عنوان روز خنده لقب گرفته است. روزي که قرار است بهانه اي باشد براي خنديدن و يادآوري اين معجزه. اگر به بهانه اين روز به فعاليت هاي رسانه ملي نگاهي بيندازيم، با انبوهي از آثار طنز شاخص مواجه مي شويم که هرکدام در زمانه پخش خود غوغايي در جامعه به راه انداخته و جمعيت کثيري را شاد کرده اند. خنديدن و شادي حق مردم است و رسانه ملي هم با پخش آثار طنز مختلفش در سال هاي اخير اين حق را بدرستي رعايت کرده و به کمک افزايش و بهبود روحيه جمعي شهروندانش آمده است.
    در پرونده زير چهره هاي شاخص طنز کشور به بهانه اين روز جهاني از وضعيت طنز در رسانه ملي و نقش اين رسانه فراگير در بهينه کردن حال مخاطبان خود به تعبير کلي تر، افزايش نشاط اجتماعي سخن گفته اند.
    
    فرمول هاي تازه طنز
    رضا شفيعي جم: نقشي که رسانه ملي در زمينه ترويج طنز و ايجاد روحيه طنز و شادي آفريني در جامعه دارد، بي شک ترديدناپذير است؛ اما نکته اين است خود افرادي که در زمينه طنز برنامه مي سازند يا مسئولان تصميم گيري هستند هم بايد به اين تاثير اعتقاد داشته باشند. اگر اين اعتقاد وجود نداشته باشد، سرمايه گذاري خوبي هم صورت نمي گيرد، بويژه اين که صداوسيما از کارنامه خوبي هم در زمينه ساخت آثار طنز برخوردار است. اما در شرايط کنوني که کاربران فضاي مجازي هم به ساخت آثار طنز روي آورده و به رقابت با طنز تلويزيوني پرداخته اند، کار کمي سخت تر شده و رسانه ملي بايد بکوشد هنرمندان طنز را کنار هم گرد آورد و آثار ماندگاري چون سال هاي گذشته توليد کند. آثار طنزي که در چند سال اخير در تلويزيون ساخته شده، خيلي نتوانسته با زمان پيش برود و اگر مي خواهيم طنزمان هنوز تاثيرگذار باشد، بايد از فرمول هاي تازه براي خنداندن استفاده کنيم.
    
    سريال هاي طنز، يک قدم به جلو
    داريوش کاردان: رسانه ملي در حوزه برنامه سازي طنز و سرگرمي در راديو موفق تر از تلويزيون بود و برنامه هاي پرشنونده اي در اين رسانه شنيداري توليد و پخش مي شود، البته ساز و کار راديو راحت تر است و بهتر مي توان روي موضوعات طنز کار کرد، ضمن اين که تعداد برنامه هاي طنز خوب در تلويزيون کم است و کمتر شاهد آثاري هستيم که طنز خالص باشد، اما در حوزه سريال هاي طنز قدم هايي روبه جلو برداشته ايم. از زماني که من برنامه «قاب نقد» را براي شب هاي سه شنبه شبکه يک اجرا مي کنم، بيشتر بيننده سريال هاي تلويزيون در گونه هاي طنز، اجتماعي، پليس، ملودرام و... هستم. اتفاقا از تماشاي مجموعه هاي طنزي مثل لژيونر و گسل و ميني سريال چادر گلدار خيلي لذت بردم و به نظرم عوامل سازنده اين کارها واقعا تلاش شان را براي خنداندن مردم کرده بودند. در مجموع معتقدم کساني بايد وارد عرصه طنز شوند که نسبت به اين حوزه شناخت داشته باشند، زيرا ما امکانات را در اختيار داريم و بايد کساني وارد اين عرصه شوند که کاربلد هستند.
    
