|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: روند صعودي مناسبات اقتصادي اروپا و ايران در «پسابرجام»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


روند صعودي مناسبات اقتصادي اروپا و ايران در «پسابرجام»
«ايران» از گام هاي عملي اتحاديه اروپا گزارش مي دهد    
    گروه اقتصادي/ نگاهي گذرا به آمار و ارقام مراودات اقتصادي ايران و 28 عضو اتحاديه اروپا در دوره پسابرجام حکايت از تحولي بزرگ دراين بخش دارد. درحالي که پيش از اعمال تحريم هاي شديد عليه ايران، اروپا يکي از بزرگترين شرکاي تجاري و اقتصادي ايران بود، اعمال تحريم ها بسرعت قاره سبز را از فهرست شرکاي ايران حذف کرد. دراين سال هاي دشوار مبادلات تجاري و اقتصادي ايران با جهان خارج تنها به چند کشور آسيايي مانند چين، هند، کره و ترکيه محدود شد. اما با امضاي هفت کشور مذاکره کننده هسته اي پاي سند برجام ورق به نفع دوطرف برگشت.
    بين سال هاي ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ ميلادي (دي ۸۸ تا دي ۹۲) اروپايي ها تحريم هاي اقتصادي سنگيني عليه ايران اعمال کردند که ممنوعيت فروش نفت از سوي ايران نيز يکي از اين تحريم ها بود. در سال ۲۰۱۳ ميلادي (۹۲-۹۱) در پي انتخاب حسن روحاني، رئيس جمهوري اعتدالگراي اين کشور اروپايي ها وارد مذاکره براي رسيدن به توافقي با ايران شدند که به مذاکرات ايران و ۱+۵ معروف شد. اين مذاکرات دو سال بعد يعني در سال ۲۰۱۵ ميلادي (۹۴-۹۳) به نتيجه رسيد و برجام حاصل آن شد. رهبران اروپايي پس از امضاي اين توافق آن را فصل تازه اي در روابط ميان ايران و اتحاديه اروپا دانستند.سطح همکاري هاي تجاري ايران و اروپا پس از برجام ۶۰درصد افزايش پيدا کرد.
    به محض امضاي سند برجام، اروپايي ها نخستين کشورهايي بودند که هيات هاي تجاري و اقتصادي خود را روانه تهران کردند به طوري که در دوران پسابرجام بيش از 200 هيات اقتصادي از کشورهاي اروپايي وارد ايران شدند که بخشي از توافق ها و تفاهمات صورت گرفته آنها به همتايان ايراني خود به بارنشسته و اجرايي شده است که از مهم ترين آنها مي توان به تحويل 12 هواپيماي ايرباس و اي تي آر، امضاي قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي با شرکت توتال فرانسه، اجراي قرارداد پژوي فرانسه با ايران خودرو براي توليد نخستين خودروي پسابرجامي اشاره کرد.
    البته دراين دوره تنها مبادلات بازرگاني و همکاري هاي صنعتي و توليدي ايران و اتحاديه نبود که با رشد قابل توجهي همراه شد، چراکه در کنار تمام اين همکاري ها، مشارکت مالي ايران و اروپا نيز گسترش يافت که نشان از تعميق روابط دو طرف دارد. درکنار توسعه روابط کارگزاري بانک هاي ايران و اروپا تاکنون سه قرارداد تامين مالي در قالب فاينانس به ارزش 6.5 ميليارد يورو ميان ايران و بانک هاي اروپايي منعقد شده است.
    عبور همکاري هاي ايران و اروپا از مرز تجارت صرف باعث شده است تا دو طرف چشم انداز بلندمدت تري نسبت به مشارکت هاي اقتصادي خود داشته باشند. به طوري که کشورهاي اروپايي در بزنگاه هاي سياسي به گونه اي عمل کرده اند که نشان از اين واقعيت دارد. در موعد پيشين تمديد سند برجام توسط رئيس جمهوري امريکا که اما و اگرهاي فراواني درخصوص آن وجود داشت، بانک هاي اتريش و دانمارک قرارداد اختصاص فاينانس براي پروژه هاي ايراني را امضا کردند. درآستانه موعد اخير تمديد اين توافق بين المللي (برجام) توسط امريکا نيز اين بار يک بانک ايتاليايي با امضاي فاينانس 5 ميليارد يورويي با دو بانک ايراني بزرگترين قرارداد تامين مالي و وام خارجي يک بانک اروپايي با ايران را امضا کرد. همچنين در پسابرجام قراردادهاي متنوعي در حوزه خودرو(پژو و رنوي فرانسه)، هوايي(ايرباس)، نفت و گاز(شل و توتال)، حمل و نقل ريلي(ايتاليا و زيمنس) و... به امضا رسيده است که بخش عمده آنها به ثمر نشسته است. طبق آمارهاي اعلامي در دوره پسابرجام حدود 12 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي جذب شده است که اروپايي ها سهم بالايي در آن دارند.
    همکاري هاي اقتصادي ايران با 28 عضو اتحاديه اروپا در مدت کمي که از امضاي برجام مي گذرد چنان در هم تنيده شده است که به آساني نمي توان آن را متوقف کرد. دراين مدت جداي از رشد بالاي تجارت ميان طرفين که يکي از دستاوردهاي برجام محسوب مي شود، سرمايه گذاري هاي بلندمدت اروپايي ها درايران نشان مي دهد که دولت ها و شرکت هاي اروپايي نگاه بلندمدتي نسبت به ايران دارند و تنها به صادرات يا واردات ساده کالا کفايت نکرده اند. اين تنوع بخشي در همکاري هاي ايران و اروپا موجب شده است تا دو طرف به شرکاي راهبردي تبديل شوند.
    
    صادرات ايران به اروپا بعد از برجام سه برابر شد
    مبادلات مالي ايران و اروپا در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ ميلادي 80 درصد افزايش يافته است.برابر آماري که به تازگي از سوي کميسيون اروپا منتشر شده است، مبادلات تجاري ايران و اروپا در هفت ماهه ابتداي سال 2017 نسبت به مدت مشابه سال قبل، معادل 80 درصد رشد داشته است.به گفته مقامات اروپايي ميزان صادرات ايران به اروپا بعد از برجام سه برابر شده است.حجم تجارت کالايي ايران با 28 کشور عضو اتحاديه اروپا در 10 ماهه نخست سال 2017 به رقم 16ميليارد و 600 ميليون يورو رسيد که در مقايسه با مدت مشابه پارسال 61.6درصد رشد داشت.
    اگر آمار تجارت ايران با اتحاديه اروپا مورد رصد قرار گيرد تا قبل از سال 90حجم تجارت ايران با کشورهاي اروپايي دو رقمي بود و حتي در سال 90 حجم تجارت رکورد 24 ميليارد دلار را ثبت کرد اما بواسطه تحريم از سال 91 حجم تجارت ايران با کشورهاي اتحاديه اروپا تقليل پيدا کرد و حتي در مقاطعي رقم 1.1 ميليارد دلار را ثبت کرد.در اين ميان صادرات اتحاديه اروپا روند نزولي داشت و ايران مجبور به تغييرشرکاي تجاري خود شد.از سال 90اروپايي ها صادرات خود به ايران را محدود کردند به نحوي که در برخي از سال ها حجم صادرات آنها به ايران به2.9 ميليارد دلار رسيد.اما بعد از برجام اعداد و ارقام تجارت تغييرات جدي کرد .
    
    روند صعودي مناسبات اقتصادي اروپا و ايران در «پسابرجام» / «ايران» از گام هاي عملي اتحاديه اروپا گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 74، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است