|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


خبرروايت سيف از قرار داد هفتم
    رئيس کل بانک مرکزي در شبکه اجتماعي خود جزئيات هفتمين قرارداد خط اعتباري فاينانس را تشريح کرد. ولي الله سيف انعقاد قرارداد ۵ ميليارد يورويي بين ايران وايتاليا را نشانه اي از اطمينان از ثبات مالي ايران دانست. وي در يادداشت خود نوشت:
    هفته گذشته قرارداد خط اعتباري فاينانس به ارزش ۵ ميليارد يورو بين ايران و ايتاليا منعقد شد. انعقاد اين قرارداد، گامي ديگر در مسيري است که نظام بانکي ايران پس از برجام براي فراهم کردن امکان تامين مالي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور آغاز کرد. راهي که در آغاز، پيمودن آن دشوار به نظر مي رسيد اما مداومت و استمرار تلاش همکارانم در شبکه بانکي و همکاري سايردستگاه ها از جمله وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت امور خارجه به تدريج به نتيجه مطلوب رسيد و ثمرات تلاش هايي که در سال ها و ماه هاي گذشته انجام شد، اکنون يکي پس از ديگري مشاهده مي شود. در سال هايي که تحريم هاي ظالمانه بين المللي عليه کشور وضع شده بود، نه تنها دريافت فاينانس براي تامين مالي پروژه هاي کشور عملا متوقف شده بود، بلکه حتي بازپرداخت فاينانس هاي سابق نيز به دليل نبود کانال بازپرداخت، با مشکل مواجه شده بود و متاسفانه با بانک هاي ايراني همچون بدهکاران بدحساب رفتار مي شد. پس از رفع تحريم ها به موجب برجام، اولين گامي که بايد برداشته مي شد، تسويه تعهدات معوق بود که خوشبختانه در مدت کوتاهي و با در نظر داشتن کليه ملاحظات و منافع کشور انجام شد.اين اقدام، اثر خود را در مدت کوتاهي بر بهبود رتبه اعتباري کشور نشان داد و متعاقب آن بانک ها و تامين کنندگان منابع مالي در کشورهاي مختلف، اعلام آمادگي کردند تا خطوط اعتباري جديدي را به نظام بانکي کشور ارائه دهند.
    بر اين اساس، مذاکرات با بانک ها و موسسات مالي معتبر در کشورهاي مختلف انجام و قراردادهاي مختلفي با چين، کره جنوبي، اتريش، دانمارک، روسيه و ايتاليا منعقد شد که ارزش آنها در حال حاضر، به بيش از معادل ۴۰ ميليارد دلار مي رسد. قرارداد با ايتاليا، بزرگ ترين قرارداد وامي است که تاکنون با يک وام دهنده اروپايي منعقد شده و به صورت خط عمومي فاينانس در نظر گرفته شده است که پروژه هاي بخش ها و صنايع مختلف اعم از دولتي و غير دولتي مي توانند از آن استفاده کنند. استفاده از اينگونه خطوط اعتباري، مي تواند برخي خلاهاي تامين مالي در کشور را مرتفع کند و خصوصا در پروژه هايي که به دانش فني يا تجهيزات پيشرفته و به روز از کشورهاي پيشرو صنعتي نياز دارند، اعم از پروژه هاي بخش دولتي و خصوصي مورد استفاده قرار گيرند. علاوه بر قراردادهاي فوق، مذاکرات تامين مالي با فرانسه، ژاپن، آلمان و اتريش در جريان است تا خطوط اعتباري ديگري نيز براي صنايع مختلف کشور فراهم شود و به اين ترتيب، امکان اجراي پروژه هاي اولويت دار با استفاده از طيف وسيعي از منابع مالي وجود داشته باشد. انعقاد اين گونه قراردادهاي فاينانس، از دو جهت حائز اهميت است. نخست از جهت مالي و فراهم کردن امکان اجراي پروژه هاي عمراني که هر يک به نوبه خود مي تواند سهم مهمي در ايجاد اشتغال و افزايش رفاه مردم داشته باشد و دوم از جهت سياسي که نشان دهنده اعتماد و اطمينان جامعه بين الملل نسبت به ثبات و امنيت بلند مدت اقتصادي در ايران اسلامي است. انعقاد اين گونه قراردادها نشانگر اين است که کشورهاي مختلف، از ثبات اقتصادي و توانايي مالي شرکت ها و بانک هاي ايراني در بلند مدت اطمينان کافي دارند و به همين دليل، حاضر به اعطاي خطوط اعتباري و انعقاد چنين توافقات بلندمدتي با بانک هاي ايراني شده اند.