|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: مخالفت آموزش و پرورش با تعطيلي شتابزده مدارس
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6760
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


مخالفت آموزش و پرورش با تعطيلي شتابزده مدارس


نويسنده: هدي هاشمي

چند روزي است که دوباره آلودگي هوا در کلان شهرها تشديد شده است و اين بار هم طبق سال هاي گذشته مسئولان راه حل را در تعطيلي مدارس جست و جو کردند. اين موضوع آنقدر براي برخي از مسئولان محيط زيست مهم بوده که حالا اعلام مي کنند که مدارس در زمستان يک ماه تعطيل شود. موضوعي که البته موافقان و مخالفان خود را دارد. موافقان که مسئولان محيط زيست هستند بر اين باورند که مدارس از 15 آذر ماه که شدت آلودگي افزايش پيدا مي کند تا 15 دي ماه تعطيل شود تا بلکه کمي از شدت آلودگي هوا کم شود استدلال مسئولان محيط زيست اين است اگر بر تعطيلات مدارس اضافه شود خانواده ها سفر مي کنند اين موضوع هم مي تواند به صنعت گردشگري کمک کند. در سوي ديگر مخالفان تعطيلي مدارس بر اين باورند که تقويم آموزشي ما اجازه نمي دهد که در زمستان مدارس تعطيل شود و البته مسئولان محيط زيست نمي توانند براي تقويم آموزشي مدارس تصميم گيري کنند. وزارت آموزش و پرورش نياز به برنامه منسجمي در اين زمينه دارد که هنوز مدارس براي تعطيلي آمادگي لازم را ندارند. گرچه مسئولان وزارت آموزش و پرورش با کليت طرح تعطيلي مدارس موافق هستند اما بر اين باورند که اين طرح در حال حاضر در مدارس اجرايي نخواهد شد.
    موضوعي که دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش به آن اشاره مي کند و به خبرنگار «ايران»مي گويد: با کليات تعطيلات زمستاني مدارس به شرط اصلاح تقويم آموزشي موافق هستيم، موضوع تعطيلات مدارس بسيار پيچيده است و کل کشور را از ابعاد مختلف تحت تاثير قرار مي دهد. اين موضوع را نمي توان شتابزده اجرايي کرد. آلودگي هوا تنها در چند کلانشهر موضوع بحراني است اما بايد به کل کشور توجه کرده و تنوع اقليمي استان هاي مختلف را در نظر بگيريم و به اين سوال پاسخ دهيم که چگونه مي توان با توجه به تنوع اقليمي زمان شروع سال تحصيلي را براي استان هاي مختلف در نظر بگيريم.
    وي تاکيد مي کند: از منظر سند تحول يک سال تحصيلي از اول مهر شروع مي شود و تا شهريور سال آينده ادامه پيدا مي کند، براي اين يکسال بايد برنامه داشته باشيم و کل يک سال را مديريت کنيم. بخشي از اين زمان در مدرسه مي گذرد و بخشي ديگر بويژه در تابستان در خارج از محيط مدرسه که بايد آن زمان را نيز با مشارکت خانواده ها مديريت کنيم. از اين منظر سه ماه تعطيلي تابستان توجيهي ندارد و به جد خواهان تعطيلات تابستاني هستيم که يکي از مصوبات مجلس مانع آن است.
    نويد ادهم ادامه مي دهد: طبق مصوبه سال ۱۳۷۶ مجلس يک سال تحصيلي از اول مهر شروع مي شود و تا پايان ارديبهشت ماه ادامه پيدا مي کند و خرداد زمان امتحانات است. اگر بخواهيم اين تقويم آموزشي را تغيير دهيم و به عنوان مثال زمان شروع سال تحصيلي را عقب کشيده و به شهريور بياوريم مخالف و مغاير اين مصوبه و قانون مجلس است.
    براي تغيير تقويم آموزشي ابتدا بايد با مجلس توافق کنيم و سپس وارد فازهاي بعدي و بررسي مواردي چون تعطيلات زمستانه شويم. يکي از اين پيشنهادات اين است که به عنوان مثال کشور به چهار منطقه تقسيم شود و چهار زمان شروع سال تحصيلي داشته باشيم که البته بررسي همه اين موارد منوط به اجازه مجلس است و قطعاً چنين تغييراتي زمان بر هستند و بزودي اجرا نخواهند شد.
    
