|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: شورش تخم مرغ عليه انقلاب خربزه!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22054
سه شنبه 29 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
شورش تخم مرغ عليه انقلاب خربزه!


نويسنده: محمد صرفي

نشريه آمريکايي نيويورکر اخيراً تحليلي را درباره اغتشاشات در ايران منتشر کرد. نويسنده اين تحليل، خانم رابين رايت است که 30 سال در اين نشريه مشغول تحليل بوده و به مواضع ضدايراني شهرت دارد. شروع اين تحليل با نقل قولي از حضرت امام خميني(ره) است. رايت مي نويسد؛ «در روزهاي ابتدايي جمهوري اسلامي آيت الله خميني در پاسخ به اظهار نگراني يکي از دستياران خود درباره افزايش تورم به طعنه گفت: اقتصاد براي الاغ است. انقلاب 1979 براي قيمت خربزه نبود.» نيويورکر در ادامه مي نويسد چهار دهه بعد، آينده انقلاب اسلامي به قيمت تخم مرغ بستگي پيدا کرده است.
    آنچه رابين رايت از قول حضرت امام(ره) نقل مي کند سال هاست که از سوي بسياري از تحليلگران و رسانه هاي غربي مطرح و به جمله اي کليشه اي تبديل شده که «اقتصاد براي الاغ است.» اما واقعيت ماجرا چيست و اين عبارت کي و در پاسخ به چه کساني مطرح شد. در ماه هاي نخست پيروزي انقلاب اسلامي، گروه هاي مارکسيستي به شدت در سطح جامعه و دانشگاه ها فعال بوده و سعي داشتند گفتمان و خوانش خود از قيام مردم عليه رژيم پهلوي را مطرح و مسلط سازند. يکي از عبارت هاي مشهور آنان که برگرفته از تفکر مارکسيستي بود و به زبان هاي مختلف تبليغ و ترويج مي شد، آن بود که «اقتصاد زيربناي جامعه است.»
    حضرت امام(ره) 17 شهريور 1358 در ديدار جمعي از کارکنان راديو به اين تفکر و خط تبليغي مارکسيست ها پاسخ دادند. سخنان ايشان در اين مورد برخلاف ادعاي دروغين نشريه نيويورکر نه واکنش به دستيار مجهول الهويه ايشان و اظهار نگراني درباره گراني و تورم بود و نه سخناني از سر طعنه و شوخي. از قضا ايشان در همين سخنراني به طور مبسوط و مفصل درباره جدي بودن اسلام و حکومت اسلامي سخن گفته و به دست اندرکاران راديو و تلويزيون مي فرمايند برخلاف راديو و تلويزيون، سينما، نشريات و ساير ابزار رژيم طاغوت که سعي داشتند با هزل و هجو، مردم و به خصوص نسل جوان را نسبت به مسائل اصلي و اساسي مملکت بي تفاوت و بي قيد کنند، شما بايد در برنامه هايتان کاملا جدي بوده و مردم را آگاه کنيد؛ « اسلام شوخي ندارد؛ همه اش جدّي است، هزل ندارد؛ لغويات ندارد؛ لهويات ندارد؛ ‎ ‎ همه اش جدّي است، جدّيات است. هم در امور مادي، که اسلام هر دو جهت را دارد، ‎ ‎ هم امور مادي و هم امور معنوي، همه اش جِدّ است... اينها مي خواهند که ما را به همان حالي که بوديم اسم، جمهوري اسلامي، و رسم و ‎ ‎ واقعيت، همان مسائل طاغوتي و همان مسائل باشد. ما بايد جديّت کنيم که همان طور که ‎ ‎ راي داديم به جمهوري اسلامي و اسم جمهوري اسلام الآن در ايران است، محتوايش را ‎ ‎ اسلامي کنيم؛ يعني راديو تلويزيون که شما هستيد اسلامي باشد؛ لغويات و لهويات و ‎ ‎ نمي دانم صورتهاي کذا نباشد. اصلاح بايد بشود اينها.»
