|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/10/21: 3 هفته با گل نرگس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5229
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5017 21/10/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


3 هفته با گل نرگس
از امروز جشنواره گل نرگس در شهر بهبهان استان خوزستان برگزار مي شود

نويسنده: فاطمه مرادزاده

با آن ساقه هاي سبز بلند و باريک و سرهاي شش پر سفيد و زرد و چشمان شهلايي، سراسر دشت را پوشانده و جلوه اي از بهشت عطرآگين آسمان ها را در زمين به تصوير کشيده اند؛ در مناطقي از شمال شهر بهبهان در خوزستان؛ جايي که عنوان قديمي ترين نرگس زار کشور را بر جبين دارد و اين روزها فضاي رويايي و طرب انگيزش، در حاشيه جشني بزرگ، ميزبان مسافران و گردشگران عاشق زيبايي و دوستدار طبيعت است.
    به گزارش جام جم، حکايت، حکايت نرگس زارهاي زيباي خوزستان است و طنازي اين روزهاي شکوفايي و به گُل نشستن شان و بهشتي که براي مردم دور و نزديک آفريده اند. دشت هاي زرد و سفيد و طلايي نرگس اما عطرشان از بهبهان در شرق خوزستان به مشام مي رسد؛ آنجا که از يک سو به دشت خوزستان منتهي شده و از سويي به دامن کش ارتفاعات زاگرس مي رسد؛ سرزميني سرسبز که دشت هايش پر شده از آفتابگردان و بابونه و محمدي و نرگس. نرگس هايش اما حال و هواي ديگري دارند؛ پشت در پشت، دشت در دشت روييده اند و سرمست و بي قرار جلوه فروشي مي کنند و عطرافشاني.نرگس زارهاي کشورمان البته محدود به بهبهان خوزستان نيستند و در دشت ها و کوهپايه هاي زاگرس و در تمام استان هاي زاگرس نشين کشور چون ايلام، لرستان، فارس و کهگيلويه و بويراحمد و حتي استان هايي چون مازندران و خراسان شمالي مي رويند و به گل مي نشينند. حتي برخي نرگس زارها چون نرگس زار خوسف خراسان شمالي و کازرون فارس توانسته اند نام خود را هم در فهرست آثار ملي کشور به ثبت برسانند. با اين همه آنچه ميان اين نرگس زارها و دشت هاي نرگس بهبهان (که آن هم ثبت ملي شده) فرق مي گذارد، قدمت چندهزار ساله نرگس زارهاي بهبهان و تنوع گل ها و عطر سرشار آنهاست، که شايد قرار گرفتن در جوار ارتفاعات غني زاگرس، واقع شدن در دشت سرسبز خوزستان و همجواري با رودهاي پرآب مارون و خيرآباد و زهره دليل برتري اين نرگس زارهاست.
    
    اين نرگس زارها نمي ميرند
    مي گويند قدمت دشت هاي نرگس بهبهان به پيش از ميلاد مسيح و به دوران عيلاميان مي رسد و گستره اي به وسعت 7000 هکتار داشته است. اکنون اما وسعتشان از چند صد هکتار تجاوز نمي کند، با اين حال هنوز چهارگونه نرگس شهلايي، شصت پر، پنجه گربه اي و مسکينک در اين خطه گل دهي دارند. از اين گونه ها؛ نوع شهلايش زيبا و دلرباست و وسعت بيشتري به خود اختصاص داده و گونه مسکينک معطرتر از هر نوع نرگسي.
    نرگس زارهاي بهبهان که تا سه، چهار دهه پيش، پرپشت و انبوه گل مي دادند و مي روييدند، در چند دهه اخير مورد بي مهري قرار گرفتند و به ناچار جايشان را بتدريج به اراضي کشاورزي بخشيدند و روز به روز وسعتشان کم و کمتر شد.ظرفيت گردشگري و اشتغالزايي نرگس زارها خوشبختانه به فريادشان رسيد و از نيستي و نابودي کامل نجاتشان داد، چراکه اندک دشت هاي باقيمانده در چندسال اخير به چشم برخي نهادها چون منابع طبيعي و ميراث فرهنگي آمد و در سال 93 به عنوان سرمايه ملي طبيعي کهن ايران زمين به ثبت ملي رسيد.
    
