|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/23: اتحاد اروپا در حمايت از برجام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6975
سه شنبه 25 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6691 23/10/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


اتحاد اروپا در حمايت از برجام
سران اروپا با موضع گيري قاطع به ترامپ هشدار دادند    
    ظريف: شرط پايبندي ايران به برجام ، تعهد کامل همه اعضا به اجراي آن است
    سرنوشت «برجام» در آستانه دو سالگي اجراي آن، پس از رايزني هاي فشرده در مسکو و بروکسل به ايستگاه واشنگتن رسيده است. اين گزارش در لحظاتي نگارش مي شود که هنوز تصميم رئيس جمهوري امريکا درباره تمديد تعليق تحريم ها و تاييد پايبندي ايران به برجام که ترامپ در ماه اکتبر از تاييد آن اجتناب کرده بود، در ابهام قرار دارد. در چنين شرايطي اعلام حمايت قاطع روسيه و سه کشور اروپايي از ضرورت تداوم اجراي برجام و تاثيرات نامطلوبي که خروج امريکا از تعهدات برجامي اش برجا خواهد گذاشت؛ ايجاب مي کند که تصميم منطقي کاخ سفيد بر تمديد تعليق تحريم ها قرار بگيرد. اما حضور رئيس جمهوري غير قابل پيش بيني که به تعبير وزير خارجه کشورمان «به هيچ صراطي مستقيم نيست» و «خودش هم نمي داند مي خواهد با برجام چه کند» سبب شده است که کشورهاي ذي نفع «برجام» هيچ احتمالي را از نظر دور ندانند و در عين حال از هيچ رايزني براي تاثيرگذاري مثبت در تصميم ترامپ صرفنظر نکنند. تلاش هايي که در نشست محمدجواد ظريف با همتايش در مسکو و نيز با وزراي خارجه سه کشور اروپايي و هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا و همچنين در تماس هاي تلفني برخي روساي جمهوري اروپايي با ترامپ تجلي يافت.روز پنجشنبه، محمدجواد ظريف و هيات همراهش پس از رايزني برجامي شان در مسکو، راهي پايتخت بلژيک، مقر اتحاديه اروپا شدند تا در دفتر کار فدريکا موگريني با سه وزير خارجه فرانسه، انگليس و آلمان درباره آخرين تحولات مرتبط با «برجام» بويژه کارشکني ها و تهديد به خروج از «برجام» از سوي امريکا گفت وگو کنند. ديپلمات هاي اروپايي نيز تاکيد داشتند که هدف شان از نشست بروکسل تاکيد بر ادامه پايبندي شان به «برجام» است. آنها همچنين خواهان ادامه پايبندي ايران به توافق هسته اي و همکاري اش با بازرسان بين المللي بودند.به گزارش ايسنا يک ديپلمات ديگر هدف نشست بروکسل را ارسال اين پيام به واشنگتن دانست که «ايران به توافق پايبند است و بهتر است که توافق هسته اي حفظ شود؛ به جاي اينکه تهران منزوي شود.»
    نشست بروکسل در حالي برگزار شد که ظريف بلافاصله پس از ديدارش با سرگئي لاوروف همتاي روس خود در توئيتي کوتاه «ادامه روند فعاليت برجام را منوط به پايبندي امريکا به تعهداتش در اين توافق» دانست. او همچنين در اظهار نظري در جمع خبرنگاران تصريح کرد: «از نظر بين المللي به نظر نمي رسد که خروج امريکا از برجام از سوي ديگر اعضاي جامعه بين الملل پذيرفته شده باشد.»
    
     نتايج دو روز رايزني برجامي از زبان ظريف
    وزير امور خارجه کشورمان در تشريح نتايج رايزني هاي برجامي دو روزه وزير امور خارجه در روسيه و بلژيک گفت: «اتحاديه اروپا متعهد شده است که اقدامات خود را براي تضمين بهره مندي هرچه بيشتر مردم ايران از منافع برجام دوچندان کند.» ظريف افزود: «آنچه از اين جلسات مشخص بود، اين است که اجماع يکپارچه جامعه بين المللي بر اين مبنا است که هر حرکتي که به تخريب برجام بينجامد و بخواهد برجام را دستخوش تغيير کند، غير قابل قبول است و جامعه جهاني با آن مقابله خواهد کرد.» او همچنين گفت که در اين جلسات در مورد برخي از روش ها بخصوص روش هايي براي فائق آمدن بر محدوديت هاي بانکي بحث و گفت وگو شده است. وزير امور خارجه کشورمان با بيان اينکه از اين نشست ها و گفت وگوها پيام يکپارچه و محکمي ارسال شده است و بايد ديد که نتيجه آن چه خواهد شد، ادامه داد: «همان طور که بارها گفته ايم، ايران نشان داده که به تعهدات خود پايبند است اما همزمان نيز نشان داده که انتخاب هاي متعددي دارد و اين انتخاب ها حتماً در جهت حفظ منافع مردم ايران خواهد بود.»
    ظريف همچنين در صفحه توئيتر خود نوشت: «در نشست بروکسل اجماع قدرتمندي بود که 1- ايران به برجام پايبند است، 2- مردم ايران حق دارند از تمام منافع آن بهره مند شوند، 3- هر اقدامي که برجام را تضعيف کند غيرقابل قبول است.» او در ادامه توئيت خود تاکيد کرد: «اتحاديه اروپا کاملاً آگاه است که ادامه پايبندي ايران به برجام مشروط به پايبندي کامل امريکا است.»
    
