|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: امضاي بزرگترين قرارداد خط اعتباري ايران و اروپا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6904
شنبه 28 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


امضاي بزرگترين قرارداد خط اعتباري ايران و اروپا
در آستانه اعلام موضع ترامپ درباره برجام رخ داد    
    
    فاينانس ۵ ميليارد يورويي بانک هاي ايراني و موسسه «اينويتاليا گلوبال اينوستمنت» با هدف تامين مالي پروژه هاي ايران امضا شد
    گروه اقتصادي/ روزپنجشنبه هفته گذشته ايتاليا به عنوان هفتمين کشور خارجي در دوره پسابرجام قرارداد تامين مالي فاينانس با ايران امضا کرد. پيش از اين کشورهاي هند، چين، کره جنوبي، دانمارک، اتريش و روسيه خطوط اعتباري به ارزش حدود 40 ميليارد دلار با بانک هاي ايراني و به منظور تامين مالي پروژه هاي عمراني اولويت دار ايران اختصاص داده بودند. ايتاليا سومين کشور اروپايي است که پس از امضاي برجام به جمع فاينانسورهاي خارجي ايران مي پيوندد.
    در روز 21 دي ماه جاري قرارداد خط اعتباري فاينانس ۵ ميليارد يورويي بين بانک هاي ايراني و موسسه «اينويتاليا گلوبال اينوستمنتInvitalia Global Investment» به منظور تامين مالي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور امضا شد.بر اساس اين قرارداد که دو بانک ايراني صنعت و معدن و خاورميانه آن را امضا کرده اند و امکان الحاق ساير بانک هاي ايراني به آن وجود دارد، پروژه هاي عمراني و توليدي کشور که با استفاده از تکنولوژي، ماشين آلات يا خدمات فني و مهندسي کشور ايتاليا اجرا مي شود، مي تواند از اين تسهيلات استفاده کند. استفاده از اين خط اعتباري، با رعايت قوانين و مقررات داخلي، خصوصاً الزامات مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، قوانين بودجه سنواتي و آيين نامه ها و دستورالعمل هاي مرتبط ميسر خواهد بود.
    همچنين تمام پروژه هاي بخش دولتي و غيردولتي که اولويت آنها به تاييد دستگاه هاي ذيربط رسيده و مجوزهاي مربوطه را اخذ کرده باشند، مي توانند از اين تسهيلات استفاده کنند. معاون اداره تامين اعتبارات ارزي بانک مرکزي، درباره قرارداد تامين مالي ۵ ميليارد يورويي ايران و ايتاليا گفت: شرايط دريافت تسهيلات از اين خط اعتباري، بهتر از صندوق توسعه ملي است.
    به گزارش صدا و سيما، حميد قنبري در گفت و گوي خبري شبکه يک سيما، افزود: بخش دولتي، خصوصي و عمومي مي توانند از اين خط اعتباري استفاده کنند و به صنعت خاصي نيز تعلق ندارد.وي گفت: متقاضيان دريافت اين تسهيلات با بانک هاي ايران طرف هستند و وثايق خود را در اختيار اين بانک ها قرار مي دهند و بازپرداخت آن به صورت يورو است.
    
    شش کشور امضا کننده فاينانس با ايران
    بر اساس اطلاعات سازمان سرمايه گذاري خارجي و کمک هاي فني و اقتصادي ايران، چين در دو سال اخير يکي از بزرگترين تامين کننده هاي مالي کشور بوده است؛ شرکت بيمه اعتبار صادراتي چين (سايناشور) 1.9 ميليارد يورو (2.5 ميليارد دلار) بابت ساخت راه آهن تهران - قم - اصفهان اختصاص داده اند. همچنين «سيتيک تراست» اين کشور نيز قرارداد 10 ميليارد دلاري فاينانس را با ايران امضا کرد تا صرف پروژه هاي آبي، محيط زيست و حمل و نقل شود.بانک توسعه چين نيز قراردادي به ارزش 15 ميليارد يورو (18 ميليارد دلار) براي پروژه هاي عمراني و توليدي ايران در نظر گرفته است.
    اوايل شهريور ماه امسال نيز اگزيم بانک کره جنوبي با امضاي قراردادي با 12 بانک ايراني، 8 ميليارد يورو (معادل 10 ميليارد دلار) به پروژه هاي بهداشت، حمل و نقل و انرژي ايران اختصاص داد.
    در کنار آن دولت روسيه نيز در مجموع 2.2 ميليارد يورو را از طريق «ونش اکونوم بانک روسيه» به ساخت نيروگاه هرمزگان و برقي کردن قطار گرمسار اينچه برون اختصاص داده است.علاوه براين در اوايل دي ماه امسال قرارداد تامين مالي بين المللي ميان چهار بانک ايراني و اگزيم بانک روسيه بدون محدوديت سقف در مسکو امضا شد.هند ديگر شريک ايران در پرداخت تسهيلات خارجي به ايران است که قرارداد آن در قالب طرح توسعه بندر چابهار پيگيري مي شود؛ در اين برنامه هند ضمن پرداخت 150 ميليون دلار فاينانس به ايران، 85 ميليون دلار نيز در بندر چابهار سرمايه گذاري کرده است.همچنين در شهريور ماه امسال قرارداد اوبربانک اتريش با ۱۴ بانک ايراني و قرارداد دانسکه بانک دانمارک با ۱۰ بانک ايراني امضا شد.بدين ترتيب نخستين قرارداد براي گشايش خط اعتباري بانکي (ال سي) با «اوبربانک» اتريش به ميزان يک ميليارد يورو و دومين قرارداد فاينانس با «دانسکه بانک» دانمارک به مبلغ ۵۰۰ ميليون يورو امضا شده است.اين براي نخستين بار پس از برجام بود که بانک هاي اروپايي قرارداد خط اعتباري بانکي با ايران امضا کردند اما با ورود ايتاليا به اين جمع تعداد بانک هاي اروپايي تامين کننده مالي پروژه هاي ايراني به سه مورد رسيد.بر اين اساس مجموع قراردادهايي که از آغاز اجراي برجام تاکنون براي تامين مالي خارجي با ايران منعقد شده است، به بيش از 15 ميليارد دلار مي رسد.
    