    و اما درباره قيمت خربزه و نسبت اقتصاد و الاغ! ايشان در اين مورد نظري کاملاً روشن و واضح دارند که هيچ منطقي نمي تواند آن را رد کند؛ «هيچ عاقلي نمي تواند تصور کند که بگويند ما خونهايمان را داديم ‎ ‎ که خربزه ارزان بشود! ما جوانهايمان را داديم که خانه ارزان بشود. هيچ عاقلي جوانش ‎ را نمي دهد که خانۀ ارزان گيرش بيايد. مردم همه چيزشان را براي جوانهاشان ‎ ‎ مي خواهند؛ براي خانمانشان مي خواهند... آنهايي که دم از اقتصاد مي زنند و زيربناي همه چيز را اقتصاد مي دانند از باب اينکه ‎ ‎ انسان را نمي دانند يعني چه، خيال مي کنند که انسان هم يک حيواني است که همان ‎ ‎ خورد و خوراک است! منتها خورد و خوراک اين حيوان با حيوانات ديگر يک فرقي ‎ ‎ دارد. اين چلوکباب مي خورد؛ او کاه مي خورد؛ اما هر دو حيوانند. اينهايي که زيربناي ‎ ‎ همه چيز را اقتصاد مي دانند اينها انسان را حيوان مي دانند. حيوان هم همه چيزش فداي ‎ ‎ اقتصادش است. زيربناي همه چيزش [ است ] الاغ هم زيربناي همه چيزش اقتصادش ‎ ‎ است. اينها انسان را نشناختند اصلا که چه هست.»
    تحليل رابين رايت که يکي از تحليلگران قديمي و ثابت مسائل ايران است، به روشني نشان مي دهد چرا آمريکايي ها در توطئه هاي خود عليه ايران شکست مي خورند. پاسخ را بايد در مفروضات غلط و کليشه اي آنان از انقلاب اسلامي و ملت ايران دانست. وقتي تحليلگري با سابقه رايت و نشريه اي به قدمت نيويورکر اين چنين سطحي و با مفروضات غلط به سراغ تفسير مسائل پيچيده ايران مي آيند، از دونالد ترامپ که برخي از نزديکانش هم – از استيو بنن گرفته تا رکس تيلرسون- در سلامت رواني و عقلي او تشکيک کرده اند، چه انتظاري مي توان داشت که عاقل باشد و آتش بازي چند مزدور کف خيابان را تعبير روياي تغيير حکومت در ايران نپندارد؟!
    البته اين کج بيني و کج فهمي در اغلب رسانه هاي غربي، بخصوص رسانه هاي جريان غالب، ديده مي شود و محدود به آن نشريه آمريکايي نيست. به عنوان يک نمونه ديگر نشريه انگليسي گاردين در تحليلي آشوب هاي ايران را «انقلاب تخم مرغ»(!) ناميده و به سران کشورهاي غربي به شدت معترض شده بود که چرا بيش از اين به آشوبگران کمک نمي کنيد. انقلابي که براي قيمت خربزه شده باشد را شايد بتوان با شورش تخم مرغ ساقط کرد اما انقلابي که به نام خدا انجام شده باشد و در اين مسير به راه خود ادامه دهد، بيدي نيست که با اين بادها بلرزد. آنچه چهار دهه پيش حضرت امام(ره) در پاسخ به دنباله روهاي بلوک شرق که سعي در تحريف و مصادره انقلاب اسلامي داشتند، فرمودند، پاسخ به مواضع امروز غربي ها و شيفته هاي آنان نيز هست چرا که اگرچه شرق و غرب در راه و روش با يکديگر اختلاف و تفاوت داشتند اما در هدف و مقصد نهايي تفاوتي نداشتند. شرق اقتصاد را زيربناي جامعه مي دانست و غرب بر اصالت سود و لذت تاکيد دارد. مادي گرايي و نفي معنويت الهي، فصل مشترک اصلي هر دو تفکر است.
