|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: اقتصاد كشور را به ديوانه بازي هاي ترامپ گره نزنيد!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22032
دو شنبه 30 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اقتصاد كشور را به ديوانه بازي هاي ترامپ گره نزنيد!
بازي كشدار آمريكا با جنازه برجام


سرويس سياسي-مرتبط کردن همه امور به برجام و معطل و بلاتکليف نگه داشتن مديريت و اقتصاد کشور به ديوانه بازي هاي ترامپ، همان خسارت بزرگي است که دشمن مي پسندد. اکنون تعليق و انتظاري که به جان فعالان اقتصادي و توليدکنندگان و مديران ما افتاده، مجال حرکت و خلاقيت را از آنان گرفته است.
    خبرگزاري رويترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا روز جمعه(ديروز) تمديد تعليق تحريم هاي ايران را امضا مي کند و توافق هسته اي را همچنان حفظ خواهد کرد.
    تا لحظه تنظيم اين گزارش، خبري درخصوص جزييات اقدامات ترامپ در روز جمعه منتشر نشده است اما همان طور که روزنامه کيهان پيش از اين در يادداشت ها و گزارش هاي متعدد تاکيد کرده بود که ترامپ با ديوانه بازي هاي نمايشي اين طور القا مي کند که با برجام مخالف است، اما او آن قدر احمق نيست که از برجام خارج شود.
    قرار بود با اجراي برجام در ازاي محدوديت گسترده در صنعت هسته اي ايران، تمامي تحريم ها بالمره لغو شود اما- همان طور که منتقدان نيز از ابتدا به درستي تشخيص دادند- اکنون برجام به عاملي براي خالي کردن دست ايران از مولفه هاي قدرت تبديل شده است.
    برجام اکنون عبارت است از «اقدامات نقد ايران در مقابل وعده هاي نسيه طرف مقابل»، بنابراين هيچگاه طرف وعده دهنده از ادامه قرارداد صرفنظر نمي کند چون ضرري براي او نخواهد داشت.
    خبرگزاري رويترز در ادامه نوشت: ترامپ در عين حال که تعليق تحريم هاي هسته اي را امضا مي کند تحريم هاي هدفمند جديدي نيز عليه ايران اعمال خواهد کرد.
    استيو منوچين، وزير خزانه داري آمريکا هم در يک کنفرانس خبري گفته بود انتظار مي رود ترامپ در روزهاي آينده تحريم هاي جديدي عليه ايران معرفي کند.
    وي در جمع خبرنگاران کاخ سفيد گفت: «من انتظار دارم تحريم هاي بيشتري عليه ايران معرفي شود».
    «واشنگتن اگزمينر» نيز در گزارشي نوشت: سناتورهاي دموکرات آمريکايي مي گويند «دونالد ترامپ» رئيس جمهور اين کشور مي تواند و بايد تحريم هاي جديدي را عليه ايران وضع کند که توافق هسته اي را نقض نکنند.
    «ديويد سترفيلد» معاون خاور نزديک وزارت خارجه آمريکا نيز که براي ارائه توضيحاتي درخصوص استراتژي دولت جديد آمريکا در قبال سوريه به سنا رفته بود، از قصد واشنگتن براي اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران سخن گفت و تاکيد کرد که واشنگتن براي مقابله با ادامه حضور ايران در سوريه، برنامه هايي دارد که بهترين گزينه در ميان گزينه هاي موجود در اين برنامه، اعمال تحريم عليه جمهوري اسلامي ايران است.
    
    لغو بالمره تحريم ها!
    اکنون حدود 30 ماه از امضاي برجام و همچنين حدود 24 ماه از آغاز اجراي تعهدات 1+5 ذيل برجام سپري شده است.
    در طول مذاکرات، منتقدان دلسوز با دلايل فني و کارشناسي تاکيد مي کردند که دولت ايران مي بايست قبل از امضاي توافق، قواعد بديهي همچون «توازن تعهدات»، «همزماني اجراي تعهدات»، «اخذ تضمين از طرف مقابل» و «پيش بيني برگشت پذيري امتيازات واگذار شده در صورت نقض عهد» را به جهت حفظ منافع ملي و عزت مردم کشورمان رعايت کند. اما برخي مقامات ارشد دولت و رسانه هاي به ظاهر حامي دولت در اقدامي تامل برانگيز نه تنها از اين انتقادات کارشناسي استقبال نکرده بلکه با فحاشي به منتقدان، آنها را به جهنم حواله دادند.