    مدارس را شتابزده تعطيل نمي کنيم
    در سوي ديگر اين معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به ارائه طرح تعطيلات زمستاني، مي گويد: اين موضوع نبايد از سوي سازمان محيط زيست و با رويکرد کاهش آلودگي هوا مطرح مي شد سال گذشته هم اين اتفاق افتاد و مجلس مخالفت کرد چرا که موضوع تعطيلي مدارس بايد از منظر تعليم و تربيت بررسي شود.
    علي زرافشان، با بيان اينکه تغيير تعطيلات مدارس بايد توسط وزارت آموزش و پرورش مطرح شود، اظهار مي کند: تعطيلي زمستاني مدارس ممکن است فوايدي براي گردشگري و محيط زيست داشته باشد اما نبايد مساله آموزش به حاشيه رفته و مسائل جنبي اهميت پيدا کند.
    سناريوهايي براي تغيير تقويم آموزشي در نظر گرفته شده است؛ يک سناريو اين است که شروع و پايان سال تحصيلي يکسان باشد اما تعطيلات در طول سال متناسب با شاخص هايي پخش شود که در اين مدل، تنوع چشمگيري در کشور ايجاد نمي شود. سناريو ديگر اين است که آغاز و پايان سال تحصيلي تغيير داده شود و در هر شهر متناسب با اقليم آن تعيين شود که در اين صورت در کشور تنوع ايجاد خواهد شد.
    وي با بيان اينکه در مباني نظري سند تحول بنيادين در بحث زمان آموزش بر توزيع تعطيلات در طول سال تاکيد شده است، خاطرنشان مي کند: در برخي کشورهاي مسلمان، تعطيلات طول سال با توجه به برخي مناسبت هاي مذهبي مثل ماه رمضان يا عيد فطر جابه جا مي شود که اين نمونه ها هم مي تواند الگوي ما در ايجاد تغييرات باشد.
    همچنين رضوان حکيم زاده، معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش مسئوليت جبران عقب ماندگي درسي دانش آموزان در پي تعطيلات چند روزه ناشي از آلودگي هوا را بر عهده معلمان دانسته و مي گويد: هر گونه تصميم شتاب زده در زمينه طرح تعطيلي يکماهه مدارس در زمستان را کارگشا نمي دانيم.
    رضوان حکيم زاده، درباره طرح تعطيلي يکماهه مدارس در زمستان که اخيراً از سوي سازمان محيط زيست و به منظور کاهش آلودگي هوا مطرح شد معتقد است: هرگونه مصوبه اي براي تغيير شرايط تقويم آموزشي حتماً بايد همه جوانب را در نظر بگيرد. با تنوع شرايط اقليمي در کشور مواجهيم به گونه اي که در برخي استان ها درجه حرارت در تابستان بسيار بالاست و در برخي ديگر سرماي شديد در زمستان حاکم است.
    اينکه بدون درنظر گرفتن شرايط اقليمي و آب و هوايي بخواهيم تصميمي بگيريم و مساله اي را براي کوتاه مدت حل کنيم ممکن است در دراز مدت آسيب زا باشد، علاوه بر اين بايد به پيوستگي زمان يادگيري نيز توجه شود.درست است که شرايط سخت است، اما هيچ تصميم شتاب زده اي ما را در اين زمينه کمک نمي کند. تقويم آموزشي با توجه به سند بالادستي و در نظر گرفتن شرايط خاص و اقليم متنوع نيازمند بررسي همه جانبه از ابعاد زيست محيطي، تربيتي، اقتصادي و آب و هوايي است و نمي توان بدون در نظر گرفتن پيوست تربيتي، اقتصادي و... تصميم گيري کرد. ما شتاب زدگي را در تصويب چنين برنامه هايي کارگشا نمي دانيم.
    
    تعطيلي مدارس به کاهش آلودگي هوا کمک مي کند
    مسعود زندي، مدير مرکز ملي هوا و اقليم سازمان حفاظت محيط زيست درباره طرح يک ماهه تعطيلات مدارس مي گويد: تعطيلي مدارس مي تواند در بهبود شرايط هوا تاثير گذار باشد ما اين موضوع را در کارگروه آلودگي هواي تهران مطرح کرديم و در آنجا نماينده آموزش و پرورش هم بود آنها هم پذيرفتند که طرحي را ارئه کنند تا تقويم آموزشي تغيير کند با اين همه ما سال گذشته طرحي را به مجلس داديم و مجلس آن را به وزارت آموزش و پرورش برگرداند چرا که آنها بر اين باورند که آموزش و پرورش بايد راهکار تعطيلي مدارس را فراهم کند.
    وي تاکيد مي کند: ما البته در دولت پيشنهاد کرديم تا کلاس هاي درس دانش آموزان در استان هاي شمالي و سردسير و تهران يک ماه زودتر آغاز شود و در مقابل، يک ماه در زمستان تعطيلي داشته باشيم. به عنوان مثال مدارس در نيمه شمالي کشور و مناطق سردسير از جمله تهران يک ماه زودتر آغاز شود و در عوض يکماه نيز مثلاً از 15 آذر تا 15 ديماه در زمستان تعطيل شوند. زندي اشاره مي کند: ما منتظريم تا آموزش و پرورش در اين باره اقدام کند به نظرم اگر براي اين موضوع برنامه ريزي شود شايد بتوانيم در کاهش آلودگي هوا کمک کند.
    
