|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: خريد محتاط حقيقي ها در بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


خريد محتاط حقيقي ها در بازار سهام
بررسي تغيير مالكيت هفتگي نشان داد

نويسنده: هديه لطفي


    
    دنياي اقتصاد : بازار سهام پس از پشت سرگذاشتن يک دوره هيجاني، هفته گذشته را در شرايط احتياطي پشت سر گذاشت. اين احتياط منجر به افت محسوس ارزش معاملات شد و يک فضاي رکودي را در بازار به دنبال داشت (ميانگين ارزش معاملات خرد سهام در هفته منتهي به ۲۰دي ماه حدود ۱۱۷ ميليارد تومان بود). اين امر در تغيير مالکيت هاي صورت گرفته ميان بازيگران بازار نيز به وضوح قابل مشاهده بود. در مجموع هفته گذشته حدود ۱۴ ميليارد تومان نقدينگي از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد معامله گران حقيقي منتقل شد.
    بورس تهران در حالي معاملات هفته گذشته را با بازدهي۳/ ۰ درصدي به پايان برد که در اين شرايط شاهد فعاليت بيشتري از سوي معامله گران حقيقي بوديم. در حالي خالص خريد حقيقي ها در هفته گذشته به ۱۴ ميليارد و ۳۰۰ ميليون تومان رسيد که دربعضي از روزها نيز شاهد فعاليت بالاي حقوقي ها در جمع آوري سهام ارزنده و جذاب بوديم. هرچند در مجموع وضعيت کم نوسان و کم تحرکي بر بازار حاکم بود. بر اين اساس در معاملات روز شنبه تغيير مالکيت ۱۵ ميليارد توماني در مسير حقوقي به حقيقي شکل گرفت. روند مزبور در معاملات روز يکشنبه با شدت کمتري در همان مسير دنبال شد به طوري که خالص خريد حقيقي ها در اين روز به ۶/ ۵ ميليارد تومان رسيد. روز دوشنبه نيز حقيقي ها و حقوقي هاي بازار فعاليت تقريبا يکساني داشتند. بر اين اساس برآيند تغيير مالکيت در اين روز به زحمت به ۲۰۰ ميليون تومان رسيد. اين جابه جايي در مسير حقيقي به حقوقي صورت گرفت. در جريان معاملات روز سه شنبه نيز همزمان با کاهش ۱۸۳ واحدي شاخص کل بورس، بيشترين فعاليت را از سوي حقوقي ها شاهد بوديم. به طوري که حقوقي هاي بازار تلاش زيادي در جهت جمع آوري سهام ارزنده کردند. اين موضوع سبب شد تا خالص خريد حقوقي ها در روز سه شنبه به ۱۲ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان برسد. در آخرين روز کاري هفته مجددا شاهد افزايش فعاليت از سوي سهامداران خرد بازار بوديم. به طوري که روز چهارشنبه ۶ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد سهامداران حقيقي ها منتقل شد.
    
