|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22101
سه شنبه 25 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريحضور 32 هزار نوجوان مناطق زلزله زده غرب کشور در يک جشنواره دفاع مقدس
    همزمان با دومين سالگرد شهادت شهيد مدافع حرم، سعيد سياح طاهري و در دوازدهمين دوره جشنواره دانش آموزي فيلم دفاع مقدس بيش از 32 هزار نفر از نوجوانان حضور يافتند.
    اين جشنواره به طور خودجوش و به همت و همراهي عده اي از جانبازان و قهرمانان دفاع مقدس و اهالي سينما، به مدت دوهفته و در دو نوبت صبح و بعدازظهر در تمامي مناطق، شهرها و روستاهاي زلزله زده سرپل ذهاب (سه روز)، قصرشيرين (دو روز)، گيلانغرب (دوروز)، دالاهو(يک روز)، ثلاث باباجاني (دو روز) برگزار شد.
    از قهرمانان دفاع مقدس که کتاب هايشان توسط هنرمندان و در حضور خود شخص آنان به دانش آموزان شرکت کننده معرفي شدند مي توان به ملاصالح قاري (شخصيت کتابي به همين نام و نيز کتاب آن بيست و سه نفر)، سيده زهرا حسيني (راوي و قهرمان کتاب دا)، نورالدين عافي (راوي و قهرمان کتاب نورالدين پسر ايران)، فرنگيس حيدرپور (راوي و قهرمان زن کتاب فرنگيس) اشاره کرد. هنرمندان شرکت کننده در اين جشنواره عبارت بودند از فاطمه معتمد آريا، مالک سراج، کوروش سليماني، سيد علي صالحي، محمدرضا هدايتي، سعيد داخ، علي رضا مسعودي (مشهدي)، بهزاد کريمي(طنزپرداز صحنه اي)، حسين دهباشي (مستندساز) و دکتر سالار عبدو (مدرس دانشگاه نيويورک). اين هنرمندان همراه با قهرمانان دفاع مقدس روي صحنه مي رفتند و ضمن الهام بخشي به نوجوانان و جوانان شرکت کننده براي بالا بردن صبر و استقامت در برابر مشکلات و يادآوري گذرا بودن اين وضعيت با آنان به شادي و دست افشاني در سالن هايي مي پرداختند که کاملا مزين به عکس شهداي هر منطقه بود. بعد از هر مراسم نيز متناسب با جنسيت معلمان کتابهاي اين قهرمانان به تمامي معلمان حاضر در برنامه هديه داده مي شد و آنان تشويق مي شدند که اين کتابها را بخوانند و براي دانش آموزانشان روايت کنند.
    در اين برنامه ها به جز اهداي وسايل ضروري تحصيل به همه دانش آموزان، به بيش از دوهزار نفراز دختران سرپل ذهاب نيز عروسک اهدا شد.
    در اين مراسم که با شعرخواني في البداهه مالک سراج و محمدرضا هدايتي همراه بود، تمامي شرکت کنندگان با تکان دادن پرچم مقدس کشورمان با آنان همراهي کرده و به شادي مي پرداختند.
    از ديگر نکات بارز اين جشنواره ترابري اکثريت دانش آموزان روستايي مدارس طبق برنامه بود که برخلاف ديگر برنامه هاي فرهنگي باعث حضور با طراوت اين عزيزان در جشن هاي شهرهاي خود و شکستن احساس رها شدن وناديده گرفته شدن آنان در اين گونه برنامه هاي بزرگ شده بود.
    خوشبختانه تاثير اين برنامه ها چنان بود که همگي شهرهاي مناطق زلزله زده درخواست تمديد و تکرار اين جشنواره در ماه هاي آتي را حتي براي خانواده هاي اين مناطق داشتند.
    گفتني است که شهيد سعيد سياح طاهري بنيانگذار اصلي اين جشنواره مردمي بود که در هر موقعيتي در مناطق محروم و به ويژه مصيبت ديده با کمک هنرمندان و قهرمانان معروف دفاع مقدس به ياري فرهنگي نوجوانان و مردم اين نواحي مي پرداخت و جشنواره دوازدهم دانش آموزي نيز در سالگرد شهادت اين بزرگمرد و به ياد آن اسوه، در مناطق زلزله زده کرمانشاه به انجام رسيد. از پشتيبانان و ياوران کمک کننده اين جشنواره مي توان به حوزه هنري، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، معاونت سينمايي وزارت ارشاد، ستادکل نيروهاي مسلح، آموزش و پرورش استان کرمانشاه، سپاه نبي اکرم(ص)، سازمان تبليغات اسلامي و دانشکده سينما تئاتر دانشگاه هنر تهران اشاره کرد.
    