     موضع وزراي خارجه اروپايي در حمايت از برجام
    وزيران خارجه آلمان، انگليس و فرانسه به همراه فدريکا موگريني نماينده عالي سياست خارجي اتحاديه اروپا علاوه بر نشست مشترک با محمدجواد ظريف ديدارهاي جداگانه اي را نيز با او برگزار کردند. مواضع اين مقام هاي اروپايي بر توافق نظر همه آنها درباره لزوم اجراي توافقنامه هسته اي تاکيد داشت.موگريني در اظهار نظري پس از نشست چندجانبه با بيان اينکه «توافقنامه هسته اي اهميت فوق العاده اي دارد و از اجراي کامل آن حمايت مي کنيم»، گفت: «برجام در حال عمل کردن به هدف اصلي خود مبني بر حفظ نظارت بر برنامه هسته اي ايران است.»
    «بوريس جانسون» وزير خارجه انگليس نيز در نشست بروکسل با تاکيد بر اينکه ايران به تعهدات برجامي خود پايبند بوده است و آژانس نيز آن را تاييد کرده است، گفت: «ما اروپايي ها دور هم جمع شده ايم تا نظري مشترک را بيان کنيم. اول اينکه ارزش زيادي براي برجام قائليم که توافق هسته اي با ايران است. ما معتقديم که اين دستاورد ديپلماتيک قابل توجهي بوده است.» او با بيان اينکه «آنهايي که با برجام مخالفند بايد راه حل بهتري ارائه کنند که ما تاکنون چنين راه حلي نديده ايم»، افزود: «مردم ايران هم بايد منافع اقتصادي حاصل از برجام را ببينند. به همين علت ما و دولت انگليس به همراه يکديگر و به همراه دوستان و شرکايمان در فرانسه و آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي و همچنين فدريکا موگريني، به تلاش هايمان ادامه مي دهيم تا تداوم برجام را حفظ کنيم.»«ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه نيز با تاکيد بر پايبندي کشورش به اجراي برجام صراحتاً از امريکا خواست تا تعليق تحريم هاي ايران را تمديد کند. او البته در اظهاراتش در مورد برنامه موشکي ايران ابراز نگراني کرد اما تاکيد کرد اين موضوع از برجام جدا است.
    همچنين «زيگمار گابريل» وزير خارجه آلمان ضمن حمايت از برجام تاکيد کرد که ايران بايد از منافع اقتصادي اين توافق بهره مند شود. وي گفت: «با توجه به اينکه کره شمالي به دنبال تسليحات هسته اي است، بسيار ضروري است که توافق هسته اي ايران حفظ شود.» گابريل از امريکا خواست تا برجام را از موضوعات ديگر جدا کند.
    «ديديه ريندزر»، وزير امور خارجه بلژيک که کشورش ميزباني اين نشست را برعهده داشت نيز در ديدار با ظريف خواستار اجراي کامل برجام از سوي همه طرف هاي اين توافق شد.
    رئيس جمهوري فرانسه روز پنجشنبه در يک تماس تلفني با همتاي امريکايي خود بر لزوم تعهد به برجام و اجراي آن تاکيد کرد. بنابر اعلام کاخ اليزه، «امانوئل مکرون» در اين گفت وگو بر عزم فرانسه در اجراي سرسختانه برجام يک بار ديگر تاکيد کرد و خواست تا همه طرف ها به آن احترام بگذارند. سخنگوي کاخ کرملين نيز در نشستي با خبرنگاران گفت: روسيه بر لزوم حفظ توافقات کنوني بر سر برنامه هسته اي ايران تاکيد دارد چرا که نشان دهنده اتفاق نظر بسياري از طرف ها است.
    
