|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: دو سناريوي بورس تا پايان ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


دو سناريوي بورس تا پايان ۹۶
واكنش بازار سهام به تصميم ترامپ چگونه خواهد بود؟

نويسنده: سليمان كرمي


    
    دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته روند نسبتا کم نوساني را تجربه کرد. در برآيند هفتگي دماسنج بازار سهام رشد اندک ۳/ ۰ درصدي را تجربه کرد. نماگر اصلي بورس تهران در هفته دوم دي ماه افت نزديک به ۲ درصدي را تجربه کرده بود. شاخص کل هم وزن نيز در هفته مزبور (هفته دوم دي ماه) افت ۷/ ۴ درصدي را ثبت کرد. اين نماگر که در پايان معاملات چهارشنبه ۱۳ دي به کمترين مقدار در ۶ ماه اخير رسيده بود، از ابتداي هفته گذشته مسير صعودي نسبتا پرشتابي را در پيش گرفت.
    به اين ترتيب اين نماگر در هفته گذشته رشد ۵/ ۱ درصدي را به ثبت رساند. نوسانات دو هفته اخير بورس تهران بيش از هر چيز ديگري دستمايه عوامل سياسي داخلي و بين المللي بوده است. پس از بازگشت آرامش به فضاي داخلي کشور از ابتداي هفته جاري، ريسک برجام ميان فعالان بازار مطرح شد. در اين خصوص فعالان بورس بيش از هر چيز ديگري اخبار سياسي را دنبال کرده اند و احتمالا نکته جديدي در اين خصوص باقي نمانده است که به آن اشاره شود. تقريبا اجماع نظرات به ادامه رفتار کج دار و مريز آمريکا در قبال برجام اشاره دارد. بر اين اساس آمريکا از هر تلاشي براي فشار بر ايران دريغ نمي کند اما اين موضوع در چارچوب عدم نقض توافقنامه بين المللي برجام خواهد بود. در شرايط کنوني ارزيابي از رفتار بازار در قبال برجام مي تواند روند قيمتي سهام را در کنار ساير متغيرها مشخص سازد. برخي بر اين باورند که بازار انتظار طرح تمديد تحريم هاي ايران را مي کشيد و اگر صحبت هاي ترامپ در اين خصوص غير از اين باشد، بازارهاي داخلي را با نوساناتي همراه خواهد کرد. برخي کارشناسان اما بر اين باورند که بازار مطابق هميشه با بيش واکنشي به رفتار احتمالي ترامپ در قبال برجام مواجه بوده است. احتمالا فعالان بازار مطابق سنت هميشگي در قبال ريسک هاي سيستماتيک تا حد زيادي هيجاني رفتار کرده اند. بر اين اساس هراس از لغو يکطرفه برجام از سمت آمريکا تا حد زيادي رفتار معامله گران را در خريد و فروش سهام تحت تاثير قرار داده است.
    اهميت بررسي علل رفتار معاملاتي هفته هاي اخير بورس از آن جهت است که اگر سناريوي نخست در قبال رفتار معاملاتي بازار مورد نظر باشد احتمالا روند کم نوسان قيمت سهام را بايد در کوتاه مدت انتظار داشت. بر اين اساس کاهش ارزش معاملات و خروج نسبي نقدينگي از سمت حقيقي هاي بازار ناشي از ريسک ترامپ نبوده باشد، ديگر عوامل در اين خصوص موثر بوده اند و اين موضوع با وجود اطمينان نسبي از بقاي برجام نيز مي تواند ادامه داشته باشد. اما در صورتي که رفتار خنثي و بازار نسبتا رکودي بورس در هفته گذشته با نگراني از خروج آمريکا از برجام توجيه شود در نتيجه بازگشت اطمينان نسبي از ادامه کار برجام مي تواند بار ديگر تقاضا را براي سهام افزايش دهد. بر اين اساس بايد نگاهي دقيق تر به آنچه در هفته هاي اخير گذشت و همچنين انتظارات آتي داشت.
    