    هيچ مذاکره يا قرارداد و معامله اي، به خودي خود اصالت و ارزش ندارد؛ بلکه اهميت و اعتبار آن، به اهداف و نتايج است. اما متاسفانه دولت آقاي روحاني و تيم مذاکره کننده، از ابتدا به خودِ مذاکره و توافق به هر قيمت اصالت دادند و بدتر از آنها، برخي محافل سياسي-رسانه اي سهل انديش يا ماموريت دار که موج مطالبه و هيجاني کاذب براي مذاکره و توافق به هر قيمت به راه انداختند.
    بر همين اساس دولتمردان و رسانه هاي زنجيره اي، تمامي امور کشور- حتي آب خوردن مردم- را به برجام گره زدند. مقامات ارشد دولت تاکيد داشتند که در روز اجراي برجام- دي ماه 94- تمامي تحريم ها بالمره لغو خواهد شد و نه تعليق و روزنامه هاي مدعي اصلاحات نيز با تيترهايي همچون «تحريم ها به تاريخ پيوست»، «صبح بدون تحريم»، «فروپاشي تحريم»، «اينک بدون تحريم»، «تحريم رفت»، «پيروزي، بدون جنگ» و... به استقبال اين توافق رفتند. با هياهوي رسانه اي، برجام به عنوان «فتح الفتوح»!، «آفتاب تابان»!، «توافق قرن»!، «بزرگ ترين دستاورد تاريخ ايران»!، «نشانه تسليم همه قدرت هاي بزرگ در برابر اراده ملت»!، «ورق خوردن تاريخ به نفع ايران»!، «پيروزي بزرگ تر از فتح خرمشهر»! و... معرفي شد.
    
    ترامپ ادامه دهنده راهِ اوباما
    مدعيان اصلاحات و نشريات زنجيره اي در ماه هاي اخير تلاش کردند تا با ترامپ هراسي، وي را يک استثنا معرفي کرده و از اين طريق سيستم حاکمه آمريکا را بزک و تبرئه کند. در اين ميان برخي روزنامه هاي مدعي اصلاحات پا را فراتر گذاشته و تاکيد کردند که ايران در دوره اوباما فرصت سوزي کرد و نتيجه اين فرصت سوزي، گرفتار شدن در دوره ترامپ است.
    ترامپ هراسي با هدف تبرئه سيستم حاکمه آمريکا توسط مدعيان اصلاحات در داخل کشور در حالي است که ترامپ- به عنوان نماينده جمهوري خواهان- و اوباما- به عنوان نماينده دموکرات ها- در هر موضوعي با هم اختلاف داشته باشند، در دشمني با جمهوري اسلامي ايران و مردم کشورمان هيچ اختلافي با هم ندارند.
    مقامات ارشد دولت يازدهم «اوباما» را فردي مودب! و باهوش! خطاب قرار داده و از برد-برد در مذاکرات هسته اي سخن گفتند. حال مرور کوتاهي داريم بر کارنامه دولت اوباما در اجراي برجام.
    در سال ۹۳ دولت باراک اوباما در اقدامي مغاير حقوق بين الملل از صدور رواديد «حميد ابوطالبي» سفير پيشنهادي ايران براي سازمان ملل- با اين ادعا که وي تروريست است- اجتناب کرد و دولت يازدهم نيز بعد از مدتي مجبور شد فرد ديگري را بدين منظور جايگزين گزينه ابتدايي خود کند. در آذرماه سال ۹۴ نيز اوباما قانون «محدوديت تردد سفرکنندگان به کشورهايي خاص» را امضا کرد. در اولين روز اجراي برجام- دي ماه ۹۴- و در مقطعي که مدعيان اصلاحات تاکيد داشتند که «تحريم ها به تاريخ پيوست»، دولت اوباما با تصويب تحريم هاي ضدايراني، نقض برجام را کليد زد. وزارت خزانه داري آمريکا با صدور بيانيه اي از افزودن نام شرکت ها و افراد جديد به فهرست تحريم هاي ايران به واسطه ارتباط با برنامه موشکي ايران خبر داد. پس از آن، سريال نقض برجام توسط دولت اوباما با غارت ۲ ميليارد دلاري اموال ايران، تمديد قانون تحريمي آيسا، تصويب قانون محدوديت ويزا، تصويب بيش از ۸۰ طرح ضدايراني در کنگره آمريکا و پابرجا ماندن تحريم سوئيفت و... ادامه يافت.
