|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: گراي فاينانسي اروپا به ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 1 (خبر) > متن
 
 


گراي فاينانسي اروپا به ايران
همزمان با تهديدهاي آمريكا اتفاق افتاد


دنياي اقتصاد : موضع برجامي ترامپ نتوانست به بزرگ ترين فاينانس حوزه يورو ميان ايران و ايتاليا خدشه اي وارد کند. اين قرارداد ۵ ميليارد يورويي ميان بانک هاي ايراني و ايتاليايي حاوي سه پيام مهم بود. در حوزه اقتصادي، اين قرارداد، بستر مناسب براي توسعه بنگاه ها از طريق انتقال دانش فني و تامين مالي ايجاد کرده است. در حوزه سياسي دستاورد اين قرارداد، تامين مالي دولتي از سوي ايتاليا بود که يک ديوار دفاعي در مقابل تحريم هاي احتمالي آمريکا ايجاد خواهد کرد. در حوزه ارزي نيز فاينانس يورويي با يک کشور اروپايي، باعث کاهش هزينه مبادله و بار معاملاتي در بازار ارز مي شود.
    حدود ۴۸ ساعت مانده به اعلام نظر ترامپ درباره پايبندي يا عدم پايبندي به برجام، قرارداد فاينانس ۵ ميليارد يورويي بين بانک هاي ايران و ايتاليا امضا شد. بر مبناي اين قرارداد، تمام پروژه هاي دولتي و غير دولتي که از خدمات، تجهيزات و دانش فني ايتاليا استفاده کرده و به تاييد وزارتخانه هاي مرتبط برسند، مي توانند از تسهيلات مرتبط با اين قرارداد استفاده کنند.
    قرارداد ياد شده حاوي سه پيام مختلف در سه حوزه توسعه اقتصادي، حوزه سياسي و مبادلات ارزي است. در حوزه توسعه اقتصادي، اين قرارداد مي تواند با گسترش سرمايه گذاري خارجي و انتقال دانش فني به سمت توليد ايران، بهره وري را افزايش و کميت و کيفيت رشد اقتصادي را بهبود بخشد. پيام سياسي به مختصات زماني قرارداد و جنس دولتي شرکت ايتاليايي بازمي گردد. به عبارت ديگر، ايتاليا با تاسيس يک شرکت دولتي و ارائه خدمات فاينانس از طريق آن، با استفاده از نيروي دولت يک ديوار دفاعي در مقابل تحريم هاي محتمل آمريکا ايجاد کرده است. سومين پيام نيز کيفيت مبادلات ارزي در بازار ارز ايران را مورد هدف قرار داده است، به طوري که طي اين قرارداد، مبادلات يورويي از طريق کشوري در حوزه يورو صورت گرفته که مزيت آن را براي بازار ارز اقتصاد ايران با کاهش هزينه هاي مبادلاتي نشان مي دهد
    به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، قرارداد خط اعتباري فاينانس ۵ ميليارد يورويي بين بانک هاي ايراني و موسسه دولتي ايتاليايي با نام Invitalia Global Investment به منظور تامين مالي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور امضا شد. قراردادهاي فاينانس مشابه به عنوان گشايش هاي پسابرجامي در ماه هاي اخير با کشور هاي مختلف بسته شده است. پس از انعقاد قرارداد با کشورهاي هند، چين، کره جنوبي، دانمارک، اتريش و روسيه در ماه هاي اخير، ايتاليا هفتمين کشوري است که قرارداد فاينانس با آن منعقد شده است. رقم ۵ ميليارد يورويي اين قرارداد، آن را در صدر قراردادهاي وامي با کشور هاي اروپايي قرار مي دهد. به اين ترتيب، گام ديگري در راستاي تنوع بخشي به خطوط اعتباري فاينانس قابل دريافت براي تامين مالي پروژه هاي کشور برداشته شده است. بر اساس اين قرارداد که بانک هاي ايراني صنعت و معدن و خاورميانه آن را امضا کرده اند و بانک سامان نيز قرار است به آن الحاق شود، پروژه هاي عمراني و توليدي کشور که با استفاده از تکنولوژي، ماشين آلات يا خدمات فني و مهندسي ايتاليا اجرا مي شوند، مي توانند از اين تسهيلات استفاده کنند. به علاوه ساير بانک هاي نيز مي توانند به اين قرارداد الحاق شوند. استفاده از اين خط اعتباري، با رعايت قوانين و مقررات داخلي، خصوصا الزامات مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، قوانين بودجه سنواتي و آيين نامه ها و دستورالعمل هاي مرتبط ميسر خواهد بود. همچنين تمام پروژه هاي بخش دولتي و غيردولتي که اولويت آنها به تاييد دستگاه هاي ذي ربط رسيده و مجوزهاي مربوطه را اخذ کرده باشند، مي توانند از اين تسهيلات استفاده کنند. بنابراين طي اين قرارداد تمام پروژه هاي دولتي و غيردولتي که از تجهيزات، دانش فني و خدمات ايتاليايي استفاده کنند در صورتي که به تاييد وزارت مربوطه برسند، مي توانند از تسهيلات اين قرارداد استفاده کنند. بازپرداخت اين تسهيلات با استفاده از يورو امکان پذير بوده و ساير شرايط قرارداد وام از جمله وثيقه هاي لازم با بانک هاي مرتبط ايراني توافق مي شود. از آنجا که قراردادهاي فاينانس اين چنيني از يک طرف زمينه را براي گسترش روابط تجاري و افزايش سرمايه گذاري خارجي فراهم مي کنند و از طرف ديگر اقتصاد کشور را در مواجهه با تحريم هاي محتمل واکسينه مي کنند، ادامه روند البته با تمرکز بر تنوع سازي آنها مي تواند به صحنه رکودي اقتصاد ايران کمک حائز اهميتي کند.
    