    رفتار کج دار و مريز آمريکا
    آخرين برآوردهايي که مي توان از گزارش هاي نشريات معتبر بين المللي پيش از اظهار نظر رسمي رئيس جمهوري آمريکا داشت، احتمال تمديد طرح تعليق تحريم هاي ايران است. از مدت ها قبل و پيش از واکنش بازار به اين موضوع (طي هفته گذشته) اين سناريو به عنوان محتمل ترين حالت رفتار آمريکا در قبال برجام مطرح بود. در اين خصوص به نظر مي رسد آمريکا ريسک خروج يکطرفه از برجام را با توجه به اثر سوئي که خروج از يک قطعنامه بين المللي براي اين کشور به همراه دارد، نپذيرد. با اين حال اين کشور همچنان تمام تلاش خود را براي کارشکني در قبال برجام به کار خواهد گرفت. در اين خصوص احتمال وضع تحريم هاي جديد در ساير حوزه ها براي تداوم فشار بر کشورمان مطرح است. بر اين اساس بايد در انتظار اعلام تصميم نهايي ترامپ در اين خصوص بود. اظهارات و عملکرد يک سال گذشته ترامپ حاکي از اين موضوع است که نبايد انتظار رفتار منطقي از وي را داشت اما به نظر مي رسد نحوه تنظيم برجام به اندازه کافي مستحکم بوده که آمريکا گرچه در عمل سدي در برابر اجراي مطلوب آن براي کشورمان است اما در نهايت ترامپ براي فسخ کامل اين قطعنامه چندان توانا نباشد. تا لحظه تنظيم اين گزارش رئيس جمهور آمريکا نظر نهايي خود را در اين خصوص منتشر نکرده بود اما به نظر مي رسد سناريوي عنوان شده در بالا محتمل ترين حالت ممکن باشد. بر اين اساس بايد در انتظار واکنش فعالان بازار داخلي به اين موضوع بود. بورس تهران و همچنين بازار ارز طي دو هفته نوسانات نسبتا شديدي را به ثبت رسانده اند. اثر نوسانات ارز به بازار سکه نيز کشيده شد. با اطمينان مي توان گفت ارزيابي از علل اين نوسانات قيمتي مي تواند نقشه راه حداقل براي کوتاه مدت بورس باشد.
    
