|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: آدرس غلط به تعطيلات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 1 (گردشگري) > متن
 
 


آدرس غلط به تعطيلات
«دنياي اقتصاد» دو سياست جهاني موفق براي ساماندهي تعطيلات را بررسي مي كند    
    دنياي اقتصاد : طرح ساماندهي تعطيلات در حالي از کانال پيشنهاد اجراي «تعطيلات زمستاني» مدارس پيگيري مي شود که به باور کارشناسان اين سياست توان پاسخگويي به مسائل کنوني در حوزه گردشگري، زيست محيطي و سبک زندگي را ندارد. حتي مي توان انتظار داشت که بر اثر چنين سياستي بنا بر تجارب جهاني و مشابه با تجربه تعطيلات نوروز در داخل، کشور با تشديد معضلات کنوني از جمله ازدحام در مقاصد سنتي سفر، ترافيک هاي جاده اي و اختلال در کسب وکارها روبه رو شود، علاوه بر اين چنين پيشنهادي طرح ساماندهي تعطيلات را به بيراهه مي برد.
    طرح ساماندهي تعطيلات در ايران وارد فاز تازه اي شده است. اين موضوع در کميسيون شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تمرکز بر مساله گردشگري مورد تاکيد قرار گرفته است. از سوي ديگر، وزارت آموزش و پرورش با طرح تعطيلات زمستاني مدارس که از سوي سازمان محيط زيست ارائه شده، موافقت و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز اعلام کرده که نهاد متبوعش براي اجرا کردن اين طرح با سازمان هاي مرتبط همکاري هاي لازم را خواهد داشت. علي اصغر مونسان تعطيلات زمستاني ۲۰روزه تا يک ماهه مدارس را راهي براي توسعه گردشگري مناطق جنوبي کشور دانسته است.
    با اين همه اما کارشناسان نظري متفاوت دارند. به باور آنها، تعريف تعطيلات زمستاني که به دلايلي از جمله پديده وارونگي هوا به ويژه در کلان شهرهاي پرجمعيت، کمبود سوخت، کاستن از وقفه طولاني مدت آموزشي در تابستان، توسعه گردشگري و... پيشنهاد شده، عملا نمي تواند اين اهداف را محقق کند. اين کارشناسان اعتقاد دارند با اجراي تعطيلات زمستاني مدارس، چندان از حجم ترافيکي شهرهاي بزرگ و به تبع آن آلودگي هوا کاسته نخواهد شد؛ چرا که ادارات و کسب وکار ها همچنان فعال هستند و بنابراين مردم همچنان در شهرها تردد خواهند داشت. درست به همين دليل که والديني که فرزندان محصل دارند، همچنان بايد در مدت تعطيلات زمستاني سرکار خود حاضر شوند، فرصتي براي سفر ايجاد نخواهد شد. در چنين شرايطي والدين مجبور خواهند بود براي رفتن به سفر، از مرخصي هاي خود استفاده کنند؛ امري که عملا به دليل آنکه برخي مقاصد سنتي سفر در زمستان سرد است، رخ نخواهد داد. اين درحالي است که تعطيلات زمستاني عملا براي خانواده هايي که فرزند محصل ندارند نيز فرق چنداني نخواهد داشت و چنين تعطيلاتي در زندگي آنها از نظر کاستن از تردد شهري و به تبع آن آلودگي هوا و همچنين افزايش سفرهاي زمستاني موثر نخواهد بود. از سوي ديگر بسياري از فعالان اقتصادي و گردشگري، تعطيلات زمستاني را تجربه اي آزموده مي دانند. به باور آنها، تعطيلات نوروز چيزي شبيه تعطيلات زمستاني است. ازدحام در مقاصد سفر، ترافيک هاي جاده اي، تعطيل شدن بخشي از فعاليت هاي اقتصادي و... تنها بخشي از مشکلاتي است که کشور در ايام نوروز با آن مواجه مي شود؛ مشکلاتي که با تعريف تعطيلات زمستاني نيز مي تواند به گونه اي ديگر گريبان گير کشور شود. همه اينها درحالي است که کشورهاي مختلف، تدابير ديگري براي ساماندهي تعطيلات خود انديشيده اند. گرچه در بسياري از کشورها تعطيلات فصلي نيز در نظر گرفته شده، اما اين سياست صرفا سياستي مکمل است. برخي از کشورها سياست «آخرهفته طولاني» را برگزيده اند؛ سياستي که تعطيلي هاي مناسبتي در ميان هفته را به دو روز تعطيلي آخرهفته ملحق مي کند. برخي نيز از تعطيلات دو روزه آخرهفته عبور کرده اند و در حال تعريف «تعطيلات سه روزه آخرهفته» هستند. فيليپين يکي از کشورهايي است که تجربه موفقي در «آخرهفته طولاني» داشته و بريتانيا و اسپانيا نيز از جمله کشورهايي هستند که درنظر دارند تعطيلات آخرهفته خود را به سه روز افزايش دهند.
    
