|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: تازه هاي نشر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 12 (كتاب) > متن
 
      


تازه هاي نشر


نويسنده: آيناز محمدي

غزالي و دعا
    «غزالي و دعا» عنوان کتابي است به قلم کوجيرو ناکامورا که با ترجمه شهاب الدين عباسي از سوي بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد. دکتر کوجيرو ناکامورا استاد دانشگاه هاي توکيو و اوبرلين نخستين استاد گروه مطالعات اسلامي در دانشگاه توکيو که بخشي از آثار تخصصي اش به غزالي و آثار او مربوط مي شود. در اين کتاب طي چهار فصل مفهوم دعا و نيايش را در مهم ترين کتاب غزالي-احياءالعلوم- مورد کنکاش قرار مي دهد. ناکامورا در اين اثر ضمن به دست دادن شناختي موجز از زندگي و انديشه هاي اين انديشمند بزرگ و پرآوازه ايراني، نظريه خاصي را هم دنبال مي کند. او ضمن بحث هاي مقايسه اي و تطبيقي با عرفان شرقي و ذن بوديسم با اشاره به ديدگاه محقق سرشناس انگليسي، دکتر مونتگمري وات، اين نظر را مطرح مي کند که بحران شکاکيت غزالي که در کتاب مشهور او المنقذمن الضلال بازتاب پيدا کرد، صرفاً بحران فردي و شخصي نبود بلکه از بحران تمدني حکايت داشت که از مناسک محوري و ظاهرگرايي محض به طرف بازکشف ذخاير و ارزش هاي معنوي و اخلاقي خود حرکت مي کرد.
    
    
    درآمدي بر علم تصميم گيري
    «درآمدي بر علم تصميم گيري: تصميم گيري چگونه رخ مي دهد؟» کتابي به قلم جيمز مارچ با ترجمه ابراهيم افشار است که از سوي نشر ني منتشر شد. جيمز جي.مارچ استاد ممتاز دانشگاه استنفورد، عمده شهرتش را مديون مطالعات و پژوهش هايي است که در زمينه علوم سياسي و تحقيق درباره نظريه سازماني است. وي طي حدود هفتاد سال فعاليت هاي دانشگاهي، علمي و پژوهشي ده ها مقاله و بيش از 30 عنوان کتاب منتشر کرده و در اين کتاب طي شش فصل مي کوشد به آنچه درباره تصميم گيري اطلاع داريم، آن گونه که رخ داده وفادار بماند. فهم هر تصميم معين به اعتقاد او نيازمند شناخت عميق از زمينه اي است که تصميم در آن گرفته مي شود اين يعني شناخت ظرايف تاريخي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي از محيط تصميم گيري و نيز شناخت از افراد، سازمان ها و نهادهايي که در تصميم گيري دخيل بوده اند. جيمز مارچ در اين کتاب به جاي پرداختن به اينکه «چگونه بايد تصميم گرفت» تاکيد و تمرکزش را بر اين اصل قرار داده است که «تصميم در عمل چگونه گرفته مي شود».
    
    
    تاملات ابزاري
    «تاملات ابزاري: نيم نگاهي به پروژه فکري سيدجواد طباطبايي» اثر جديد حسن قاضي مرادي است که از سوي نشر اختران منتشر شد. حسن قاضي مرادي در اين کتاب خوانشي انتقادي از مجموعه کتاب «تاملي درباره ايران» نوشته سيدجواد طباطبايي و مشخصاً دو کتاب «مکتب تبريز» و «نظريه حکومت قانون در ايران» است. چنين خوانشي از آن رو ضرورت پيدا مي کند که به نظر مي رسد طباطبايي در اين مجموعه به تدوين پروژه اي اقدام کرده است. طباطبايي در مجموعه «تاملات» خود سير تحولات انديشه سياسي در آثار و فعاليت هاي سياسي و فکري سه گروه از عاملان سياسي-روشنفکران که در مجموع تجدد خوانده اند، دولتمردان مصلح و رجال اصلاح طلب و نيز روحانيت مترقي (روحانيت مشروطه خواه)- را دنبال مي کند. اين سه گروه عاملان در پروژه او هستند. سنجش با بررسي طباطبايي از آثار و فعاليت هاي اين سه گروه، در واقع نقش عاملان سياسي در پروژه او شناخته مي شود. حسن قاضي مرادي در اين اثر معتقد است: «طباطبايي دو برخورد کاملاً متفاوت به عاملان مورد نظر خود دارد، از يک سو او عمدتاً به ادعانامه نويسي عليه روشنفکران دوره مشروطه و نيز جنبش روشنفکري، در کل مي پردازد و از سوي ديگر ادعانامه نويسي اش را به نفع روحانيت مترقي و بويژه دولتمردان مصلح و رجال اصلاح طلب پيش مي برد. سنجش نظرات طباطبايي درباره آثار و فعاليت هاي سياسي همه عاملان مورد بررسي اش در «تاملات» به درازا مي کشد. پس از ميان روشنفکران صدر مشروطه، ملکم خان، از ميان دولتمردان مصلح عباس ميرزا، قائم مقام فراهاني و اميرکبير از ميان رجال اصلاح طلب، مجدالملک و از ميان روحانيت مترقي ميرزاي نائيني را انتخاب کردم و ادعانامه نويسي وي را له و عليه اينان به اختصار سنجيده ام و...
    