    باراک اوباماي مودب! در آبان سال ۹۵ و در واپسين روزهاي رياست جمهوري خود، قانون وضعيت اضطراري عليه ايران را تمديد کرد. در همان ايام برخي رسانه ها نوشتند: «اوباما با اين کار آخرين لگد را به برجام زد».
    در حالي که ترامپ در رقابت هاي رياست جمهوري سال گذشته، سياست هاي دولت اوباما را زير سوال برده و قول داده بود سيفون را در کاخ سفيد خواهد کشيد، در موضوع ايران، مسير اوباما را ادامه داد.
    وي در تکميل قانون محدوديت ويزاي دولتِ اوباما، قانون جنجالي محدوديت مهاجرت را امضا کرد؛ ترامپ همچنين در ادامه اقدامات ضدايراني اوباما، قانون سياه چاله تحريم- يا همان مادر تحريم ها- را امضاء کرد.
    
    هراس افکني در پسابرجام
    برخي از دولتمردان در کنار روزنامه هاي زنجيره اي مدعي شدند که «دستاورد تقريبا هيچ برجام تقصير منتقدان دولت است و مخالفان برجام با اقدامات خود باعث ايجاد هراس در سرمايه گذاران خارجي مي شوند».
    اين ادعاي مضحک در حالي است که رسانه هاي خارجي در گزارش هاي متعدد تاکيد کردند که آمريکا برخلاف تعهدات خود در برجام با هراس افکني در بانک ها و شرکت هاي خارجي،مانع سرمايه گذاري خارجي در پسابرجام مي شود.
    در همين زمينه بلومبرگ-ارديبهشت ۹۵- در گزارشي با عنوان «مديران اجرايي نيز در مورد رفع تحريم هاي ايران گيج شده اند» به تحقيق و بررسي در زمينه نگراني شرکت هاي اروپايي براي ورود به بازار تهران اشاره کرد و نوشت:«نيمي از کمپاني هاي بين المللي به شدت مشتاق اند تا با ايران وارد تجارت شوند و تحقيقات نشان داده است که تنها کمپاني هاي خارجي به علت اينکه همچنان تحريم هاي ايران به طور کامل برداشته نشده است، عقب کشيده اند».
    همچنين روزنامه «نيويورک تايمز»-فروردين-۹۶ در گزارشي با اشاره به تداوم هراس شرکت هاي بين المللي از معامله با ايران به دليل تحريم هاي پابرجا مانده آمريکا، تصريح کرد:«حتي مشتاق ترين سرمايه گذاران خارجي در ايران آهسته گام برمي دارند». «آسوشيتدپرس» نيز چندي پيش در گزارشي نوشته بود: «شرکت ها و بانک هاي بين المللي از وزارت خزانه داري آمريکا خواسته اند با صدور يک دستورالعمل مکتوب به تشريح قواعد و قوانين تعامل با ايران بپردازد وليکن دولت آمريکا به عمد از صدور هرگونه سند مکتوب در اين باره امتناع کرده است بنابراين شرکت هايي که قصد ورود به ايران را دارند فعلاً در اين باره دست نگه داشته اند».
    فصل مشترک تحليل هاي رسانه هاي خارجي اين است که شرکت هاي خارجي مشتاق معامله با ايران با ثبات و قدرتمند هستند و مسئله آنها در شرايط فعلي مواجهه با تهديدهاي علني آمريکا- برخلاف تعهد صريح در برجام- است، منتها جماعت غربگرا حاضر نيستند نازک تر از گل به آمريکا بگويند و ترجيح مي دهند مطابق ميل آمريکا توپ را در زمين داخلي بيندازند.
