|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبر۶ ضلع برندسازي
    دنياي اقتصاد : ايران در زمينه برندسازي کارنامه موفقي ندارد. معاون سازمان توسعه تجارت به يک ۶ ضلعي براي ايجاد برند ملي اشاره دارد. صادرات، توريسم، سرمايه گذاري، حاکميت، مردم و ميراث فرهنگي و تاريخي جايگاه برندهاي ملي را تعيين مي کنند. اما ايران در سه ضلع آن که شامل توريسم، سرمايه گذاري و صادرات است، بايد تلاش بيشتري کند. چراکه ۷۹ درصد را اين سه ضلع تشکيل مي دهند. از اين رو بهتر است دولت راسا به اين موضوع ورود کرده و براي ارتقاي جايگاه برند ملي به دنبال رشد سه ضلع مذکور باشد.
    به گزارش «ايسنا»، محمدرضا مودودي به عوامل موثر بر برند و تاثير برندسازي در فعاليت هاي اقتصادي پرداخت. وي با بيان اينکه طبق مصوبه دولت، سازمان توسعه تجارت تنها سازمان مسوول در موضوع برند است، گفت: امروز مرغوبيت جاي خود را به محبوبيت داده و محبوبيت تنها بخشي از هويت کالا را شامل مي شود. مودودي با تاکيد براينکه امروز ساختار تجاري دنيا در حال تغيير است، گفت: بعد از سال ۲۰۰۸ و بروز بحران اقتصادي در آمريکا، حجم ۵/ ۱۹ هزار ميليارد دلاري تجارت جهاني به ۱۶ هزار ميليارد دلار کاهش يافت و اين توليدکنندگان را تحت فشار قرار داد و ناگزير کرد تا به دنبال بازارهاي هدف جديد باشند. ۸۰ درصد از توليدات جهان توسط ۲۰ درصد از کشورها انجام مي شود؛ امروز توليدکنندگان بزرگ جهاني به سمت کشورهاي جنوب تمايل پيدا کرده اند و به سمتي حرکت مي کنيم که برندهاي برتر جهان، همسايه ديوار به ديوار ما خواهند بود.
    او با اشاره به اينکه در موضوع برند، در ايران هيچ برنامه مدوني وجود ندارد، به جايگاه بالاي کشور در اقتصاد جهان اشاره و اضافه کرد که ايران داراي ذخاير انرژي بالا، اقليم و منابع تاريخي بسيار مطلوب و بازاري با حجم و اندازه مناسب است. مودودي با تاکيد بر اينکه دولت بايد راسا به موضوع برند ورود کند، گفت: در جهان ارزش برند باعث ارتقاي کشور مي شود؛ اما در ايران اين موضوع برعکس است؛ ما برندهاي خوبي داريم اما همه برندها مي گويند وقتي به بازارهاي جهاني ورود مي کنيم، از ما سوال مي شود که آيا مي توانيد مارک (ساخت ايران) را حذف کنيد. اين مقام مسوول تصريح کرد: زماني زر و زور و بانک و تانک عامل تعيين جايگاه بود، امروز اين نگاه تغيير کرده و هر کس بر آن عقيده باشد، اشتباه مي کند؛ امروز برندها جايگاه کشورها را در جهان تعيين مي کنند.
    مودودي با بيان اينکه صادرات، توريسم و سرمايه گذاري به همراه حاکميت، مردم و ميراث فرهنگي و تاريخي، ۶ ضلعي تعيين جايگاه برند ملي محسوب مي شود، گفت: ايران به لحاظ قدرت نظامي دوازدهمين کشور جهان و به لحاظ ميراث تاريخي و فرهنگي و مردم نيز جايگاهي بسيار بالا در جهان دارد؛ اما اين سه موضوع تنها ۲۱ درصد از کل تاثيرگذاري اين ۶ ضلعي است و صادرات، توريسم و سرمايه گذاري ۷۹ درصد ديگر را شامل مي شود. در نتيجه براي ارتقاي جايگاه برند ملي بايد به دنبال رشد سه ضلع توريسم، سرمايه گذاري و صادرات باشيم. او گفت: در طول ۴۰ سال گذشته منابع را در اختيار همه گذاشتيم و براي توليد عسل، زنبور کارگر و زنبور نگهبان را تقويت کرديم، اما اصل توليد عسل وجود زنبور ملکه است؛ بايد ديد که براي آوردن ملکه توليد و ژنرال هاي اقتصادي به عرصه توليد و اقتصاد، چه بايد کرد. اين صاحب نظر با تاکيد براينکه برگزاري همايش، کارگاه و نشست هاي مختلف، منجر به موفقيت نخواهد شد، گفت: بايد دولت در وهله اول براي ژنرال هاي عرصه اقتصادي و برندها امتيازي ويژه قائل شود.