    مروري بر دو هفته پرنوسان ارز و بورس
    طي دو هفته گذشته بازار ارز و همچنين بورس دستخوش نوسانات شديدي بود. از ابتداي دو هفته قبل بود که نرخ دلار در بازار ارز کشورمان ناگهان جهش يافت. به اين ترتيب در مدت ۵ روز (تا پايان روز چهارشنبه ۱۳ دي) دلار رشد بيش از ۲۰۰ توماني (معادل ۷/ ۴ درصدي) تجربه کرده بود. قيمت سکه نيز در اين مدت حدود ۱۰۰ هزار تومان رشد کرد (معادل ۵/ ۶ درصد). از سوي ديگر ريسک غيرسياسي در اقتصاد کشور افت شاخص بازار سهام را به دنبال داشت. به اين ترتيب شاخص در فاصله زماني ۹ تا ۱۳ دي ماه افت نزديک به ۲ درصدي را تجربه کرد. بخش عمده اي از افت و خيزهاي هيجاني بازارهاي داخلي از يک ريسک غيراقتصادي ناشي مي شد. در حالي که از ابتداي هفته جاري و بازگشت آرامش به فضاي داخلي انتظار فروکش کردن شدت هيجانات در بازارهاي ارز، سکه و بورس نيز وجود داشت اما اين بازارها با ريسک سياسي قابل توجهي مواجه شدند. احتمال خروج ترامپ از برجام باعث شد که فضاي اين بازارها همچنان متلاطم باقي بماند. در حالي که طي معاملات پنج شنبه دو هفته قبل نرخ دلار در يک روز افت شديدي را تجربه کرد اما از ابتداي هفته بار ديگر ريسک سياسي برجام، دلار را به مسير صعودي بازگرداند. همگام با ريزش نرخ دلار در معاملات ۱۴ دي (پنج شنبه) قيمت سکه نيز نزول شديدي را تجربه کرد. اثر ريزش قيمت ها به قراردادهاي آتي سکه در بورس کالا نيز کشيده شد و اين موضوع براي معاملات دو طرفه اين بازار سود و زيان هاي سنگيني را براي معامله گران به ثبت رساند. از ابتداي هفته گذشته اما نرخ دلار صعودي شد. به اين ترتيب دلار بار ديگر در معاملات روزهاي پاياني هفته سطح ۴۴۰۰ تومان را بازپس گرفت. در حالي که نرخ دلار در معاملات پنج شنبه حتي به ميانه کانال ۴۴۰۰ توماني نزديک شده بود، در ادامه شاهد افت نسبي نرخ دلار بوديم. اما در معاملات غيررسمي تعطيلات پايان هفته دلار افت نسبي را تجربه کرد و به کف اين کانال نزديک شد. رفتار معامله گران اين بازار کاملا بر اين موضوع تاکيد داشت که فعالان ارزي به شدت پيگير اخبار سياسي هستند، در نتيجه اخبار سياسي از سناريو محتمل برخورد آمريکا با برجام دلار در پايان مسير نزولي را در پيش گرفته بود.
    شايد کارشناسان اين حوزه با رصد اخبار سياسي ماه هاي اخير سناريوي محتمل در قبال برجام را پايبندي ترامپ عنوان مي کردند اما موج شک و ترديد در ميان عمده فعالان اين بازار کاملا مشهود بود. شايد بر همين اساس بود که بانک مرکزي نيز در سرکوب نرخ چندان عجله نداشت و نمايندگان بازارساز ارز نيز با طمانينه بيشتري هفته گذشته را پشت سرگذاشتند تا توان خود را احتمالا براي هفته هاي آتي و پس از فروکش کردن التهاب سياسي ذخيره کنند. در بازار سهام نيز رفتار معامله گران تا حدود زيادي حال و هواي ريسک سيستماتيک به خود گرفته بود. با اين حال شايد علت اصلي اين موضوع که بعضا اثر ريسک برجام را در فشار فروش سهام طي هفته گذشته بي تاثير مي دانند را بتوان در ريزش غافلگير کننده قيمت سهام در دو هفته قبل جست وجو کرد. بازار سهام در اواخر آذر و ابتداي دي در حالي که فضاي نسبتا مثبتي را در معاملات تجربه مي کرد و عمده معامله گران بر تداوم صعود شاخص سهام تاکيد داشتند، به ناگاه با موج ريزش قيمت سهام مواجه شد. در حالي که معدود نفراتي از اهالي بازار به نزديک شدن موعد قانوني تمديد طرح تعليق تحريم هاي ايران توسط ترامپ توجه داشتند، عمده هراس بازار از ناآرامي هاي داخلي ناشي مي شد. در اين ميان سمت تقاضاي سهام کاملا قدرتمند بود و اين موضوع باعث شد که قيمت سهام در بسياري از نمادهاي بزرگ افت محسوسي را تجربه نکند.
    از ابتداي هفته گذشته بازار با ريسک ترامپ مواجه شد و اين موضوع مانع از آن شد تا بار ديگر عواملي که در ماه هاي اخير محرک قيمت سهام بودند در بازار خودنمايي کنند. اين در حالي بود که عوامل حمايتي در بازارهاي جهاني به خصوص قيمت کالاها همچنان پرقدرت تر از گذشته بودند و در کنار سطوح بالاي نرخ دلار چشم انداز روشن از سودآوري شرکت هاي اين حوزه ايجاد کرده بودند. در اين شرايط حمايت کف هاي قيمتي را از سهام شاهد بوديم اما موج شناسايي سود و هراس از بازگشت ريسک سيستماتيک مانع از رشد قيمت سهام شد.
    