    اثرات اقتصادي آخر هفته هاي طولاني
    يکي از سياست هاي اقتصادي که از دولت هاي پيشين در فيليپين به يادگار مانده است، انتقال دادن برخي روزهاي تعطيل به آخر هفته است؛ به گونه اي که منجر به آخر هفته هاي طولاني شود. به همين دليل، يک تعطيلات ملي که معمولا در روز سه شنبه واقع شود، به روز دوشنبه منتقل مي شود تا چند روز پشت سر هم تعطيل شود و انگيزه هايي براي فعاليت هايي مانند سفر يا فراغت براي خانواده ها، دوستان و افراد مختلف جامعه به وجود بيايد. علاوه بر اين، پيش بيني ها بر مبناي اين بود که اقتصاد تعطيلات در اين کشور توجيهي نيز داشته باشد و گردشگري داخلي را در آن با فراهم کردن روزهاي بيشتري براي سفرهاي کنار دريا در اين کشور، گسترش دهد. اين کار به نوبه خود با افزايش مخارج و مصرف، موجب ارتقاي توليد ناخالص داخلي کشور نيز مي شد و کشف مقاصد جديدي را بدون نياز به گذرنامه تشويق مي کرد. با اين همه اين سياست اقتصادي در تعطيلات تقويم، پس از چند سال قطع شد. با اين حال، اين سياست پس از گذشت مدتي از اين توقف، بار ديگر احيا شده و حتي توسط دولت فعلي گسترش نيز پيدا کرده است. يک پيامد ناخواسته چنين تغيير تعطيلاتي، اين است که ازدحام ترافيک را در کلان شهرها از بين مي برد؛ زيرا مالکان خودروها بيشتر به سمت استفاده از وسايل جايگزين سفر مانند استفاده از هواپيماها رفته اند. اکنون تعطيلات طولاني بار ديگر در فيليپين برقرار مي شود. افزون بر اين يک کار جديد ديگر نيز در تعطيلات اين کشور صورت گرفته است. اما پرسشي در اين خصوص وجود دارد. چه مي شود اگر بازار سهام و بانک ها در طول تعطيلات سه روزه باز باشند؟ اين پرسشي است که در اقتصاد اين کشور پرسيده شده است. به هر صورت کار اين سازمان ها کمتر خواهد شد. برخي گروه هاي کسب وکار در اين کشور از اعلام تعطيلات زياد در فيليپين که با مشکل توفان هاي طبيعي نيز روبه رو است، ابراز نارضايتي مي کنند. آنان احساس مي کنند چنين افزايش تعطيلاتي موجب پرداخت هاي زيادتر آنها مي شود. در دهه ۱۹۶۰ ميلادي، تعطيلات به يک معضل اقتصادي در فيليپين تبديل شده بود. يکي از سناتورهاي اين کشور که نامزد رياست جمهوري شده و شکست خورده بود، به اين نکته توجه کرد که جشن هايي که در اين کشور برگزار مي شود، مي تواند در نقاط مختلفي در آن برگزار شود که براي اقتصاد ناکارآمد بودند. امروزه با گزارش هايي که از مراکز فيليپيني در مورد جشن هاي استاني و محلي به دست آمده است، مي توان فهميد که در مجموع بازديدها از اين کشور تبديل به بازديدهاي توريستي شده اند و فستيوال هاي خياباني چندبرابر شده اند که خود منجر به افزايش ترافيک محلي و رزرو کامل هتل ها و رستوران ها شده اند. به رغم برخي مشکلاتي که در مورد تعطيلات طولاني وجود دارد، اين رويداد ديگر لزوما منجر به رفتن به مسافت هاي دور و خرج پول نمي شود، بلکه در مسافت هاي نزديک نيز تدابيري انديشيده شده است. هتل هاي شهري کمپين هاي بازاريابي خودشان را راه انداخته اند و اقتصاد تعطيلات را بيشتر به اقتصاد اقامتي تبديل کرده اند. با اين حال، استفاده از هتل هاي شهرهاي نزديک براي استراحت و تفريح ايده بسيار جديدي نيست. مي توان گفت تعطيلات طولاني موجب مي شوند مصرف داخلي يک کشور افزايش پيدا کند. خريد کردن نيز يک شاخه ديگر از اقتصاد تعطيلات در فيليپين محسوب مي شود که براي توجيه اقتصادي آن در نظر گرفته شده است.
    
