|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: خزان «بهار عربي» با شورش زمستاني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6905
يك شنبه 29 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


خزان «بهار عربي» با شورش زمستاني
اعتراض تونسي ها به گراني و افزايش ماليات ، يك كشته و 600 بازداشتي برجاي گذاشت    
    گروه جهان/ تونسي ها با هر سابقه و مکتب فکري اي بار ديگر به خيابان هاي شهرهايشان آمده اند تا تصوير تصنعي تنها نمونه موفق بهار عربي را هم از بين ببرند. جوان، بيکار و نااميد سه ويژگي اصلي معترضان است که مي گويند حتي بهار عربي هم نتوانست شعار ملي کشورشان، مبني بر نظم، عدالت و آزادي را برايشان تحقق ببخشد. با آغاز سال 2018، دولت اين کشور، قانون جديدي را براي افزايش قيمت بنزين، اينترنت، اجاره و... اجرايي کرد و مردم در واکنش به گراني ها از 9 ژانويه صداي اعتراض خود را بلند کردند.
     به گزارش «ايران» به نقل از گاردين، فعالان حقوق بشري، مقام هاي تونس را به اعمال خشونت عليه معترضان متهم کرده اند. در نتيجه سه شب اعتراض، پليس حدود 600نفر را دستگير کرد. تاکنون يک نفر از معترضان کشته شده و تعداد زيادي از نيروهاي پليس و مردم زخمي شده اند. مقام هاي دولت تونس هم براي کنترل موج رو به گسترش اعتراض ها تعدادي از نيروهاي ارتش را در نزديکي مقرهاي حياتي و تاسيسات مهم در پايتخت مستقر کردند.
    
    تکرار دوباره تاريخ
    از ماه دسامبر سال 2010، با خودسوزي جوان ميوه فروشي مقابل شهرداري، فصل بهار عربي به تونس هم رسيد و به حکومت 20 ساله زين العابدين بن علي پايان داد. از آن زمان تاکنون حدود 7 سال مي گذرد اما همچنان خواسته مردم بهبود شرايط معيشتي و اقتصادي است. مردم تونس، تنها کشور عربي اي که تصور مي شد بهار عربي در آن به بار نشسته و مردم از نتيجه شورش و تغيير حاکميت راضي اند، از 9 ژانويه 2018 بار ديگر به خيابان ها آمدند تا خواسته هاي خود را براي ايجاد شغل، آزادي و کرامت ملي فرياد بزنند. با وجود گذشت 7 سال، همچنان خيابان هاي تونس شاهد همان خشم و نااميدي هستند. اين بار نيز اعتراض ها با خودسوزي شدت گرفت. در ماه نوامبر مادر 5 کودک در اعتراض به گراني و بيکاري خود را به آتش کشيد تا شعله اعتراضات ديگري شود. معترضان خواهان تغيير بودجه امسال هستند. احزاب مخالف مي گويند بودجه دولت عادلانه نيست. آنها از دولت مي خواهند به خانواده هاي با درآمد پايين، کمک هزينه مالي بدهد. تصميم دولت تونس براي افزايش ماليات بر ارزش افزوده و تعرفه هاي بيمه اجتماعي در بودجه سال جديد با اعتراض مردم رو به رو شده است. قيمت برخي محصولات و ماليات بر واردات هم در سال جديد افزايش يافته است.
    در نتيجه، مردم تونس 9 ژانويه در خيابان سعدي بوزيد عليه عدم صلاحيت دولت محمد باجي قائد سبسي دست به تظاهراتي گسترده زدند که رفته رفته موج اين اعتراضات به ديگر خيابان هاي کشور هم کشيده شد. يک منبع مسئول اعلام کرد که سبسي، پنجشنبه نشستي را با يوسف شاهد، نخست وزير براي بررسي وضعيت امنيتي و احتمال اعلام منع آمد و شد جزئي يا کلي در تونس تا زمان برقراري امنيت کامل برگزار کرد. يوسف شاهد جبهه مردمي را که شامل ائتلاف گروه هايي از احزاب چپ گراست به دست داشتن در اين تظاهرات و تحريک مردم متهم کرد. جبهه مردمي هم در مقابل، خواهان ادامه تظاهرات شده و براي برگزاري تظاهرات گسترده در ۱۴ ژانويه به مناسبت هفتمين سالروز انقلاب سال ۲۰۱۱ فراخوان داد.
    
