|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: ديده باني ترامپ در بازارها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 1 (خبر) > متن
 
 


ديده باني ترامپ در بازارها
سه انتخاب مختلف رئيس جمهور آمريكا درباره توافق هسته اي بررسي شد


دنياي اقتصاد : در آخرين ساعت هاي باقيمانده به اعلام نظر ترامپ درباره برجام، رسانه ها و «چهره هاي مطلع بدون ذکر نام» از سه انتخاب سخن به ميان آورده بودند. خروج از برجام کمترين طرفدار را در ميان گمانه زني ها و اخبارهاي به نقل از مقام هاي آگاه داشت. دومين گزاره تعليق تحريم ها به شکل قبل بود. اين گزاره نيز گرچه از سوي برخي رسانه ها مطرح شد، ولي اخبار تکميلي نشان مي داد سناريوي خوش بينانه اي در حال روايت است. اما سومين سناريو که از عصر ديروز پررنگ تر شد، تعليق مشروط تحريم هاي آمريکا عليه ايران از سوي ترامپ بود. رسانه ها به نقل از منابع نزديک به ترامپ خبر دادند: او با تعيين شروطي، تحريم ها را تعليق مي کند و در برجام مي ماند. شروطي که براي اطلاع از آن بايد تا امروز صبر کرد. نکته جالب در اين ميان آرايش بازارها براساس حالت هايي است که از عصر روز گذشته مطرح شده بود. فعالان بازارهاي مختلف نيز در روزهاي گذشته با رصد اخبار به سناريوبندي خاص خود پرداخته بودند. رفتار معامله گران در بازار سهام، ارز و سکه نشان مي دهد با وجود نااطميناني ها و ناآرامي هاي روزهاي گذشته، ظن به تعليق تحريم ها بيش از ساير گزينه ها بود. پيش بيني مي شود در صورت تطبيق بي قيدوشرط، روند اصلاحي بورس متوقف و ارز و سکه ريزش داشته باشد؛ تعليق مشروط گرچه بازارها را به سوي روندهاي مثبت متمايل مي کند، اما از اثرگذاري آن مي کاهد.
    در شرايطي که ضرب الاجل رئيس جمهوري آمريکا براي تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي ايران ديروز فرامي رسيد، يک منبع آگاه نزديک به ترامپ خبر داد که او تعليق تحريم ها را يک بار ديگر به طور مشروط تمديد مي کند. عدم تعليق تحريم ها که هر ۱۲۰ روز يک بار بايد انجام شود، به صورت اتوماتيک منجر به اعمال مجدد تحريم ها عليه ايران خواهد شد و عملا به معناي خروج آمريکا از برجام است.
    تا لحظه تنظيم اين گزارش، خبرها حاکي از تمديد تعليق مجدد تحريم هاي ايران از سوي آمريکا به طور مشروط بود. اين مقام نزديک به کاخ سفيد گفت که شرط ترامپ براي تعليق تحريم ها، اصلاح آن در آينده است. براساس گزارش خبرگزاري «رويترز»، رئيس جمهوري آمريکا با تمديد اين توافق در روز جمعه، مهلتي را براي ديگر کشورهاي عضو برجام و همچنين کنگره ايالات متحده تعيين خواهد کرد تا محتواي برجام را مطابق با خواسته هاي او تغيير دهند. در غير اين صورت، او در موعد بعد، از تمديد برجام خودداري خواهد ورزيد. انتظار مي رود دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، بقاي کشورش در توافق مربوط به برنامه هسته اي ايران - برجام - را با شرايطي تمديد کند.
    خبرگزاري رويترز به نقل از دو مقام ارشد دولت آمريکا گفته است که بسياري از مشاوران رئيس جمهوري تمديد برجام را توصيه کرده اند؛ اما ترامپ در پذيرش توصيه آنان اکراه داشته است. به گفته منابع خبري، در روزهاي اخير نمايندگان دولت و کنگره آمريکا در مورد آينده برجام مذاکراتي داشته اند. اعضاي تندرو کنگره به ويژه از حزب جمهوري خواه - حزب رئيس جمهوري - خواستار خروج آمريکا از برجام و بازگرداندن تحريم هاي فلج کننده اقتصادي عليه ايران هستند. به گفته آنان، چنين تحريم هايي براي وادار کردن ايران به تغيير سياست خارجي و داخلي خود ضرورت دارد. در مقابل، اعضاي ميانه رو به ويژه از حزب دموکرات از تمديد برجام حمايت مي کنند و خواستار تصويب طرحي هستند که مانع از آن شود که رئيس جمهوري بدون تاييد کنگره از برجام خارج شود. به گفته همين منابع، ترامپ مايل است قوانين مربوط به تحريم ها به نحوي تغيير يابد که رئيس جمهوري ملزم نباشد هر ٩٠ روز يکبار برجام را تاييد کند.
    اين مقام آگاه همچنين به خبرگزاري رويترز گفته است که رئيس جمهوري آمريکا مهلتي را براي اصلاح و بهترکردن قرارداد اتمي با ايران تعيين خواهد کرد و او اين موضوع را با متحدان اروپايي خود و همچنين با نمايندگان کنگره آمريکا در ميان خواهد گذاشت. بدون اين گزينه، اين امکان وجود دارد که ترامپ از برجام خارج شود.
    ترامپ از آغاز مبارزات انتخابات رياست جمهوري تاکنون، برجام را توافقي بد خوانده و وعده بازنگري آن را داده بود. اما او از زمان آغاز کار به عنوان رئيس جمهوري در يک سال اخير، اين توافق را تمديد کرده؛ هر چند در موعد قبلي، با ارسال آن به کنگره خواستار تصميم گيري نمايندگان در اين مورد شد. کنگره آمريکا نيز بار ديگر برجام را بدون تغيير براي تصميم گيري به رئيس جمهوري ارجاع کرد. دولت فعلي آمريکا گفته است که اگرچه طبق ارزيابي آژانس بين المللي انرژي اتمي، ايران به تعهدات خود در چارچوب برجام به خوبي عمل کرده، اما «روح برجام» را رعايت نکرده است. مقامات دولتي به خصوص برنامه موشکي جمهوري اسلامي را مغاير قطعنامه شوراي امنيت مربوط به برجام دانسته اند؛ درحالي که ايران اين ادعاها را رد کرده است. تصميم بر سر تمديد تعليق تحريم ها عليه ايران هر سه ماه يک بار از سوي رياست جمهوري آمريکا انجام مي گيرد. در دور گذشته با سر رسيدن ضرب الاجل ترامپ تعليق تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد کرده بود؛ ولي از تاييد پايبندي ايران هم خودداري کرده بود. امروز مشخص خواهد شد که آيا تحريم هاي جديد وضع خواهد شد يا نه. استيون منوچين، وزير خزانه داري آمريکا در همين رابطه گفته است انتظار دارد که تحريم هاي جديدي عليه ايران وضع شوند.
    
