|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: افزايش 1650درصدي دانلود فيلترشكن «سايفون»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6904
شنبه 28 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


افزايش 1650درصدي دانلود فيلترشكن «سايفون»
آمار هشدار دهنده از ادامه فيلتر «تلگرام» طي هفته گذشته منتشر شد

نويسنده: ميترا جليلي


    
    
    تعداد پست هاي کانال هاي پرطرفدار «تلگرام» در هفدهم دي ماه در مقايسه با پنجم همين ماه فقط شانزده درصد کاهش يافته است
    به دنبال ناآرامي هاي اخير در کشور و فيلتر شدن تلگرام و اينستاگرام، بسياري از فعاليت ها و کسب و کارهاي مجازي با مشکل مواجه شدند و به دنبال راهکاري براي کمتر کردن ضرر و زيان ناشي از فيلتر موقت اين شبکه هاي اجتماعي بودند. به هرحال شرايط به گونه اي پيش رفت که اينستاگرام رفع فيلتر شد ولي تلگرام با وجودي که در فضاي کشور التهابي ديده نمي شود همچنان مسدود است و کاربران نمي توانند همچون گذشته به آساني به آن دسترسي داشته باشند.
    با وجود اين، محمدعلي وکيلي عضو هيات رئيسه مجلس به نکته جالب توجهي اشاره کرده است که نشان از افزايش گرايش کاربران به استفاده از فيلترشکن ها براي دسترسي داشتن به تلگرام دارد. وي با بيان اينکه طبق آخرين آمارها حجم دسترسي به تلگرام در کشور حدود 40ميليون نفر بود، اعلام کرد: تعداد کاربران تلگرام پس از اعمال فيلتر به 25 تا 30ميليون نفر رسيده است. وکيلي با اشاره به فيلترينگ تلگرام، گفت: بديهي است که پس از فيلتر شبکه پرمخاطبي همچون تلگرام، انجام برخي از کارها براي تمامي اقشار جامعه به تناسب نوع استفاده و بهره گيري از آن سخت شد؛ اما پس از چند روز دوباره حجم دسترسي به اين شبکه بالا رفت. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس با اشاره به گرايش مردم به فيلترشکن ها ادامه داد: ادامه فيلتر تلگرام با توجه به حجم بالاي افرادي که در جامعه از طريق فيلترشکن ها وارد اين فضا مي شوند به معناي لوث شدن قضيه است .اين در حالي است که آمار به دست آمده از ميزان استفاده کاربران از فيلترشکن ها نيز تاييدي بر گفته هاي اين نماينده مردم در خانه ملت است. آمار حکايت از افزايش 1650درصدي دانلود فيلترشکن در ايران دارد. به گزارش «مادربورد» طي يک هفته اخير دانلود فيلترشکن سايفون از 35هزار بار دانلود در روز به روزانه 700 هزار بار رسيده است که خود رقم جالب توجهي است.
    موضوع ديگري که مي تواند تاييدي دوباره بر افزايش استفاده کاربران از فيلترشکن ها و انواع VPN ها باشد، رشد توليد محتوا در کانال هاي پرطرفدار تلگرامي با وجود مسدود و فيلتر بودن است. آمارهاي اعلامي از سوي سامانه فضاي مجازي پايشگر نشان مي دهد که در روز آغازين فيلتر شدن اپليکيشن تلگرام، پست هاي به اشتراک گذاشته شده در کانال هاي پربازديد فارسي زبان بشدت کاهش يافت اما اين افت براي کانال هاي پرطرفدار (کانال هايي با بيش از 10 هزار عضو) تنها دو روز دوام آورد و بتدريج شاهد افزايش پست هاي کانال هاي تلگرامي پرطرفدار بوده ايم که اين، به معناي استفاده آنها از فيلترشکن است و ازسوي ديگر با نگاهي به ميزان بازديدها از محتواي اين کانال هاي تلگرامي پرطرفدار مي توان دريافت که ديگر کاربران نيز با استفاده از همين ابزار و دور زدن فيلترينگ، در شبکه پيام رسان موبايلي تلگرام فعاليت دارند.
    اين تحقيقات آماري که با استفاده از فناوري هوش مصنوعي و روي کانال هاي تلگرامي با بيش از 10 هزار عضو صورت گرفته، نشان مي دهد که طي هفته گذشته توليد محتواي فارسي در اين گروه از کانال هاي تلگرام رشد چشمگيري داشته است.
    براساس اين گزارش، کانال هاي پرطرفدار که در روز اول بعد از فيلترينگ تلگرام کمترين ميزان پست را منتشر کرده بودند، در روزهاي بعد بتدريج به فعاليت خود افزودند؛ به طوري که تعداد پست هاي هفدهم دي ماه در مقايسه با پست هاي پنجم دي تنها 16درصد کاهش داشته است. آمارهاي سامانه فضاي مجازي پايشگر همچنين از کاهش 65 درصدي تعداد بازديد پست هاي فارسي زبان بعد از مسدود شدن تلگرام حکايت دارد.
    
