|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: اختلال در واريز سود سهام عدالت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


اختلال در واريز سود سهام عدالت



پرداخت سود سهام عدالت به مشمولان با وقفه و تاخير ادامه دارد که موجب اعتراض برخي مردم شده است.
    سود سهام عدالت که به جاي ارقام 550 هزار توماني وعده داده شده به 26 تا 50 هزار تومان کاهش يافت، با تاخير و به طور تدريجي در حال پرداخت است، اما برخي مشمولان اعلام کردند هنوز سودشان واريز نشده و برخي ديگر نيز مي گويند سود سهام عدالت، پس از واريز، دوباره از حسابشان برداشت شده است. برخي نيز مي گويند از سود سهامشان، مبالغي تحت عنوان بيمه و ماليات کسر شده که البته به گفته مسئولان سازمان خصوصي سازي، اقدام بانک ها خلاف است.
    بر اين اساس بايد منتظر واکنش دستگاه هاي متولي اجراي طرح سهام عدالت در کشور در اين رابطه بود تا مشخص شود آيا عدم واريز سود سهام عدالت به حساب شمار زيادي از مشمولان به دليل تعلل سيستم بانکي است يا بايد مشکل را در جاي ديگري جست وجو کرد؟
    مشمولاني که از محل آورده نقدي، ارزش سهام عدالت خود را به يک ميليون تومان رسانده اند به دليل اين که در زمان برگزاري مجامع شرکت ها در سال 95 فقط 530هزار تومان سهام داشته اند از سال بعد سود کامل سهام يک ميليون توماني را دريافت مي کنند.
    بر اساس قانون، دو دهک اول مشمولان سهام عدالت شامل افراد تحت پوشش کميته امداد و سازمان بهزيستي از تخفيف 50درصدي در پرداخت اقساط سهام عدالت خود برخوردار هستند و ارزش سهام عدالت آنها در حال حاضر يک ميليون تومان است. به همين نسبت هم قرار است تا انتهاي امسال در مجموع 150 هزار تومان به عنوان سود سهام عدالت به اين دسته از مشمولان پرداخت شود که اين روزها در مرحله نخست پرداخت سود سهام عدالت، اين دسته از مشمولان 50 هزار تومان سود دريافت مي کنند.
    از سوي ديگر برخي از مشمولان نيز از ابتداي امسال اقدام به تسويه مانده بدهي اقساط سهام عدالت خود کرده اند و در پي پرداخت نقدي، ارزش سهام خود را به يک ميليون تومان رسانده اند. بر اين اساس بايد گفت اين دسته از مشمولان به دليل اين که در زمان تقسيم سود مجامع شرکت هاي حاضر در پرتفوي سهام عدالت تنها دارنده 530 هزار تومان سهام عدالت بوده اند، بنابراين فقط به همين نسبت سود سال مالي سال 95 شرکت هاي سرمايه پذير به آنها اختصاص پيدا کرده است و در مرحله نخست پرداخت سود سهام عدالت 26600 تومان سود دريافت مي کنند.
    نکته قابل توجه در اين زمينه اين است که چون اين افراد از محل آورده نقدي، باقيمانده اقساط سهام خود را پرداخت کرده اند، بنابراين سال آينده سود کامل سهام خود را دريافت خواهند کرد.
    
    سود سهام مشمول ماليات، بيمه و ديگر موارد نيست
    مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: سود سهام عدالت براي همه در حال توزيع است و مشمول ماليات، بيمه و نظاير آن نيست.
    سيدجعفر سبحاني در گفت وگو با فارس اظهار کرد: سازمان خصوصي سازي ساعت 11 شب چهارشنبه پول را به حساب بانک عامل (بانک ملي) ريخته و توزيع آن ميان بانک ها در حال انجام است و با اندکي تاخير، اين سود به حساب تمامي مشمولان واريز خواهد شد.
    مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي با بيان اين که ميزان دارايي افراد مشمول يکسان نيست، تصريح کرد: ارزش سهام اوليه براي همه 532 هزار تومان بوده، اما اگر در سال هاي گذشته سود دريافت کرده باشند، از اين مبلغ کسر مي شود، زيرا در سال هاي قبل 40 هزار تومان سود واريز شده است که اکنون ارزش سهام آنها 492 هزار تومان مي شود، بنابراين رقم سود واريزي سهام براي مشمولان متفاوت است.
    سبحاني با بيان اين که دو دهک مشمولان يعني مددجويان امداد و سازمان بهزيستي که همراه افرادي که سقف سهام عدالت خود را تا يک ميليون تومان پر کرده اند، سود کامل دريافت خواهند کرد، گفت: سود کامل 150 هزار تومان است که در مرحله اول 50 هزار تومان واريز و پس از دريافت سود از شرکت هاي مشمول سهام عدالت طي دو مرحله ديگر سود آنها واريز مي شود.
    وي در پاسخ به اين که برخي مشمولان اعلام مي کنند از سود آنها «بيمه »و «سود» و چيزي تحت عنوان «معطلي» کسر شده است، گفت: احتمال دارد بانک چنين تصميمي گرفته که خلاف است، زيرا سود سهام عدالت مشمول ماليات، کارمزد، بيمه و ديگر عناوين نمي شود.
    
    سود سهام 2 ميليون متوفي
    رئيس سازمان خصوصي درخصوص واريز سود دو ميليون متوفي سهام عدالت گفت: تا شناسايي وراث قانوني، امکان واريز سود به حساب اين افراد نيست.
    به گزارش تسنيم، پوري حسيني در مصاحبه با راديو از آمار 14 ميليون نفري مشمولاني سخن گفت که کد شباي خود را اعلام نکرده اند و افزود: الباقي سهامداران سود خود را دريافت کردند و ما اطلاعات را به تمام بانک ها فرستاديم و مبالغ از حساب سازمان خصوصي سازي برداشت شده است و اکثر اين بانک ها وجوه را به حساب مشمولان واريز کرده اند.
    وي با بيان اين که شماره حساب براي هر فرد از خانوار به صورت جداگانه دريافت مي شود، اذعان کرد: سهام عدالت همچون مبالغ يارانه نقدي به حساب سرپرست خانوار واريز نمي شود؛ بلکه به حساب تک تک افراد خانواده واريز مي شود و خود افراد قادرند از اين پول استفاده کنند، ولي براي مشمولان کم سن، به منظور برداشت از حساب، مقررات بانکي رعايت مي شود.
    
    بهترين شرکت ها را از سبد سهام عدالت خارج کرده اند
    معاون سابق سازمان خصوصي سازي در رابطه با مبلغ 26 هزار توماني سود سهام عدالت بعد از 11 سال انتظار مردم بيان کرد: اين رقم مبلغ کمي است و علت اصلي کم شدن رقم سود سهام عدالت اين است که بهترين شرکت ها را از سبد سهام عدالت خارج کرده اند.
    اسماعيل غلامي در گفت وگو با «نود اقتصادي» ادامه داد: بايد پرسيد چرا شرکت ملي حفاري و20 درصد سهام هفت پالايشگاه را از سبد سهام عدالت خارج کرديد، آنها يي که باقي مانده اند شرکت هاي غله بازرگاني و بانک ها هستند، بانک ها که هشتشان گرو نُه شان است و شرکت هاي غله بازرگاني هم که سودي ندارند.غلامي تاکيد کرد: بنابراين سبد سهام عدالت عاري از سود قابل توجهي است که بخواهند پرداخت کنند.
    
    اختلال در واريز سود سهام عدالت
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 53 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي ساخت و توليد ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 503)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است