|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: استاندار كرمانشاه در گفت و گو با «ايران» : هيچ كوتاهي در نوسازي كرمانشاه پذيرفته نمي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6903
پنج شنبه 26 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


استاندار كرمانشاه در گفت و گو با «ايران» : هيچ كوتاهي در نوسازي كرمانشاه پذيرفته نمي شود
وقوع پس لرزه هاي متناوب موجب شده پرونده ارزيابي واحدهاي خسارت ديده بسته نشود

نويسنده: زهره افشار


    
     اگر اين روزها سري به «سرپل ذهاب» شهري که در زلزله حدود 2 ماه پيش استان کرمانشاه متحمل بيشترين خسارت شد بزنيد، با شهري زخم خورده از زلزله روبه رو مي شويد که در هر گوشه و کنارآن تکاپويي براي نوسازي واحدهاي خسارت ديده در جريان است. با تعمير بسياري از واحدهاي تجاري خسارت ديده، کسبه کم و بيش فعاليت روزانه خود را از سر گرفته اند و زندگي در اين شهر رفته رفته در حال بازگشت به روال عادي خود است. با وجود گذشت چند هفته از زلزله مهيب 7.3ريشتري هنوز هم اغلب مناطق استان کرمانشاه مي لرزد و کماکان بحث هاي پيرامون زلزله نقل محافل است و بيشتر مردم به شوخي مي گويند «براي ما ديگر زلزله هاي زير 5ريشتر عادي شده و خيالي نيست». اين وضعيت در ديگرمناطق خسارت ديده استان نيز ديده مي شود و اگر گشتي در 7شهر و يک هزار و 587 روستاي خسارت ديده از زلزله بزنيد عده اي را مي بينيد که از کمک هاي دولت و روند نوسازي راضي اند ودر مقابل عده اي هم اظهار نارضايتي مي کنند و هنوز که هنوزاست هم مي توانيد افرادي را ببينيد که تاکنون موفق به دريافت کانکس نشده اند. شايد باورش براي شما سخت باشد که کسي بتواند در اين سرماي زمستان ساعتي را در زير چادر يا حتي کانکس سر کند، اما مردم اين ديار الان حدود دو ماه است که روز و شب شان را در اين وضعيت مي گذرانند و طبيعي است که بخواهند هر چه سريعتر از اين شرايط خارج و به زير سقف خانه هاي خود بروند، اما بايد قبول کنيم که حالا وقت آن است که واحدهاي مسکوني تخريب شده را مستحکم بسازيم تا در صورت برور زلزله هاي احتمالي در آينده شاهد چنين خسارت هاي مالي و جاني نباشيم. گپ و گفت خبرنگار ما با بيشتر افرادي که نتوانسته اند تاکنون کانکس بگيرند نشان مي دهد، بخشي از اين افراد ساکن روستاهاي کوچک منطقه هستند و بخش اعظم آنها کساني هستند که نمي توانند از دوگزينه دريافت کانکس يا کمک نقدي يکي را انتخاب کنند و شايد اين موضوع چالشي است که مسئولان ذيربط استان کرمانشاه را هم درگير کرده است. از سوي ديگر، وقوع پس لرزه هاي پي در پي در استان کرمانشاه به يکي از بزرگ ترين چالش هاي پيش روي نوسازي مناطق آسيب ديده تبديل شده چرا که بنياد مسکن نمي تواند پرونده ارزيابي واحدها را ببندد و توان کامل خود را روي بازسازي بگذارد و در واقع با هر زلزله 4يا 5 ريشتري ارزيابان مجبورند برخي واحدهاي آسيب ديده را مجدداً ارزيابي کنند تا اطمينان حاصل کنند واحدها نياز به تخريب و نوسازي دارند يا بايد مقاوم سازي شوند.
    