    
    دستاوردسازي از تقريبا هيچ!
    به اذعان مقامات ارشد دولت، آمريکا تاکنون به تعهدات برجامي خود متعهد نبوده است و با گستاخي از اجراي آن شانه خالي کرده است..به همين علت برجام از ابتدا به «اقدامات نقد ايران در مقابل وعده هاي نسيه آمريکا بدل شده است».
    از سوي ديگر آمريكا بعد از ايجاد محدوديت گسترده در صنعت هسته اي ايران، با همراهي کشورهاي اروپايي عضو 1+5 بر تضعيف دو مولفه قدرت ديگر جمهوري اسلامي، يعني رشد وپيشرفت صنايع موشكي و نفوذ منطقه اي ايران متمرکز شده است. طرف مقابل با اجراي ترفند نخ نما اما کاربردي «پليس خوب-پليس بد» به دنبال مذاكره در قالب برجام هاي ديگر است. بنابراين بر هم خوردن مستقيم برجام، مادر راه را بر ادامه مذاكره بر روي ديگر مولفه هاي قدرت ايران خواهد بست.
    قرار بود با اجراي برجام در ازاي محدوديت گسترده در صنعت هسته اي ايران، تمامي تحريم ها بالمره لغو شود اما- همانطور که منتقدان نيز از ابتدا به درستي تشخيص دادند- اکنون برجام به عاملي براي خالي کردن دست ايران از مولفه هاي قدرت تبديل شده است. دشمن در پي آن است تا پس از «هسته اي رفت ولي تحريم ها پابرجا ماند»، به خيال خام خود «موشکي رفت ولي تحريم ها پابرجا ماند» و «قدرت منطقه اي رفت ولي تحريم ها پابرجا ماند» و... را عملياتي کند.
    در حال حاضر بنابر مستندات متعدد، دولت ترامپ هم برجام را مي خواهد و هم تحريم ها را.به عبارت ساده تر، ادامه معامله براي طرفي که وعده نسيه مي دهد هيچگاه ضرري نخواهد داشت.ترامپ با ديوانه بازي هاي نمايشي اينطور القاء مي کند که با برجام مخالف است،اما او آنقدر احمق نيست که از برجام خارج شود.
    راهبرد دولت ترامپ، دست بالا گرفتن در قبال ايران براي اعمال سختگيري، آغاز مجدد مذاکره، فزون طلبي و تحميل برجام جديد (موشکي، منطقه اي و...) است. در اين ارتباط، تمديد تعليق 90 روزه تحريم ها و بالا نگاه داشتن ريسک سرمايه گذاري در ايران، تصويب و اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران و اعلام عدم پاي بندي ايران به برجام از ارکان اين راهبرد است.
    رئيس جمهور آمريکا بايستي هر ۹۰ روز يک بار تحريم هايي که در قوانين مختلف آمريکا به بهانه هاي هسته اي عليه ايران صادر شده اند را تعليق کند. اين پروسه هم سرمايه گذاران خارجي را سردرگم مي کند و هم فعالين اقتصادي در داخل کشور را معطل نگه مي دارد.
    در روزهاي گذشته، احمد خرم وزير راه دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته بود: «پس از برجام تا به امروز حدود ۲۵۰ الي ۲۶۰ ميليارد دلار تفاهمنامه امضا شد اما هنوز يک ميليارد دلار آن هم وارد کشور نشده است».
    نکته قابل تامل و البته تاسف برانگيز اين است که بزک کنندگان شيطان بزرگ، براي اين سياست خصمانه و اين سنگ اندازي آشکار در مسير مناسبات اقتصادي ايران،سوت و کف و هورا مي کشند و هربار که ترامپ،به صورت دست و پاشکسته، برخي از تحريم ها را موقتا تعليق مي کند،از خود بي خود شده و غش و ضعف مي روند و با توهين به شعور مردم، اين اقدام را دستاورد برجام جا مي زنند.