    يادداشت
    
    تغيير در تقويم مدارس
    
    شيرزاد عبداللهي : کارشناس آموزش
    اين پيشنهاد ظاهراً بر اساس مصلحت هاي زيست محيطي مطرح شده و قطعاً بايد مراحل مختلفي را براي اجرايي شدن طي کند. تعطيلات اصلي دانش آموزان در اکثر قريب به اتفاق کشورها تعطيلات تابستاني است که بين 6 تا 14 هفته متغير و تابع شرايط آب و هوايي است. در حال حاضر تعطيلات واقعي مدارس بسيار بيشتر از تقويم آموزشي مدارس است. حتي طول ساعت روزانه مدارس کوتاه تر از زماني است که در مقررات پيش بيني شده است. در حالي که کتاب هاي درسي بر اساس تقويم رسمي تهيه و تاليف شده اند، تعطيلات پيش بيني نشده هر چند دانش آموزان و معلمان را خوشحال مي کند اما در طول سال معلم و دانش آموز فشار بيشتري را بايد تحمل کنند. تعطيلات زمستاني بيشتر در کشورهايي ديده مي شود که تقويم ميلادي دارند و اعياد آنهابه زمستان افتاده است.در ايران با اجراي اين برنامه ما 3 نوع تعطيلات طولاني مدت تابستاني زمستاني و نوروزي خواهيم داشت. با تعطيلي يک ماهه دانش آموزان از 15آذر تا 15 دي عملاً سال تحصيلي تکه تکه مي شود و دانش آموزان بعد از بازگشت از تعطيلات يک ماهه زمستاني عملاً همه آنچه در دوماه و نيم اول ياد گرفته اند فراموش مي کنند. اين اتفاق دوباره 14 فروردين تکرار مي شود. مدارس ما از 15 اسفند عملاً تق و لق مي شود و دانش آموزان حداقل 20 روز را به عنوان تعطيل نوروزي در حالت اغماي درسي فرو مي روند. نيمه دوم سال تحصيلي هم حدود 40 روز بيشتر نيست. اگر وقفه درسي در طول امتحانات را هم اضافه کنيم عملاً چيزي از سال تحصيلي باقي نمي ماند. تغيير در تقويم مدارس نبايد فقط بر اساس يک عامل آلودگي هوا صورت گيرد. يک نکته هم اين است که تعطيلات سه ماهه تابستان و تعطيلات نوروز بسيار جا افتاده است و هر تغييري در آنها مقاومت گسترده به همراه دارد.طرح محدوديت تعطيلات نوروزي زمان شهيد رجايي در اوايل انقلاب اجرا شد ومنجر به عقب نشيني از اين تصميم شد. محمدعلي نجفي وزير اسبق آموزش و پرورش هم کوشيد سال تحصيلي را از 15 شهريور شروع کند که منجر به دخالت مجلس و تصويب قانون درباره شروع سال تحصيلي از اول مهر شد. مساله به اين سادگي ها که موافقان فکر کرده اند نيست.
    
    
    مخالفت آموزش و پرورش با تعطيلي شتابزده مدارس
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "هدي هاشمي"

  سفر به تركيه با نصف هزينه كيش / گزارش «ايران» ازدلايل سفر ايرانيان به تركيه
هدي هاشمي*، ايران 29/1/97
مشاهده متن    
  تعيين تكليف كنكور تا پايان فروردين / رئيس سازمان سنجش آموزش كشور در گفت و گو با «ايران» خبر داد
هدي هاشمي، ايران 20/1/97
مشاهده متن    
  شيوه اي نو براي كشف دانش آموزان نخبه / گزارش «ايران» از جايگزيني طرح شهاب به جاي مدارس سمپاد
هدي هاشمي، ايران 19/1/97
مشاهده متن    
  گوش شنواي وزير علوم در «اينستاگرام» / منصور غلامي در گفت و گو با «ايران» از رسيدگي به مسائل دانشجويان در شبكه اجتماعي مي گويد
هدي هاشمي، ايران 18/1/97
مشاهده متن    
  اگر حمايت شويم به خانه برمي گرديم / گزارش «ايران» از دلايل مهاجرت نخبگان به خارج
هدي هاشمي، ايران 18/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايمني شناسي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 56)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است