    اجماع قوي در بروکسل
    همزمان با اين تحولات، نشست وزراي خارجه ايران، بريتانيا، آلمان، فرانسه و با حضور مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروکسل روز پنج شنبه برگزار شد و موگريني در پايان نشست از تصميم اين اتحاديه براي حفظ برجام سخن گفت. در اين نشست که ظهر پنج شنبه در مقر اتحاديه اروپا برگزار شد، طرفين درباره اقدامات لازم در شرايط کنوني به منظور تداوم اجرا و پايبندي همه طرف هاي برجام گفت وگو و تبادل نظر کردند.
    وزير امور خارجه ايران در اين نشست بر اهميت تعهد همه طرف ها، به ويژه اتحاديه اروپا و کشورهاي اروپايي بر اجراي برجام در شرايط کنوني تاکيد کرد. فدريکا موگريني و وزراي خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در اين جلسه به طور مشترک، بر تعهد دولت هاي خود بر اجراي برجام به عنوان يک دستاورد منحصر به فرد ديپلماسي چند جانبه تاکيد کردند. ظريف همچنين به طور جداگانه با وزراي خارجه کشورهاي انگلستان، آلمان و موگريني ملاقات و درخصوص مسائل مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کرد. محمدجواد ظريف به همراه زيگمار گابريل، بوريس جانسون و ژان ايو لودريان همتايان آلماني، بريتانيايي و فرانسوي با فدريکا موگريني در اين نشست آخرين روند اجراي برجام را مورد گفت وگو قرار دادند. موگريني در نشست خبري با لو دريان، جانسون و گابريل پس از ديدار با ظريف عنوان کرد که اتحاديه اروپا موضع خود را به صراحت اعلام کرده است. برجام نتيجه بخش بوده است و مصمم هستيم که اين توافق را حفظ کنيم. رئيس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران پيش از اين نشست با لودريان همتاي فرانسوي ديداري دوجانبه داشت. در اين ديدار، وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به اهميت اجراي تعهدات کشورهاي عضو برجام، بر لزوم نقش فعال تر کشورهاي اروپايي در اين زمينه تاکيد کرد. وزير امور خارجه فرانسه نيز در اين ديدار بر اهميت اجراي برجام و عزم فرانسه در اين زمينه تاکيد کرد. ظريف پيش از سفر به بروکسل در سفري چندساعته به مسکو در ديدار با سرگئي لاوروف همتاي روس خود درباره برجام به گفت وگو پرداخت.
    در همين چارچوب، ظريف پيش از ترک بروکسل در جمع خبرنگاران درباره نتيجه مذاکراتش با سه وزير اروپايي و موگريني درباره برجام خاطرنشان کرد: آنچه ديروز و امروز در جلسات کاملا مشخص بود اجماع يکپارچه جامعه بين المللي بر اين است هر حرکتي که به تخريب برجام بينجامد و برجام را بخواهد دستخوش تغيير کند، غيرقابل قبول است و جامعه جهاني با آن مقابله خواهد کرد.
    