    تقابل نيروي دولت با تحريم احتمالي
    قرارداد ياد شده دو روز مانده به تصميم ترامپ درخصوص اعلام پايبندي يا عدم پايبندي به برجام بين دو کشور ايتاليا و ايران بسته شده است. شرايط زماني اين قرارداد حکايت از دو نکته مهم دارد. اولين نکته اين است که ايتاليا فارغ از تصميم ترامپ وارد اين قرارداد شده است. به عبارت ديگر امضاي اين قرارداد از سوي ايتاليا دو روز مانده به اعلام تصميم، به اين معني است که تصميم ترامپ در فرآيند امضاي قرارداد از نظر ايتاليا بي تاثير بوده است. اگر غير از اين حالت بود ايتاليا تا اعلام تصميم ترامپ براي امضاي قرارداد صبر مي کرد. از نظر ايران نيز اگر چه اين قرارداد ادامه قراردادهاي مشابه قبلي با کشور هاي ديگر را روايت مي کند اما شرايط زماني آن حکايت از يک سياست رواني به منزله نشان دادن تصويري مناسب از فضاي کسب و کار و فاينانس اقتصاد ايران در اذهان اقتصاد بين الملل دارد.
    موسسه «سرمايه گذاري جهاني اينويتاليا يا Invitalia Global Investment » يک شرکت دولتي تحت مالکيت وزارت اقتصاد ايتاليا است که رسالت خود را خلق ارزش افزوده براي کشور ايتاليا با استفاده از مکانيزم سرمايه گذاري اعلام کرده است. به علاوه اين شرکت انگيزه هاي ملي براي ايجاد و تاسيس شرکت هاي جديد و استارت آپ هاي ابداعي را مديريت مي کند و بالطبع شرکت هاي تابعه مختلفي نيز دارد. يکي از شرکت هاي تابعه آن که مرکز آن در رم است سال ميلادي گذشته تاسيس شده است.
    ۱۲۰ ميليون يورو از سرمايه اوليه اين شرکت از بودجه دولت ايتاليا تامين شده است. مهم ترين ماموريت اين شرکت نيز کار کردن و ايجاد ارزش افزوده در زمينه فعاليت هاي سرمايه گذاري با کشور هاي در معرض تحريم و داراي رابطه تجاري با ايتاليا است. از آنجا که ايران مهم ترين کشور در معرض تحريم و شريک تجاري ايتاليا بوده و به علاوه از اين حيث که مهم ترين قرارداد اين شرکت در حوزه فاينانس فعاليت هاي سرمايه گذاري ايران امضا شده است مي توان پي برد که مهم ترين فلسفه و انگيزه تاسيس چنين شرکتي تمرکز بر خلق ارزش درخصوص فعاليت هاي مرتبط با اقتصاد ايران است. مکانيزم دولتي تامين مالي و همچنين موقعيت زماني تاسيس اين شرکت دو نکته مهم را روايت مي کند. اولين نکته استفاده از نيروي دولت براي خارج کردن فعاليت هاي شرکت از تيررس تحريم هاي احتمالي است. به اين معني که عمدتا آمريکا اشخاص حقيق ي و حقوقي غيردولتي را که به انحاي مختلف تسهيلات تجاري با اقتصاد ايران را مورد هدف قرار مي دهند در معرض تحريم قرار مي دهد. اما ماهيت دولتي اين شرکت، تحريم هاي محتمل آمريکا را نه در تقابل با يک شخص حقيقي يا حقوقي غير دولتي بلکه آن را در تقابل با وزارت اقتصاد و دولت ايتاليا قرار مي دهد. به عبارت ديگر، ايتاليا با استفاده از نيروي دولتي، ريسک تحريم آمريکا را کاهش و بالطبع بازدهي ناشي از خلق ارزش افزوده در اين خصوص را براي کشور خود افزايش داده است. نکته دوم اين است که اين شرکت يک پل ارتباطي بين ايران و نهادهاي مالي ايتاليا است. به طوري که نه تنها اين شرکت مي تواند در حوزه فعاليت هايي که رسالت اصلي آن است ارزش افزوده ايجاد کند بلکه مناسبات اقتصادي مرتبط با ايران را از کانال هاي مختلف براي ساير موسسات و نهادهاي مالي ايتاليا تسهيل مي کند.
    يکي ديگر از مزيت هاي اين قرارداد را مي توان در بازار ارز مشاهده کرد. عمدتا نقل و انتقال مراودات اقتصادي چه حقيقي باشند چه پولي، هزينه هايي را به همراه دارند. همان طور که هزينه انتقالات فيزيکي به موقعيت فيزيکي و توافقات دو طرف تجاري بستگي دارد، هزينه انتقال مراودات مالي نيز بسته به موقعيت هاي مکاني و توافقات دو طرف تجاري متفاوت خواهد بود. مزيت هزينه اي که قرارداد مذکور براي بازار ارز ايران دارد، در کيفيت انتقال پولي جلوه گر مي شود. به طوري که يورو يکي از مهم ترين ارز هاي بين المللي و مورد استفاده در مراودات تجاري است و اتفاقا در قرارداد يادشده مراودات يورويي با يک کشور حوزه يورو انجام مي شود. بالطبع چنين سازگاري بين ارز مورد مبادله و موقعيت مکاني کشور طرف تجارت، مزيت هاي هزينه اي را براي بازار ارز ايران به همرا دارد.
    
    

    
    گراي فاينانسي اروپا به ايران / همزمان با تهديدهاي آمريكا اتفاق افتاد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كنترل كيفيت
متن مطالب شماره 91، تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است