قراردادهايي که امروز توسط نظام بانکي کشور منعقد مي شود، هر يک مانند بذري است که در زميني کاشته مي شود و ثمرات آن به تدريج و يکي پس از ديگري آشکار خواهد شد. پروژه هايي که با استفاده از منابع مالي خارجي تامين مالي مي شوند، علاوه بر اينکه در دوره ساخت صدها و هزاران شغل را براي جوانان عزيز اين مرز و بوم ايجاد خواهند کرد، در دوره بهره برداري نيز منابع درآمد پايدار و سرشاري را براي کشور فراهم خواهند کرد و اثر آنها بر افزايش درآمد و رفاه عمومي، غير قابل انکار خواهد بود. با اين حال، ذکر اين نکته ضروري است که اگرچه وجود منابع مالي براي توسعه کشور و رشد اقتصادي، ضروري است اما آنچه از آن مهم تر و اساسي تر است، «اميد به آينده» است؛ اما اگر ياس و نااميدي در جامعه ترويج شود، آنگاه حتي وجود منابع مالي فراوان نيز گرهي را نخواهد گشود.
    برخورداري از منابع مالي تجهيز شده همراه با استفاده از سرمايه هاي انساني جوان، تحصيلکرده، با نشاط و سرشار از اميد به آينده در پرتو کار و کوشش فراوان و صبر و حوصله، باعث مي شود مشکلات يکي پس از ديگري مرتفع شوند و کشور عزيزمان با تکيه بر مفاهيم و اصول اقتصاد مقاومتي در مسير رشد و تعالي قرار گرفته و رفاه و آسايش مردم بزرگوار ميهن اسلامي را به ارمغان آورد.
    
    
     اولين بانک ارائه دهنده خدمات بازرگاني به ارز رمزنگار تاسيس مي شود
    ايبنا : قرار است يک تاجر بزرگ وال استريت با سرمايه گذاري ۴۰۰ميليون دلاري از نخستين بانک بازرگاني ارائه دهنده خدمات به بيت کوين و سرمايه گذاري به بلاک چين رونمايي کند. «مايکل نوواگراتز» ميلياردر سرشناس از برنامه خود براي تاسيس يک بانک تجاري که به ارزهاي رمزنگار و سرمايه گذاري بر پايه بلاک چين اختصاص خواهد يافت و با هدف قرار گرفتن آن در فهرست بورس کانادا خبر داد.
    اين تاجر وال استريت در حال افزايش عرضه اوليه سهام شرکت خود، گلکسي ديجيتال به ۲۰۰ ميليون دلار است که اين موضوع کمک به تاسيس خدمات بانکداري بازرگاني به ارز رمزنگار و بلاک چين مي کند. شرکت ديجيتال گلکسي روي حوزه هايي مانند تجارت، سرمايه گذاري اصلي، مديريت دارايي و مشاوره تمرکز خواهد کرد. منابع آگاه اعلام کردند که اين اقدام «نوواگراتز» مانند فعاليت ارز رمزنگار بانک «گلمن ساچ» خواهد بود. قرار است اين شرکت به طور عملي تمام تقريبا ۴۰۰ ميليون دلار سرمايه گذاري هاي ارز رمزنگار خود به بيت کوين را در قالب عرضه اوليه سهام يا سهام شرکت هاي استارت آپ ديجيتال خرج کند. در حال حاضر تاسيس بانک بازرگاني بزرگ ترين پروژه در بحبوحه تب ارز رمزنگار محسوب مي شود. اين سرمايه گذار ميلياردر پيش بيني کرده که قيمت بيت کوين در سال ۲۰۱۹ ميلادي به ۴۰ هزار دلار در هر واحد خواهد رسيد و ازآنجاکه اعتماد سرمايه گذاران به موسسات مالي از بعداز بحران مالي جهان در سال ۲۰۰۸ ميلادي کم شده است، در حال سرمايه گذاري روي ارزهاي رمزنگار هستند.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات قرآن و حديث
متن مطالب شماره 2 (پياپي 22)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است