|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: سمفوني كوچك سازي فجر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 16 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


سمفوني كوچك سازي فجر
گزارش جام جم از سي وسومين رويداد مهم اهالي موسيقي


حالا تهران پر دار و درخت و پرنده، لبريز از موسيقي است؛ به جاي ماشين ها و موتورها چند روزي نت ها از آن بالا و پايين مي روند، پشت چراغ هاي قرمز مي ايستند و مردم را به جاي دود و بوق با آواز و نوا همراهي مي کنند.
    مهم ترين رويداد موسيقي سال، ديروز آغاز شد. شايد در طول سال باشند رويدادهاي موسيقايي بزرگي مانند برگزاري کنسرت هاي مختلف از بزرگان داخلي و خارجي، اما بي شک جشنواره بين المللي موسيقي فجر، مهم ترين اتفاقي است که هر سال به لحاظ جشنواره اي براي موسيقي اتفاق مي افتد. سي وسومين جشنواره موسيقي فجر ديروز و در روز آغازين با اجراي چندين برنامه در تالار هاي مختلف ميزبان علاقه مندان و هنرمندان بود؛ جشنواره اي که تا شنبه سي ام دي ماه ادامه خواهد يافت تا حرف حساب پايتخت دست کم تا 11 روز، موسيقي باشد، اما اينها همه روي خوش ماجراست. جشنواره اهالي موسيقي از برخي حقايق تلخ هم رنج خواهد برد. به نظر مي رسد، گرد سياست پنهان و آشکار کوچک سازي جشنواره هاي فجر، بر تن موسيقي هم نشسته است. مصاديق اين کوچک سازي را در اين گزارش بررسي خواهيم کرد.
    
    جشنواره موسيقي کوچک مي شود
    با توجه به حواشي شکل گرفته پيرامون جشنواره فيلم و تئاتر فجر، مي شد پيش بيني کرد، بلاي کوچک سازي بر سر موسيقي فجر هم نازل شود. جشنواره تئاتر فجر طرح کوچک سازي را کليد زد، وقتي جشنواره استاني تئاتر را حذف کرد. مدتي پيش، انتقادها به اين حذف با نگاهي به رويکرد کوچک کردن جشنواره فجر و دعوت از گروه هاي خارجي و بي اعتنايي به تئاتر شهرستان ها داغ شد. همين اتفاق براي فيلم فجر هم افتاده، وقتي هم افتتاحيه از برنامه ها حذف شده، هم سينماهاي شهرستان ها از کنداکتور اکران هاي جشنواره کنار رفته و هم تشريفاتي در کار نخواهد بود و سرآخر اکران ها به سه مورد در روز تقليل يافته است؛ امروز اتفاقا همکار ما گزارش مفصلي در صفحه 12 جام جم نوشته است.
    جشنواره موسيقي نيز در تبعيت از همين سياست، دچار برخي جرح و تعديل ها شده است. اجراي خاموش اما عيان طرح کوچک سازي جشنواره موسيقي فجر را مي توان در اين چهار مورد فهرست بندي کرد؛ نخست اين که سالن همايش هاي برج ميلاد به عنوان يکي از پررونق ترين محل هاي اجراهاي صحنه اي موسيقي در سال هاي اخير از جدول جشنواره کنار رفته است. دومين مصداقِ کوچک سازي با اجراي طرح مرکزيت زدايي همراه شده است وقتي بسياري از اجراها از مرکزيت معمول بيرون رفته و به سالن ايرانيان (در ضلغ عربي ورزشگاه آزادي) کوچ کرده اند. مورد سوم مربوط به دعوت از چهره هاي خارجي است که هر سال هم به لحاظ کميت و هم کيفيت آب مي رود. لازم است نام چند چهره موسيقي خارجي را که به جشنواره سي وسوم دعوت شده اند، در يکي از موتورهاي جست وجو بجوييد تا پي ببريد که هيچ يک از آنها جايگاه چشمگيري نه در موسيقي جهاني، بلکه در حوزه و سبک خودشان ندارند. مورد آخر اما نکته اي بيش از کوچک سازي است؛ در ميان اجراها و بخصوص اجراهاي صحنه اي پاپ، چهره هاي نوظهوري را مي بينيم که هنوز کارنامه شان به بيش از سه چهار قطعه مجهز نشده، اما توانسته اند با توجه به برندي که طي مدتي کوتاه از خود ساخته اند، وارد کنداکتور شوند. بهنام باني و ماکان مهم ترين شمايل ها از اين گونه چهره هاي جشنواره سي وسوم موسيقي فجر هستند.
    
    روز اول؛ پاپ، سنتي و حتي جاز
    ابتدا از ديروز شروع کنيم؛ نخستين روز جشنواره هم سنتي داشت هم پاپ، هم تلفيقي و کلاسيک و حتي جاز. تالار وحدت ميزبان ارکستر چکاوک بود به سرپرستي رضا شايسته و گروه موسيقي نوبانگ به سرپرستي محسن حسيني و خوانندگي عبدالحسين مختاباد. تالار رودکي محل برگزاري ارکستر نيلپر از جشنواره بين المللي موسيقي معاصر تهران و نيز اجراي گروه کر فلوت تهران به سرپرستي فيروزه نوايي بود. در برج آزادي هم گروه نيما به سرپرستي فضل الله دهقان از مازندران و گروه ژي به سرپرستي شاهين شهبازپور از کردستان روي صحنه رفتند تا آزادي همچنان يکي از سالن هاي موسيقي نواحي باشد حتي در جشنواره. در فرهنگسراي نياوران اجراي پرهيجان گروه جز و شهر با هنرمندي ميشاييل کار از اتريش و سپس اجراي تريو وايلد استرينگر و مهيار طريحي از اسلووني و ايران را ديديم و شنيديم. دو خواننده موسيقي پاپ هم در دو سالن روي صحنه رفتند؛ مهدي جهاني در سالن همايش ايرانيان و علي زند وکيلي در مرکز همايش هاي برج ميلاد تهران و تک اجرايي که برج ميلاد زحمت ميزباني اش در جشنواره امسال را تقبل کرد!
    