    اثر حافظه بازار در آينده قيمتي سهام
    حدود سه ماه قبل (مهرماه) نيز بازار سهام و همچنين ارز رفتاري مشابه با شرايط کنوني را پيش از اظهار نظر رسمي ترامپ در قبال برجام در پيش گرفته بود. با اين حال با کاهش تلاطم ناشي از اين موضوع بازارها مسير قبلي خود را در پيش گرفتند. در اين شرايط نيز به نظر مي رسد با فروکش کردن احتمالي اين موضوع و در صورتي که رفتاري برخلاف انتظارات از ترامپ رخ ندهد بار ديگر بازارها به حافظه خود اعتماد کنند. در اين خصوص احتمال بازگشت قدرتمند بازارسازها به بازار ارز وجود دارد، گرچه سرکوب نرخ ارز مورد نقد بسياري از کارشناسان و اقتصاددانان بوده است اما سياستي که سياست گذار ارزي در سال هاي قبل در پيش گرفته، نشان از اين دارد که بانک مرکزي به شدت به سرکوب نگاه سفته بازي در بازار ارز توجه ويژه دارد. بر اين اساس احتمال کنترل نوسانات دلار به منظور حذف نگاه سرمايه گذاري به اين بازار مورد انتظار است.
    در بورس نيز اگر سناريو محتمل در قبال برجام رخ دهد، به تدريج بار ديگر عوامل بنيادي چشم انداز خودنمايي در سهام را خواهند داشت. در اين خصوص نرخ دلار رشد قابل توجهي را تجربه کرده و به نظر مي رسد بازارساز نيز در صورتي که سياست پيشين را تکرار کند، تنها رشدهاي هيجاني هفته هاي اخير را سرکوب کند. در اين شرايط جذابيت قيمت جهاني کالاها اعم از نفت، مس، روي، محصولات پتروشيمي و حتي محصولات فولادي مي تواند در حمايت از قيمت سهام موثر باشد. در اين ميان بايد توجه داشت که عملکرد ۹ ماهه شرکت ها نيز در شکل گيري روند کوتاه مدت موثر خواهد بود. ۳ ماه قبل و پس از دست و پنجه نرم کردن بورس با ريسک سيستماتيک انتشار عملکرد نيمه نخست جرقه اي براي رشدهاي پرشتاب قيمت سهام بود. نبايد انتظار تکرار رشدهاي اين چنيني با توجه به ريسک هاي موجود ناشي از احتمال اصلاح قيمتي بازار کالايي (به خصوص با عبور از فصل سرما) و با فضاي نگراني از سياست هاي انقباضي چين را داشت اما به هرحال عوامل مزبور مي تواند در رفتار کوتاه مدت معامله گران اثرگذار باشد. بر اين اساس به نظر مي رسد حذف هراس برجامي بورس بار ديگر مي تواند جا را براي درخشش عوامل بنيادي باز کند. البته بار ديگر بايد تاکيد کرد که روند ميان مدت و بلندمدت با توجه به ريسک هاي موجود به خصوص از جانب بازارهاي جهاني مانع از رشدهاي شديد قيمتي سهام مي شوند.
    
    نگاهي به سناريوي بدبينانه برجام
    آنچه تاکنون آورده شد با انتظار براي سناريوي محتمل تصميم آمريکا در قبال برجام بود. با اين حال سناريوي دومي را نيز بايد در نظر داشت. اگر ترامپ برخلاف انتظارات قصد خروج از برجام را داشته باشد، يا رفتاري را در پيش بگيرد که در واقع به معناي لغو برجام باشد چه اتفاقي در بازارهاي داخلي رخ خواهد داد؟ در اين خصوص احتمال واکنش هيجاني در کوتاه مدت را مي توان داشت. اما به نظر مي رسد بخشي از اين واکنش طي هفته هاي پيشين پيش خور شده است. پس از فروکش کردن شرايط هيجاني نيز بار ديگر بايد به خودنمايي عوامل بنيادي اميدوار بود. در نتيجه گرچه احتمال بازگشت ريسک سيستماتيک با کارشکني آمريکا وجود دارد اما وضعيت سودآوري شرکت ها و جذابيت نمادها به خصوص کالايي ها بر اساس نسبت قيمت به درآمد فعلي، مي تواند در ساخت کف هاي قدرتمند قيمتي موثر باشد. در اين شرايط اثر بازارهاي جهاني شايد مهم تر از قبل باشد و در نتيجه نوسانات قيمتي در بازار جهاني و ريسک هاي احتمالي مي تواند بيش از گذشته جلوه کند. سطح بالاي نرخ دلار نيز مي تواند در حمايت از سودآوري شرکت هاي کالايي موثر باشد.
    دو سناريوي بورس تا پايان ۹۶ / واکنش بازار سهام به تصميم ترامپ چگونه خواهد بود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "سليمان كرمي"

  چگونه بورس ناجي اقتصاد مي شود؟
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 4/7/97
مشاهده متن    
  بازي خطرناك در دو جبهه بورس / رشدهاي پرشتاب بورس با فتح كانال ۱۶۰ هزار واحدي ادامه يافت
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 1/7/97
مشاهده متن    
  سيگنال بورس به آغاز اصلاح بانكي؟
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  مرداد داغ بورس تهران / شاخص سهام بهترين عملكرد ماهانه در ۱۵ سال اخير را تجربه كرد
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  فرصت رانت زدايي از اقتصاد / سوبسيدهاي دولتي از كانال بورس شناسايي شدند
سليمان كرمي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت محيط زيست و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است