|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: در گفت و گو با مديرعامل فولاد هرمزگان بررسي شد: كانال هاي رونق فولاد در بودجه ۹۷
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


در گفت و گو با مديرعامل فولاد هرمزگان بررسي شد: كانال هاي رونق فولاد در بودجه ۹۷


نويسنده: زهرا مسافر


    
    گروه بنگاه ها : هم اکنون که در فصل تصويب بودجه جاري کشور از سوي دولت و مجلس هستيم اعمال مشوق هاي صادراتي، تحريک بازار مسکن از طريق تخصيص بودجه هاي عمراني و ايجاد زير ساخت هاي مناسب از جمله خواسته هاي توليدکنندگان صنعت فولاد کشوراست. در اين زمينه با فرزاد ارزاني، مديرعامل فولاد هرمزگان به گفت وگو نشسته ايم. وي معتقد است براي جذب سرمايه گذارخارجي و ايجاد بستر مناسب براي تسخير و حفظ بازارهاي صادراتي، واحدهاي کوچک مقياس بايد با واحدهاي فولاد بزرگ تر ادغام شوند. مشروح گفت وگوي «دنياي اقتصاد» را با فرزاد ارزاني در ادامه بخوانيد.
    
     با توجه به اينکه در فصل تصويب بودجه هستيم فعالان صنايع فولاد چه انتظاراتي از بودجه سال آينده کل کشور دارند؟
    از آنجا که فولاد هرمزگان يک شرکت صادراتي است، اعمال مشوق هاي صادراتي در راستاي اهداف اقتصاد مقاومتي موجب اشتغال زايي بيشتر خواهد شد.مسکن از جمله عواملي است که صنعت فولاد را متحول مي کند از اين رو دولت بايد در بودجه سال آينده تسهيلات ويژه اي در راستاي تحقق راهکارهايي عملي براي رونق بخش مسکن در نظر بگيرد. شنيده شده که يکي از سياست هاي دولت تمرکز روي بافت فرسوده تهران است تا به جاي حاشيه به خود شهر بپردازد و روي بافت هاي فرسوده کار کند و اگر دولت بتواند اين بخش از مسکن را فعال کند روي صنعت فولاد به طور قطع تاثير مثبتي خواهد گذاشت.
    همچنين اگر دولت در زمينه طرح هاي عمراني در سطح کشور بتواند بودجه مناسب اختصاص دهد اين طرح ها علاوه بر اينکه موجب افزايش سهم رونق در آن استان خواهند شد، اشتغال زايي نيز به همراه خواهد داشت که اين امر در واقع موجب رونق بازار مصرف مي شود و شرکت هاي فولادي مي توانند تامين کننده اين بخش از نياز بازار مصرف کشور باشند.براي اين بهبود وضعيت صنعت کشور نياز به سرمايه گذاري داريم که اين امر فقط با تحريک تقاضا در بخش مسکن محقق مي شود. هم اکنون کار گروه تخصصي در مجلس مشغول فعاليت روي اين بخش هستند که اگر تمام جوانب در نظر گرفته شود به طور قطع مي تواند تاثير بسزايي در رونق صنعت فولاد کشور داشته باشد.به طور مثال، صنعت حمل و نقل، برق، ريل و راه آهن و اسکله براي صنعت فولاد کشور از جمله موارد کليدي هستند؛ زيرا که براي صادرات، کشتي نبايد منتظر بماند، چرا که در صورت انتظار بيش از حد تابع قوانين بين المللي مشمول جريمه سنگين مي شود. دقت نظر دولت در زمينه زير ساخت ها افزايش اشتغال زايي را به همراه خواهد داشت که اين امر در راستاي اقتصاد مقاومتي است.دولت بايد بستر مناسب را براي ورود بخش خصوصي به بحث زير ساخت ها فراهم کند؛ چرا که بخش خصوصي موجب رقابت در کشور مي شود و صنعت فولاد مي تواند تاثير بسزايي در اين زمينه داشته باشد. دولت بايد در زنجيره ارزش فولاد تصدي گري کند؛ البته نه به عنوان يک سرمايه گذار، بلکه با ورود خود بخش هاي مختلف اين زنجيره را همانند يک پازل کامل کند.
    
