|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبر«مجمع جهاني اقتصاد» منتشر کرد: گزارش آمادگي براي توليد ۲۰۱۸
    نيما صبوري: دنياي اقتصاد : «مجمع جهاني اقتصاد» جديدترين گزارش خود را تحت عنوان «گزارش ۲۰۱۸ آمادگي براي آينده توليد» منتشر کرد. توليد، موتوري قدرتمند براي رشد اقتصادي، نوآوري و رفاه کشورها است. انقلاب صنعتي چهارم و تکنولوژي هاي پيشرفته، توسعه تکنولوژي هاي توليدي و مدل هاي اقتصادي جديدي را ارائه مي کنند که نتيجه آن تحول محصولات است.
    امروزه بسياري از اقتصادهاي پيشرفته نظير آلمان، ژاپن، انگليس و آمريکا رشد و توسعه اقتصادي خود را مديون صنعتي شدن زودهنگام هستند. در اين رابطه گزارش «آمادگي براي توليد آينده» آمادگي کشورها در استفاده از فرصت هاي آينده توليد و رسيدگي به چالش ها و ريسک هاي موجود را ارزيابي مي کند. اين ارزيابي ها از دو جزء تشکيل شده است: «ساختار توليد» و «عوامل ايجادکننده توليد». در مجموع از ۵۹ شاخص براي اندازه گيري شاخص آمادگي ۱۰۰ کشور جهان استفاده شده است.
    بر اساس يافته هاي اين گزارش، تغيير جهاني نظام توليد چالشي اساسي خواهد بود. آينده توليدات ممکن است در جهان دوقطبي شود: از ميان ۱۰۰ کشور مورد بررسي، تنها ۲۵ اقتصاد جهاني آمادگي لازم را براي بهره بردن از تغيير توليدات دارند. اين ۲۵ کشور بيش از ۷۵ درصد از ارزش افزوده توليدي جهان را برعهده دارند و از آمادگي لازم براي افزايش سهم در آينده برخوردارند. در اين ميان چين، آلمان، ژاپن، جمهوري کره، سنگاپور و آمريکا کشورهاي پيشرو در تحول نظام توليد هستند که ساير کشورها مي توانند آنها را الگو قرار دهند.۹۰ درصد از کشورهاي مورد بررسي آمريکاي لاتين، خاورميانه، آفريقا و اوراسيا در ابتداي راه قرار دارند و کمترين ميزان آمادگي را براي تغييرات توليد دارند. البته راه هاي مختلفي براي انطباق با تغييرات نظام توليدي وجود خواهد داشت. همه کشورها به دنبال توليدات پيشرفته در آينده نيستند. کشورهايي که از نيروي کار ارزان بهره مي برند، ترجيح مي دهند از روش سنتي توليد در آينده نزديک استفاده کنند. با توجه به اينکه جامعه جهاني در ابتداي اين مسير قرار دارد، هيچ کشوري به مرز آمادگي کامل نرسيده است. در رتبه بندي گزارش «آمادگي براي آينده توليد» امسال، ژاپن با امتياز ۹۹/ ۸ از ۱۰ در رده نخست ساختار توليد و آمريکا با امتياز ۱۶/ ۸ در رتبه نخست «عوامل ايجادکننده توليد» قرار دارند. آمادگي براي آينده توليد نياز به راه حل هاي منطقه اي و جهاني دارد. کشورهايي که براي آينده توليد رقابت مي کنند به منظور بهره مندي از فرصت ها و ساخت و تغيير الگوهاي توليدي خود بايد سرمايه گذاري کنند. به علاوه براي تسريع اين فرآيند به روش هاي جديد و نوآورانه و همکاري بخش هاي خصوصي و دولتي نياز است. هر کشور با چالش هايي روبه رو است که به تنهايي توسط دولت يا بخش خصوصي قابل حل نيست. هر دو گروه کشورهاي پيشگام و نوپا مي توانند با شرکت دادن بخش هاي خصوصي در موضوعات کلان، آمادگي خود را براي تغييرات آينده افزايش دهند. در کشورهاي پيشگام همچون آلمان و ژاپن حتي بخش خصوصي در توسعه و اجراي استراتژي هاي کلان صنعتي موسوم به «صنعت ۰/ ۴» و برنامه جامع تغييرات بزرگ اجتماعي ژاپن موسوم به «جامعه ۰/ ۵» مشارکت دارند.