    رسانه ملي و ارتقاي روحيه مردم
    سحر زکريا: وضعيتي که تلويزيون امروز به لحاظ ساخت آثار و محتواهاي طنز دارد، ديگر مثل سابق پرفروغ نيست و در عوض ساخت آثار طنز بيشتر، عمدتا شاهد بازپخش مجموعه هاي موفقي چون پاورچين، قطار ابدي و... هستيم که محتوايي طنز داشتند. اگر مي خواهيم دوباره آَن دوران پردرخشش را داشته باشيم، بايد بودجه بيشتري به ساخت اين آثار اختصاص دهيم و از حضور بازيگران شاخص اين عرصه هم استفاده کنيم. بايد قدر سازندگان شاخص طنز از جمله مهران مديري را بيشتر بدانيم، چرا که او به طور قطع اولين کارگردان حرفه اي طنز ايران است و شماري از آثار شاخص اين عرصه را توليد کرده. در سال هاي اخير شرايط مختلف باعث شده ساخت آثار طنز با قدري افت مواجه شود. اگر در گذشته آثار طنز موفق داشتيم، دليلش محتواي قوي اين آثار بود. الان متاسفانه طنز به معني حرف هاي سخيف گفتن جا افتاده، اما در آثاري مثل پاورچين، پشت هر شوخي، فکري وجود داشت و موقعيت ها، کمدي ايجاد مي کرد. شکي نيست که رسانه ملي نقش مهمي در ارتقاي روحيه مردم دارد و مي تواند تاثيرات خوب خنده را القا کند.
    
    راديو مردم را مي خنداند
    تورج نصر: «کوي نشاط» جزو برنامه هاي طنز موفق راديو است که اقبال مردم از آن نشان مي دهد که دوست دارند شنونده برنامه هاي طنز باشند. البته تعداد چنين برنامه هايي کم است. بايد روي متن برنامه هاي طنز کار شود تا شاهد برنامه هاي موفق در اين عرصه باشيم و شنوندگان انگيزه داشته باشند تا برنامه ها را گوش بدهند. رسانه ملي در ساخت سريال هاي طنز در سال هاي اخير موفق بوده و مردم را سرگرم کرده است. تعدادي از کارها خوب است. هر چه سوژه ها نو باشد، مردم بيشتر استقبال مي کنند. بايد در حوزه طنز تنوع داشته باشيم تا مردم را بيشتر سرگرم کنيم.
    
    طرحي نو دارم
    شهره لرستاني: بي ترديد طنز در تلويزيون از جايگاه برجسته اي برخوردار است و در صورت موفق بودن مي تواند تاثيرات زيادي را هم در جامعه داشته باشد. بايد نگاهمان به طنز جدي تر شود و هواي طنز را بيشتر داشته باشيم. من هم طرح طنزي دارم که مدتي است به تلويزيون ارائه کرده و منتظر ساخته شدن آن هستم. اميدوارم اين اتفاق بزودي بيفتد و شاهد روزهاي بهتري براي رسانه ملي باشيم.
    
    مردم نياز به خنديدن دارند
    خشايار الوند: استقبال مردم از برنامه هاي طنز خندوانه و دورهمي نشان مي دهد که علاقه مند به تماشاي برنامه هاي طنز هستند و دوست دارند بخندند. گرچه برنامه خندوانه افت و خيز داشته، اما مردم در حال حاضر منتظر هستند سري جديد اين برنامه شروع شود و جناب خان، استندآپ کمدي و... را ببينند. به نظرم در حوزه سريال ها و برنامه هاي طنز کمتر توانسته ايم مردم را بخندانيم، زيرا سريال هاي طنز معمولا به شکل مقطعي پخش مي شود. بهتر است در اين حوزه قدر افراد کاربلد را بدانيم و ارزش سرمايه هاي خودمان را در حوزه طنز پاس بداريم. فردي مثل مهران مديري نبايد فقط مجري برنامه دورهمي باشد و بايد سريال طنز بسازد. من عيد امسال مجموعه هاي «علي البدل» و «ديوار به ديوار» را داشتم و براي عيد 97 دو سريال طنز «پايتخت» و «ديوار به ديوار2» را خواهم داشت. با اين حال به نظرم اين تعداد کم است. در حال حاضر سريال طنز ليسانسه ها از شبکه سوم سيما پخش مي شود که از بچه تا بزرگ تر بيننده اش هستند و به آن اقبال نشان داده اند؛ با وجودي که سبک و نوع شوخي هاي اين مجموعه مناسب مردم عادي نيست و ثقيل است. اين نشان مي دهد مردم علاقه مند به خنديدن هستند. بايد سرمايه گذاري بيشتري براي خنداندن مخاطبان صورت گيرد.
    
