|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: برنامه نوسازي بافت هاي فرسوده تا ۱۴۰۰
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


برنامه نوسازي بافت هاي فرسوده تا ۱۴۰۰
    سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران برنامه سالانه نوسازي محلات واقع در بافت هاي فرسوده را تا سال ۱۴۰۰ اعلام کرد
    به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي،هوشنگ عشايري در اين باره خاطرنشان کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه رسيدگي به ۱۳۳۴ محله (از بين ۲۷۰۰ محله هدف نوسازي) طي ۵سال برنامه ششم براساس شاخص هاي اعلام شده در اولويت کاري برنامه ملي بازآفريني شهري قرار گرفته که براين اساس به تفکيک در فاصله سال هاي ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به ترتيب ۲۲۴، ۲۵۰، ۲۷۰، ۲۸۰ و ۳۰۰ محله بايد مورد احيا و نوسازي قرار بگيرند.
    به گفته وي ۱۳۳۴ محله مذکور ۵۰ درصد کل محلات، ۴۸ درصد مساحت کل بافت هاي فرسوده و ۱۰ ميليون نفر از افراد بدمسکن را شامل مي شود. وي بودجه مورد نياز براي تحقق برنامه ملي بازآفريني را در کل ۱۲۳ هزار ميليارد تومان اعلام کرد و افزود: در قانون ششم توسعه مبلغ ۴۸ هزار ميليارد تومان براي بخش خصوصي و ۷۵ هزار ميليارد تومان براي دستگاه هاي دولتي و شهرداري ها مقرر شده است. سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران،راه اندازي نهادهاي اجتماعي- مدني در محلات هدف را يکي از فعاليت هاي مورد توجه در برنامه ملي بازآفريني اعلام کرد و گفت: براي ارتقاي توانمندي ساکنان محلات اين اقدام را پيشنهاد و تامين ابزارهاي مالي و حقوقي لازم را در دستور کار قرار داديم تا در نهايت با ظرفيت سازي سطح دانش، مهارت و کيفيت زندگي افراد ارتقا يابد.
    عشايري در تشريح برنامه ملي بازآفريني شهري اظهارکرد: در قانون برنامه ششم توسعه، ستاد ملي بازآفريني شهري موظف است برنامه اقدام مشترک لازم براي ورود سالانه به ۲۷۰ محله در مناطق ناکارآمد کشور را تدوين و تصويب کند و در ادامه نيز دولت براساس آن سهم اعتبارات دستگاه ها را در بودجه سالانه مشخص و اعلام کند. عشايري در ادامه با بيان اينکه درحال حاضر اين برنامه با عنوان برنامه ملي بازآفريني به همراه سهم هر دستگاه از اعتبار مورد نياز براي تحقق آن مشخص و مورد تصويب اعضاي ستاد قرار گرفته است گفت: در قانون برنامه ششم توسعه بر سه نکته کليدي مبني بر ورود سالانه به ۲۷۰ محله، رسيدن سطح خدمات محلات هدف به ميانگين خدمات در شهر مربوطه و تعيين سهم دستگاه ها در برنامه تاکيد شده بود که خوشبختانه تمامي موارد در برنامه تدوين شده مورد توجه و اجرا قرار گرفته است.وي در ادامه با اشاره به اينکه درحال حاضر مطالعات مقدماتي و مياني در ۲۷۰۰ محله در سطح کشور از سوي شرکت عمران و بهسازي شهري ايران و شهرداري ها صورت گرفته است گفت: براساس اين مطالعات، ۱۴۱ هزار هکتار اراضي ناکارآمد با جمعيت ۳۰ درصدي در ۵۴۳ شهر به عنوان محلات بازآفريني شهري شناسايي شده است.
    سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران در ادامه افزايش زيست پذيري شهري و ارتقاي کيفيت زندگي شهروندان را هدف اصلي برنامه ملي بازآفريني شهري اعلام کرد و افزود: رويکرد رسيدن به اين هدف، بُعد اجتماعي محله و راهبرد آن، برنامه محله محوري است که در اين راستا اقدامات خود را در ۴ بخش گوناگون تعريف کرديم. به گفته وي حوزه کالبدي به عنوان يکي از بخش هاي گسترده اين طرح خود داراي سه محور نوسازي، بهسازي و مقاوم سازي مسکن، ارتقاي خدمات روبنايي و خدمات زيربنايي بوده که درحال حاضر طرح هاي مورد نظر براي تمامي آنها مشخص و تعريف شده است. عشايري اقدامات نرم افزاري را بخش ديگري از برنامه ملي بازآفريني اعلام کرد و گفت: قطعا انجام فعاليت هاي نرم افزاري همزمان با اقدامات کالبدي اقدامي ضروري به شمار مي رود و با عنوان ارتقاي توانمندي فرهنگي - اجتماعي ساکنان محلات در برنامه ملي نام گذاري شده که اموري همچون ظرفيت سازي، شبکه سازي، نهادسازي، جريان سازي و آموزش براي تحقق آن الزامي خواهد بود. سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران افزود: طبق برنامه در حوزه بهسازي، نوسازي و مقاوم سازي مسکن براي دهک هاي پايين جامعه نيز ابزارهايي همچون اعطاي تسهيلات، بسته هاي حمايتي، مشوق ها، نظارت بر کيفيت ساخت و ساز و تبيين دستورالعمل هاي مقاوم سازي و اسکان مجدد براي کساني که در نقاط پرخطر زندگي مي کنند در نظر گرفته شده است.
    وي با تاکيد براينکه نقش دولت در برنامه تعريف شده حمايتي بوده و به هيچ عنوان تصميمي براي تزريق مستقيم منابع براي پيشبرد آن گرفته نشده است گفت: در حوزه ارتقاي زيرساخت هاي شهري، دو اقدام توسعه شبکه ها و تاسيسات شهري و ديگري توسعه فضاهاي عمومي شهري در دستور کار قرار گرفته است که طبق تجارب سنوات گذشته، تحقق پذيري جريان نرم افزاري براي اجراي آن امري ضروري است؛ چراکه بدون شک انجام صرف اقدامات کالبدي پاسخگوي رفع نياز اجتماعي مردم نبوده و بايد در اين حوزه به بخش هاي اجتماعي و اقتصادي به طور همزمان با مشارکت جدي مردم محله توجه شود. عشايري راه اندازي نهادهاي اجتماعي- مدني در محلات هدف را يکي از فعاليت هاي مورد توجه در اين راستا اعلام و اظهار کرد: براي ارتقاي توانمندي ساکنان محلات اين اقدام را پيشنهاد و تامين ابزارهاي مالي و حقوقي لازم را در دستور کار قرار داديم تا د نهايت با ظرفيت سازي لازم باعث افزايش دانش، مهارت و کيفيت زندگي افراد شود.
    وي پايدارسازي برنامه ملي به وسيله اقدامات ترويجي را امري ضروري دانست و افزود: اين اقدام بايد از طرق مختلف مستندسازي، پايش، ارزيابي و به روزرساني انجام شود که خوشبختانه در روند برنامه به آن توجه شده است. عشايري با بيان اينکه براساس گزارش به دست آمده ۳۳ درصد از اقدامات برنامه ملي به حوزه توسعه خدمات روبنايي، ۱۵ درصد توسعه زيرساخت هاي شهري، ۱۱درصد توسعه فضاهاي عمومي، ۲ درصد تهيه طرح و برنامه هاي بازآفريني و ۳۹ درصد نوسازي و مقاوم سازي مسکن اختصاص دارد گفت: طبق اين برنامه سهم سالانه بخش خصوصي در حوزه نوسازي مسکن ۱۰ هزار ميليارد تومان، دستگاه هاي دولتي ۷۵۰۰ ميليارد تومان و شهرداري ها ۷۲۰۰ ميليارد تومان مشخص شده است.
    به گفته عشايري طبق اطلاعات جمع آوري شده بايد ۳۹ ميليون و ۶۰۰ هزار متر مربع فضاهاي روبنايي، ۱۳۲ ميليون متر طول ارتقاي شبکه تاسيسات شهري، ۵/ ۸۲ ميليون متر مربع فضاهاي شهري، ۶۰۰/ ۶فعاليت توانمندسازي، اجتماعي، اقتصادي و نوسازي سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن بايد در ۱۳۳۴ محله مذکور به اجرا برسد.وي بيشترين سهم از اقدامات اجرايي در برنامه ملي بازآفريني را برعهده بخش خصوصي دانست و افزود: در بين دستگاه هاي دولتي نيز به ترتيب وزارت نيرو، وزارت راه و شهرسازي، وزارت نفت، کشور و.... داراي بيشترين سهم از اقدامات هستند.
    
    برنامه نوسازي بافت هاي فرسوده تا ۱۴۰۰
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فلسفه تربيت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است