|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: هفته احتياطي معاملات سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
هفته احتياطي معاملات سهام


نويسنده: همايون دارابي


     دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته يک چهره متعادل و توام با احتياط را نشان داد تا در نهايت ۲۵۷واحد (معادل ۳/ ۰درصد) رشد را تجربه کند.
    هفته گذشته بازار سهام با آرامش سياسي داخلي کار خود را شروع کرد اما اين آرامش نتوانست در شرايط انتظار بازار براي اعلام موضع آمريکا در مورد برجام منجر به تقويت تقاضا شود. از ديدگاه کارشناسان موضع گيري آمريکا ابهام مهم پيش روي بازار است و رفع آن مي تواند بازار را مجددا به مسير صعودي بازگرداند. از ديدگاه اين کارشناسان بازار سهام به دليل رشد قيمت ها دربازار جهاني و همچنين افزايش ارزش دلار مي تواند رشد دوباره اي را تجربه کند، به ويژه آنکه شرايط بازارهاي جهاني رشد سودآوري را در سه ماه آخر براي بيشتر شرکت هاي بورسي تضمين کرده است. در بازار جهاني بهاي هر بشکه نفت برنت به کانال ۶۹دلار وارد شده است و احتمال صعود آن تا رکورد کم سابقه ۷۰دلار وجود دارد. بهاي نفت مدت هاست اين سطح را لمس نکرده است. در بازار فلزات رکوردشکني ۱۰ ساله فلز روي همچنان جالب توجه است. بهاي روي در مرز ۳هزار و ۴۰۰دلار قرار دارد و بهاي دوفلز مس و سرب نيز به ترتيب ۷هزار و ۱۴۴دلار و ۲هزار و ۵۵۹دلار گزارش شده است.
    در اين شرايط روز چهارشنبه بازار سهام با تعادل نسبي شاهد رشد ۳۶واحدي شاخص کل بود تا شاخص در پايان معاملات به رقم ۹۶هزار و ۱۸۶واحد برسد. شاخص کل هم وزن اما با کاهش ۴ واحدي به ۱۷هزار و ۳۰۴ واحد رسيد. در بازار روز چهارشنبه وعده وزير اقتصاد در شامگاه روز سه شنبه مبني بر شروع خريد جبراني سهام کنتور سازي ايران محقق شد و در پايان ساعت معاملاتي سهامداران مجاز به فروش سهام کنتور سازي ايران شدند.
    بر همين اساس و با تصويب شوراي عالي بورس مبني بر اجازه انجام معاملات در خارج از ساعت معاملاتي براي اشخاص حقيقي دارنده سهام شرکت کنتورسازي ايران، از روز چهارشنبه به مدت ۵ روز کاري امکان استفاده از اين شرايط فراهم شد، به طوري که دارندگان سهام تا ۲۰ هزار سهم مي توانند حداکثر تا دو هزار سهم خود را به قيمت ۲۱۰۷۵ ريال به سهامدار عمده واگذار کنند، همچنين سهامداران بيش از ۲۰ هزار سهم نيز مي توانند حداکثر ۱۰ درصد از موجودي سهام خود را براساس قيمت مذکور واگذار کنند.در اطلاعيه سازمان بورس عنوان شده نوع سفارش فروش از نظر اعتبار زماني، سفارش بدون محدوديت زماني است.
    در گروه معدني نماد معاملاتي شرکت فرآوري زغال سنگ پروده طبس به دليل عدم افشاي به موقع اطلاعات با اهميت موضع ماده ۱۳ دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات شرکت هاي ثبت شده نزد سازمان متوقف و تعليق شد. در کنار نماد «کپرور» نماد «کطبس» نيز با اتکا به مجوز افزايش نرخ ۱۳درصدي افزايش بهاي زغال سنگ توانست تعديل ۶۲درصدي سود هر سهم را اعلام کند. بر همين حساب نگين طبس سود هر سهم خود را از ۲۴۱ريال به ۳۹۱ريال اعلام کرد. در اين گروه رئيس انجمن زغال سنگ ايران گفت: نشست کميته پشتيباني زغال سنگ با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت تصويب کرد که قيمت کنسانتره از هر تن ۴۵۰ به ۵۱۰ هزار تومان براي نيمه دوم ۱۳۹۶ افزايش يابد.