    
    
     رشد ۲۰ درصدي صادرات صنايع غذايي
    دنياي اقتصاد : مديرکل دفتر صنايع غذايي، دارويي و بهداشتي وزارت صنعت، معدن و تجارت از رشد ۲۰ درصدي صادرات صنايع غذايي کشور در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
    به گزارش «ايرنا» مهدي صادقي نيارکي در تشريح آخرين وضعيت صادرات صنايع غذايي کشور گفت: ارزش صادرات محصولات غذايي کشور در هشت ماه نخست امسال حدود ۲ ميليارد دلار بوده است، اين در حالي است که در مدت مشابه سال قبل حدود يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار صادرات اين محصولات صورت گرفته بود. وي افزود: پارسال در مجموع ۲ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار محصولات صنايع غذايي ايران به خارج صادر شد و امسال درصدد ارتقاي اين رقم به سه ميليارد دلار هستيم. اين مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: صادرات محصولات صنايع غذايي کشور از نظر حجم ۱/ ۳ درصد و از نظر ارزش ۷ درصد صادرات غيرنفتي کشور را تشکيل مي دهد.
    وي بيان کرد: اين وضعيت نشان مي دهد که در اين صنعت، خام فروشي صورت نمي گيرد و پس از ايجاد ارزش افزوده، محصول نهايي صادر مي شود. صادقي نيارکي افزود: بيشترين صادرات در حوزه محصولات غذايي کشور مربوط به فرآورده هاي لبني و بستني است و جايگاه بعدي نيز در اختيار صنعت شيريني و شکلات است. وي همچنين اظهار کرد: ۵۹ درصد صادرات کشور در زمينه محصولات غذايي و آشاميدني به عراق و ۴۰ درصد نيز به افغانستان بوده است. وي ادامه داد: براساس آمار سال ۹۵، صنايع غذايي سهم ۱۵ درصدي در اشتغال کشور را به خود اختصاص داده بود.
    به گفته اين مقام مسوول، ۱۲ درصد صنايع کشور نيز در حوزه صنايع غذايي فعال هستند. مديرکل دفتر صنايع غذايي دارويي و بهداشتي وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صنعت محصولات غذايي دنيا از حدود ۷ هزار ميليارد دلار گردش مالي برخوردار است و تنها ۱۰ نشان تجاري جهاني معتبر بيش از نيمي از اين رقم را به خود اختصاص داده اند که اين وضعيت نشان دهنده لزوم برندسازي در اين حوزه است.
    
    
     ذخيره ۶۵۰۰ تن ميوه شب عيد در تهران
    خبرگزاري مهر : معاون مديريت توسعه بازرگاني سازمان جهاد کشاورزي استان تهران از ذخيره ۶۵۰۰ تن ميوه شب عيد در اين استان خبر داد و گفت: اين ميزان شامل ۲۵۰۰ تن سيب دماوند و ۴۰۰۰ تن پرتقال است.
    علي کوهستاني درباره ذخيره سازي ميوه شب عيد اظهار کرد: در سالي که گذشت ما به واسطه فراواني توليد مرکبات و به طور ويژه سيب در کشور وفور نعمت را داشتيم و مشکلي درباره تامين ميوه شب عيد نخواهيم داشت؛ اما طبق روال سنوات گذشته در راستاي تنظيم بازار ميوه شب عيد و رفاه حال شهروندان عزيز پيش بيني هاي لازم را انجام مي دهيم. وي افزود: امسال نيز براي نوروز ۹۷ از حدود ۴ ماه پيش برنامه ريزي تامين ميوه و مرکبات و تنظيم بازار آن که بيشترين تقاضا را در بين هموطنان در ايام نوروز دارد، انجام داديم. معاون مديريت توسعه بازرگاني سازمان جهاد کشاورزي استان تهران با بيان اينکه تامين بازار مشکلي ندارد، گفت: فراواني ميوه وجود دارد و نگراني درخصوص تامين ميوه شب عيد نداريم و ذخيره سازي ۶۵۰۰ تن ميوه شب عيد که در استان تهران ذخيره شده است، شايد به اندازه ۲ درصد مصرف اين استان نيز نباشد؛ اما مساله اصلي تنظيم بازار است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Heart Journal
شماره 3 (پياپي 1903)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است