    جشني براي نرگس زارها
    پنج سال مداوم هم جشنواره هايي در ستايش زيبايي و فوايد بي بديل اين نرگس زارها در بهبهان برگزار شد و امسال و از فردا ششمين جشنواره گل نرگس به صورت ملي در اين شهر برگزار مي شود؛ جشنواره اي که از يک مراسم آييني فرهنگي در زير سقف يک مجتمع فرهنگي آغاز شده و به دل نرگس زارهاي بي انتها کشيده مي شود.
    علي مظفري، فرماندار بهبهان به جام جم مي گويد که جشنواره سه هفته ادامه دارد و مهم ترين بخش آن، به صدا در آمدن نواي دل انگيز موسيقي محلي است که شب هنگام، در دورهمي هاي هتل رضاي بهبهان و به هنگام سپيدي روز، در زير آسمان آبي و لابه لاي چشمان شهلاي نرگس ها نواخته مي شود و آنها را به رقص و پايکوبي مي کشاند.
    نرگس زارهاي بهبهان حالا آن قدر شهرت و محبوبيت يافته اند که افتتاحيه جشنواره اش با حضور شخص اول استان استاندار خوزستان برگزار مي شود؛ در فضايي فرهنگي موسيقايي و با اجراي مراسم آييني اهداي 8000 شاخه گل نرگس به آستان مقدس امام رضا(ع).
    براي گل هاي نرگس، نشست علمي پژوهشي هم ترتيب داده شده؛ نشستي که قرار است محققان و اساتيد دانشگاه برگزارش کنند و بگويند اين گل هاي ظريف و زيبا، چه توان و فايده ماندگار و شگرفي داشته اند که براي هزاران سال در طبيعت ايران دوام آورده اند و بايد هزاران سال ديگر هم بمانند. فرماندار بهبهان مي گويد يکي از بخش هاي جذاب جشنواره، بازديد از نرگس زارهاست که هم در طول 21 روز برگزاري جشنواره امکان پذير است و هم پنجشنبه و جمعه آخر هر سه هفته؛ گرچه اواخر هفته اين بازديدها با برنامه هاي جذاب فرهنگي چون نواختن موسيقي محلي هم همراه مي شود.
    مظفري به حضور استاداني چون شهرام و حافظ ناظري و اجراي برنامه توسط آنها هم اشاره و تاکيد مي کند که همه تدابير لازم براي برگزاري هرچه باشکوه تر جشنواره نرگس در بهبهان انديشيده شده؛ از اجراي طرح ترافيک مناسب و هماهنگي با نيروهاي هلال احمر و آتش نشاني گرفته، تا به کارگيري راهنماياني که گردشگران را براي بازديد از دشت هاي نرگس و اماکن ديدني بهبهان راهنمايي مي کنند و البته وظيفه پاسباني از نرگس زارها را هم همزمان برعهده دارند.
    فرماندار بهبهان، خيال مسافران دور و نزديک را راحت مي کند که براي اقامتشان در اين شهر کوچک هيچ مشکلي ندارند و دو هتل رضا و مارون و مهمانسراهاي بهبهان براي اقامتشان آماده سازي شده است.
    
    اشتغالزايي و اقتصاد با نرگس هاي زيبا
    فرماندار بهبهان به نقش پررنگ اقتصادي نرگس زارها در توسعه اين شهرستان و حتي خوزستان هم اشاره مي کند و مي گويد اکنون 220 هکتار دشت زيرکشت گل نرگس است و تا سال آينده اين وسعت به 313 هکتار خواهد رسيد.
    گل هاي نرگس زارهاي بهبهان که تاکنون براي هزار نفر اشتغال ايجاد کرده اند، نه تنها به استان هايي چون تهران صادر مي شوند، بلکه براي خود محبوبيتي هم در کشورهايي چون روسيه و کشورهاي حاشيه خليج فارس دست و پا کرده و سر از بازار گل آنها در آورده اند.
    بخشي از درآمدزايي نرگس زارها به ظرفيت جذب گردشگر آنها بازمي گردد؛ امري که خسرو نشان، مديرکل ميراث فرهنگي خوزستان به آن اشاره و تاکيد مي کند با حمايت همه مسئولان استاني مي‎توان يک برند گردشگري برجسته را براي شهرستان بهبهان به واسطه نرگس‎زارهاي اين شهرستان ايجاد کرد.
    نشان، با اشاره به برگزاري جشنواره گل نرگس، هدف از برگزاري اين رويداد را فراتر از برگزاري يک جشنواره صرف دانسته و مي گويد: در پي آن هستيم تا به واسطه برگزاري اين جشنواره باعث نشاط اجتماعي و رونق اقتصادي مردم منطقه شويم.
    به گفته وي، برگزاري جشنواره به لحاظ زماني، طي سه هفته از بيست و يکم دي‎ماه تا ششم بهمن‎ماه 96 پيش‎بيني شده است، اما تمرکز جشنواره روي روزهاي پنجشنبه و جمعه است و در واقع اين رويداد طي سه هفته پنجشنبه‎ها و جمعه‎ها برگزار خواهد شد و در اين بازه، معاونت گردشگري اداره‎کل نيز برنامه‎هايي را براي انجام تورهاي گردشگري طي برگزاري جشنواره پيش‎بيني کرده است.
    
    
    
    
    3 هفته با گل نرگس / از امروز جشنواره گل نرگس در شهر بهبهان استان خوزستان برگزار مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5017 به تاريخ 21/10/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  از تايمز تا اروند ... / گفت و گوي جام جم با كارآفريني كه به عشق وطن، رفاه شخصي و زندگي در غرب را رها مي كند
فاطمه مرادزاده، جام جم 5/7/97
مشاهده متن    
  وارثان بني اسد ... / جام جم از عزاداري بانوان قزويني در سوم امام شيعيان گزارش مي دهد
فاطمه مرادزاده، جام جم 31/6/97
مشاهده متن    
  جلوه نور اباالفضل(ع) در اينجا پيداست / گزارش جام جم از عزاداري باشكوه حسينيه اعظم زنجان در هشتمين روز محرم
فاطمه مرادزاده، جام جم 27/6/97
مشاهده متن    
  56 سال «حُر» بودن / گفت و گو با عباس جواهري، استاد پيشكسوت تعزيه خواني اصفهان
فاطمه مرادزاده، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  گهواره اي كه تاريخ را تكان داد / گزارش جام جم از آيين هاي گراميداشت حضرت علي اصغر(ع) در نقاط مختلف كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت و توسعه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است