    محمد مجتهدزاده به «ايرانا» گفت: کميته مزبور شامگاه سه شنبه با حضور محمد شريعتمداري وزير صنعت، جعفر سرقيني معاون امور معادن و صنايع معدني و مهدي کرباسيان رئيس هيات عامل سازمان ايميدرو در محل وزارتخانه تشکيل شد و ايجاد چهار مرکز هماهنگي، امداد، ايمني و نجات در مناطق زغال خيز طبس، کرمان، البرزهاي شرقي و مرکزي را مصوب ساخت.
    وي تصريح کرد: تعيين نرخ زغال سنگ براي سال هاي بعد براساس بررسي هاي فني و اقتصادي صورت خواهد گرفت.
    رئيس هيات مديره انجمن زغال سنگ ايران خاطرنشان کرد: اکنون که شرکت ذوب آهن اصفهان مصرف کننده انحصاري زغال سنگ توليدي کشور محسوب مي شود، در واقع مشکل توليدکنندگان اين بخش است، بنابراين يک تعامل سه جانبه بين دولت، توليدکننده و مصرف کننده کماکان بايد حفظ شود. برآورد شده تا پايان امسال يک ميليون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ از چهار ناحيه طبس، کرمان، البرز شرقي و البرز مرکزي استخراج شود که در مقايسه با پارسال افزايش ۱۵ درصدي مورد انتظار است. رئيس انجمن مزبور گفت: واقعيت پيش روي در صنعت زغال سنگ کشور، موضوع راه اندازي کارخانه زرند کرمان است که براي سال ۹۷ پيش بيني شده و با فعاليت آن بازار بزرگي ايجاد خواهد شد و در واقع تقاضاي زغال وسعت پيدا مي کند. در گروه فلزي فرمول جديد قيمت آهن اسفنجي اعلام شد که براساس آن قيمت آن حداکثر به ۵۰درصد فروش نقدي شمش فولاد خوزستان تعيين شده است. در گروه بازرگاني قاسم ايران در گزارشي از قصد خود براي فروش يک قطعه زمين ۲هزار و ۲۰۰متري در مهرشهر کرج و ۲باب مغازه در شهر بندرعباس خبر داد.-در گروه حمل و نقل شرکت توسعه خدمات دريايي وبندري سينا بعد از توقف ۶۰ دقيقه اي نماد از افزايش ۵/ ۱۸ درصدي سود خبر داد دريايي سينا دليل اين رشد سود را ناشي از افزايش عمليات عنوان کرده است. در بازار پايه روز چهارشنبه اولين معاملات نماد سرمايه گذاري صنعت پتروشيمي ساختمان خليج فارس مجددا با حواشي همراه بود و تعداد معدودي سرمايه گذار بخش عمده ۲ميليون سهم عرضه شده اين شرکت را در نرخ ۱۵۱تومان خريداري کردند. اين معاملات در شرايطي رخ داد که بازار در انتظار نرخ هاي نزديک يک هزار ريال بود. در گروه کاني غير فلزي بازگشايي نماد شيشه همدان بعد از افزايش سرمايه از ۲۸۸ميليارد ريال به يک هزار و ۱۵۲ريال با جهش اوليه قيمت همراه شد پس از ابطال بازگشايي نماد در نزديک ۹۵درصد مثبت اين نماد سرانجام با ۵/ ۱۶ درصد رشد بازگشايي شد. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاري مثبت و متعادل بود که شاهد معاملات خرد ۱۲۳ ميليارد توماني در بورس و ۹۸ميليارد تومان در فرابورس معامله شد. با اين کارنامه در کل ارزش معاملات خرد سهام به حدود ۵۸۷ ميليارد تومان رسيد. شاخص نيز در کل هفته با رشد ۲۵۷واحدي همراه شد تا بازدهي بازار در سال جاري به ۲۵درصد برسد.
    =
    جنب پل حافظ: هفته احتياطي معاملات سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  افت شاخص سهام در روز خرابي هسته معاملات
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 23/7/97
مشاهده متن    
  يك گام تا ۲۰۰ هزار واحد
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 9/7/97
مشاهده متن    
  ركوردشكني شاخص سهام در ابتداي هفته
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 8/7/97
مشاهده متن    
  سد نقدشوندگي در بورس تهران
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 7/7/97
مشاهده متن    
  توفان بورس ادامه دارد
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 4/7/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات خاورميانه
متن مطالب شماره 89، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است