|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: فرار از اهريمن هاي درون
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 13 (سينماي جهان) > متن
 
      


مصاحبه هفته 
فرار از اهريمن هاي درون
جان چو از سري فيلم هاي جديد «جن گير» مي گويد

برگرفته از: Herald Tribune


    
    سريال جديد «جن گير» که البته خيال و ادعاي رقابت با فيلم افسانه اي و ترسناک و بشدت تاثيرگذار سال 1972 ويليام فردکين را ندارد، اخيراً وارد سيزون دوم خود شده و اين بار پدر روحاني توماس اورتگا (با بازي النونسو هره را) و مارکوس کين (بن داني يلز) در تلاش خود براي يافتن شيطان دست به سفر زده اند و همسو با آن اندرو کيم (جان چو) يک روان شناس کودک که يک سازمان بررسي وضعيت بچه هاي بي سرپرست و محتاج کمک را به راه انداخته، متوجه مي شود که يکي از کودکان تحت قيموميتش توسط يک نيروي شيطاني و مقتدر و هولناک تهديد مي شود. به اين ترتيب دومتخصص جن گيري مذکور به کمک فراخوانده مي شوند و جان چو در مصاحبه پيش رو درباره ترس زا بودن روند تسخير يک کودک توسط شيطان و برخي مسائل ديگر اين سريال سخن مي گويد و همين طور پيرامون قسمت تازه اي از سري فيلم هاي تلويزيوني و سينمايي «سفر ستاره اي»، که فرانچيزي 52 ساله شده است.
    
    آقاي جان چو، تصور نمي شد بعد از فصل اول «جن گير» و اتفاقات جذاب آن چيزي را رو کنيد که با آن برابري کند اما ظاهراً در اين کار موفق شده ايد. اين طور نيست؟
    بله، من هم از اين روند موفق شگفت زده ام. وقتي کاراکترهاي مارکوس و توماس در وسط روند جن گيري خود به تصوير کشيده شده و سپس وادار به حضور در سازمان رسيدگي به امور بچه هاي بي سرپرست مي شوند، بهترين نقطه آغاز براي سيزون دوم خلق مي شود. اين مسائل کمک مي کند تا روند معرفي و اضافه شدن کاراکتر من به اين فصل تازه هم کامل و پرمعناتر شود. بواقع نه فقط توضيحات و يادآوري هاي لازم در يکي دو اپيزود اول راجع به ريشه هاي جن گيري در مجموعه نخست ارائه مي شود بلکه کارگردان با ورق زدن تدريجي دفتر حيات اندي کيم يعني کاراکتر من، او را قدم به قدم بيشتر و بهتر به بينندگان معرفي مي کند.
    
     البته داستان ها به گونه اي است که حتي اگر فصل اول را نديده باشيد، از اتفاقات مجموعه فعلي سردر مي آوريد. اين طور نيست؟
    برآورد درستي داريد. از نظر من مهم ترين و بهترين خصلت سيزون دوم هيجان لحظه به لحظه اي است که در روند توضيح اتفاقات خلق مي کند و بيننده دائماً از خود مي پرسد رويداد بعدي، ارتباط اين کاراکتر با آن کاراکتر کي تکوين مي يابد.
    
     چگونه و چرا به سمت اين فصل از سريال کشيده شديد؟
    قبل از پيشنهاد شدن حضور در سيزون دوم من هيچ يک از قسمت هاي سيزون اول را نديده بودم و اطلاعي از آن نداشتم و در نتيجه به تماشاي آنها پرداختم و با خودم گفتم چه ايده هاي خوبي. وقتي ابهام هايي درباره کاراکترم داشتم به گفت وگو با جره مي اسليتر و شون کراوچ مي پرداختم و آنها موضوع را مقداري روشن مي کردند. از يک سو به نظر مي رسيد ماجرا حقيقي است و ريشه در واقعيت دارد و از جانب ديگر به نظر مي آمد توهم صرف است. البته علاقه مفرط اسليتر و کراوچ به اين مجموعه و احساس تملک و تعلقي که به آن داشتند مثل يک بيماري واگيردار به من نيز سرايت کرد.
    
     چه چيزهايي در ارتباط با اين مجموعه و خصايل کاراکتر خودتان وجود داشت که مايل بوديد به متن قصه و اتفاقات اضافه شود؟
    شايد در بحث به تصوير کشيدن رابطه من با اعضاي خانواده ام مايل بودم که هر چيزي به دقت و به شکلي واقعي ترسيم شود و همه جزئيات بيايد. حسن اين قضيه اين بود که اين روند هر چه حقيقي تر مي شد و تماشاگران مي توانستند آن را باور کنند.
    
