|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: طلاي سياه اوج ۷۰ دلاري را تجربه كرد: آينده ترامپي بازار نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


طلاي سياه اوج ۷۰ دلاري را تجربه كرد: آينده ترامپي بازار نفت
    
    دنياي اقتصاد : قيمت نفت در روزهاي اخير توانست بعد از بيش از سه سال از مرز ۷۰ دلار عبور کند. هرچند توافق اوپک براي کاهش توليد که به کاهش سطح نفت ذخيره شده در انبارهاي نفتي منجر شده است، مهم ترين عامل رشد قيمت ها محسوب مي شود اما نمي توان نقش ريسک هاي ژئوپليتيک در افزايش قيمت نفت را کتمان کرد. در حال حاضر بازار نفت منتظر شنيدن تصميم ترامپ درخصوص تحريم هاي هسته اي ايران است و ناظران اين موضوع را بزرگترين ريسک ژئوپليتيک بازار نفت در هفته جاري مي دانند. ريسکي که به گفته کارشناسان سيتي گروپ در صورت وقوع قيمت ها را نزديک به ۵ دلار افزايش خواهد داد و حتي رسيدن نفت به مرز ۸۰ دلار را ممکن مي کند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» بهاي نفت خام برنت روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش(ساعت ۱۶ به وقت تهران) ۴۳ سنت کاهش داشت و به ۸۳/ ۶۸ دلار بر بشکه رسيد. اين در حالي است هم روز پنج شنبه قيمت اين نفت شاخص به ۰۵/ ۷۰ دلار بر بشکه رسيده بود. نفت شاخص بازار آمريکا نيز ديروز ۶۰ سنت کاهش يافت و در قيمت ۲/ ۶۳ دلار بر بشکه معامله شد. اين نوع نفت هم روز پنج شنبه از مرز ۶۴ دلار عبور کرد و به ۷۷/ ۶۴ دلار بر بشکه رسيده بود. با وجود افت قيمت روز گذشته، هر دو نفت شاخص در بيشترين سطح خود از دسامبر ۲۰۱۴ قرار دارند. معامله گران افت اندک قيمت ها در روز گذشته را به داده هاي ضعيف تقاضاي چين در ماه دسامبر ربط داده اند. با اين حال به نظر مي رسد چشم انداز صعودي در بازار نفت همچنان به قوت خود باقي است. در اين خصوص رويترز بر اساس يک نظرسنجي که از کارشناسان و معامله گران به عمل آورده، مي گويد انتظارها از قيمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ به محدود ۶۰ تا ۷۰ دلار افزايش يافته است.
    
    نفت در مرز ۷۰ دلار
    مهم ترين عامل افزايش قيمت نفت در هفته گذشته و عبور آن از مرز ۷۰ دلار، کاهش موجودي انبارهاي نفتي بود. آن طور که گزارش EIA در شامگاه روز چهارشنبه نشان مي دهد، سطح موجودي انبارهاي نفتي آمريکا در هفته منتهي به ۵ ژانويه ۹/ ۴ ميليون بشکه کاهش يافته و به ۵/ ۴۱۹ ميليون بشکه رسيده است. اين مقدار کمي از متوسط ۵ ساله سطح موجودي اين انبارها (۴۲۰ ميليون بشکه) کمتر است. کاهش موجودي ها در اولين هفته ژانويه، هشتمين هفته متوالي کاهش در سطح موجودي انبارهاي نفتي آمريکا محسوب مي شد. پيش از انتشار آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا، بلومبرگ به نقل از کارشناسان افت ۷۵/ ۳ ميليون بشکه اي نفت ذخيره شده در اين انبارها را پيش بيني کرده بود.
    علاوه بر اين بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا، توليد نفت اين کشور در هفته اول ژانويه حدود ۲۹۰ هزار بشکه کاهش يافته و به ۵/ ۹ ميليون بشکه در روز رسيده است. اين افت توليد بسيار غير منتظره بود، به طوري که کارشناسان کامرز بانک گفتند: «بايد عامل خاصي در کاهش توليد دخيل باشد، شايد آب و هواي سرد مانع توليد نفت در داکوتاي شمالي شده است.» هرچند که آمار هفتگي اين سازمان از ميزان توليد آمريکا چندان دقيق نيست و آمار گزارش هاي ماهانه اين سازمان بيشتر قابل استناد است، با اين حال اين خبر در کنار خبر افت موجودي انبارها، علاوه بر اينکه قيمت‎ ها را در روز چهارشنبه افزايش داد، مهم ترين عامل گذشتن نفت از مرز ۷۰ دلار در روز پنج شنبه نيز محسوب مي شود.