    پرونده اسکان موقت زلزله زدگان کرمانشاه تا پايان ماه بسته مي شود
    پس از شنيدن صحبت هاي مردم پاي صحبت «هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه مي نشينيم تا ببينيم وي به عنوان سکانداراين استان زلزله زده از روند نوسازي راضي است يا خير؟
    وي در طول مصاحبه بارها تاکيد کرد که به هيچ عنوان در بحث کمک به زلزله زدگان و نوسازي واحدهايشان با کسي تعارف ندارد و هيچ کوتاهي را نمي پذيرد.
    بازوند افزود: با وجود گذشت نزديک به 2 ماه از زلزله استان تاکنون 9 هزار و 580 کانکس تحويل مردم شهر و روستا شده و مي توان گفت که پرونده اسکان موقت در ماه جاري بسته مي شود.
    به استاندار کرمانشاه گفتيم در گشتي در استان با روستايياني مانند روستاي «چشمه سفيد» دالاهو مواجه شديم که هنوز کانکس دريافت نکرده اند.
    بازوند با قبول برخي کاستي ها، گفت: متاسفانه وسعت منطقه گسترده بوده و نمي توان چنين مسائلي را رد کرد، ولي در حال حاضر براي اينکه موردي از قلم نيفتاده باشد و خداي ناکرده حقي در اين خصوص ضايع نشود اکيپ هاي ويژه اي به اصطلاح در حال لکه گيري در خصوص تحويل کانکس هستند.
    وي اما در مجموع از روند بازسازي راضي بود و تصريح کرد: روزانه در مجموع 400 واحد آواربرداري مي شود که اين مساله در روستاها کار سختي است.
    بازوند با اشاره به اينکه در حال حاضر21 هزارو 550 پرونده براي گرفتن تسهيلات به بانک معرفي شده اند، خاطرنشان کرد: از اين تعداد 9 هزار پرونده منجر به عقد قرار داد شده است.
    وي خبرخوبي راهم اعلام کرد و افزود: براي تسريع در کار روستاييان، بانک مسکن شعب سياري را برپاکرده تا کارها معطل نماند. شکي نيست که بزرگ ترين اهرم در تسريع نوسازي خود مردم هستند که خوشبختانه مشارکت خوبي دارند. بنياد مسکن در ارزيابي واحدهاي خسارت ديده محتاطانه عمل کرده و برخي از واحدها را که تنها نياز به تعمير داشته در رديف واحدهايي قرار داده که نياز به بازسازي کامل دارند، ولي آن را مثبت مي خوانم و به هر جهت در راستاي نوسازي است.
    
    مردم مشارکت کنند رکورد نوسازي را در کرمانشاه مي زنيم
    پس از شنيدن صحبت هاي استاندار به سراغ «رضا خواجه اي» رئيس کل ستاد بازسازي مناطق زلزله زده استان کرمانشاه رفتيم تا جوياي آخرين روند بازسازي شويم.
    وي گفت: پس از وقوع هر زلزله بنياد مسکن به عنوان متولي ساخت واحدهاي خسارت ديده از زلزله، ارزيابي اوليه را با مهندسان معمار و عمران انجام مي دهد و در صورت بروز پس لرزه هاي بزرگ تر اين ارزيابي تکرار مي شود که در مورد زلزله کرمانشاه اين ارزيابي بارها و بارها تکرار شده چون احتمال مي داديم واحدي که با زمين لرزه هاي قبلي بايد تعمير مي شد با پس لرزه بزرگ احتياج به نوسازي کامل پيدا کند.
    خواجه اي با تاکيد بر اينکه اين ارزيابي ها کاملاً کارشناسي شده و توسط مهندسان معمار و عمراني صورت مي گيرد که در اين خصوص آموزش ديده اند و تجربه سال ها بازسازي را دارند، گفت: اولويت اول و آخر ما حفظ جان مردم در مقابل حوادث غيرمترقبه نظير زلزله است.
    وي خاطرنشان کرد:ارزيابان بنياد مسکن در جريان زلزله کرمانشاه بيش از 116 هزار واحد را در 7 شهر و يک هزار و 587 روستا خانه به خانه ارزيابي کرده اند. ارزيابي هاي ما نشان داد که در مجموع 20 هزار و 300 واحد نوع يک يعني در اولويت نوسازي است که بايد کامل تخريب و نوسازي شود و 19 هزارو 900 واحد نوع 2 است يعني واحدهايي که فعلاً امکان استفاده از آنها وجود دارد ولي به دليل فرسودگي و آسيبي که به آنها وارد شده بايد به مرور بازسازي شوند.
    به گفته وي وقوع پس لرزه هاي متناوب موجب شده پرونده ارزيابي واحدهاي خسارت ديده از زلزله 3/7ريشتري «ازگله» کرمانشاه بسته نشود.
    وي تصريح کرد: بنياد مسکن با 10ستاد مستقر در استان کرمانشاه تاکنون موفق به آوار برداري 9 هزار و 200واحد، پي کني يک هزار و 809واحد، پي ريزي واجراي فونداسيون 250 واحد، ديوار چيني 30 واحد، اسکلت 7 واحد و اجراي سقف 3 واحد شده است. از سوي ديگر، عمليات تعمير 6 هزارو 101 واحد تعميري آغاز شده که تعمير 2 هزار واحد پايان يافته و مالکان آنها مي توانند به چرخه زندگي خود برگردند. هم اکنون در همه مراحل نوسازي از برنامه جلوتر هستيم و اگر روند مشارکت مردم در همين حد بماند قطعاً رکورد بازسازي را مي زنيم.
    