    
    تلاش ها و گمانه زني ها درباره تصميم ترامپ در واشنگتن
    با چرخش زمين اما خورشيد برجام در نصف النهار واشنگتن، پشت ابرهاي ابهام قرار گرفت. خبرهايي که از يک سو از تلاش برخي مقامات امريکايي براي حفظ «برجام» حکايت داشت و با پيش بيني هاي مثبت رسانه اي همراه مي شد و از سوي ديگر اخباري که از بي توجهي ترامپ به توصيه ها و امتداد يافتن ضديت او با «برجام» نشان داشت.روز گذشته نشريه امريکايي «ديلي بيست» از تلاش مشاور امنيت ملي ترامپ و سناتورهاي امريکايي براي حفظ «برجام» خبر داد و نوشت: «ژنرال مک مستر، مشاور امنيت ملي امريکا در حال مذاکره با باب کورکر و بن کاردين، دو سناتور ارشد کميته روابط خارجي سنا است تا از خروج امريکا از برجام توسط ترامپ جلوگيري کند.»
    انديشکده شوراي روابط خارجي امريکا نيز با انتشار گزارشي تحليلي به بررسي برجام در روابط ايران و غرب و تاثير آن بر روابط اروپا و امريکا پرداخت و نوشت: «اگر اروپا به دنبال نفوذي سودمند در مسائل منطقه و جهان است، بايد از توافق هسته اي محافظت کند. دولت هاي اروپايي و اتحاديه اروپا براي رسيدن به اين هدف بايد به طور جدي درباره احتمالات در ارتباط با سرنوشت توافق هسته اي برنامه ريزي کنند. اين کار در درجه اول مي تواند روي اقدامات قانوني، سياسي و اقتصادي متمرکز باشد که قادر است از شرکت هاي اروپايي حتي در برابر اجراي مجدد تحريم هاي ثانويه امريکا عليه ايران محافظت کند.»
    الي گرانمايه، کارشناس و تحليگر ارشد حوزه روابط خارجي امريکا در اين گزارش از تلاش اعضاي کابينه دولت ترامپ براي متقاعد کردن او به حفظ توافق اشاره کرد و نوشت: «به نظر مي آيد که ترامپ مايل به وارد کردن يک ضربه مهلک به توافق هسته اي نيست.» اين گزارش با بيان اينکه «واضح است که ايران بدون امريکا، محدوديت هاي هسته اي برجام را نخواهد پذيرفت. بنابراين، اتحاديه اروپا و دولت هاي اروپايي بايد مقابل هرگونه تجديد تحريم هاي ثانويه امريکا بايستند»، تصريح کرد: «اگر توافق هسته اي تضعيف شود، اميد کمي وجود خواهد داشت که مسائل بين المللي ديگري همچون کره شمالي و يا مسائل کنوني خاورميانه از طريق ديپلماسي حل و فصل شود.»همزمان برخي رسانه هاي امريکايي از تصميم رئيس جمهوري اين کشور براي تمديد تعليق تحريم هاي ايران خبر دادند.
    خبرگزاري رويترز به نقل از مشاوران ترامپ نوشت که او دستور تمديد تعليق تحريم هاي ايران را که به واسطه «برجام» برداشته شده بودند، بار ديگر صادر خواهد کرد.
    آسوشيتدپرس نيز در گزارش خود از انتظار کارشناسان براي تمديد تعليق تحريم هاي ايران خبر داد اما افزود:
    «احتمال دارد ترامپ همزمان با اعلام اين تصميم که بخشي از تعهدات واشنگتن در توافق هسته اي به شمار مي آيد، تحريم هاي اقتصادي هدفمند جديدي را عليه افراد و بازرگانان ايراني صادر کند. اين محدوديت هاي جديد ممکن است شرکت ها و اشخاصي را هدف قرار دهد که تحريم هايشان با اجراي توافق هسته اي تعليق شده بود.»شبکه خبري بي بي سي اما عصر ديروز به نقل از مقامات امريکايي نوشت که ترامپ رئيس جمهوري روز جمعه (به وقت امريکا) به تعليق تحريم هاي ايران ادامه خواهد داد و اين به منزله جلوگيري از نابودي توافق هسته اي ايران و گروه 1+5 خواهد بود. به گفته اين مقامات امريکايي اما انتظار مي رود که ترامپ يک ضرب الاجل براي کنگره و متحدان اروپايي امريکا براي اصلاح توافق هسته اي تعيين کند و در غير اين صورت امريکا توافق را کنار خواهد گذاشت.
    
    

    
     پيش خبرهايي از موضع ترامپ
    طي دو روز گذشته در حالي که «استيو گلدشتين»،معاون وزير خارجه امريکا اعلام کرده بود تصميم در مورد تمديد تعليق تحريم هاي ايران پنجشنبه شب يا جمعه اتخاذ مي شود، پيش خبرهايي در همين زمينه از سوي ديگر مقامات دولت امريکا منتشر شد. «سارا سندرز»، سخنگوي کاخ سفيد روز پنجشنبه و در آستانه اعلام تصميم دونالد ترامپ در مورد تاييد «برجام» گفت که وي همچنان «برجام» را بدترين توافق ممکن مي داند. وي افزود: «يکي از نقص هاي اين توافق در مورد محدوديت هاي زماني بر برنامه هسته اي ايران است و پس از مدتي ايران مي تواند آزادانه برنامه هسته اي خود را توسعه دهد و به دستيابي به سلاح هسته اي نزديک شود.» وي مدعي شد: «ما به همکاري با متحدان خود و کنگره براي رفع نواقص برجام ادامه مي دهيم.» «استيون منوچين» وزير خزانه داري امريکا نيز گفت که «واشنگتن در حال برنامه ريزي براي وضع تحريم هاي جديد عليه ايران است.»
    
    
    
    
    اتحاد اروپا در حمايت از برجام / سران اروپا با موضع گيري قاطع به ترامپ هشدار دادند
    


 روزنامه ايران، شماره 6691 به تاريخ 23/10/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هنر بسته بندي
متن مطالب شماره 39، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است