|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: ترس استكبار جهاني از نفوذ رسانه ملي در جهان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


ترس استكبار جهاني از نفوذ رسانه ملي در جهاناصرار رئيس جمهور آمريکا براي تحريم صداوسيماي جمهوري اسلامي، حاکي است تلاش هاي پيشين در کاستن از حوزه نفوذ اين رسانه مستقل جهاني به شکست انجاميده و هر روز، اثرگذاري آن در داخل و خارج از مرزها بيشتر مي شود.
    به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، از زماني که دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا موضوع تحريم صداوسيماي جمهوري اسلامي را مطرح کرد، با واکنش هاي مختلفي مواجه شد. اما روز دوشنبه خبرگزاري گاردين با انتشار خبري با عنوان «ترامپ قصد دارد تحريم هاي وضع شده را در مورد تلويزيون ايران اجرا کند» به اين موضوع اشاره کرده است که تحريم صداوسيماي جمهوري اسلامي ابداً چيز جديدي نيست.در اين گزارش آمده است: دولت آمريکا از سال 2013 صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران را در فهرست تحريم ها قرار داده، اما بعد از توافق موقت ژنو و توافق هسته اي برجام، باراک اوباما، رئيس جمهور سابق آمريکا و دونالد ترامپ رئيس جمهور فعلي با امضاي معافيت نامه هايي اين تحريم ها را معلق کرده اند. در ادامه اين گزارش، گاردين درباره تصميم جديد ترامپ مي نويسد: دولت ترامپ قصد دارد در ضرب الاجل جديد در پايان ماه ژانويه از امضاي معافيت هاي تحريمي براي صداوسيما خودداري و تحريم ها عليه اين سازمان حکومتي ايران را بار ديگر فعال کند. يک منبع مطلع از تصميم گيري هاي دولت ترامپ به گاردين گفته رئيس جمهور آمريکا به اين نتيجه رسيده که از اعمال تحريم هاي جديد عليه بانک مرکزي ايران خودداري کند و در عوض، سازمان هاي خاص مانند صداوسيما را هدف قرار دهد.
    
    موثر در حوزه رسانه و ارتباطات
    سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در اين خصوص اظهار کرد: تحريم کردن صداوسيما و مديريت آن، نشان دهنده ايفاي نقش مثبت اين نهاد بسيار موثر در حوزه رسانه و ارتباطات است. سيدحسين نقوي حسيني با بيان اين که عصبانيت کنگره آمريکا و تصميم آنها براي تحريم صداوسيما نشان مي دهد اين نهاد، نقش مثبت و مهمي در کاهش تنش و اغتشاشات در کشور داشته است، خاطرنشان کرد: استکبار جهاني و قدرت هاي سلطه گر به دنبال اين هستند که يکطرفه پيام خود را به ملت ها برسانند و فضاي رسانه اي را مديريت کنند. صداوسيما، نقشه آنها را نقش بر آب و دست آنها را رو کرده است. وي افزود: صداوسيما، واقعيت ها و پشت پرده لايه هاي رسانه هاي استکباري را افشا مي کند و به همين دليل آنها عصباني هستند و تلاش مي کنند تا صداوسيما را تضعيف و جلوي فعاليت آن را بگيرند.
    
    خنثي سازي با شبکه هاي برون مرزي
    يک کارشناس رسانه نيز در اين باره معتقد است: آمريکايي ها به خاطر مقابله رسانه اي صداوسيما با جريان رسانه اي غرب بر سر پوشش اخبار اغتشاشات داخلي، به دنبال بهانه براي تحريم نهادهاي مختلف در ايران مي گردند و به اين وسيله احساس مي کنند، بهانه اي براي تحريم صداوسيما پيدا کرده اند. فواد ايزدي با بيان اين که قوانين داخلي آمريکا در دست کنگره است و تحريم صداوسيما مي تواند محقق شود، خاطرنشان کرد: کنگره محدوديتي براي تحريم کشورها و نهادهاي مخالف سياست هاي استکباري ندارد و به هر بهانه اي اين کار را انجام مي دهد و مشکلي نيز در اين راه وجود ندارد. اين کارشناس مسائل آمريکا، استفاده ريشه اي و جدي از ديپلماسي عمومي را يکي از راهکارهاي موثر براي مقابله با آمريکايي ها عنوان کرد و افزود: متاسفانه ديپلماسي عمومي کشور بويژه درباره آمريکا بسيار ضعيف است و بايد در اين زمينه کارهاي جدي صورت گيرد. وي تاکيد کرد: صداوسيما با استفاده از شبکه هاي برون مرزي مانند پرس تي وي، مي تواند تحرکات اخير آمريکا را خنثي سازي کند.
    