    مردم را بيشتر بخندانيم
    امير کاظمي: در حال حاضر اقبال زياد مردم از سريال ليسانسه ها نشان مي دهد که علاقه مند به تماشاي سريال هاي کمدي خنده دار هستند تا با آن هم خستگي روزانه را برطرف کنند و هم اين که دور هم و در کنار خانواده بخندند. همچنين موج برنامه هاي خندوانه و دورهمي در تلويزيون اين مساله را تاکيد مي کند که مردم نياز به خنديدن دارند و از چنين برنامه هايي استقبال مي کنند. همه اين موارد نشان مي دهد که بايد تعداد آثار کمدي تلويزيون را بيشتر کنيم تا مردم هم بيشتر بخندند. ضمن اين که نيروي جوان کمدي ساز کمتر در اين سال ها به تلويزيون تزريق شده است. مهران مديري، رضا عطاران و سعيد آقاخاني از نسل طلايي و گذشته کمدي سازان تلويزيون هستند. متاسفانه کارگردانان جوان کمدي ساز که کار با کيفيت توليد کنند، پرتعداد نيستند. اميدوارم تعداد کارهاي کمدي در تلويزيون افزايش يابد تا مردم هم بيشتر بخندند.
    
    فيلمنامه نويس طنز کم داريم
    عليرضا مسعودي: شرايط جامعه مان به گونه اي است که مخاطبان در آن روز به روز به طنز و شادي بيشتري احتياج دارند و از رسالت هاي تلويزيون است که اين نياز را برطرف کند. طنزسازي در تلويزيون مدتي است کمرنگ تر از گذشته شده و سريال هاي طنزمان ديگر به قوت سابق، نگاه مخاطبان را جذب نمي کنند. اگر در اين مدت درخشش آثار طنز کم شده، يکي از دلايلش اين است که فيلمنامه نويس هاي طنز کم داريم و اين عده محدودند. اگر مي خواهيم رسالت طنزمان را عملي کنيم و به شرايطي آرماني برسيم، بايد هرکدام از شبکه هايمان هر شب يک برنامه طنز روي آنتن داشته باشند. من در شبکه نسيم، سريالي به اسم «سفر در خانه» ساختم که مورد توجه قرار گرفت و اکنون از شبکه پنج هم در حال بازپخش است؛ به اين معنا که کارم ديده شده و مي توانند مرا براي ساخت آثار تازه هم دعوت به همکاري کنند. براي رونق دوباره طنز در تلويزيون و افزايش روحيه شادي مردم، بايد ساخت اين آثار طنز را با استفاده از عوامل کاربلد بيشتر کنيم.
    
    حضور کمدين هاي حرفه اي
    منوچهر آذري: معتقدم براي کمدين هاي قديمي که برخي از آنها هنوز در قيد حيات هستند و بعضي از آنها فوت شده اند، جايگزيني نداشته ايم و کمدين هاي جوان نتوانسته اند جاي آنها را پر کنند. بايد در اين باره به زنده ياد منوچهر نوذري، زنده ياد فرهنگ مهرپرور و... اشاره کنم. من 40 سال در راديو برنامه هاي طنز اجرا کرده ام، اما بايد تاکيد کنم که تعداد آثار طنز موفقي که مردم را بخنداند، کم است. در حالي که زماني جمعه ايراني، صبح جمعه با شما و... مردم را خيلي مي خنداند، اما حيف که چنين برنامه هايي ديگر توليد نمي شود. در اين برنامه ها ما به معضلات اجتماعي و مشکلات مردم در قالب نمايش، ترانه و خلق تيپ هاي با نمک مي پرداختيم و مخاطبان هم خيلي مي خنديدند. در تلويزيون هم بايد بگويم برخي سريال هاي طنز توانسته خنده را به لب مردم بياورد و بعضي از کارها در اين حوزه چندان موفق نبوده اند. در حال حاضر سريال ليسانسه ها پخش مي شود؛ اين سريال ساختار و سوژه طنز خوبي دارد اما کمدين بانمک ندارد. بايد کمدين هاي خوب را شناسايي کنيم. بيشتر کارهاي طنز، سرگرم کننده هستند تا خنده دار.
    حال خوب با راديو و تلويزيون / واکاوي نقش رسانه ملي در افزايش نشاط اجتماعي به بهانه روز خنده
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "فاطمه عودباشي ، زهرا غفاري"

  در گفت و گوي 46 هنرمند با جام جم بررسي شد؛ ماندگارترين سريال هاي محرمي
فاطمه عودباشي ، زهرا غفاري، جام جم 25/7/96
مشاهده متن    
  رسانه ملي، مرجع نخست مورد اعتماد مردم / رئيس سازمان زندان ها با اشاره به ابتكار برنامه ماه عسل مطرح كرد
فاطمه عودباشي ، زهرا غفاري، جام جم 31/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نامه شورا
متن مطالب شماره 121، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است