    تلاش براي سه روزه شدن تعطيلات آخر هفته
    تعطيلات آخرهفته دوروزه سابقه زيادي در کشورهاي توسعه يافته و پس از زماني، در کشورهاي ديگر دارد و تقريبا در تمام کشورهاي دنيا به جز مواردي اندک از جمله ايران اعمال مي شود. اين تعطيلات تنها جنبه اقتصادي ندارد، بلکه به دليل تعادل ايجاد کردن بين کار و زندگي خانوادگي و نيز افزايش بهره وري کارکنان و افزايش سفر در نظر گرفته مي شود. با اين همه به تازگي خبرها حاکي از اين است که برخي کشورهاي پيشرفته درصدد هستند تا تعطيلات آخر هفته خود را حتي به ۳ روز نيز افزايش دهند. همچنين اقتصادداناني همچون ديويد راسنيک و مارک وايسبرات از بيشتر شدن تعطيلات حمايت مي کنند و معتقدند کاهش ساعات کاري معمولا منجر به کاهش مصرف انرژي نيز خواهد شد. آنان مي گويند اگر آمريکايي ها از الگوي ساعات کاري اروپايي پيروي کنند که تنها ۴۰ ساعت کاري است، اين کشور شاهد ۲۰ درصد کاهش مصرف انرژي و در نتيجه کاهش انتشار کربن خواهد بود که خود بر گرمايش زمين موثر است.
    در اين بين، بريتانيايي ها به طور فزاينده اي از مشکل ايجاد تعادل بين کار و زندگي آگاه شده اند. شرايط اين کشور موجب شده، مردم آن ساعات طولاني به کار بپردازند و اين موضوع زندگي خانوادگي آنها را تحت تاثير قرار داده و حالا سياستمداران و صاحبان شرکت ها نيز از اين موضوع آگاه شده اند. در همين راستا، مدتي پيش حزب سبز انگلستان اعلام کرد قصد دارد تعطيلي ۳ روز در هفته را جزو اهداف خود در سال ۲۰۲۰ قرار دهند. رهبران اين حزب فکر مي کنند اين کار در بهبود سلامت رواني و ارتقاي سطح شادي مردم بريتانيا موثر خواهد بود و فکر مي کنند کار زياد موجب کاهش بهره وري کارکنان مي شود. از سوي ديگر، اين تصميم در برخي موارد و بخش هايي که کمتر انعطاف پذيرند، مانند کارهاي پاره وقت يا موقتي، مي تواند تا حدودي مشکل ايجاد کند. يک مورد ديگر نيز هزينه اي است که برخي از صنايع معتقدند تعطيلات اضافي بر دوش آنها خواهد گذاشت. با اين حال، پيشنهادهايي براي حل اين مشکلات مطرح شده است؛ از جمله اينکه توزيع ساعات کاري تغيير کند. کساني که اين موضوع را پيشنهاد کرده اند معتقدند ساعات کاري از دست رفته مي تواند به وسيله برخي افراد ديگر که در شرکت کار مي کنند، انجام شود. مدافعان اين تعطيلات معتقدند افزايش بهره وري تا حدود زيادي اين هزينه ها را جبران خواهد کرد.
    در اسپانيا نيز در سال گذشته تمرکزي روي بهبود تعادل ميان کار و زندگي به وجود آمده که از جمله معيارهاي آن کاهش ساعات کاري است. پس از سال ۲۰۰۸ و بروز بحران مالي جهاني، اين موضوع وضعيت بدتري نيز پيدا کرده بود. براي مثال، هر دو والدين مجبور بودند تمام وقت کار کنند و به همين دليل در طول هفته نمي توانستند از فرزندان خود مراقبت کنند. در ماه ژوئيه سال ۲۰۱۷، مقامات اسپانيايي اظهار کردند انقلاب ديجيتالي موجب شده شرايطي پيش بيايد که به تمرکز کار در روزهاي کمتري در هفته منجر خواهد شد و مي تواند تعداد روزهاي تعطيل را به سه روز برساند. با اين همه، اين مقامات اظهار کرده اند اين اتفاق به چند سال زمان نياز دارد تا بتوان کارها را از راه دور يا به طور اتوماتيک انجام داد. به اين ترتيب مقامات اسپانيايي در حال برنامه ريزي در اين خصوص هستند که با گسترش فناوري، راهي ساده ايجاد شود تا کارها را بتوان از منزل انجام داد.
    
    آدرس غلط به تعطيلات / «دنياي اقتصاد» دو سياست جهاني موفق براي ساماندهي تعطيلات را بررسي مي كند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 1 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه سلامت كار ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1503)، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است