|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: نمره ضعيف خودروسازان چيني در داخلي سازي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4451
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


نمره ضعيف خودروسازان چيني در داخلي سازي
درصد ساخت داخل خودروهاي چيني در ايران اعلام شد    
    دنياي اقتصاد : در شرايطي که حدود يک دهه از حضور جدي چيني ها در خودروسازي ايران مي گذرد، آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد در اين مدت، داخلي سازي چنداني در محصولات آنها صورت نگرفته است.
    اواسط دهه ۸۰ بود که خودروسازان چيني به طور جدي در صنعت خودرو ايران حضور يافتند و اگرچه در ابتدا چند شرکت محدود روانه کشور شدند، با اين حال رفته رفته بر تعداد آنها اضافه شد. هرچند مقصد اوليه چيني ها، بخش خصوصي صنعت خودرو کشور بود، با اين حال در ادامه توانستند با وجود انتقادهايي که در حوزه کيفيت و داخلي سازي به آنها وارد مي شد، به خودروسازان بزرگ نيز نفوذ کرده و بخشي از سبد محصولات ايران خودرو و سايپا و پارس خودرو را هم نصيب خود کنند
    در حال حاضر نيز طبق آخرين آمار اعلامي، حدود ۱۱ درصد از تيراژ سالانه صنعت خودرو کشور در اختيار شرکت هاي چيني قرار دارد و پيش بيني مي شود اين سهم، در آينده اي نه چندان دور، بيشتر نيز بشود. اين در شرايطي است که آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد خودروسازان چيني چندان به داخلي سازي در ايران پايبند و متعهد نبوده و بيشتر قطعات موردنيازشان را از طريق واردات تامين کرده و مي کنند. اگر نگاهي به آمارهاي واردات قطعه طي اين چند سال بيندازيم، متوجه مي شويم ورود قطعه به کشور روندي به شدت صعودي داشته و طبعا بخش قابل توجهي از آنها متعلق به خودروسازان يا به عبارت بهتر مونتاژکاران چيني بوده و هست. از همين رو نهايت داخلي سازي صورت گرفته در خودروهاي چيني کشور طي اين سال ها، ۴۰ درصد بوده و بيشتر محصولات چشم بادامي حاضر در خودروسازي ايران، تنها ۲۰ درصد ساخت داخل تا به امروز داشته اند.
    
    آمار رسمي از داخلي سازي چيني ها
    اما نگاهي به آمار رسمي منتشر شده از داخلي سازي خودروهاي چيني در کشور بيندازيم تا مشخص شود چشم بادامي ها طي حدودا يک دهه فعاليت جدي در ايران، چه کارنامه اي را در حوزه بومي سازي از خود به جا گذاشته اند.
    بنابر آماري که به نظر مي رسد براي اولين بار منتشر شده، به جز يک مورد، ساير خودروهاي چيني حاضر در کشور با داخلي سازي اندکي مونتاژ مي شوند. بر اين اساس، به جز دانگ فنگ که ۴۰ درصد داخلي سازي به نام آن ثبت شده، ساير خودروهاي مونتاژي چيني در کشور تنها از ۲۰ درصد ساخت داخل برخوردارند. دانگ فنگ مدل اچ سي کراس که در ايران خودرو مونتاژ مي شود، محصولي متعلق به شرکت دانگ فنگ چين است و آبي هاي جاده مخصوص از حدود دو سال و نيم پيش مونتاژ آن را آغاز کرده اند. هرچند دقيقا اعلام نشده اين ۴۰ درصد داخلي سازي، چه قطعاتي را در برمي گيرد، با اين حال پر واضح است که حدود ۱۴ درصد آن شامل رنگ و مونتاژ مي شود. احتمالا بخشي از ۲۶ درصد باقيمانده را نيز قطعاتي مانند تاير، باتري و شايد صندلي تشکيل مي دهند که جزو ساده ترين قطعات صنعت خودرو به حساب مي آيند. اما ايران خودرويي ها به جز دانگ فنگ، يک محصول چيني ديگر به نام هايما را نيز در سايت خراسان خود مونتاژ مي کنند، شاسي بلندي که تنها ۲۰ درصد ساخت داخل دارد. از ۱۴ درصد رنگ و مونتاژ که بگذريم، مشخص مي شود هايما فقط ۶ درصد قطعه داخلي دارد و ۸۰ درصد باقيمانده از مسير واردات تامين مي شود. هايما البته جزو چيني هاي تازه وارد خودروسازي کشور به شمار مي رود و بايد منتظر ماند و ديد در آينده به حجم داخلي سازي آن افزوده خواهد شد يا نه.
    اما علاوه بر ايران خودرو، دو خودروساز بزرگ ديگر کشور (سايپا و پارس خودرو) نيز محصولات چيني را در سبد توليدات خود جاي داده اند و اين در شرايطي است که داخلي سازي آنها از مرز ۲۰ درصد تجاوز نکرده است. در اين بين، برليانس که در مدل هاي مختلف مونتاژ مي شود و از تيراژ بالايي در مقايسه با ديگر چيني هاي حاضر در خودروسازي کشور برخوردار است، ۲۰ درصد ساخت داخل دارد. طبعا از اين ۲۰ درصد، ۱۴درصد رنگ و مونتاژ را شامل مي شود. ديگر محصول چيني گروه خودروسازي سايپا اما۳۰۰ S يا همان آريو است که اين محصول نيز نتوانسته بيش از ۲۰ درصد داخلي سازي داشته باشد. همچنين چانگان هم در همين حدود از قطعات داخلي استفاده مي کند، درست مانند وانت ريچ که آن نيز تنها ۲۰ درصد ساخت داخل را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
    از خودروسازان بزرگ بگذريم و سري هم به شرکت هاي بخش خصوصي بزنيم که کلکسيوني از خودروهاي چيني را در خود جاي داده اند. در اين بين، «گروه بهمن» محصولاتي به نام B۵۰ و B۳۰ (خودروهاي متعلق به شرکت FAW چين) را مونتاژ مي کند و نتوانسته بيش از ۲۰ درصد از قطعات آنها را داخلي سازي کند. ديگر خودروساز بخش خصوصي يعني کرمان موتور که بخشي از سبد محصولاتش را مدل هاي چيني تشکيل مي دهند نيز توانسته تنها ۲۰ درصد داخلي سازي را در خودروهاي موردنظر ايجاد کند. اين خودروساز محصولات ليفان و جک را در مدل هاي مختلف مونتاژ مي کند و با وجود گذشت چند سال از مونتاژ آنها به خصوص مدل هاي ليفان، هنوز در داخلي سازي ۲۰ درصدي درجا مي زند.
    ديگر چيني ساز بخش خصوصي صنعت خودرو کشور اما «مديران خودرو» نام دارد، شرکتي که تمام و کمال به مونتاژ خودروهاي چيني مشغول است. هرچند «مديران خودرو» جزو اولين شرکت هاي مونتاژکننده خودروهاي چيني در کشور به شمار مي رود، با اين حال نتوانسته طي فعاليت حدودا يک دهه اي خود، کارنامه اي قابل قبول در حوزه داخلي سازي را به جا بگذارد. اين شرکت در حال حاضر محصولاتي متعلق به چري چين مانند ام وي ام و تيگو و آريزو را مونتاژ مي کند و نتوانسته داخلي سازي آنها را از مرز ۲۰درصد عبور دهد. خودروسازي ايران اما چند محصول چيني ديگر را نيز مونتاژ مي کند و اين در شرايطي است که ساخت داخل آنها نيز تنها حدود ۲۰ درصد است و بس.
    
