|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: خط قرمز خريداران مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 1 (مسكن و عمران) > متن
 
 


خط قرمز خريداران مسكن
داده هاي «سنسور» قيمت ملك در ۲۲ منطقه تهران چه مي گويد؟


دنياي اقتصاد : تغييرات متفاوت قيمت مسکن در ۲۲ منطقه پايتخت، رفتار معنادار خريداران را سبب شد. بررسي منطقه اي حجم معاملات آپارتمان و ميزان افزايش آن در تهران نشان مي دهد هم اکنون رشد نامتعارف قيمت مسکن در مناطق داراي سابقه بيشترين فروش، اثر کاهنده بر معاملات داشته است. منطقه اي با بيشترين سهم از معاملات خريد، ماه گذشته به دليل ثبت بالاترين رشد نقطه اي قيمت (نسبت به ساير مناطق)، با واکنش منفي خريداران مواجه شد و ۲ واحد درصد از سهم معاملاتي اين منطقه کم کرد. خط قرمز خريداران باعث شيفت معاملات مصرفي به مناطق رقيب شده است.
    افزايش نامتعارف قيمت آپارتمان در «مناطق گرمسير» بازار مسکن تهران، باعث تقويت سهم «مناطق رقيب» در معاملات ملک شد. گزارش «دنياي اقتصاد» از بازتاب رشد دورقمي ميانگين قيمت مسکن در پايتخت طي ماه گذشته- نسبت به پارسال- که همزمان با اولين ماه رونق معاملات رخ داد، حاکي است تغييرات صعودي قيمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران چون که با شيب هاي متفاوت اتفاق افتاده، بر روند معاملات در مناطق مصرفي و داراي سابقه فروش بالا، تاثير «معنادار» گذاشته است.
    ماه گذشته ميانگين قيمت هر مترمربع واحد مسکوني در کل شهر تهران نزديک به ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال (آذر ۹۵) و معادل ۴ درصد نسبت به ماه قبل از آن (آبان ۹۶) افزايش پيدا کرد که هر دو نرخ رشد، بالاتر از تورم عمومي نقطه اي و ماهانه بود. بخشي از رشد پاييزي قيمت مسکن محصول فضاي رواني ناشي از رشد خيره کننده حجم معاملات خريد بوده به طوري که در آذر ماه امسال، تعداد آپارتمان هاي فروخته شده در تهران ۵۲ درصد نسبت به آذر سال گذشته و ۲۰ درصد نسبت به آبان ۹۵ افزايش يافت که عملا يک رکورد معاملاتي در بازار محسوب مي شود.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از «ميزان رشد فروش آپارتمان در هر يک از مناطق ۲۲ گانه» در نقش «سنسور» قيمت ها مشخص مي کند تغييرات قيمت مسکن در مناطق مختلف، بازتاب هاي متفاوتي در معاملات داشته است. در اولين ماه رونق معاملات خريد مسکن، متقاضيان به رشد دورقمي قيمت ، عکس العمل نشان دادند و در مواجهه با شيب نسبتا تند قيمت ها در برخي مناطق، از ظرفيت مناطق رقيب و در عين حال مشابه به لحاظ ويژگي آپارتمان يا محله، براي خريد خود استفاده کرند.
    کارنامه معاملات خريد مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران طي آذر ماه امسال نشان مي دهد منطقه ۵ پايتخت که همواره گرمسيرترين قسمت بازار ملک اين کلان شهر بوده، ماه گذشته با بيشترين افزايش قيمت –در مقايسه با نرخ رشد قيمت ساير مناطق تهران- روبه رو شد و در پي اين رخداد، سهم اين منطقه از کل معاملات، ۲ واحد درصد کاهش پيدا کرد. کاهش سهم منطقه ۵ در معاملات مسکن، ناشي از عدم استقبال متقاضيان از قيمت ها در اين منطقه بوده که در عمل باعث شد فروش آپارتمان در منطقه ۵ با