    گفت وگوي تلفني مکرون با ترامپ
    از سوي ديگر، رئيس جمهوري فرانسه در يک تماس تلفني با همتاي آمريکايي خود بر لزوم تعهد به برجام و اجراي آن تاکيد کرد. به گزارش «ايسنا» به نقل از رويترز، امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه روز پنج شنبه در تماس تلفني با ترامپ و در آستانه اعلام تصميم ترامپ در مورد برجام بر لزوم اجراي تعهد طرف ها در توافق هسته اي ايران تاکيد کرد. بنابر اعلام کاخ اليزه، مکرون در اين گفت وگو بر عزم فرانسه بر اجراي سرسختانه برجام يک بار ديگر تاکيد کرد و خواست تا همه طرف ها به آن احترام بگذارند. همچنين او به همتاي آمريکايي خود گفته است اجراي کامل برجام بايد همراه با مذاکره ايران در مورد برنامه موشکي خود باشد.
    
    سه سناريو
    پيش از نهايي شدن تصميم ترامپ درخصوص برجام، تحليلگران و کارشناسان از سه سناريو درباره تصميم رئيس جمهوري آمريکا خبر دادند.
    سناريوي اول که در واقع سناريويي کمتر پذيرفته شده است، خروج آمريکا از توافق هسته اي و طبيعتا عدم تمديد تعليق تحريم ها در موعد مقرر خود است. با توجه به رويکرد يکسال اخير ترامپ به خصوص اقدامات تهاجمي دو ماه اخير نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل و پرداختن به موضوعات داخلي ايران به عنوان تهديدکننده صلح و امنيت بين المللي فرض بر اين بود که اين اقدامات نشانه هايي از خروج احتمالي آمريکا از برجام خواهد بود. بسياري از کارشناسان اعلام کردند که آسان ترين راه براي نابودي برجام همين عدم تمديد تعليق تحريم ها است که به منزله خروج آمريکا از توافق خواهد بود. نکته اينجاست که اگر واشنگتن از برجام خارج شود گروه ۱+۵ به گروه ۱+۴ شامل کشورهاي اروپايي بريتانيا، آلمان، فرانسه و روسيه و چين تبديل خواهد شد. البته اين در شرايطي است که ايران در برجام باقي بماند. سناريوي دوم؛ عدم تمديد تعليق تحريم هاي ايران از سوي ترامپ و ادامه اقدامات جنجالي درخصوص توافق هسته اي و ارجاع مجدد به کنگره است. پيش تر و در دوره سه ماهه گذشته نيز رئيس جمهوري آمريکا پايبندي ايران به برجام را تاييد نکرد و آن را به کنگره ارجاع داد که به دنبال بي عملي کنگره، تعيين تکليف برجام بار ديگر به کاخ سفيد محول شد. سناريوي سوم که سناريوي نزديک به واقعيت در شرايط کنوني است، تمديد تعليق تحريم هاي ايران از سوي آمريکا منوط به شروطي از جمله اصلاح برخي از بندهاي برجام است. با توجه به حمايت هاي پايتخت هاي اروپايي، مسکو و پکن، از برجام به نظر مي رسد که ترامپ تعليق تحريم ها را تمديد کند، ولي در مقابل از يکسو به اجراي سختگيرانه تر برجام روي آورد و از سوي ديگر تحريم هاي غيرهسته اي عليه ايران را افزايش دهد. در اين سناريو تحليلگران بر اين اعتقادند که ترامپ از تاييد پايبندي ايران به برجام مانند دفعه پيشين خودداري خواهد کرد اما در همين فضا، تحريم هاي غيرهسته اي مانند تحريم صداوسيما، تحريم هاي مربوط به حقوق بشر و مصوباتي که در کنگره وجود دارد را تشديد خواهد کرد.
    
    نقش مستقلانه ايتاليا از آمريکا
    محمد خزاعي، رئيس کل سازمان سرمايه گذاري و معاون وزارت اقتصاد ايران که در ادامه رايزني ها و ملاقات با مقامات اقتصادي ايتاليا در رم به سر مي برد، با وينچنتزو امندولا، قائم مقام وزير خارجه ايتاليا در محل وزارتخانه ديدار و در باره توسعه مناسبات دوجانبه گفت وگو کرد. محمد خزاعي ضمن مهم خواندن انعقاد قرارداد مالي ۵ ميليارد يورويي که باعث گسترش مناسبات اقتصادي دوجانبه شده و هر دو کشور از آن بهره مند مي شوند، آن را يک نشانه روشن از سياست هاي مدبرانه و مستقل ايتاليا و اتحاديه اروپا از سياست هاي آمريکا در قبال ايران و منطقه خواند و آن را مهم ارزيابي کرد. محمد خزاعي از همکاري هاي موثر دولت و وزارت خارجه ايتاليا در اين اقدام مهم و همچنين نقش موثر و ارزنده سفارت جمهوري اسلامي ايران در رم ابراز قدرداني و سپاسگزاري کرد.
    
    ديده باني ترامپ در بازارها / سه انتخاب مختلف رئيس جمهور آمريكا درباره توافق هسته اي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Traditional and Integrative Medicine
متن مطالب شماره 2 (پياپي 10)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است