    تحت تاثير رکورد حامد همايون
    طبق سنتي که گاه در همين صفحه از روزنامه جام جم پي اش را مي گيريم و براي پنج شنبه و جمعه، پيشنهادهاي آخر هفته اي به شما مي دهيم، اين بار مي توانيم کل پيشنهادهاي موسيقايي اين دو روز را به اجراهاي مربوط به جشنواره موسيقي فجر اختصاص بدهيم. در اين دو روز نيز برنامه هاي متنوعي تدارک ديده شده است.
    پنجشنبه 21دي: ساعت 18 و 30 دقيقه امروز پنج شنبه 21 دي، مي توانيد در تالار وحدت پاي اجراي ارکستر ملي به رهبري فريدون شهبازيان و خوانندگي سالار عقيلي بنشينيد. سه ساعت بعد، همين صحنه، شاهد حضور شهيد پرويز خان از کشور هندوستان خواهد بود.
    تالار رودکي اما ساعت 18 و 30 دقيقه ميزبان تريو اکشيکلن از کشور مغولستان و سپس ساعت 21 و 30 دقيقه ميزبان گروه صنم به سرپرستي حسام اينانلو و خوانندگي مظفر شفيعي است. برج آزادي هم مانند ديروز، به اجرايي از يک گروه موسيقي بومي اختصاص يافته که مربوط به گروه ديلمون به سرپرستي محمود فرضي نژاد است و ساعت 18 و 30 دقيقه شروع مي شود.
    فرهنگسراي نياوران که در چند سال گذشته، پاتوق اجراهاي مخصوص بانوان شده، با دو اجراي ويژه بانوان از مخاطبان موسيقي ميزباني خواهد کرد؛ ابتدا ساعت 17 و 30 دقيقه گروه کيدي به سرپرستي رومينا تني از هرمزگان و سپس ساعت 20 گروه ژن دنگ. ساعت 19 هم در سالن همايش ايرانيان، مهدي يراحي و ساعت 22 اميد حاجيلي روي صحنه مي روند تا سر پاپ ها در روز دوم جشنواره بي کلاه نمانده باشد.
    پيش از اين هم در جام جم نوشتيم که موسسه اکو در اين دوره با جشنواره همکاري کرده است. محصول اين همکاري، برگزاري نشست هاي تخصصي است. ساعت 11 تا 13 مي توانيد پاي حرف هاي ميشاييل کار اتريشي بنشينيد که قرار است درباره ساختار و چشم انداز موسيقي جاز حرف بزند.
    جمعه 22دي: برنامه ريزي براي روز سوم جشنواره مثل باقي روزها به گونه اي بوده که همه سلايق بتوانند از جدول، موسيقي مورد علاقه خودشان را پيدا کنند. در تالار وحدت، ساعت 18 و 30 دقيقه ارکستر پارس به رهبري ناصر نظر و ساعت 21 و 30 دقيقه اردوان کامکار با گروه سنتورنوازي معاصر، در تالار رودکي ساعت 18 و 30 دقيقه گروه کر ارکستر سمفونيک تهران به سرپرستي رازميک اوحانيان و ساعت 21 و 30 دقيقه گروه باربانگ به سرپرستي حامد زند و خوانندگي پوريا اخواص، در برج آزادي ساعت 18 و 30 دقيقه موسيقي جنوب ايران و ساعت 21 و 30 دقيقه موسيقي بلوچستان و آواي دال، در فرهنگسراي نياوران ساعت 18 و 30 دقيقه مارکو بيزلي از ايتاليا و ساعت 21 و 30 دقيقه گروه ليان به سرپرستي محسن شريفيان و خانه درام چين و در سالن همايش ايرانيان ساعت 19 و ساعت 21 حامد همايون روي صحنه مي رود تا او تنها کسي باشد که طي سه روز نخست جشنواره در دو سئانس اجرا کرده باشد. گويا تب رکوردهايي که حامد همايون در کمتر از دو فصل با تعدد اجراهايش جابه جا کرد، پيشاني جشنواره فجر را هم داغ کرده است! لابد تحت تاثير همين رکوردها، برنامه ريزان جشنواره برايش دو اجرا آن هم در روز جمعه (روز تعطيل) تدارک ديده اند!
    دو نشست تخصصي هم در اين روز در موسسه اکو برگزار مي شود: ساعت 11 تا 14 نشست رقابت هاي رسمي در موسيقي موجوديت، کارکردها، فرصت ها و خطرات با حضور کلوس نويمن از آلمان و ساعت 14 تا 16 نشست زيبايي شناسي موسيقي کلاسيک و مقايسه آن با روند موسيقي ايراني با حضور محمدسعيد شريفيان.
    
    سمفوني کوچک سازي فجر / گزارش جام جم از سي وسومين رويداد مهم اهالي موسيقي
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 16 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد و الگوسازي
متن مطالب شماره 34، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است