    
    جاي خالي اقدام متقابل
    متاسفانه از آغاز اجراي توافق هسته اي تاکنون عليرغم نقض فاحش برجام از سوي آمريکا، دولت آقاي روحاني هيچگاه اقدام متقابلي انجام نداده است.
    مجلس شوراي اسلامي در زمان بررسي توافق هسته اي «برجام» قانوني با عنوان «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» تصويب کرد. در اين قانون پيش بيني لازم را براي زماني که برجام از سوي طرف هاي توافق نقض شود، کرده است. در بند 3 اين قانون آمده است: «دولت موظف است هرگونه عدم پايبندي طرف مقابل در زمينه لغو موثر تحريم ها يا بازگرداندن تحريم هاي لغو شده يا وضع تحريم تحت هر عنوان ديگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ايران انجام دهد و همکاري داوطلبانه را متوقف نمايد و توسعه سريع برنامه هسته اي صلح آميز جمهوري اسلامي ايران را سامان دهد به طوري که ظرف مدت 2 سال ظرفيت غني سازي کشور به 190 هزار سو افزايش يابد.»اين ماده قانوني به وضوح تکليف دولت دربرابر هرگونه نقض برجام را مشخص کرده است.
    
    بر اساس اين قانون هرگاه يکي از حالت هاي سه گانه زير تحقق يابد دولت موظف به توقف همکاري هاي داوطلبانه و توسعه سريع برنامه هسته اي صلح آميز است. حالت هاي سه گانه عبارتند از:
    -۱ عدم پايبندي طرف مقابل در زمينه لغو موثر تحريم ها
    -۲ بازگرداندن تحريم هاي لغو شده
    -۳ وضع تحريم تحت هر عنوان ديگر
    در مردادماه سال جاري «طرح مقابله با فعاليت هاي بي ثبات ساز ايران 2017» يا همان «کاتسا 2017» با کد S722 در مجلس نمايندگان آمريکا با ۴۱۹ راي موافق و ۳ راي مخالف به تصويب رسيد. اين طرح سپس در سناي آمريکا با 98 راي موافق و 3 راي مخالف به تصويب رسيد و پس از آن، «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا، اين طرح را امضا و به قانون تبديل کرد.طرح مذکور به دليل گستردگي به «مادر تحريم ها» و «سياه چاله تحريم» مشهور شد. با تصويب اين طرح ديگر چيزي از برجام باقي نماند.
    بازي کشدار آمريکا با جنازه برجام در کنار انفعال و پرهيز از اقدام متقابل از سوي دولت، موجب شده است تا اقتصاد کشور همچنان معطل نگه داشته شده و به ديوانه بازي هاي ترامپ گره بخورد.
    همانطور که پيش از اين نيز ذکر شد، هر سه چهار ماه يک بار، اين هيجان مضحک راه مي افتد که آيا دولت آمريکا «تمديد تعليق برخي تحريم ها»! را امضا مي کند يا نه؟ و بعد که تمديد شد، محافل غرب گراي تهيدست و بزک کننده شيطان بزرگ، براي اين پيروزي خيالين، اعلام جشن مي کنند!
    حال سوالي که در افکار عمومي ايجاد مي شود اين است که برجام چگونه توافقي بود که همه امتيازات (دسترنج 3 دهه تلاش شبانه روز دانشمندان هسته اي) را ظرف کمتر از 2 ماه واگذار کرد اما آمريکا با مجوز ما قانونا صاحب اين اختيار شد که به جاي لغو يا تعليق بلندمدت همه تحريم ها، تنها بخش کوچکي از آن را در دوره هاي کوتاه مدت سه چهار ماهه تعليق نمايد و در هر فصل، چشم ما به اخم و لبخند طرف مقابل باشد؟!
    پس از امضاي برجام، کنگره و دولت آمريکا، اغلب تحريم ها را به بهانه هاي ديگر (مانند قانون هاي تحريمي کاتسا و آيسا) باز گردانده اند و به همين دليل، سرمايه گذاران و شرکاي خارجي با وجود علاقه به همکاري پرسود با ايران، ريسک اين کار را نمي پذيرند. اين يعني دميدن روح تعليق و رکود به کليت اقتصاد ايران در سايه سراب پرطمطراق برجام.