    نگاهي به صنايع مورد توجه معامله گران
    بررسي روند صنايع مورد توجه بازار در هفته مورد گزارش نشان مي دهد که گروه فرآورده هاي نفتي (پالايشي ) بيشترين تغيير مالکيت به ثبت رسيده به نفع حقوقي هاي بازار را به خود اختصاص دادند. به اين ترتيب خالص خريد حقوقي ها در گروه مزبور به بيش از ۳ ميليارد تومان رسيد. در اين راستا بيشترين خريدهاي صورت گرفته بر محور نماد پالايش نفت اصفهان قرار داشت. به طوري که جابه جايي ۴/ ۳ ميليارد توماني در اين نماد و در مسير حقيقي – حقوقي شکل گرفت.
    گروه سرمايه گذاري نيز از ديگر صنايع مورد توجه حقوقي ها در هفته گذشته بود. بر اين اساس خالص خريد حقوقي ها در اين صنعت به بيش از ۲/ ۲ميليارد تومان رسيد. در صدر اين گروه نيز خريد سهام سرمايه گذاري خوارزمي قرار داشت. گروه رايانه نيز با محوريت نماد آسان پرداخت پرشين از ديگر صنايع مورد توجه سهامداران عمده در هفته گذشته بود. در اين هفته تغيير مالکيت يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون توماني را در مسير حقيقي به حقوقي در گروه مزبور شاهد بوديم. در اين ميان خالص خريد حقوقي هاي صورت گرفته در نماد «آپ» به حدود ۶/ ۱ ميليارد تومان رسيد. هفته گذشته سهامداران عمده به خريد سهام پاکشو تمايل زيادي داشتند. به اين ترتيب خالص خريد به ثبت رسيده در اين نماد (به نفع حقوقي ها) در هفته گذشته به ۵/ ۳ ميليارد تومان رسيد. در اين راستا دو حقوقي شرکت يعني شرکت رستوران هاي زنجيره اي گل فوده و شرکت فروشگاه هاي زنجيره اي افق کوروش بيشترين خريد را در نماد «پاکشو» انجام دادند.
    توسعه معادن و فلزات نيز از ديگر نمادهاي موردتوجه حقوقي ها در هفته گذشته بود. به طوري که خالص خريد حقوقي ها در نماد «ومعادن» به بيش از ۲/ ۲ ميليارد تومان رسيد. البته در روز چهارشنبه معامله بلوکي ۳۱۳ ميليون سهمي «ومعادن» را نيز شاهد بوديم. اين خريد از سوي دو حقوقي شرکت به ثبت رسيد. به طوري که ۲۹۵ ميليون سهم از سوي موسسه صندوق بيمه اجتماعي روستاييان و عشاير خريداري شد. صندوق سرمايه گذاري گنجينه زرين شهر نيز ديگر حقوقي فعال در اين شرکت بود که ۱۸ ميليون سهم را به پرتفوي خود افزود. از ديگر نمادهاي پرطرفدار سهامداران عمده در هفته گذشته مي توان به دو نماد هلدينگ خليج فارس و فولاد کاوه جنوب کيش اشاره کرد؛ در اين هفته خالص خريد حقوقي ها در نماد «فارس» به ۲/ ۲ ميليارد تومان رسيد. جابه جايي صورت گرفته در نماد «کاوه» نيز با تغيير مالکيت بيش از ۲ ميليارد توماني در مسير حقيقي – حقوقي دنبال شد.
    بررسي روند خريدهاي صورت گرفته از سوي سهامداران خرد بازار در هفته گذشته نيز نشان از آن دارد که اين گروه بيشترين تقاضا را در گروه فلزات اساسي داشتند، به طوري که اين خريدها با خالص جابه جايي بيش از ۱۲ ميليارد توماني دنبال شد. در صدر اين گروه نيز خريد سهام کالسيمين قرار داشت. خالص خريد سهام مزبور معادل ۸/ ۷ ميليارد تومان بود (به نفع سهامداران حقيقي). استخراج کانه هاي فلزي نيز با محوريت نماد توسعه معادن روي ايران از ديگر صنايع مورد توجه سهامداران خرد بازار بود. بر اين اساس در حالي خالص خريد اين گروه در هفته گذشته بيش از ۱۰ميليارد تومان بود که ۵/ ۹ ميليارد تومان از اين رقم به جابه جايي سهام «کروي» تعلق داشت.
    
    جزئيات بيشتر از دادوستدها
    معامله گران حقيقي در جريان روز شنبه همزمان با نوسان مثبت شاخص کل، بعد از ۶ روز توانستند تغيير مالکيت را به سمت خود به ثبت رسانند. با فروکش هيجانات ناشي از ناآرامي هاي داخلي، بازار سهام نيز به مدار متعادلي بازگشت. روز شنبه ۱۵ ميليارد تومان نقدينگي از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد سهام حقيقي ها منتقل شد. در جريان معاملات اين روز گروه کانه هاي فلزي بيشترين توجه را به خود جلب کرد. به طوري که خالص خريد حقيقي ها در گروه مزبور به حدود ۱۰ ميليارد تومان رسيد. در اين ميان بيشترين استقبال از نماد توسعه معادن روي ايران با حجمي بالغ بر ۶ ميليارد تومان دنبال شد. در اين ميان شاهد عرضه ۶ ميليون سهمي «کروي» توسط سهامدار حقوقي شرکت يعني شرکت سرمايه گذاري سايه گسترسرمايه بوديم. باما نيز ديگر نماد اين گروه بود که مورد توجه سهامداران خرد بازار قرار گرفت؛ در اين روز خالص خريد حقيقي ها در نماد مزبور به ۷/ ۱ميليارد تومان رسيد. در مقابل سهامداران حقوقي بيشترين خريد را در نماد تازه وارد تامين سرمايه اميد انجام دادند. بر اين اساس تغيير مالکيت ۷۶۶ ميليون توماني را در مسير سهامداران حقيقي به حقوقي «اميد» شاهد بوديم.
    