    استفاده از خلاقيت نيروهاي فني
    به باور محمدصادق کوشکي، آمريکا درصدد است تا از طريق تحريم ها، مسائل فني و سيگنال رساني غيرمستقيم ماهواره اي صداوسيما را تحت فشار قرار دهد. عضو هيات علمي دانشگاه تهران افزود: ما هم مانند هر ملت آزاد ديگري حق داريم سخن بگوييم و ديدگاه هايمان را منتشر کنيم و بايد تا جايي که مي شود از ابزارهاي حقوق بين الملل استفاده کرد تا اين تريبون در دست جمهوري اسلامي ايران باقي بماند و دشمن نتواند آن را از دست ما خارج کند.
    او استفاده از خلاقيت نيروهاي فني رسانه ملي را راهکاري مهم براي مقابله با تحريم هاي احتمالي کنگره آمريکا عنوان و تاکيد کرد: نيروهاي فني با استفاده از تجربيات دوران دفاع مقدس مي توانند اين تهديد را به فرصت تبديل کنند و به سوي ايجاد ماهواره ملي و سيگنال اختصاصي گام بردارند و طي دو سال اين پروژه عظيم را محقق کنند. کوشکي تاکيد کرد: بايد ببينيم چه ظرفيت هاي فني جايگزيني وجود دارد تا درصورتي که آمريکا استفاده از ماهواره هاي موجود را محدود کرد، صداي ما در گلو خفه نشود و پوشش داخلي و منطقه اي مان را هم حفظ کنيم.
    
    پروپاگانداي سياسي آمريکايي ها
    يک کارشناس روابط بين الملل در واکنش به طرح تحريم صداوسيما توسط کنگره آمريکا، اين اقدام را پروپاگانداي سياسي آمريکايي ها عنوان کرد و گفت: طرح تحريم صداوسيما اتفاقي بي سابقه و عجيب است و آمريکايي ها اهل اين کار نيستند. اول بايد مشخص شود در کنگره آمريکا، اين پيشنهاد را اعضاي مجلس سنا مطرح کرده اند يا نمايندگان و دوم، بايد مشخص شود در اين لايحه چه چيزي از صداوسيما را مي خواهند تحريم کنند. حسن بهشتي پور افزود: سابق بر اين شبکه هاي سحر و العالم به دليل افشاي ابعاد جنايات مختلف صهيونيست ها، تحريم شده بود اما با توجه به اين که برخي از ماهواره هاي مورد استفاده معاونت برون مرزي رسانه ملي متعلق به کشورهاي آسيايي و اروپايي است و وظيفه ارسال سيگنال ها را آنها به عهده دارند، اين ادعاي آمريکايي ها، عملا غيرقابل تحقق است. اين کارشناس مسائل بين الملل با بيان اين که کشورهاي ارسال کننده سيگنال، قراردادهاي يکساله با ايران دارند و طبق آن قرارداد، موظف به ارسال سيگنال هستند و اگر بخواهند يکطرفه آن را لغو کنند، بايد دلايل آن را بگويند و ضرر و زيان آن را هم بپردازند، تصريح کرد: آمريکايي ها نمي توانند 120شبکه راديويي و تلويزيوني را تحريم کنند و تاکنون سابقه نداشته که آمريکا صداوسيما را به صورت رسمي تحريم کند.
    
    خدشه دار کردن جريان آزاد اطلاعات
    بر همين اساس، محمود دهقان نيز تصريح کرد: شبکه هاي برون مرزي رسانه ملي به تنهايي در رقابت با هزاران کانال اروپايي و آمريکايي به افشاگري عليه امپرياليسم رسانه اي مي پردازند و به همين منظور دشمن در تلاش است با وضع تحريم هاي مختلف، سيگنال رساني و جريان آزاد اطلاعات را در دنيا خدشه دار کند.
    عضو هيات علمي دانشکده صداوسيما افزود: به رغم وضع تحريم هاي مختلف عليه رسانه ملي در سال هاي گذشته، صداوسيما با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد.
    
    جنبه بين المللي پيدا نخواهد کرد
    يک استاد ارتباطات نيز در اين خصوص معتقد است: در مجامع بين المللي هرگاه رويدادهاي مطالبه گرانه، مسالمت آميز يا غيرمسالمت آميز در يک کشور رخ دهد، عملکرد رسانه هاي آن کشور از سوي فدراسيون هاي بين المللي روزنامه نگاري
     زير ذره بين قرار مي گيرد، اما دولت ها به هيچ وجه حق مداخله در امور رسانه اي آن کشور را ندارند.
    مجيد رضاييان با تاکيد بر اين که تحريم صداوسيما از سوي کنگره آمريکا، رخدادي يکجانبه است و مجامع بين المللي از آن حمايت نخواهند کرد، گفت: تحريم صداوسيما جنبه بين المللي پيدا نخواهد کرد، چراکه اين اتفاق مصداق بارز دخالت مستقيم کشورها در امور داخلي کشورمان تلقي مي شود. رضاييان با بيان اين که کار رسانه اي در ايران از لحاظ حرفه اي دچار تناقض است و بايد بازنگري اساسي در آن صورت گيرد، خاطرنشان کرد: مردم از خبرنگاران و روزنامه نگاران درخواست دارند مطالبات اجتماعي، سياسي و اقتصادي شان را پيگيري کنند و بايد اين مطالبات در چرخه منطقي قرار گيرند.
    
    ترس استکبار جهاني از نفوذ رسانه ملي در جهان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 9، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است