|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: ثبات «سود» در بازار معيار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ثبات «سود» در بازار معيار
آمار بازار بين بانكي در ۹ ماه نخست سال جاري نشان مي دهد


دنياي اقتصاد : نرخ سود موزون در بازار بين بانکي «به عنوان بازار معيار» از شهريور تا آذرماه سال جاري در سطح ۱۸ درصد قرار داشته است. اين در حالي است که در ۴ ماه نخست سال جاري اين رقم در سطح ۲۰ درصد قرار داشت. کاهش نرخ سود در بازار بين بانکي و ثبات آن در ماه هاي اخير در شرايطي رخ داده است که ارزش معاملات در اين بازار در ۹ ماه نخست نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد کرده است. گزارش هاي بانک مرکزي نشان مي دهد تعداد معاملات نيز در همين دوره ۱۵ درصد افزايش يافته است.
    آمارهاي بانک مرکزي نشان مي دهد، با توجه به اينکه در ۹ ماه نخست سال جاري تعداد معاملات به ميزان ۱۵ درصد و ارزش معاملات ۵۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزايش يافته پويايي بازار نسبت به سال قبل بيشتر شده است. علاوه بر افزايش دماي بازار، نرخ سود نيز به عنوان معيار اصلي شاخص بازار پول، از شهريور تا آذر ماه در سطح ۱۸ درصد حرکت کرده است. همچنين از شهريور ماه تا آذر، نرخ سود در بازار بين بانکي ۱/ ۱۸ درصد ثبت شده است. اين کاهش نرخ در حالي بود که در ۴ ماه نخست سال جاري نرخ سود در سطح ۲۰ درصد قرار داشت. بررسي ها حاکي از آن است که يکي از دلايل افزايش حجم معاملات در بازار بين بانکي، به اين دليل بوده که بخش قابل توجهي از سپرده هاي غيرمجاز در بازار رسمي قرار گرفته و اين موضوع قدرت عرضه بانک ها را افزايش داده است؛ در نتيجه ميزان منابع قابل معامله افزايش يافته است. دليل دوم را مي توان، افزايش جذابيت معامله در بازار بين بانکي دانست که با توجه به جذابيت نرخ سود و اطمينان از بازگشت منابع، برخي از بانک ها ترجيح دادند به جاي تسهيلات دهي، منابع خود را در اين بازار سرمايه گذاري و يک درآمد ثابت از آن کسب کنند.
    
    بازارسازي در بازارپول
    بانک مرکزي در يک گزارش تحليلي آخرين وضعيت، تغيير وتحولات بازار بين بانکي را منتشر مي کند. معمولا گزارش هاي بازار بين بانکي به صورت سالانه منتشر مي شود و در خصوص روند ماهانه اين گزارش ها، رويه منظمي وجود ندارد. به بيان ديگر، مانند گزارش هاي اقتصادي مانند شاخص بهاي مصرف کننده يا آمارهاي پولي و بانکي در اختيار مخاطبان قرار نمي گيرد. بازار بين بانکي ريالي يکي از اجزاي بازار پول و يکي از روش هاي تامين مالي بانکي است که امکان معاملات بين بانک هاي عضو را فراهم آورده و تلاش مي کند تا بانک ها از طريق به کارگيري منابع مازاد يکديگر نيازهاي کوتاه مدت خود را برطرف کرده و کمتر به منابع بانک مرکزي اتکا کنند.هدف از تشکيل بازار بين بانکي ريالي تسهيل جريان منابع ريالي کوتاه مدت بين بانک ها در جهت مديريت کارآمد نقدينگي است و بانک مرکزي به عنوان عضو و مدير بازار مسووليت تنظيم، برنامه ريزي، سازماندهي، هماهنگي، تدوين مقررات، نظارت، کنترل و تسويه معاملات را برعهده داشته و براي اعمال سياست هاي پولي در بازار بين بانکي مداخله مي کند. همچنين، حمايت از نرخ سودي مشخص ازسوي بانک مرکزي از طريق مداخله در بازار، بر حسب شرايط بازار و مقتضيات سياست پولي و اعتباري انجام مي شود.
    
    افزايش مشارکت
    بازار بين بانکي ريالي در ايران در تير ماه سال ۱۳۸۷ براساس سياست هاي پولي و اعتباري کشور و مطابق با ماده ۳۴ بسته سياستي- نظارتي سيستم بانکي در اين سال، براي انجام معاملات عمده بين بانک ها راه اندازي شد. هدف از راه اندازي و توسعه فعاليت اين بازار، تقويت مديريت نقدينگي بانک ها و تسهيل تامين مالي منابع مورد نياز بانک ها در کوتاه مدت، برقراري انضباط پولي مناسب بانکي و اجراي موثرتر سياست هاي پولي کشور بوده است.
    به گفته بانک مرکزي، طي سال هاي فعاليت، در بازار بين بانکي ريالي، از استقبال قابل قبول شبکه بانکي برخوردار بوده است. تعداد اعضاي فعال در بازار بين بانکي از ۱۰ بانک در سال ۱۳۸۷ به ۳۰بانک و موسسه اعتباري در ۹ ماه اول ۱۳۹۶ رسيده است. با افزايش تدريجي عمق بازار، معاملات بازار بين بانکي ريالي - که شامل سپرده گذاري وسپرده پذيري اعضاي بازار نزد يکديگر است نيز از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است؛ به طوري که معاملات بازار با افزايش بيش از ۱۸۴۷ برابري، از ۱۷ فقره در سال ۱۳۸۷ به بيش از ۳۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۵ رسيد. تعداد معاملات بازار بين بانکي ريالي در ۹ ماه ابتدايي سال ۱۳۹۶ نيز معادل ۵/ ۲۷ هزار فقره است.بانک مرکزي آمار حجم ارزشي روزانه و نرخ سود موزون معاملات بازار بين بانکي ريالي از سال تاسيس تا ۹ ماه ابتدايي ۱۳۹۶ (آخرين آمار موجود) منعکس کرده است. اين آمارها نشان از روند افزايشي حجم معاملات در کنار کنترل نرخ سود در بازار بين بانکي است.براساس آخرين آمار موجود، متوسط ارزش روزانه معاملات بازار بين بانکي ريالي با افزايش قابل توجهي از ۶/ ۱ ميليارد تومان در سال ۱۳۸۷ به ۷/ ۱۰ هزار ميليارد تومان در سال ۱۳۹۵ رسيد. با ادامه اين روند، متوسط ارزش روزانه معاملات بازار در ۹ ماه ابتدايي سال ۱۳۹۶ به ۱۸ هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
    