    آواربرداري 40 درصد واحدهاي تخريبي سر پل ذهاب
    «غلامحسين خاني» مديرکل بنياد مسکن استان اصفهان نيز که ستاد اين استان به عنوان مسئول بازسازي واحدهاي خسارت ديده سرپل ذهاب انتخاب شده به «ايران» گفت: براثر زلزله 7.3 ريشتري 5هزارو 429 واحد شهري در سرپل ذهاب نياز به بازسازي پيدا کرد که تاکنون کار آواربرداري يک هزار و 903 واحد به پايان رسيده است. کار تخريب و آواربرداري واحدها به صورت رايگان انجام مي شود. همچنين پول تهيه نقشه ساخت براي واحدهاي تا 80 متر مربع براي مردم رايگان و از سوي بنياد به نظام مهندسي ساختمان پرداخت مي شود و براي هر متر مربع اضافه براين مساحت 10هزار تومان از مردم گرفته مي شود.
    
    برش
    
    زلزله 5.6 ريشتري در سومار استان کرمانشاه
    
    در همين حال روز پنجشنبه گذشته بار ديگر چهار زمين لرزه با قدرت بالاي 5 ريشتر که بزرگ ترين آن 5.6 ريشتر قدرت داشت بخش مرزي سومار از توابع شهرستان قصرشيرين در غرب استان کرمانشاه را لرزاند. اين زمين لرزه ها در شهرستان هاي گيلانغرب و قصرشيرين که به کانون اين زلزله ها نزديک تر بود، به طور کامل احساس شد. «نعمت الله نازپرورده» معاون سياسي و اجتماعي فرماندار قصرشيرين گفت که خسارت جاني نداشته اما خسارت هاي جزئي به برخي واحدهاي مسکوني و تجاري وارد شده است ولي سيزده مصدوم سرپايي داشته است. در همين حال روز پنجشنبه پس از وقوع زمين لرزه سومار بيش از 20بار ديگر در محدوده بين شهر مرزي سومار استان کرمانشاه و بخش «زرنه» استان ايلام زمين لرزه هايي رخ داد که موجب وحشت مردم و آماده باش عمومي و لغو امتحان هاي درسي دانش آموزان و دانشجويان ايلامي شد. ديروز ساعت 11:19 دقيقه صبح جمعه زلزله اي به بزرگي 5/3 ريشتر سومار را بار ديگر لرزاند. اين در حالي است که روز پنجشنبه «هجدک» در استان کرمان نيز بار ديگر لرزيد، قدرت اين زمين لرزه که ساعت 5 و نيم صبح روي داد 5.2 ريشتر بود.
استاندار کرمانشاه در گفت و گو با «ايران» : هيچ کوتاهي در نوسازي کرمانشاه پذيرفته نمي شود / وقوع پس لرزه هاي متناوب موجب شده پرونده ارزيابي واحدهاي خسارت ديده بسته نشود
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "زهره افشار"

  ماندگاري زيتون فروشان رودبار پس از تكميل آزاد راه رشت - قزوين / مسير برگشت آزاد راه رشت - قزوين در 8 كيلومتر نزديك به رودبار اتوبان نمي شود
زهره افشار، ايران 8/7/97
مشاهده متن    
  تامين آهن، چالش پيش روي ساخت وساز مناطق زلزله زده كرمانشاه
زهره افشار، ايران 31/6/97
مشاهده متن    
  شوراي شهر بروجرد تعطيل شد
زهره افشار، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  حل مشكل آب سيستان و بلوچستان نيازمند همكاري افغانستان / اگر رايزني در مورد هيرمند به نتيجه نرسد، قطعاً در سال زراعي جديد با مشكل آب مواجه خواهيم شد
زهره افشار، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  گراني مصالح، مانع نوسازي مدارس زلزله زده كرمانشاه / علت حاضر نشدن مدارس، تورم و از سوي ديگر انصراف خيرين از مشاركت در ساخت است
زهره افشار، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات دامپزشكي و فرآورده‌هاي بيولوژيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 120)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است