    پيام فاينانس ها، اطمينان از ثبات مالي ايران
    رئيس کل بانک مرکزي پيام فاينانس ها را اطمينان از ثبات مالي ايران دانست و گفت: با وجود اينکه به دليل تحريم امکان تسويه اقساط فاينانس فراهم نبود، اکنون همه بدهي ها تسويه شده است.
    ولي الله سيف، با انتشار پيامي در صفحه تلگرام خود نوشت: روز پنجشنبه قرارداد خط اعتباري فاينانس به ارزش ۵ ميليارد يورو بين ايران و ايتاليا منعقد شد. انعقاد اين قرارداد، گامي ديگر در مسيري است که نظام بانکي ايران پس از برجام، در رابطه با فراهم کردن امکان تامين مالي پروژه هاي عمراني و توليدي کشور آغاز کرد.به گفته وي در سال هايي که تحريم هاي ظالمانه بين المللي عليه کشور وضع شده بود، نه تنها دريافت فاينانس براي تامين مالي پروژه هاي کشور عملاً متوقف شده بود، بلکه حتي بازپرداخت فاينانس هاي سابق نيز به دليل نبود کانال بازپرداخت، با مشکل مواجه شده بود و متاسفانه با بانک هاي ايراني همچون بدهکارانِ بدحساب رفتار مي شد. پس از رفع تحريم ها به موجب برجام، نخستين گامي که بايد برداشته مي شد، تسويه تعهدات معوق بود که خوشبختانه در مدت کوتاهي و با در نظر داشتن کليه ملاحظات و منافع کشور انجام شد.اين اقدام، اثر خود را در مدت کوتاهي بر بهبود رتبه اعتباري کشور نشان داد و متعاقب آن بانک ها و تامين کنندگان منابع مالي در کشورهاي مختلف، اعلام آمادگي کردند تا خطوط اعتباري جديدي را به نظام بانکي کشور ارائه دهند.رئيس کل بانک مرکزي ادامه داد: بر اين اساس، مذاکرات با بانک ها و موسسات مالي معتبر در کشورهاي مختلف انجام و قراردادهاي مختلفي با کشورهاي چين، کره جنوبي، اتريش، دانمارک، روسيه و ايتاليا منعقد شد که ارزش آنها در حال حاضر، به بيش از ۴۰ ميليارد دلار مي رسد. قرارداد ديروز با ايتاليا، بزرگترين قرارداد وامي است که تاکنون با يک وام دهنده اروپايي منعقد شده و به صورت خط عمومي فاينانس در نظر گرفته شده است که پروژه هاي بخش ها و صنايع مختلف اعم از دولتي و غير دولتي مي توانند از آن استفاده نمايند.استفاده از اين گونه خطوط اعتباري، مي تواند برخي خلاهاي تامين مالي در کشور را مرتفع کند و خصوصاً در پروژه هايي که به دانش فني يا تجهيزات پيشرفته و به روز از کشورهاي پيشرو صنعتي نياز دارند، اعم از پروژه هاي بخش دولتي و خصوصي مورد استفاده قرار گيرند.علاوه بر قراردادهاي فوق، مذاکرات تامين مالي با کشورهاي فرانسه، ژاپن، آلمان و اتريش در جريان است تا خطوط اعتباري ديگري نيز براي صنايع مختلف کشور فراهم شود و بدين ترتيب، امکان اجراي پروژه هاي اولويت دار با استفاده از طيف وسيعي از منابع مالي وجود داشته باشد.
    انعقاد اين گونه قراردادهاي فاينانس، از دو جهت حائز اهميت است؛ نخست از جهت مالي و فراهم کردن امکان اجراي پروژه هاي عمراني که هر يک به نوبه خود مي تواند سهم مهمي در ايجاد اشتغال و افزايش رفاه مردم داشته باشد و دوم از جهت سياسي که نشان دهنده اعتماد و اطمينان جامعه بين الملل نسبت به ثبات و امنيت بلند مدت اقتصادي در ايران اسلامي است.
    
    امضاي بزرگترين قرارداد خط اعتباري ايران و اروپا / در آستانه اعلام موضع ترامپ درباره برجام رخ داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه برنامه ريزي منطقه اي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است