    تداوم تحرک حقيقي ها در سمت خريد
    در جريان معاملات روز يکشنبه هر چند تغيير مالکيت در همان مسير حقوقي به حقيقي دنبال شد اما حجم جابه جايي ها کمتر بود. به طوري که خالص خريد سهامداران خرد به ۶/ ۵ ميليارد تومان رسيد. در اين روز گروه فلزات اساسي مورد توجه حقيقي ها بود، به طوري که خالص خريد حقيقي ها در گروه مزبور به حدود ۶ ميليارد تومان رسيد. در اين ميان بيشترين استقبال از نماد آلومينيوم ايران و با حجمي بالغ بر ۲/ ۴ ميليارد تومان دنبال شد. فولاد مبارکه اصفهان نيز با جابه جايي بالغ بر يک ميليارد توماني از ديگر نمادهاي موردتوجه حقيقي ها بود. در اين روز حقوقي هاي بازار به خريدهاي خود در سهام تامين سرمايه اميد ادامه دادند و خالص خريد خود در نماد مزبور را به ۶۸۰ ميليون تومان رساندند. گل گهر نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه حقوقي ها در بازار روز يکشنبه بود. بر اين اساس ۵۰۰ميليون تومان نقدينگي از پرتفوي سهامداران حقيقي «کگل» به سبد سهامداران حقوقي اين شرکت منتقل شد. اين درحالي است که سهامدار عمده گل گهر يعني شرکت گروه مديريت سرمايه گذاري اميد اقدام به عرضه ۱۰۰ هزار سهم اين شرکت کرد.
    
    رقابت تنگاتنگ بازيگران بازار
    بورس تهران در حالي معاملات روز دوشنبه را با رشد ۹۸ واحدي شاخص سپري کرد که در اين روز رقابتي نزديک ميان سهامداران حقيقي و حقوقي شکل گرفت. برآيند اين موضوع هر چند به نفع معامله گران حقوقي ختم شد، اما از حجم بسيار کمي برخوردار بود. به اين ترتيب روز دوشنبه تنها ۱۸۶ ميليون تومان نقدينگي از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي معامله گران حقوقي منتقل شد. در اين روز در حالي گروه پالايشي در صدر تغيير مالکيت هاي حقوقي ها قرار گرفت که در مقابل سهامداران خرد بازار به خريد سهام پتروشيمي تمايل نشان دادند. بر اين اساس خالص خريد حقيقي ها در گروه مزبور به بيش از ۵/ ۲ ميليارد تومان رسيد. در اين ميان بيشترين استقبال از نماد «پارسان» صورت گرفت. به طوري که تغيير مالکيت ۷/ ۳ ميليارد توماني را در نماد مزبور (به نفع حقيقي ها) شاهد بوديم. ضمن اينکه خالص خريد حقوقي ها در گروه پالايشي نيز به حدود ۳ ميليارد تومان رسيد. در اين ميان بيشترين خريد در نماد پالايش نفت اصفهان با خالص خريد ۶/ ۲ ميليارد توماني از سوي اين معامله گران دنبال شد.
    
    افزايش تحرک سهامداران عمده
    همان طور که عنوان شد در جريان معاملات روز سه شنبه شاهد تغيير مالکيت ۴/ ۱۲ ميليارد توماني نقدينگي از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي معامله گران حقوقي بوديم. در اين روز حقوقي هاي بازار بيشترين خريد را در نماد پالايش نفت اصفهان به ثبت رساندند که با حجمي بالغ بر ۸/ ۳ ميليارد تومان دنبال شد. در اين ميان شرکت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري به عنوان سهامدار ۴۲/ ۳ درصدي «شپنا» اقدام به خريد ۱۵۰ هزار سهم مزبور کرد. هلدينگ خليج فارس نيز با خالص خريد ۲ ميليارد تومان نقدينگي از ديگر نمادهاي مورد توجه حقوقي ها در اين روز بود.
    
    روند تغيير مالکيت در پايان هفته
    روند تغيير مالکيت هاي صورت گرفته در جريان معاملات روز چهارشنبه در مسير حقوقي به حقيقي قرار گرفت. به اين ترتيب خالص خريد سهامداران خرد بازار در محدوده ۶ ميليارد توماني قرار گرفت که خريد «فولاد» بيشترين سهم را در اين رقم داشت. بر اين اساس خالص خريد سهام مزبور توسط اين گروه به بيش از ۳ ميليارد تومان رسيد. ايران خودرو نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه حقيقي ها در اين بازار بود که با جابه جايي بيش از ۲ ميليارد توماني نقدينگي در مسير حقوقي به حقيقي همراه شد. ضمن اينکه «شپنا» با تغيير مالکيت ۶/ ۱ ميليارد توماني در خريدهاي اين گروه سهم بزرگي داشت.
    
    
    
    خريد محتاط حقيقي ها در بازار سهام / بررسي تغيير مالكيت هفتگي نشان داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  انعكاس رونق سهام در زمين كارگزاري ها / عملكرد نيمه نخست سال ۹۷ بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 8/7/97
مشاهده متن    
  ركورد حقيقي ها در بورس تهران / خالص خريد خرد به ۱۴۰۰ ميليارد تومان رسيد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 7/7/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: صندوق هاي پيشتاز بورس در نيمه اول ۹۷
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 3/7/97
مشاهده متن    
  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 222، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است