    
    سانسور انقلاب در جشنواره تجسمي فجر!
    درحالي که جشنواره هنرهاي تجسمي فجر به عنوان يکي از برنامه هاي بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب برگزار مي شود اما دبير اين جشنواره بر «غيرارزشي» بودن رويکرد اين رويداد تاکيد کرده است!
    آنچه از نشست خبري دهمين جشنواره تجسمي فجر و سخنان دبير اين جشنواره بر مي آيد اين است که اين جشنواره در جهت «هنر به هنر» حرکت مي کند، آنچنان که جمشيد حقيقت شناس، دبير هنري دهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در اين نشست گفت: «در اين چند ساله سعي کرده ايم رويکرد زيباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر داشته باشيم تا رويکرد ارزشي.»
    اين سخن، واکنش مدير خانه عکاسان ايران را برانگيخته است. سيداحسان باقري در بخشي از يادداشت خود درباره اين حرف هاي دبير هنري جشنواره تجسمي فجر نوشته است: «ضمن احترام به جايگاه ايشان در هنر و زحمات مجموعه برگزارکنندگان اين رويداد بايد پرسيد مگر رويکرد ارزشي چه عيبي دارد و چرا به اين رويکرد توجه نداريد؟ شايد لازم باشد کمي به عقب برگرديم و هدف و مقصد را مرور کنيم. سي و نه سال پيش در اين کشور انقلاب اسلامي پيروز شد و سالهاست قرار است در جشن پيروزي اين انقلاب که در واقع پيروزي حاکميت ارزش هاي فرهنگي و ديني اين مرزوبوم بوده است، جشنواره هاي هنري داشته باشيم و هنر زاييده اين ارزش ها را به نظاره بنشينيم. اما ظاهرا هنوز بعد از گذشت اين همه سال اصل قضيه فراموش شده و اين جشنواره ها هدف خويش را همچنان گم کرده و به شعارهاي نمايشي غربي که در خود غرب نيز بدان عمل نمي شود، چنگ مي زنند!چطور مي شود در سالگرد پيروزي انقلاب - بخوانيد پيروزي ارزش ها - جشنواره هنر برگزار کرد و دم از رويکرد زيباشناسانه و هنرمندانه به مفهوم ذات هنر زد؟! و از توجه به ارزش ها تبري جست؟ چطور مي شود با بودجه اي که از خزانه بيت المال به نهادي همچون وزارت فرهنگ و ارشاد داده مي شود تا هنر برخاسته از ارزش هاي اين مرز و بوم را حمايت کند، دم از هنر براي هنر زد؟ و در کجاي جهان حکومتي حاضر مي شود هزينه هاي يک جشنواره هنري را از جيب مردم بپردازد و برگزارکنندگان جشنواره داد بزنند که ما به ارزش هاي مورد احترام مردم بي توجهيم؟!مگر نه آنکه هنرمند پيش از هنرمند بودن انسان است و انسان با ارزش هايش انسان است وگرنه با حيوانات بي تفاوت است؟ و مگر نه آنکه يک انسانِ هنرمند درواقع با هنرش مي خواهد غذايي در مقابل روح يک انسان ديگر قرار دهد و اين تعهد او را چندين برابر مي کند که در قالب و محتواي هنر بکوشد تا روح انسان هاي ديگر را تعالي بخشد و اين مهم جز با توجه به ارزش ها محقق نمي شود؟»
    گفتني است، رويکرد دولت در عرصه هنرهاي تجسمي، به تقويت هنر انتزاعي و شبه روشنفکرانه انجاميده، به طوري که بسياري از گالري ها به حيات خلوت انديشه هاي ضددين و مادي گرا تبديل شده اند. اما اتخاذ چنين سياستي در جشنواره اي که به نام و مناسبت پيروزي انقلاب برگزار مي شود، يک خلل بزرگ محسوب مي شود.
    
    
    بزرگداشت يک شاعر دفاع مقدس برگزار مي شود
    چهلمين «شب شاعر» براي بزرگداشت زنده ياد «ابوالفضل سپهر» در نخلستان موسسه هنري رسانه اي اوج برگزار مي شود.
    در اين مراسم که يکشنبه24 دي ماه 1396از ساعت 15 در خيابان طالقاني، خيابان برادران مظفر شمالي پلاک 98 نخلستان سازمان فرهنگي هنري اوج و با حضور چهره هاي سرشناس فرهنگي و هنري برگزار مي شود.
    گفتني است حضور عموم مردم و علاقمندان در چهلمين شب شاعر آزاد است.
    
    
    فيلم «محمد رسول الله(ص)» منتشر شد
    فيلم «محمد رسول الله(ص)» وارد شبکه نمايش خانگي شد.
    اين فيلم که از آن به عنوان پرهزينه ترين فيلم تاريخ سينماي ايران ياد مي شود به کارگرداني مجيد مجيدي از چهارشنبه،۲۰ دي در سراسر کشور توزيع شد. اين فيلم همچنين براي مدتي رکورد پرفروش ترين فيلم تاريخ سينماي ايران را به نام خود ثبت کرد. با اينکه اين فيلم با زبان بين المللي ساخته شده است اما با کارشکني صهيونيست ها و وهابي ها، به ويژه عربستان سعودي نتوانست به طور گسترده در سطح جهان اکران شود.
    فيلم «محمد رسول الله(ص)» زندگي پيامبر اعظم را در دوران کودکي و نوجواني نمايش مي دهد.
    اخبار ادبي و هنري
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آلرژي، آسم و ايمونولوژي ايران
شماره 6 (پياپي 77)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است