    روند نزولي نرخ سود در بازار
    آمار نرخ سود بازار بين بانکي، براي ارزيابي هاي کارشناسان يک شاخص مهم محسوب مي شود، زيرا تغيير نرخ سود اين بازار معيار، مي تواند به عنوان نقش قطب نما براي تعيين نرخ سود در بانک ها مورد توجه قرار گيرد. نرخ سود موزون بازار بين بانکي ريالي از ۱/ ۲۱ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۴/ ۱۴ درصد در سال ۱۳۸۹ کاهش يافت و در ادامه به دليل وجود تنگناي اعتباري بانک ها، نرخ سود با روندي افزايشي به ۱/ ۲۷ درصد در سال ۱۳۹۳ رسيد. در سال هاي اخير با مداخله موثر بانک مرکزي در بازار بين بانکي ريالي، روند نرخ سود بازار با کاهش مواجه شده است. با مديريت فعالانه نقدينگي بازار (سپرده گذاري هاي صريح و ضمني بانک مرکزي در بازار) و همچنين اقداماتي نظير کاهش نسبت سپرده قانوني و اعمال سياست تبديل اضافه برداشت برخي از بانک ها و موسسات اعتباري به خطوط اعتباري و قرارداد سپرده گذاري در بازار، نرخ سود بازار بين بانکي ريالي با روندي کاهشي مواجه شده و از ۱/ ۲۷ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۶/ ۱۸ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش يافته و در ادامه به ۹/ ۱۸ درصد در ۹ ماه ابتدايي سال ۱۳۹۶ رسيده است. خلاصه عملکرد بازار بين بانکي ريالي کشور در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۶ در مقايسه با مدت مشابه سال قبل نشان مي دهد، در اين دوره، تعداد و متوسط ارزش روزانه کل معاملات انجام شده بازار به ترتيب با ۸/ ۱۴ و ۹/ ۴۹ درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۲۷۴۶۳ فقره با متوسط ارزش روزانه ۱۸ هزار ميليارد تومان رسيده است. بررسي معاملات بازار در ۹ ماهه آغازين سال ۱۳۹۶ به تفکيک سررسيد معاملات بيانگر آن است که ۱/ ۹۸ درصد از ارزش معاملات مربوط به معاملات يک شبه است که با فلسفه تامين مالي کوتاه مدت بازار بين بانکي سازگار است.
    نرخ سود موزون بازار بين بانکي ريالي در ۹ ماه ابتدايي سال ۱۳۹۶ معادل ۹/ ۱۸ درصد است که با تداوم سياست هاي تسهيل اعتباري، اين نرخ به ۱/ ۱۸ درصد در آذرماه سال جاري کاهش يافته است.تحليل نرخ سود موزون ماهانه بازار بين بانکي ريالي در مقاطع ماهانه بيانگر آن است که روند افزايشي نرخ سود موزون - که به خصوص از ماه هاي پاياني سال گذشته آغاز شده بود- از مردادماه معکوس شده و با روند نزولي اين نرخ به ۱/ ۱۸ درصد در آذرماه سال جاري رسيده است. علاوه بر اين، پراکندگي نرخ هاي سود در ۹ ماه نخست سال جاري مربوط به چهار ماه منتهي به آذر است.بانک مرکزي در مجموع بيان مي کند، تعميق تدريجي و گسترش ابعاد بازار بين بانکي ريالي در کنار حضور موثر بانک مرکزي و مديريت فعالانه نرخ سود بازار (به خصوص در سال هاي اخير)، اهميت نقش بازار بين بانکي ريالي در تامين مالي کوتاه مدت بانک ها را دوچندان کرده است. براساس بررسي هاي اين گزارش، بانک مرکزي ابراز اميدواري کرده که با هدايت کامل انجام مبادلات بازار به سامانه مبادله گري بازار بين بانکي ريالي، (بانک مرکزي با هدف پايش لحظه اي مبادلات بازار بين بانکي ريالي و حذف شوک هاي نقدينگي تاثيرگذار بر نرخ سود بازار و همچنين سهولت انجام مبادلات بازار بين بانکي ريالي، سامانه مبادله گري بازار بين بانکي ريالي را در سال ۱۳۹۵ طراحي و راه اندازي کرده است) و همچنين ارتقاي خدمات اين سامانه نظير اتصال آن به سامانه ساتنا، شاهد گسترش نقش بازار بين بانکي ريالي در تسهيل تامين مالي کوتاه مدت شبکه بانکي کشور باشيم.
    
    

    
    ثبات «سود» در بازار معيار / آمار بازار بين بانكي در ۹ ماه نخست سال جاري نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Heart Journal
شماره 3 (پياپي 1903)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است