    بي ميلي به داخلي سازي در ايران
    آمار اعلامي از داخلي سازي خودروهاي چيني، به وضوح گوياي اين واقعيت است که چشم بادامي ها ميل و انگيزه اي بابت داخلي سازي در خودروسازي ايران ندارند. حال پرسش اينجاست که دليل اين بي ميلي و بي انگيزگي چيست؟ چرا چيني ها علاقه اي به بالا بردن ميزان ساخت داخل محصولات مونتاژي خود در ايران نداشته و در اين ماجرا تا اين حد کاهل و بي انگيزه اند؟
    به اعتقاد کارشناسان، يکي از دلايل اصلي بي انگيزگي خودروسازان چيني براي داخلي سازي در ايران، به رفتار نرم وزارت صنعت، معدن و تجارت با آنها طي يک دهه گذشته مربوط مي شود. در اين سال ها به جز يک مورد که در ادامه شرح آن خواهد رفت، وزارت صنعت فشار خاصي بر چيني ها بابت داخلي سازي وارد نکرد و اجازه داد آنها بخش اعظم قطعات موردنيازشان را از مسير واردات تامين کنند. در واقع خودروسازان چيني وقتي متوجه شدند فشاري بابت داخلي سازي روي آنها نيست، با خيال راحت قطعات موردنياز خود را از قطعه سازان خودي تامين و قدم چنداني در راستاي ساخت داخل برنداشتند. يکي از تبعات منفي اين ماجرا، بالا بودن قيمت قطعات يدکي خودروهاي چيني است که هنوز هم به عنوان يک معضل، گريبان مشتريان ايراني را مي فشارد.
    از سوي ديگر اما به نظر مي رسد ديگر دليل بي ميلي چيني ها نسبت به داخلي سازي قطعات در ايران، هزينه کمتر واردات در مقايسه با توليد داخل است. به عبارت بهتر، چيني ها که استاد پايين آوردن هزينه هاي توليد به شمار مي روند، ظاهرا قطعات موردنياز خود را در خودروسازي ايران با قيمت کمتري در مقايسه با توليد داخل آنها وارد مي کنند و اين موضوع مورد تاييد برخي فعالان صنعت خودرو و کارشناسان نيز هست. شرايط به شکلي است که حتي برخي قطعه سازان داخلي نيز به جاي توليد محصول در کشور، نياز خود را از مسير واردات (آن هم واردات از چين) تامين مي کنند.
    
