|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: علي مطهري: ريشه حوادث اخير جنگ قدرت بين افراد است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6905
يك شنبه 29 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


علي مطهري: ريشه حوادث اخير جنگ قدرت بين افراد است
پنجمين كنگره حزب «همبستگي ايران» برگزار شد    
    مصلحت جامعه اقتضا مي کند، بنزين گران و يارانه برخي قطع شود
    پنجمين کنگره حزب همبستگي ايران پنجشنبه گذشته در مرکز همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد. به گزارش «ايران»، در اين کنگره که با حضور چهره هاي سياسي اصلاح طلب برگزار شد، علي مطهري نايب رئيس مجلس، حسين کمالي دبيرکل حزب اسلامي کار، محمود ميرلوحي عضو شوراي شهر تهران، محمد سالاري قائم مقام دبيرکل حزب همبستگي و عضو شوراي شهر به سخنراني پرداختند.
     هاشمي يک مصلح اجتماعي بود
    
    علي مطهري در ابتداي سخنان خود با يادآوري نخستين سالروز درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به شخصيت وي اشاره کرد و گفت: اگر بخواهيم براي مرحوم هاشمي عنواني ذکر کنيم، بايد کلمه «مصلح اجتماعي» را ذکر کنيم. وي ادامه داد: ما در اين سال هاي آخر ديديم که مرحوم هاشمي آنجايي که احساس کرد جامعه راه انحرافي را مي رود، ايستاد و آگاهي بخشي کرد و اجازه نداد اين اتفاق بيفتد ودر نهايت پيروز شد و کاري کرد که جريان حاکم در سال 92 کنار رفت.
    
    هاشمي متملق نبود
    مطهري برداشت درست از اصل «ولايت فقيه» را يک اصل دانست و افزود: ولايت فقيه تعطيلي عقل نيست که يک نفر فکر کند و بقيه عمل کنند؛ بلکه همه بايد فکر کنند و همه عمل کنند و در نهايت حکم ولايت فقيه ملاک باشد؛ لذا جايي که خطايي رخ مي دهد، بايد حرف مان را بزنيم. اين نيست که ساکت باشيم و صرفاً تملق و چاپلوسي کنيم. به نظرم نامه اي که هاشمي رفسنجاني در سال ۸۸ به رهبري نوشتند، سند افتخاري است؛ ايشان تاکيد کردند اگر از اينجا جلوي او (احمدي نژاد) را نگيريم، نمي توانيم کاري کنيم و ديديم حرف شان هم درست بود.
    نايب رئيس دوم مجلس با بيان اينکه ريشه حوادث، جنگ قدرت بين افراد است، تصريح کرد: اگر به ايام انتخابات توجه کنيد، مي بينيد ريشه آنجاست. رفتار قاليباف و روحاني و به صورت کمتر رئيسي، تاثير خود را در جامعه گذاشت. اينکه بگويند فلان پول را کجا بردي؟ و خانه را از کجا آوردي؟ نتيجه اش اين مي شود.
    
    اگر لازم است، بنزين گران شود
    مطهري در ادامه به تحولات و ناآرامي هاي اخير در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از حوادث اخير، مجلس و دولت نبايد منفعل شود. اگر لازم است بنزين گران شود، بشود. اين طور نباشد بعد چند تظاهرات، عقب نشيني کنند.
    مصلحت جامعه اقتضا مي کند بنزين گران شود و يارانه برخي قطع شود. وي افزود: ديديم در عربستان بنزين گران شد. البته امتيازاتي در نظر گرفتند. امروز فضاي خوبي در مجلس و دولت حاکم نيست. انفعالي عمل مي کنند. ممکن است عده اي بگويند با دوتا تظاهرات مي توان نظر حکومت را تغيير داد.
    
    ارتباط مسئولان با جوانان کم است
    عضو فراکسيون اميد با اشاره به تفاوت هاي سال 88 و 96 تصريح کرد: کسي در سال 88 جرات نمي کرد بگويد اعتراض را بايد به رسميت بشناسيم، اما امروز اصولگرايان هم اين موضوع را مي گويند. مطهري با بيان اينکه اعتراض به معني مخالفت با ولي فقيه نيست، ابراز داشت: ما از شعار مردم و توهين مردم به مقامات نبايد بترسيم.
    اگر اجازه اعتراض ندهيم، به تخريب ختم مي شود. بايد اين کار اصلاح شود که يک گام به جلو گذاشتيم. وي با بيان اينکه «مسئولان ما با جوانان و دانشجويان ارتباط خوبي ندارند» ادامه داد: مي بينيم پاسخ دادن به جوانان چه مقدار موثر است، اما متاسفانه ارتباط ها کم است.
    