    در ادامه معاملات هفته پيش قيمت ها ديروز افت کوچکي را تجربه کردند، چراکه بر اساس آمار گمرک چين، واردات اين کشور در ماه گذشته ۷/ ۳۳ ميليون بشکه بوده و حدود ۷/ ۴ ميليون بشکه کمتر از واردات اين کشور در ماه نوامبر است. از طرفي صادرات فرآورده هاي نفتي چين به شدت افزايش يافته که موجب کاهش قيمت فرآورده ها و افت حاشيه سود پالايشگاه هاي آسيايي به ۶ دلار شده است. از اين رو برخي پالايشگاه ها توليد خود را کاهش داده و اين مي تواند به کاهش قيمت نفت خام تا پايان ژانويه منجر شود.
    با اين حال به نظر مي رسد تقاضا براي نفت در سال جاري همچنان در سطح بالايي باقي بماند. آن طور که اداره اطلاعات انرژي آمريکا در آخرين گزارش خود پيش بيني کرده است، بهاي نفت برنت در سال جاري حدود ۶۰ دلار و در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۱ دلار بر بشکه خواهد بود؛ نفت‎ خام شاخص آمريکا در هر دو سال حدود ۴ دلار کمتر از برنت معامله خواهد شد. اين سازمان که رشد تقاضا براي نفت در سال ۲۰۱۷ را حدود ۴/ ۱ ميليون بشکه در روز اعلام مي کند، پيش بيني رشد تقاضا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را حدود ۱۰۰ هزار بشکه نسبت به گزارش قبلي خود افزايش داده و به ۷/ ۱ ميليون بشکه رسانده است. با اين حال EIA بر اين باور است که موجودي انبارهاي نفتي کشورهاي OECD که در سال ۲۰۱۷ براي اولين بار از ۲۰۱۳ کاهش يافته بود، امسال مجددا افزايش مي يابد و از ۹۱/ ۲ ميليارد بشکه به ۹۶/ ۲ ميليارد خواهد رسيد. به اعتقاد اداره اطلاعات انرژي آمريکا، رشد موجودي انبارها در سال ۲۰۱۹ نيز ادامه خواهد يافت و به ۰۵/ ۳ ميليارد بشکه مي رسد. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، رشد توليدات آمريکا مهم ترين عامل رشد موجودي انبارهاي نفتي خواهد بود. توليد نفت اين کشور در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط ۳/ ۹ ميليون بشکه در روز بوده که در آخرين ماه از اين سال به ۹/ ۹ ميليون بشکه در روز رسيده است. از اين رو پيش بيني مي شود توليد نفت آمريکا به زودي از مرز ۱۰ ميليون بشکه در روز بگذرد و در متوسط توليد در سال جاري به ۳/ ۱۰ ميليون برسد. در واقع هرچند اين سازمان برآورد از رشد تقاضا در سال جاري را ۱۰۰ هزار بشکه افزايش داده، اما در کنار آن پيش بيني رشد توليد آمريکا را نيز ۳۰۰ هزار بشکه بيشتر کرده است که رشد تقاضا را خنثي مي کند.
    
    نگاه بازار به ترامپ
    به گزارش رويترز، شرکت سرمايه گذاري در بازار آتي نفت با عنوان مديريت ريسک جهاني، چشم انداز صعودي پيش روي قيمت ها متصور است و اين چشم انداز را با توجه به ريسک توليد در ايران، ونزوئلا و ليبي مطرح مي کند. در واقع در حال حاضر هرچند به اعتقاد کارشناسان احتمال اينکه تحريم هاي هسته اي عليه ايران بازگردانده شود، اندک است اما همين فضاي تعليق خود ريسک بزرگي براي صنعت نفت ايران به همراه دارد و مي تواند به افزايش قيمت ها در بازار نفت منجر شود. قرار بود شب گذشته ترامپ تصميم خود درخصوص برجام را اعلام کند. به اعتقاد بسياري از کارشناسان رئيس جمهوري آمريکا احتمالا تعليق تحريم ها را امضا مي کند، اما مانند سه ماه پيش باز هم از تاييد پايبندي ايران به برجام سر باز مي زند و از اين رو مجددا پرونده هسته اي ايران به کنگره باز گردانده خواهد شد. از سويي گفته مي شود احتمالا ترامپ به بهانه اتفاقات اخير ايران يکسري تحريم هاي جديد عليه اشخاص و برخي سازمان هاي کشور وضع کند. اين شرايط را مي توان از چند بعد بررسي کرد.