     شما براي اکتورهاي نوجوان و جوان اين مجموعه تبديل به چهره اي پدروار شده ايد. در اين باره چه نظري داريد؟
    ابايي از آن نداشته و بواقع لذت هم برده ام. کار کردن با اين بچه ها و نوجوانان اسباب مباهات من بوده و اصولاً استفاده از يکسري بچه هاي بي سرپرست و محتاج کمک در بطن داستان يک فيلم يک سوژه جذاب براي همگان است. اين نکته پايه هاي قصه و اتفاقات آن را هم براي تماشاگران جذاب تر مي سازد، زيرا با بچه هاي عادي فرق مي کنند و زندگي نامطمئني دارند. هرچند جايشان در آن سازمان و مدرسه رسيدگي به کودکان بي سرپرست ناگوار و بد نيست و امکانات لازم را دارند.
    
     اينکه شيطان در وجود انسان ها حلول کند، هميشه ايده ترسناکي است اما چرا وقتي افراد تسخير شده از رده سني پايين هستند، اوضاع نگران کننده تر مي شود؟
    شيطان ظاهراً بيشترين نگاه خود را متوجه طبقه کم سن و سال و افرادي مي کند که کمترين گناه را دارند و همين مساله طبعاً اسباب نگراني در جامعه مي شود. وقتي ما بزرگسالان هدف گرفته شويم جايي براي افسوس نيست، زيرا کم و بيش گناه کرده ايم اما زماني که قشر کودک و نوجوان هدف گرفته مي شود کار چندبرابر سخت تر مي شود.
    
     بديهي است که مارکوس و توماس براي حل ماجرا و کمک بيايند اما ما از اين آمدن چه توقعي بايد داشته باشيم و ديناميسم اين ماجرا کجاست؟
    نقطه رويارويي اين دو مرد با جن و اهريمن که در پي آن هستند، صحنه پرشکوه و تکان دهنده اي است. صحنه هاي اين رويداد گرفته شده و همگي از آن راضي هستيم. بواقع مي توان گفت بهترين و جالب ترين قسمت سيزون دوم به همين تلاقي مربوط مي شود و هر کس که به طور امتحاني آن را ديده، به هيجان آمده است و از آن تعريف مي کند.
    
     آيا اين نمي تواند به معنا و مثابه همان اهريمن درون باشد و لزوم فرار از دست آن را توصيه کند؟
    شايد همين طور باشد و اصولاً هرگونه تسخير شدن روح انسان ها روندي رنج آور است. سريال ما مي گويد چطور با رهايي از اين فرآيند بايد به سمت سلامتي رفت. وقتي چند قسمت سيزون دوم را ببينيد، به اهميت سلامتي ذهن و رها بودن از افکار شيطاني پي خواهيد برد، بخصوص اگر اهريمن وارد وجود يک فرد شده باشد و به تاثيرگذاري بر ذهن فرد اکتفا نکرده باشد.
     سري فيلم هاي تلويزيوني «سفر ستاره اي» (در ايران با نام «پيشتازان فضا» پخش مي شد) پس از سال ها کوچ به مديوم سينما اخيراً به تلويزيون هم بازگشته اند ولي صحبت فيلم سينمايي چهارم از سري جديد اين فيلم ها در ميان است که تعداد کل آثار سينمايي «Star Trek» را از 18 هم بيشتر مي کند. ظاهراً شما هم در آن سهمي خواهيد داشت.
    به طور دقيق چيزي در اين ارتباط نشنيده ام اما مي دانم که اين مجموعه کارها پايان ناپذير است و بيش از 5 دهه بعد از شروع نمايش آن همچنان زنده و پويا است و يک عمر حداقل 50 ساله ديگر هم بر آن متصور است. «سفر ستاره اي» نه فقط هيجان ساز و سرگرم کننده است بلکه در بيش از نيم قرن براي آحاد مختلف جوامع انساني فرهنگ ساز بوده و به زودي قسمت هاي بعدي آن نيز از راه خواهد رسيد.
    
    مصاحبه هفته: فرار از اهريمن هاي درون / جان چو از سري فيلم هاي جديد «جن گير» مي گويد
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 13 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انسان، محيط زيست و ارتقاء سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 10)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است