رشدي به مراتب کمتر از غالب مناطق شهر همراه شود. متوسط قيمت مسکن در منطقه ۵ نسبت به پارسال ۲۳ درصد افزايش پيدا کرد که بالاترين رشد «نقطه اي» قيمت مسکن در مقايسه با ساير مناطق تهران است. در منطقه ۵، شيب تغييرات «ماهانه» قيمت مسکن نيز بالاتر از ساير مناطق بوده است به طوري که متوسط قيمت ها در اين منطقه در آذر ماه ۶ درصد نسبت به آبان ماه رشد کرد در حالي که نرخ رشد قيمت در اين فاصله در ساير مناطق بين ۲ تا ۴ درصد بود.
    تحت تاثير اين نحوه رشد قيمت، حجم معاملات خريد واحد مسکوني در منطقه ۵ در ماه گذشته فقط ۸ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزايش يافت در حالي که کل معاملات شهر تهران در همين فاصله، ۲۰ درصد افزايش يافت و حتي نرخ رشد حجم فروش آپارتمان در برخي مناطق از ۳۰ درصد هم گذشت. تغييرات نقطه اي حجم معاملات مسکن نيز براي منطقه ۵، يکي از کمترين رشدها در فروش را به ثبت رسانده است. ماه گذشته، در اين منطقه، فروش آپارتمان ۳۶ درصد نسبت به آذر پارسال افزايش يافت در حالي که کل معاملات مسکن در تهران ۵۲ درصد افزايش يافت و در برخي مناطق حتي دو برابر شد. منطقه ۵، همواره بيشترين سهم را در معاملات مسکن شهر تهران داشته است. با اين حال، ماه گذشته، سهم اين منطقه از ۱۷ درصد کل به ۱۵ درصد کاهش يافت. اين اتفاق، خط قرمز تقاضاي مصرفي خريد مسکن به خصوص واکنش خانه اولي هاي متقاضي آپارتمان متراژ کوچک را در برابر شيب تغييرات قيمت مسکن نشان مي دهد. بر اين اساس، مشخص است در شرايط کنوني افزايش نامتعارف قيمت مسکن در يک منطقه، مي تواند بر رشد فروش اثر کاهنده داشته يا باعث شيفت تقاضا به منطقه رقيب شود. در حال حاضر ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۵ رقمي معادل ۵ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان است که ۱۸ درصد بيشتر از ميانگين قيمت کل شهر است. اين اختلاف در زمان رکود مسکن –سال هاي ۹۴ و ۹۵- حدود ۷ درصد بود اما الان، شکاف تشديد شده است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، نحوه رشد در حجم معاملات مسکن مناطق مختلف تهران بيانگر شروع يک جابه جايي خفيف در آدرس مناطق گرمسير بازار ملک است. ماه گذشته، دو منطقه ۴ و ۲۲، در صحنه معاملات خريد آپارتمان، از منطقه ۵ سبقت گرفتند. فروش واحدهاي مسکوني در منطقه ۲۲ نسبت به پارسال ۹۷ درصد افزايش پيدا کرده و در منطقه ۴ نيز رشد ۶۵ درصدي معاملات خريد در اين فاصله زماني (تغييرات نقطه اي حجم معاملات) به ثبت رسيده است. اين دو نرخ رشد فروش آپارتمان، نه تنها از ميانگين رشد معاملات در شهر تهران بيشتر است که فاصله چشمگير با رشد فروش در منطقه ۵ دارد. مناطق ۴ و ۵، از گذشته، دو منطقه پرفروش بازار معاملات مسکن بوده و به نوعي، مناطق رقيب در دو سر شرق و غرب پايتخت هم براي سازنده ها و هم براي متقاضيان خريد مسکن محسوب مي شوند.
    علت تقويت معاملات خريد مسکن در منطقه ۴ با شتاب به مراتب بهتر از منطقه ۵، به سطح قيمت ها در اين منطقه و همچنين تورم مسکن برمي گردد. متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسکوني در منطقه ۴ نزديک به يک ميليون تومان کمتر از منطقه ۵ است. ميانگين قيمت مسکن در منطقه ۴ با متوسط قيمت مسکن در کل شهر تهران برابري مي کند و معادل متري ۵ ميليون تومان در هر متر مربع است.