    
    سه رساله درباره نظريه جنسي
    «سه رساله درباره نظريه جنسي» يکي از مشهورترين و بحث انگيزترين آثار زيگموند فرويد است که با ترجمه ابراهيم ملک اسماعيلي از سوي موسسه انتشارات نگاه منتشر شد. اين کتاب در سال 1343 تحت عنوان «سه رساله درباره تئوري ميل جنسي» با ترجمه هاشم رضي توسط نشر آسيا منتشر شده بود اما به دليل عدم تجديد چاپ سال هاست که سر از بازار کتاب هاي افست درآورد و در بساط پياده روهاي شهرهاي بزرگ و کوچک همراه با ديگر کتاب هاي قاچاق و زيرزميني عرضه مي شود. حالا ابراهيم ملک افضلي متن کامل اين اثر فرويد را –چاپ انتشارات فيشر- مبناي ترجمه خود قرار داده و برگرداني کامل تر به دست داده است. فرويد در اين کتاب به تبيين نظريه جنجال برانگيز خود درباره عقده هاي اديپ والکترا پرداخته که به نوعي پايه و اساس انديشه هاي اين روانکاو بزرگ و تاثيرگذار در تاريخ اين علم است.
    
    
    جزيره بي آفتاب
    «جزيره بي آفتاب» عنوان سفرنامه اي است به قلم محمدجعفر ياحقي که ماحصل سفر يک ساله او به انگلستان و اروپاي غربي از سوي انتشارات معين منتشر شد. محمدجعفر ياحقي استاد دانشگاه فردوسي مشهد در اين باره مي گويد: اين کتاب حاصل نخستين تجربه من از زيستن طولاني مدت در خارج از کشور است. اصل تجربه به سال هاي 1986-1985 (1365-1364) باز مي گردد که به اتفاق خانواده براي استفاده از فرصت مطالعاتي که دانشگاه فردوسي مشهد در اختيار مردم گذاشت به انگلستان رفتم. کمبريج انگلستان با دانشگاه پرآوازه اش که هماره براي پيشتازي جهاني با هاروارد رقابتي تنگاتنگ داشت و سرانجام هم چند سال پيش رقيب را از پاي درآورد و بر سکوي اول نشست. تاثير ژرفي بر ذهن و انديشه و سامان معلمي من بر جاي گذاشت. طوري که از يک طرف پاي مرا به سفرهاي علمي دور و دراز خارجي باز کرد و از طرف ديگر دريچه اي از خودآگاهي و معرفت به رويم گشود.
    
    
    طوفان فرا مي رسد
    «طوفان فرا مي رسد» کتابي به قلم مصباح خسروي است که از سوي انتشارات پيوسته منتشر شد. کتاب مذکور نگاهي تازه دارد به حوادث سال هاي پرآشوب و استثنايي (1332-1320) که جامعه جهاني و فضاي سياسي ايران دوران پرالتهابي را پشت سر گذاشت. نويسنده در اين کتاب که طي هفت فصل تاليف و تدوين شده است، فصل اول را به ماجراي نابود کردن نيروي دريايي ايران توسط توپخانه هاي انگليسي و به شهادت رسيدن سروان يدالله بايندر و ششصد و پنجاه افسر پرسنل نيروي دريايي در شهريور 1320 اختصاص داد. نويسنده در فصول ديگر به ماجراي ورود ارتش انگليس در جنوب و ارتش روسيه در شمال اشاره مي کند و تبعيد رضاشاه به جزيره موريس و نامزدهاي جانشين رضاشاه و شکل گيري کابينه قوام از ديگر مسائل مهمي است که موجز و مختصر به آنها پرداخته مي شود...
    
    تازه هاي نشر
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 12 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "آيناز محمدي"

  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 26/4/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 25/2/97
مشاهده متن    
  تازه هاي نشر
آيناز محمدي، ايران 18/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است