    استمرار وضعيت بغرنج
    به گزارش «ايران» به نقل از فرانس 24، با وجود جايگاه تونس به عنوان نمونه موفق و صلح آميز انقلاب هاي اخير خاورميانه، تظاهرات اخير نشان داد دولت تازه تونس هم در حال غرق شدن در بحران هاي اقتصادي، فساد گسترده و ناکارآمدي در برابر تهديدهاي تروريستي است. دولت تونس با مصائب اقتصادي بسيار زيادي روبه روست. پس از بهار عربي، کشور از کاهش عمده سرمايه گذاري و ناکارآمدي و در نتيجه بيکاري گسترده رنج مي برد. بر اساس آمار سازمان ملي، نرخ بيکاري تونس مرز 15درصد را رد کرده؛ درحالي که پيش از انقلاب اين نرخ 13 درصد بود. آنچه بر وخامت اوضاع افزوده اين است که تحصيلکردگان بيشتر از ساير گروه هاي اجتماعي در معرض بيکاري قرار دارند. تنها در سه ماهه اول سال 2017، 260 هزار فرد تحصيلکرده بيکار در اين کشور 11 ميليوني وجود داشت.
    يوسف شريف تحليلگر سياسي تونسي معتقد است که دولت اين کشور گرفتار حلقه تنگي از مشکلات شده است: «وضعيت بسيار بغرنج است، همان داستان قديمي مرغ يا تخم مرغ: تونسي ها به مصائب اقتصادي کشورشان معترضند؛ بشود، که در نتيجه کاهش سرمايه گذاري به وجود آمده است. اما تا زماني که خيابان هاي تونس ملتهب و آبستن ناآرامي است، هيچ سرمايه گذاري پا به کشورمان نمي گذارد و پول سرمايه گذاران به کشورهاي ديگر مي رود.» از سوي ديگر، کاهش سرمايه گذاري خارجي تنها عامل رکود اقتصادي کشور نيست. دو حمله تروريستي در سال 2015، مسير صنعت گردشگري تونس را که يکي از منابع عمده درآمدي اين کشور آفريقايي بود با سنگ بزرگي روبه رو کرده است. صندوق بين المللي پول در سال 2016، وامي به ارزش 2.9 ميليارد دلار به تونس داد اما بعد از ناکامي و ناکارآمدي دولت اين کشور در اصلاح زيرساخت هاي اقتصادي و بهبود اوضاع، دومين پرداخت وام را تعليق کرد.
    نخست وزير تونس براي جبران کسري هاي دولت دست به اصلاح بودجه و بالابردن قيمت ها زد. مردم تونس که چشم به راه گشايش هاي اقتصادي بودند، در نتيجه برخورد با افزايش قيمت ها، دست به تظاهرات زدند. جيلاني همامي يکي از مقام هاي جبهه مردمي مي گويد سال 2018 سال سختي براي مردم تونس خواهد بود. با مرور تجربه انقلاب 2011 و تونسي که گويا در آستانه انقلابي ديگر قرار دارد، به نظر مي رسد پيش بيني او چندان هم بيراه به نظر نمي رسد.
    
    نيم نگاه
    در نتيجه سه شب اعتراض، پليس حدود 600 نفر را دستگير کرد. تاکنون يک نفر از معترضان کشته شده و تعداد زيادي از نيروهاي پليس و مردم زخمي شده اند
     آغاز سال 2018، دولت اين کشور، قانون جديدي را براي افزايش قيمت بنزين، اينترنت، اجاره و... اجرايي کرد و مردم در واکنش به گراني ها از 9 ژانويه صداي اعتراض خود را بلند کردند
    تونسي ها به مصائب اقتصادي کشورشان معترضند؛ که در نتيجه کاهش سرمايه گذاري به وجود آمده است. اما تا زماني که خيابان هاي تونس ملتهب است، هيچ سرمايه گذاري پا به اين کشورنمي گذارد.
خزان «بهار عربي» با شورش زمستاني / اعتراض تونسي ها به گراني و افزايش ماليات ، يک کشته و 600 بازداشتي برجاي گذاشت
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت مردان
شماره 1 (پياپي 2)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است