     منطقه ۲۲ اما در مقطع کنوني، رقيب اصلي منطقه ۵ محسوب مي شود که در صورت تداوم اين وضعيت، مي تواند موقعيت خود را نسبت به اين منطقه در صحنه معاملات، تقويت و تثبيت کند. هر چند يکي از مهم ترين نقاط ضعف منطقه ۲۲، دوري از محدوده مرکزي شهر و ترافيک سنگين معابر بزرگراهي وصل کننده اين منطقه به مناطق مختلف تهران است. منطقه ۲۲ در معاملات آذر ماه، به لحاظ رشد فروش آپارتمان، رتبه اول را در مقايسه با ساير مناطق تهران کسب کرد. سطح نسبي قيمت مسکن در اين منطقه، عامل اصلي در جذب بالاي تقاضاي خريد طي ماه گذشته بوده است. همچنين فراواني واحد نوساز و رسوبي (چند سال ساخت کليد نخورده) در اين منطقه بيش از ساير مناطق برآورد مي شود. متوسط قيمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه ۲۲ در حال حاضر ۴ ميليون و ۳۶۰ هزار تومان است که ۱۳ درصد کمتر از متوسط قيمت در کل شهر و ۲۶ درصد ارزانتر از متوسط قيمت مسکن در منطقه ۵ محسوب مي شود. منطقه ۲۲ در مجاورت منطقه ۵ قرار دارد و دور از انتظار نيست اختلاف قيمت آپارتمان بين اين دو منطقه باعث جابه جايي بيشتر متقاضيان خريد به سمت منطقه ارزان تر شود.
    شيفت تقاضا از مناطق داراي قيمت هاي نامتعارف به مناطق با شرايط مناسب قيمتي نه تنها در گروه مناطق مصرفي و متراژ کوچک و متوسط اتفاق افتاده که در مناطق لوکس و گران قيمت شهر نيز چنين رخدادي قابل مشاهده است. ماه گذشته منطقه يک تهران در فروش بيشتر آپارتمان، از منطقه دو سبقت گرفت. فروش واحدهاي مسکوني در منطقه يک، ۶۳ درصد نسبت به پاييز پارسال افزايش پيدا کرد در حالي که ميزان فروش در منطقه دو حدود ۵۰ درصد رشد کرد.
    سبقت منطقه يک در رشد فروش نسبت به منطقه ۲، به شيب رشد قيمت مسکن برمي گردد. در منطقه يک تحت تاثير حجم قابل توجه نوساز خالي، رکورد کمترين رشد نقطه اي قيمت مسکن به ثبت رسيد به طوري که متوسط قيمت ها در اين منطقه، ۴ درصد نسبت به پارسال افزايش پيدا کرد اين در حالي است که متوسط قيمت مسکن در کل شهر تهران ۵/ ۱۳ درصد افزايش در اين فاصله زماني از خود نشان مي دهد. اما در منطقه ۲، رشد نقطه اي قيمت مسکن حتي از رشد متوسط قيمت کل شهر نيز بيشتر بوده و ۱۵ درصد است.
     سهم منطقه يک در معاملات مسکن شهر تهران ماه گذشته به اندازه ۱/ ۰ واحد درصد تقويت شد اما سهم منطقه دو تغيير نکرد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، مناطق ۵، ۹، ۱۱ و ۱۸ در ماه گذشته از کمترين رشد ماهانه در حجم معاملات خريد مسکن نسبت به ساير مناطق برخوردار بودند و مناطق ۶، ۸، ۱۲، ۱۷، ۲۰ و البته ۲۲ با بيشترين رشد ماهانه در فروش مواجه شدند. وضعيت کلي معاملات خريد مسکن در بافت فرسوده شهر تهران، رشد دورقمي را نشان مي دهد. در مناطق جنوبي شهر، هم نرخ رشد قيمت و هم نرخ رشد معاملات، کمتر از نرخ ميانگين کل شهر است.
    
    

    
    خط قرمز خريداران مسكن / داده هاي «سنسور» قيمت ملك در ۲۲ منطقه تهران چه مي گويد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منابع انساني
متن مطالب شماره 27، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است