    داخلي سازي با سازوکاري منطقي
    اما بي ميلي چيني ها به داخلي سازي قطعات در ايران، در حالي است که وزارت صنعت، معدن و تجارت چندي پيش براي اولين بار از چشم بادامي ها خواست تا درصد داخلي سازي خودروهايشان را در کشور بالا ببرند. طبق مصوبه اين وزارتخانه، خودروسازان خارجي حاضر در ايران (چه اروپايي ها و چه آسيايي ها و چه چيني ها)، بايد حداقل ۴۰ درصد ساخت داخل را در دستور کار خود قرار داده و اين رقم را رفته رفته افزايش دهند. اگرچه وزارت صنعت طي يکي دو سال گذشته تاکيد ويژه اي روي داخلي سازي خودروسازان پسابرجامي مانند رنو و پژو و فولکس واگن داشته، اما کمتر به چيني ها فشار وارد کرده است. با اين حال چندي پيش وزارت صنعت، معدن و تجارت تلويحا به خودروسازان چيني بابت داخلي سازي اندک محصولات شان در ايران، تذکر داد، هرچند تقريبا هيچ وقت فشارها بر چيني ها بابت ساخت داخل کردن خودروهايشان در کشور، چندان جدي و سنگين نبوده است. درست است که وزارت صنعت اعلام کرده «اگر خودروسازان چيني، ميزان داخلي سازي قطعات را به ۴۰ درصد نرسانند، مشمول پرداخت تعرفه خودروي کامل خواهند شد»، با اين حال مشخص نيست اين تهديد تا چه حد جدي بوده و عملي خواهد شد.
    هرچه هست، طبق اعلام وزارت صنعت، «در حال حاضر تعرفه واردات خودروهاي چيني، در صورت ساخت داخل قطعات با کمتر از ۲۰ درصد، معادل يک خودروي کامل است، اما اگر داخلي سازي تا ۳۰ درصد انجام شود، چيني ها مشمول تخفيف ۵ درصدي مي شوند.» همچنين اگر در سال ۹۷، ميزان داخلي سازي خودروسازان چيني همچنان تا مرز ۳۰ درصد باشد، آنها بايد معادل يک خودرو کامل، تعرفه بابت واردات قطعه بپردازند. اين برنامه ريزي نشان مي دهد وزارت صنعت مي خواهد به واسطه بازي با ابزار تعرفه، خودروسازان چيني را پس از سال ها وادار به داخلي سازي قطعات کند، چه آنکه اگر آنها به اين موضوع تن ندهند، با افزايش قيمت شديد محصولات شان (به واسطه بالا رفتن تعرفه واردات قطعه)، مواجه خواهند شد. در واقع وزارت صنعت اميدوار است با استفاده از اين حربه، نقطه قوت چيني ها در بازار خودرو ايران يعني قيمت هاي نسبتا پايين را تحت تاثير قرار داده و از اين مسير، آنها را به داخلي سازي ترغيب کند. اين در شرايطي است که مشخص نيست چرا وزارت صنعت پس از حدود ۱۰ سال به فکر داخلي سازي خودروهاي چيني افتاده و آيا واقعا در اين هدف، جدي و مصر است يا مي خواهد در ظاهر تمايزي (در حوزه ساخت داخل) ميان چيني ها و خودروسازان اروپايي قائل نشود. هرچه هست، وزارت صنعت، سياستي تشويقي-تنبيهي را براي خودروسازان چيني در نظر گرفته تا آنها را پس از سال ها حضور بي دردسر در ايران، به تکاپو انداخته و در مسير داخلي سازي قطعات و کاهش واردات قرار دهد.
    اين اما در شرايطي است که کارشناسان معتقدند با توجه به بالا بودن هزينه هاي توليد در ايران، بهتر است طرح افزايش داخلي سازي خودروهاي چيني با يک سازوکار مشخص و منطقي پيش برود تا هم ساخت داخل براي چشم بادامي ها به صرفه باشد و هم مشتريان با افزايش قيمت مواجه نشوند. به اعتقاد کارشناسان، درست است که داخلي سازي به خودي خودي خود بايد سبب کاهش هزينه توليد خودرو شود، با اين حال اوضاع در مورد محصولات چيني و هزينه توليد در ايران، متفاوت به نظر مي رسد. در واقع کارشناسان بيم آن را دارند که نکند با افزايش ساخت داخل قطعات چيني در ايران، هزينه تمام شده توليد بالا رفته و در نتيجه، خودروهاي چيني با قيمتي بيش از آنچه هست، به دست مشتريان برسند. البته بدون شک داخلي سازي خودروهاي چيني مي تواند از ناحيه کاهش ارزبري و پايين آمدن هزينه هاي مربوط به حمل و نقل به نفع صنعت خودرو کشور تمام شود، با اين حال بايد مراقب اين مساله نيز بود که داخلي سازي قطعات چيني در مجموع هزينه بيشتري در مقايسه با واردات آنها نداشته باشد.
    
    
نمره ضعيف خودروسازان چيني در داخلي سازي / درصد ساخت داخل خودروهاي چيني در ايران اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش و پژوهش در روانشناسي كاربردي
متن مطالب شماره 72، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است