    بدافزارهايي در قالب فيلترشکن
    البته ماجراي استفاده از فيلترشکن ها با مشکلات بسياري همراه است و در اين ميان، مرکز مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه اي(ماهر) بارها نسبت به اين موضوع هشدار داده است. در حالي که کاربران به دنبال فيلترشکن هايي کارآمد هستند که بتوانند به تلگرام دسترسي داشته باشند بدون اينکه ميزان زيادي از سرعت اينترنت آنها گرفته شود، هکرها و مجرمان سايبري نيز بيکار ننشسته اند و با ارسال لينک هاي آلوده به بدافزار و باج افزارهايي خطرناک، کاربران ناآگاه را به سوي فيلترشکن ها راهنمايي مي کنند؛ فيلترشکن هايي که به محض باز شدن، مي توانند خساراتي جبران ناپذير به کاربران برسانند. به هرحال تلگرام به عنوان محبوب ترين پيام رسان در ايران شناخته مي شود و حتي بسياري از کاربران، آن را به عنوان امن ترين پيام رسان موبايلي جهان مي شناسند و معتقدند يکي از دلايلي که کاربران ايراني به اين شبکه اجتماعي تمايل زيادي دارند همين موضوع است. در اينجا نيز ذکر اين نکته ضروري است که کاربران ايراني کمي درباره امنيت اين پيام رسان دچار اشتباه شده اند چرا که جديدترين آمار نشان مي دهد تلگرام پس از واتس اپ، سيگنال و جي ديتا چت از نظر امنيت در جايگاه چهارمين پيام رسان قرار گرفته است.
    