     منظور شما اين است که شرکت هاي فولادي را ادغام کند؟
    ادغام يکي از ابزارهاي تکميل زنجيره ارزش فولاد است؛ به طور مثال براي اينکه از ارزش افزوده بيشتري برخوردار شويم وقتي که از ۳۲ ميليون تن سرمايه گذاري انجام شده در زمينه فولاد حداکثر ۲۱ ميليون توليد مي توان توليد کرد، بنابراين بايد ۱۰ ميليون تن باقي مانده در بخش ديگري از زنجيره ارزش توليد شود که اين همان تکه هاي مفقوده است که در اين صنعت وجود دارد و دولت بايد با تصدي گري و ورود بخش خصوصي به زير ساخت ها آن را کامل کند.پيش بيني مي شود تا پايان امسال صادرات فولاد کشور به ۵/ ۸ ميليون تن برسد که براي تسهيل صادرات اين ميزان فولاد به زير ساخت هاي مناسب از جمله بندر، اسکله و جاده نياز است.در حاضر شرکت هاي کوچک فولاد با مشکلات زيادي در زمينه هاي تامين مواد اوليه و حمل و جابه جايي آن مواجهند، زيرا بايد از سرمايه در گردش مناسبي برخوردار باشند؛ از اين رو ادغام ها کمک خواهد کرد که شرکت هاي کوچک تجميع و به يک شرکت بزرگ تر با يک پتانسيل بيشتري تبديل شوند.در صورت ادغام واحدهاي فولادي، جذب منابع خارجي آسان تر مي شود، چرا که سرمايه گذار خارجي به شرکتي که ۱۰ ميليون تن توليد دارد اعتماد بيشتري براي سرمايه گذاري مي کند تا شرکتي که فقط سالانه ۷۰۰ هزار تن توليد مي کند.
    
     آيا فولاد هرمزگان تا کنون قرارداد با سرمايه گذاران خارجي داشته است؟
    در مجموع قرارداد فولاد هرمزگان يک قرارداد خارجي است که در سال ۸۵ ايميدرو با يک شرکت آلماني منعقد کرده بود با پيمانکاران ايراني و در سال ۹۰ کارخانه راه اندازي شد. اين شرکت در سال ۹۰ از سوي فولاد مبارکه خريداري شد.از سال گذشته مذاکراتي را با شرکت اس ام اس آغاز کرديم تا بتوانيم ميزان توليد را از ۵/ ۱ به ۳ ميليون تن برسانيم، هم اکنون اين مذاکرات به نتيجه رسيده و قرار داد مذکور به ارزش ۳۹۵ ميليون يورو منعقد شده است.
    
     يکي از مسائلي که در حال حاضر وجود دارد سرمايه بر بودن حوزه فولاد است که نياز به منابع داخلي و خارجي زيادي دارد آيا در اين بخش موفق عمل شده يا خير؟
    پس از برجام دسترسي به منابع خارجي از طريق ورود شرکت هاي خارجي به ايران تسهيل و قراردادهايي منعقد شد البته براي ورود سرمايه گذار خارجي به کشور مقررات لازم براي تسهيل اين امر در داخل کشور بايد فراهم شود، اما توافقات اوليه صورت گرفته است.البته ورود سرمايه خارجي به کشور تا حدودي تابع شرايط جهاني است و اتفاقات مهم در دنيا بر اين امر تاثيرگذار است، با وجود اين شرکت هاي خارجي به ويژه اروپايي ها تمايل زيادي براي همکاري با ما دارند؛ به گونه اي که قبل از تعطيلات کريسمس طي تماس هايي که داشتيم خواستار برنامه ريزي بودند.
    هم اکنون زمينه همکاري بين شرکت هاي ايراني و خارجي مهيا است اما تا حدودي به تعامل و ارتباط ميان دولت ها نيز بستگي دارد، به طور مثال براي همکاري با بانک هاي خارجي در ابعاد و اندازه هاي کوچک مالي مشکلي وجود ندارد اما در حجم هاي بزرگ تر با مشکلاتي مواجهيم؛ زيرا پاي يکسري بانک هاي بزرگ تر و بيمه هاي دولتي در ميان است که کار را سخت مي کند و از لحاظ بوروکراسي زمانبر است.از لحاظ جذب منابع داخلي براي سرمايه گذاري در صنعت فولاد نيز به طور طبيعي بايد منابعي موجود باشد تا سرمايه گذاري انجام شود، البته به اين دليل که فولاد هرمزگان وابسته به هلدينگ مبارکه است تا کنون به دنبال جذب منابع داخلي نبوده ايم و اگر بخواهيم براي يک خط توليد جديد سرمايه جذب کنيم از طريق مجموعه خودمان با توجه به چرخه نياز خودمان انجام خواهيم داد.
    