    بايد دوستان نگاه خود را به معترضان 88 تغيير دهند
    وي با تاکيد بر اينکه «جوانان را به انقلابي و غيرانقلابي و ارزشي و غيرارزشي تقسيم نکنيم» ابراز داشت: امام (ره) همان جوانان بظاهر غير ارزشي خور را به تظاهرات عليه شاه کشاند و بعداً اينها به جبهه جنگ رفتند. نماينده مردم تهران در خانه ملت با بيان اينکه «عدم حضور معترضان سال 88 درتظاهرات اخير دليل بر اين است که اتهامات برانداز براي آنها غلط است» عنوان کرد: اگر اينها برانداز بودند، بهترين فرصت بود؛ اما کسي وارد نشد. بايد دوستان نگاه خود را به معترضان 88 تغيير دهند.
    
    نظامي ها به سياست ورود نکنند
    مطهري درباره نگاه ارکان مختلف نظام به سياست با نقل خاطره اي از ابتداي انقلاب گفت: يک بار زمان امام، فرمانده سپاه در رابطه با اتفاقات مجلس حرف زد. امام با عصبانيت گفت به سپاه چه که در مجلس چه مي گذرد؟ سپاه نبايد در سياست وارد شود. مصلحت خود نظاميان نيست. متاسفانه برخي نظاميان هم وارد سياست مي شوند. عملکرد حزبي دارند که به صلاح کشور نيست.
    
    نهادهاي انقلابي ماليات بدهند
    اين عضو هيات رئيسه مجلس درخصوص نهادهاي انقلابي مانند ستاد اجرايي و بنياد مستضعفان بيان کرد: اين نهادها موقت بودند ولي اکنون به کارتل اقتصادي تبديل شدند. همه نهادها بايد ماليات بدهند، معني ندارد بگوييم آستان قدس رضوي معاف از ماليات است.
    
    واکنش شکست خوردگان انتخابات
    محمد سالاري، عضو شوراي شهر تهران نيز يکي ديگر از سخنرانان اين کنگره بود. سالاري درباره ريشه اعتراضات اخير در کشور گفت: نتايج انتخابات سال ۹۶ خيلي زود با واکنش شکست خوردگان از مردم مواجه شد و موج تخريب و سياه نمايي و القاي «نا کارآمدي دولت در حل مشکلات کشور» با حمايت بي چون و چرا در برخي از تريبون هاي رسمي صورت گرفت و بخش عمده اي از اعتراض هاي چند روز اخير ريشه در چنين طرح هايي داشته است. وي افزود: در حوادث اخير آنچه مورد اهميت است، باور مطالبات بحق مردم بويژه در زمينه معيشت است. مشکلاتي که البته محدود کردن آن صرفاً به دولت روحاني، انتقام گيري فرصت طلبانه است؛ اما اين مشکلات نافي مسئوليت دولت و کابينه براي تحقق شعارهاي انتخاباتي نيست.
    گفتني است در اين مراسم، مجيد انصاري عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، احمد حکيمي پور دبيرکل حزب اراده ملت، محسن هاشمي رئيس شوراي شهر تهران، احمد مازني نماينده تهران در مجلس، حسين کمالي رئيس خانه احزاب و رئيس دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، ابراهيم اصغرزاده عضو حزب همبستگي و محمد سالاري قائم مقام حزب همبستگي و الهه کولايي استاد دانشگاه حضور داشتند.
    
    نيم نگاهآغاز تجمعات از فراخوان سايت «حزب الله» مشهد و هواداران احمدي نژاد
    علي مطهري پنجشنبه گذشته در پاسخ به سوال انصاف نيوز درباره ريشه اعتراضات اخير گفته آن کساني که در مشهد ابتدا دعوت به تجمع کرده اند يکي «سايت حزب الله مشهد» بوده که اينها قبلاً کنسولگري عربستان در مشهد را تخريب کرده اند و ديگري هم پيروان آقاي احمدي ن‍ژاد بوده اند که از طريق فضاي مجازي دعوت به تجمع کرده بودند. وي ادامه داد: آقاي علم الهدي هم در نماز جمعه (دو هفته پيش) گفته بود که بخش اولش يعني شعار «مرگ بر روحاني» خوب بود،
    اما بقيه اش خوب نبود که البته اين حرف خوبي نيست.
علي مطهري: ريشه حوادث اخير جنگ قدرت بين افراد است / پنجمين کنگره حزب «همبستگي ايران» برگزار شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش زبان و ادبيات فرانسه
متن مطالب شماره 21، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است