    
    
    مکانيزم جديد تامين مالي واحدهاي کوچک صنعتي
    دنياي اقتصاد : به منظور رفع مشکلات واحدهاي صنفي-توليدي برنامه مدوني جهت به کارگيري مکانيزم هاي جديد تامين مالي براي واحدهاي صنعتي کوچک تهيه شده و در مرحله تدوين زمينه هاي اجرايي است که در اين راستا برنامه مذکور در برخي نقاط به صورت پايلوت آغاز شده است.
    در همين راستا فرشاد مقيمي، معاون برنامه ريزي سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي در گفت وگو با «ايسنا» با بيان اينکه مکانيزم جديد تامين مالي واحدهاي کوچک صنعتي در شهرک هاي صنعتي موجب خواهد شد تا بخشي از مشکلات مالي واحدهاي صنعتي کوچک برطرف شود، اظهار کرد: با اين مکانيزم هزينه انبارداري حذف و قبل از توليد محصول توسط توليدکنندگان، بخشي از منابع توليدي پيش فروش مي شود تا از تاخير زماني در دريافت منابع مالي جلوگيري شود. وي ادامه داد: اين مکانيزم همچنين در کاهش هزينه هاي مالي واحدهاي صنعتي کوچک تاثيرگذار است و علاوه بر اين موجب خواهد شد که به جاي خروج ارز از کشور به ازاي ورود تکنولوژي بتوانيم محصولات خود را به فروش برسانيم و تکنولوژي هاي مدنظر خود را وارد کنيم. براساس اين گزارش، از اهداف مورد نظر در بهبود وضعيت واحدهاي صنعتي علاوه بر پرداخت تسهيلات به واحدهاي صنعتي، تشکيل زنجيره هاي تامين کالاي توليدي ايران و ايجاد پيوند و اتصال ميان توليدکنندگان و مصرف کنندگان با رونق بخشيدن به کارخانه هاي مستقر در شهرک ها ونواحي صنعتي و صنوف توليدي بود تا موجبات عرضه محصولاتي را که از لحاظ کيفي و قيمتي مناسب هستند فراهم و با افزايش قدرت خريد مردم بتواند با محصولات وارداتي رقابت کند. به همين منظور قرار است برنامه مدوني جهت به کارگيري مکانيزم هاي جديد تامين مالي براي واحدهاي صنعتي کوچک تدوين شود که در اين رابطه مي توان به اقداماتي نظير تامين مالي زنجيره تامين، برات و خريد دين و شناسايي توليدکنندگان معتبر و اعتبار سنجي آنها اشاره کرد.
    
    
    افت سرمايه گذاري در صنعت برق
    دنياي اقتصاد : مديرعامل شرکت توانير از افت سرمايه گذاري در صنعت برق، به دليل تفاوت بين فروش برق و قيمت تمام شده توليد خبر داد. به گزارش پايگاه خبري توانير، آرش کردي در مراسم افتتاح ۱۳ طرح بزرگ برقي در قزوين با بيان اينکه مردم و بخش هاي توليدي و خدماتي، برق مستمر و بدون خاموشي مي خواهند، گفت: بايد رابطه و تعامل مناسبي را براي ايجاد ظرفيت هاي جديد توليد برق با سرمايه گذاران ايجاد کنيم. مديرعامل شرکت توانير ادامه داد: به دليل تفاوت بين فروش برق و قيمت تمام شده توليد، دچار کمبود سرمايه گذاري و مشکل در تامين زيرساخت هاي اساسي شبکه هستيم که براي رفع اين مساله تلاش مي کنيم. وي همچنين گفت: در ۶ سال گذشته و پس از هدفمندي يارانه ها، افت محسوسي به لحاظ سرمايه گذاري در صنعت برق داشته ايم، چرا که درآمد حاصل از فروش برق به مردم بابت هدفمندي ها هزينه مي شود و اين به معناي آن است که درآمد ما در حال کاهش است. کردي اظهار کرد: صنعت برق بر مبناي اصول اقتصادي اداره مي شود و هر آنچه از مردم دريافت مي کنيم منابع داخلي ما به حساب مي آيد که براي توسعه شبکه مورد استفاده قرار مي گيرد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ماشين
متن مطالب شماره 428، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است