     هم اکنون در زمينه فروش سنگ آهن و تامين نياز توليدکنندگان فولاد اختلاف نظر وجود دارد، به نظر شما آيا بايد روي صادرات سنگ آهن عوارض گذاشته شود يا به توليد سنگ تشويق شود؟
     البته روي خام فروشي سنگ آهن اختلاف نظر وجود دارد؛ زيرا اين نظر وجود دارد که در ابتدا بايد نياز فولاد داخل تامين شود. هم اکنون ايميدرو در حال پيگيري براي اکتشاف معادن سنگ آهن بيشتر در کشور است و حتي سرمايه گذاري نيز در اين زمينه انجام شده است.براي صادرات سنگ آهن بايد رابطه برد- برد ايجاد شود. اينکه با وضع عوارض مي توان به آساني نسبت به اين مواد اوليه دست يافت منطقي نيست و نمي توان توقع داشت که اصلا صادرات صورت نگيرد و تماما به مصرف داخل برسد. صادرات ما تابع شرايط جهاني است و بايد بر اساس بازارهاي جهاني صادر شود و حتي قيمت گذاري صورت بگيرد.به اعتقاد من سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني کشور بايد در زمينه صادرات سنگ آهن ورود کند؛ زيرا در غير اين صورت امکان پذير نيست.به منظور حفظ منافع کشور و براي تحقق اهداف ترسيم شده در سند ۱۴۰۴ براي دستيابي به توليد ۵۵ ميليون تن فولاد بايد نسبت به صادرات نيز مديريت صحيح صورت بگيرد، از اين رو ورود ايميدرو در اين زمينه ضروري است. اميد است با تشکيل ستاد فولاد از سوي وزير صمت و تصديگري از سوي ايميدرو شاهد تحقق اهداف مذکور باشيم.
    
     هم اکنون رکود بازار داخل موجب شده تنوع بازار هاي صادراتي براي فولادي ها خيلي بيشتر شود، در حال حاضر وضعيت صادرات را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    در حال حاضر فولاد هرمزگان به عنوان يکي از توليدکنندگان بزرگ کشور حدود ۷۰ درصد از توليدات خود را صادر مي کند، همان طور که مي دانيد بازار صادراتي بايد پايدار باشد زيرا تسخير بازارهاي هدف صادراتي بسيار دشوار است و بايد با توليد رقابتي نسبت به حفظ اين بازارها اهتمام ورزيد.براي کسب موفقيت هرچه بيشتر در بازارهاي صادراتي بايد نگاه بلندمدت داشت، تا بتوان نسبت به جلب رضايت مشتري اقدامات لازم را انجام داد. همچنين تا حد امکان نيازهاي داخل را از طريق هلدينگ مبارکه برطرف مي کنيم و سپس نسبت به بازارهاي صادراتي اقدامات لازم را انجام مي دهيم.در حال حاضر بازار صادراتي خيلي مناسب نيست و بايد به طور مداوم در اين بازارها حضور فعال داشت در غير اين صورت امکان حفظ آنها وجود ندارد.با توجه به اينکه بر اساس اهداف افق ۱۴۰۴ بايد ۵۵ ميليون تن فولاد توليد کنيم، به هر حال از اين ميزان حدود ۱۵ تا ۲۰ ميليون تن مازاد مصرف در کشور ايجاد خواهد شد که بايد از هم اکنون براي صادرات آن بستر مناسب فراهم شود. از اين رو براي صادرات حدود ۲۰ ميليون تن فولاد مازاد بر مصرف اگر بخواهيم بايد بستر مناسب و زير ساخت هاي لازم از جمله اسکله، ريل و جاده فراهم شود و اين کار آسان نيست.براي تحقق اهداف فوق بايد مسووليت ها تقسيم شود، زيرا يک شرکت فولادي نمي تواند به تنهايي تمام بار اين مسووليت ها را بر عهده بگيرد. با سرمايه گذاري در زمينه فولاد و در صورت بهبود وضعيت درصدديم که ميزان توليد را از ۳ ميليون به ۵ ميليون تن برسانيم.
    
     در حال حاضر رقباي جديدي مانند عربستان وارد بازار فولاد شده اند که نوظهور هستند، شرايط ايران را براي اين گونه تهديدها چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    عربستان براي ما خيلي تهديد نيست، چرا که صادرات ما به کشورهاي آسياي جنوب شرقي، آمريکاي جنوبي و اروپا صورت مي گيرد بنابراين رقابتي با عربستان در اين زمينه وجود ندارد زيرا اين کشور بيشتر در زمينه ورق فعاليت مي کند.
    
    
    در گفت و گو با مديرعامل فولاد هرمزگان بررسي شد: كانال هاي رونق فولاد در بودجه ۹۷
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "زهرا مسافر"

  در سال ۹۶ صورت گرفت شناسايي ۸۳۰ ميليارد تومان سود نقدي فولاد مباركه از محل سرمايه گذاري ها
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 27/4/97
مشاهده متن    
  ارز ۴۲۰۰ توماني مبناي عرضه محصولات فولاد مباركه در بورس كالا
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 24/4/97
مشاهده متن    
  فولاد هرمزگان به سوددهي رسيد
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 16/4/97
مشاهده متن    
  رئيس هيات عامل ايميدرو اعلام كرد :برنامه ريزي براي فعال سازي ۴ هزار معدن
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  واگذاري ۱۵ بلوك معدني در پهنه آباده - جازموريان به بخش خصوصي
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حقوق اداري
متن مطالب شماره 14، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است