    نمي توان مردم را مجبور به استفاده از پيام رسان داخلي کرد
     به هرحال شبکه پيام رسان موبايلي تلگرام چند روزي است با دستور شوراي امنيت ملي در کشور مسدود شده است و همچنان از وضعيت رفع فيلتر آن اخبار موثقي در دسترس نيست و در اين ميان بسياري از نمايندگان مجلس و مسئولان ديگر واکنش هاي متعددي به آن نشان داده اند و بسياري نيز موافق ادامه فيلتر اين شبکه اجتماعي در فضاي آرام جامعه امروز کشور نيستند. يکي از اين نماينده ها، فاطمه سعيدي نايب رئيس فراکسيون حقوق شهروندي مجلس است که در اين باره اعتقاد دارد: نمي توان مردم را مجبور به استفاده از يک پيام رسان کرد و اگر امروز مي بينيم پيام رسان هاي داخلي با اقبال مواجه نمي شوند علت آن، بي اطميناني مردم است. وي افزود: اين، حق مردم است که انتخاب کنند از کدام ابزار ارتباطي استفاده کنند و نمي توان اين حق را از شهروندان سلب کرد. اينکه مردم را مجبور کنم از يک پيام رسان استفاده نکنند يا به عکس فقط حق داشته باشند از چند پيام رسان داخلي استفاده کنند با حقوق شهروندي آنها منافات دارد.
    سعيدي يادآور شد: به جاي ايجاد انحصار براي پيام رسان هاي ايراني بايد اطمينان مردم را جلب کنيم، اگر عنصر اعتماد را از بين برديم همان اتفاقي که براي صدا و سيما در اين سال ها افتاد، براي پيام رسان هاي داخلي هم مي افتد. اين نماينده مجلس در پايان اظهار کرد: امروز اگر مي بينيم بخشي از مردم تحت تاثير شبکه هاي فارسي زبان خارجي هستند به دليل رفتار غلط خود ما و صدا و سيماي ما است. وگرنه چطور يک شبکه تلويزيوني با 100 کارمند مي تواند يک دستگاه عريض و طويل به نام صدا و سيما را به حاشيه براند؟
    با وجود ميل و گرايش بالاي کاربران براي استفاده از تلگرام حتي با کمک فيلترشکن و تلاش بسياري از نماينده ها و مسئولان و نيز پافشاري شخص رئيس جمهوري و وزير ارتباطات براي رفع فيلتر تلگرام، برخي ديگر از مسئولان با اين موضوع برخوردي قاطع دارند و معتقدند که فيلتر اين شبکه پيام رسان موبايلي بايد ادامه داشته باشد تا جايي که عبدالصمد خرم آبادي دبير کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه و معاون قضايي دادستان کل کشور علاوه بر پافشاري بر ادامه فيلتر تلگرام، رفع فيلتر اينستاگرام را نيز غيرقانوني دانست و يادآور شد: از سوي دادستاني کل کشور به مسئولان وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع فيلتر اينستاگرام بر خلاف موازين قانوني و قضايي انجام شده و مسئولان امر بايد پاسخگو باشند.
    
    نيم نگاه
    محمدعلي وکيلي عضو هيات رئيسه مجلس :ادامه فيلتر تلگرام با توجه به حجم بالاي افرادي که در جامعه از طريق فيلترشکن ها وارد اين فضا مي شوند به معناي لوث شدن قضيه است.
    فاطمه سعيدي نايب رئيس فراکسيون حقوق شهروندي مجلس: نمي توان مردم را مجبور به استفاده از يک پيام رسان کرد. اين، حق مردم است که انتخاب کنند از کدام ابزار ارتباطي استفاده کنند و نمي توان اين حق را از شهروندان سلب کرد. اينکه مردم را مجبور کنم از يک پيام رسان استفاده نکنند يا به عکس فقط حق داشته باشند از چند پيام رسان داخلي استفاده کنند با حقوق شهروندي آنها منافات دارد.
    آمار حکايت از افزايش 1650درصدي دانلود فيلترشکن در ايران دارد. به گزارش «مادربورد » طي يک هفته اخير دانلود فيلترشکن سايفون از 35هزار بار دانلود در روز به روزانه 700 هزار بار رسيده است که خود رقم جالب توجهي است.
افزايش 1650درصدي دانلود فيلترشکن «سايفون» / آمار هشدار دهنده از ادامه فيلتر «تلگرام» طي هفته گذشته منتشر شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    آثار ديگري از "ميترا جليلي"

  چگونه اطلاعات 50 ميليون كاربر فيس بوك به سرقت رفت
ميترا جليلي، ايران 8/7/97
مشاهده متن    
  اتحاد غول هاي فناوري براي حذف اخبار جعلي از فضاي مجازي / به دنبال تلاش هاي اتحاديه اروپا صورت گرفت
ميترا جليلي، ايران 7/7/97
مشاهده متن    
  خانه ضد سرقت با قفل هوشمند
ميترا جليلي، ايران 5/7/97
مشاهده متن    
  گوگل 20ساله شد
ميترا جليلي، ايران 4/7/97
مشاهده متن    
  حكمراني ساعت هاي هوشمند بر قلمرو فناوري هاي پوشيدني
ميترا جليلي، ايران 3/7/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ در دانشگاه اسلامي
متن مطالب شماره 27، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است