    مشکلات اقتصادي امروز جامعه ايران نيز بيش و پيش از هر چيز به دليل فاصله داشتن با نگاه عميق و دقيق اسلام به موضوع اقتصاد و غلبه اقتصاد ليبرالي است. اسلام اگرچه اقتصاد را هدف و زيربناي جامعه نمي داند و اهداف والاتري براي جامعه اسلامي ترسيم کرده است اما در عين حال به هيچ عنوان نسبت به اقتصاد بي تفاوت نبوده و دستورات و راهکارهاي جامعي در اين زمينه دارد. غايت و هدف جامعه اسلامي کسب ثروت نيست اما در عين حال جامعه فقير و تهيدست نيز با جامعه اسلامي فاصله دارد که فرموده اند؛ کاد الفقر ان يکون کفرا.
    زندگي اشرافي و مصرف گرا که از سوي رسانه هاي غربي ترويج و تشويق مي شود و در آموزه ها و مواضع حضرت امام(ره) به شدت مورد نکوهش و طرد واقع شده است، چه نسبتي با انقلاب اسلامي دارد؟ شيوه زندگي شخصي آن مرد بزرگ و مقام معظم رهبري چگونه بود و هست؟ رسانه هاي کشور به خصوص صدا و سيما مبلغ کدام نوع از سبک زندگي و اقتصاد هستند؟ عملکرد ده ها بانکي که مانند قارچ از دل برخي ارگان ها و سازمان ها و بخش خصوصي سربرآورده اند، در کدام مسير است و چه نسبتي با فرهنگ اسلامي کار و توليد دارد؟ معضل سپرده گذاران موسسات مالي ناشي از کدام نگاه غلط به اقتصاد و ثروت است؟
    نکته مهمي که در اين ماجرا وجود دارد راه حل مشکلات اقتصادي است. غرب و شيفتگانش سعي در القاي اين گزاره دارند که براي زندگي مادي بهتر تنها راه حل دست شستن از برخي اعتقادات و آرمان هاي انقلاب و دادن برخي امتيازات به غرب است. آن اقتصاد و رفاهي که به قول حضرت امام(ره) براي الاغ است، از همين نوع است. الاغ بار مي برد و در قبال اين باربري کاه و يونجه اي جلوي او مي ريزند. هيچ الاغي تا کنون نپرسيده چه کسي بارش مي کند، چه بارش مي کند و مقصدش کجاست. اين همان معامله اي است که غرب و در راس آنها آمريکا با متحدان و مزدوران خود در کشورهاي جهان سوم مي کنند. در مقابل اين راه، راه ديگري است که هم زندگي سعادتمند دنيوي را تضمين مي کند و هم شرافت و استقلال ملت را. اين راه اقتصاد اسلامي است که در آن کار و تلاش و توليد ارزش است و کسب ثروت به هر قيمت و از هر راهي مورد تاييد نيست. در اين اقتصاد، فساد، اختلاس و ويژه خواري جايي ندارد. راه اصلاح امور روشن است و بيش از تفسير و تحليل و همايش، نياز به مرد عمل دارد.
    یادداشت روز: شورش تخم مرغ عليه انقلاب خربزه!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 230 بار
    آثار ديگري از "محمد صرفي"

  جنگ خندق به تكرار نشسته!
محمد صرفي، كيهان 5/7/97
مشاهده متن    
  جنگ روايت ها از پوشك تا موشك
محمد صرفي، كيهان 19/6/97
مشاهده متن    
  سفره عدالت و سهم گربه هاي اشرافي!
محمد صرفي، كيهان 14/6/97
مشاهده متن    
  در ستايش نا اميدي و حكايت پينوكيو!
محمد صرفي، كيهان 7/6/97
مشاهده متن    
  سوگواري براي گردنه باج گيري!
محمد صرفي، كيهان 27/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزيده دنياي سراميك
متن مطالب شماره 34، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است