    هرچند احتمال کمي دارد، اما درصورتي که آمريکا تعليق تحريم هاي ايران را امضا نکند، تحريم هاي عليه خريداران نفت ايران، فروشندگان بنزين به کشور و سرمايه گذاران در صنعت نفت ايران از سوي آمريکا باز مي گردد و اين مي تواند شوک بزرگي به بازار وارد کند. چراکه در شرايطي که بازار نفت به دليل توافق اوپک و متحدانش تا حدود زيادي به تعادل نزديک شده، بازگشت تحريم هاي هسته اي مي تواند مازاد عرضه موجود در بازار را به کمبود نفت بدل کند. هرچند تحريم هاي آمريکا يکجانبه خواهد بود و با مخالفت کشورهاي اروپايي مواجه خواهد شد، اما ترامپ مي تواند برخي خريداران آسيايي نفت ايران را با خود متحد کند و فروش نفت کشور را در تنگنا قرار دهد.
    ريسک بازگشت تحريم هاي هسته اي ايران از سوي آمريکا باعث شده که در کنار ريسک هاي ديگري از جمله احتمال وقوع جنگ در منطقه، ريسک کاهش توليد ليبي و عراق و احتمال تشديد تحريم ها عليه کره شمالي، سيتي گروپ از احتمال رسيدن قيمت نفت به ۸۰ دلار سخن بگويد. سيتي گروپ در جديدترين گزارش خود رئيس جمهوري آمريکا را به دليل مواضع سياسي مختل کننده اش، بزرگترين ريسک بازار نفت و ديگر بازارهاي کالايي مي داند. به اعتقاد کارشناسان اين بانک، بازگرداندن تحريم هاي هسته اي عليه ايران، مي تواند به کاهش ۵۰۰هزار بشکه‎اي عرضه و رشد ۵ دلاري قيمت نفت منتهي شود. در کنار ريسک هايي که توليد ايران را تهديد مي کند، ريسک هاي ژئوپليتيک در عراق، ليبي و ونزوئلا مي تواند عرضه نفت در سال ۲۰۱۸ را حدود ۳ ميليون بشکه کاهش دهد.
    اما بايد توجه داشت حتي اگر ترامپ تعليق مجدد تحريم هاي ايران را امضا کند، ريسک ها عليه صنعت نفت کشور کاهش نخواهد يافت، از اين رو نبايد انتظار افت چندان قيمت نفت در صورت تعليق تحريم ها را داشت. در واقع اين احتمال که در دور بعدي که حدود ۹۰ روز ديگر است، رئيس جمهوري آمريکا تعليق تحريم هاي ايران را امضا نکند، به قوت خود باقي است.
    غالب کارشناسان انتظار دارند ه ترامپ فعلا تعليق تحريم هاي هسته اي را تمديد کند و مجددا توپ برجام را به زمين کنگره بيندازد. رويه ترامپ سايه بازگشت تحريم ها را بر فراز ايران نگه مي دارد و اين مانع از جذب سرمايه در صنعت نفت کشور خواهد شد. حتي به اعتقاد برخي کارشناسان، «عدم اطمينان در برابر بازگشت تحريم ها تقريبا موثرتر از خود تحريم ها است و ترامپ موفق به از بين بردن هر گونه اطمينان در مورد سرمايه گذاري در ايران شده است.» از اين رو دور از انتظار نيست که به زودي شاهد عقب نشيني توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبي باشيم. ايران در تکاپوي اين است که بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار در بالادست صنعت نفت خود سرمايه جذب کند. به اعتقاد کارشناسان بدون سرمايه گذاري هاي جديد توليد نفت ايران به راحتي در سراشيبي سقوط قرار خواهد گرفت و اين يکي ديگر از نگراني هاي بازار نفت درخصوص صنعت نفت ايران است.
    طلاي سياه اوج ۷۰ دلاري را تجربه کرد: آينده ترامپي بازار نفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه برق و روشنايي
متن مطالب شماره 82، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است