    مرتبط کردن همه امور به برجام و معطل و بلاتکليف نگه داشتن مديريت و اقتصاد کشور، همان خسارت بزرگي است که دشمن مي پسندد. اکنون تعليق و انتظاري که به جان فعالان اقتصادي و توليد کنندگان و مديران ما افتاده، مجال حرکت و خلاقيت را از آنان گرفته و به رکود سنگين در عرصه کسب و کار و ريل گذاري مديريتي انجاميده است.
    مرحوم هاشمي رفسنجاني- تير ۹۵ – نيز در ديدار جمعي از مديران و کارشناسان حوزه رسانه و صنعت، به انتقاد ازافزايش ۹۰۰ هزار ميلياردي نقدينگي و معماي محل نگهداري و مصرف آنان پرداخت و گفت: «اگر ۲۰ درصد اين نقدينگي ها براي تامين نيازهاي واحدهاي توليدي تعطيل شده برگردند، علاوه بر برگشت رونق به اقتصاد، مشکل بيکاري جوانان تحصيل کرده، مخصوصاً کارگران بيکار شده را حل مي کند که معضل بسيار خطرناک براي جوانان، خانواده ها و جامعه شده است». وي همچنين- شهريور ۹۵ -در ديدار وزير و معاونان وزارت کار و رفاه براي دومين بار تصريح کرد:«اگر نقدينگي کشور که رقم قابل توجهي است، مديريت شود، موجب جبران رکود و کاهش تورم مي شود».
    
    سياست هاي خرابکارانه
    محمدجواد ظريف وزير امور خارجه، چهارشنبه هفته گذشته در سفر به روسيه با سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه ديدار کرد.
    ظريف در اين ديدار گفت: آمريکا سياست هاي خرابکارانه خود را در پشت برجام اجرا مي کند.
    وزير امور خارجه که پيش از ظهر روز چهارشنبه براي ديدار با همتاي روسي خود به مسکو سفر کرده بود، چهارشنبه شب براي ديدار با همتايان اروپايي خود در گروه 1+5 و رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا راهي بروکسل شد.
    پنج شنبه هفته گذشته نشست مشترک وزير امور خارجه کشورمان با نماينده سياست خارجي اتحاديه اروپا و وزراي خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در مقر اتحاديه اروپا در بروکسل برگزار شد.
    فدريکا موگريني، هماهنگ کننده کميسيون برجام و وزراي خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در اين جلسه بطور مشترک، بر تعهد اروپا و دولت هاي خود بر اجراي برجام به عنوان يک دستاورد منحصر به فرد ديپلماسي چند جانبه تاکيد کردند.
    ظريف همچنين به طور جداگانه با وزراي امور خارجه کشورهاي انگلستان، فرانسه، آلمان، بلژيک و موگريني، نماينده عالي سياست خارجي اتحاديه اروپا ملاقات و درخصوص مسايل مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کرد.
    
    لزوم تقويت اقدامات اروپا
    وزير امور خارجه پيش از ترک بروکسل در جمع خبرنگاران گفت: اتحاديه اروپا علاوه بر حمايت گفتاري از برجام، در عمل هم اقداماتش را تقويت کند تا مردم از برجام بهره مند شوند.
    ظريف با بيان اينکه در اين مذاکرات در مورد روش هايي براي فائق آمدن بر محدوديت هاي بانکي بحث شد، گفت: در مصاحبه اي که سه وزير اروپايي و خانم موگريني داشتند تاکيد کردند که ايران به برجام پايبند بوده و اين پايبندي را آژانس بايد تاييد کند که بارها اين پايبندي را تاييد کرده و ايران اين حق را دارد از تمام منافعش بهره مند شود.
    وزير خارجه ايران پس از رايزني هاي دوجانبه و شرکت در نشستي با حضور وزراي خارجه سه کشور اروپايي و موگريني درباره برجام، بروکسل را به مقصد تهران ترک کرد.
    اقتصاد کشور را به ديوانه بازي هاي ترامپ گره نزنيد! / بازي کشدار آمريکا با جنازه برجام
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 171 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله توسعه مديريت منابع انساني و پشتيباني
متن مطالب شماره 48، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است