|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: بزك بي شرمانه آمريكا و برجام با اتهام زني به منتقدان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22078
چهار شنبه 28 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


بزك بي شرمانه آمريكا و برجام با اتهام زني به منتقدان
نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


روزنامه شرق سرمقاله روز پنج شنبه خود را به موضوع برجام اختصاص داده بود، اما نکته قابل تامل در اين نوشته به کارگيري گونه اي تازه از شيوه هاي بزک برجام به همراه اتهام زني به منتقدان بود.
    در بخشي از اين نوشتار آمده است: «با امضاي برجام گمان مي رفت به زودي ايران به صحنه اقتصادي جهان بازگردد و اميدي در دل ها پديد آمده بود که با رفع موانع، رفاه، اشتغال و گشايشي نيز نصيب مردم شود؛ اما همزمان با هر نتيجه گيري مثبتي در مراحل اجرائي برجام از داخل ايران، پيام ها ي تندوتيز و تهديدآميزي از سوي برخي تريبون ها ي به هرحال رسمي مطرح مي شد که عملا مانع يا بهانه اي بود براي جلوگيري از بهره برداري اقتصادي از منافعي که از برجام انتظار مي رفت و دلواپسان ناکامي ها ي حاصل از دست پخت ها ي خودشان را به حساب ناکارآمدي برجام و برجاميان مي گذاشتند و بستانکار مي شدند.»!
    نديدن ناکارآمدي متن امضا شده در برجام از يک سو و بدعهدي طرف غربي از سوي ديگر، مصداق تام عبارت «بزک بي شرمانه» است.
    طيف موسوم به اصلاح طلبان اين همه بدعهدي را از طرف هاي غربي چطور توجيه خواهند کرد؟ آيا اينکه هنوز موانع در روند تعامل ميان بانک هاي ايراني با ديگر بانک ها برطرف نشده تقصير منتقدان است؟ اينکه قرار بود تحريم ها در همان لحظه امضا بروند و نرفته اند تقصير منتقدان است؟ کدام يک از اين موارد و بسيار ديگر دست پخت منتقدان مي تواند باشد؟ چندين ماه قبل بود که خبري منتشر شد مبني بر اينکه يک بانک آلماني از نقش آمريکا در عدم برقراري ارتباط ميان بانک هاي ايراني و خارجي سخن گفت. بزک کردن چيزي يعني مبالغه در معرفي آن و اين کاري ناشايست و خلاف اخلاق و عرف است اما اينکه پس از امتحان پس دادنش عنوان شود که کساني که از آغاز منتقد آن بودند مقصر در عدم کارايي آن چيز بزک شده هستند اوج بي شرمي است و توهين به شعور مردم.
    
     اي کاش انصافي در ميان بود
    روزنامه اعتماد در صفحه نخست شماره پنج شنبه يادداشتي را منتشر کرد، که به مسايل پيراموني نخستين سالگرد درگذشت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني اختصاص داشت.
    پيش از اين اشخاصي در طيف موسوم به اصلاح طلب مدعي شده بودند که رئيس جمهور پيروزي اش مديون ايشان است. در يادداشت اعتماد پيروزي روحاني در انتخابات را مديون هاشمي رفسنجاني عنوان کرده و نوشته است: «...دلايلي آوردند كه آقاي دكتر روحاني لابد به آن علت و علل به مراسم سالگشت آيت الله نيامد. دكتر روحاني در پيام پيروزي اش هم يادي از آقاي هاشمي نكرد، شخصيتي كه حمايت او به باور همه تحليلگران باعث و باني پيروزي آقاي روحاني هم در دور اول و هم در دوره دوم شد، در دور اول كه آقاي هاشمي در قيد حيات بود لابد به خاطر چشم در چشم افتادن از ايشان يادي شد اما در دور دوم لابد به اعتبار... از دل برود هر آن كه از ديده رود.»
    در ادامه اين يادداشت، نويسنده مدعي شده که جناح مقابل آقاي روحاني در انتخابات 96 با تمام امکانات به ميدان آمد و تنها يک موردي که اتفاق افتاد را (ديدار يک خواننده با آقاي رئيسي در فرودگاه) برجسته کرده که گويا آن جناح ديگر چنين کاري نکرده بود! مگر نه اين بود که سلبريتي ها را براي راي جمع کردن به خدمت گرفتند. همين روزنامه اعتماد در يادداشتي پس از به راه افتادن کمپين «ما پشيمانيم» سلبريتي ها را فاقد درک سياسي عنوان کرد و آنها را «راي جمع کن» ناميد.
    در مورد ديگر نويسنده نوشته است: «حمايت نهادها و سازمان هايي كه برابر اساسنامه و مرامنامه خود نمي بايد و نبايد در انتخابات دخالت كنند و كردند»! تهمت زني بدون استناد به مدارک متقن و موجه کاري غيراخلاقي است که متاسفانه در روزنامه هاي زنجيره اي مرسوم است. کدام سازمان و نهاد در انتخابات دخالت کرده؟ اگر جناح مقابل اسناد و مدارکي در اين باره دارد چرا ضمن شکايت به دادگاه ارائه نداده است؟ ادعاي خارج از اخلاق نويسنده يادداشت در حالي عنوان شده که ستاد انتخاباتي آقايان رئيسي و قاليباف مدارک بسياري از تخلف هاي صورت گرفته در جريان انتخابات را (بيش از هزار برگ) به شوراي نگهبان ارسال کرد. نويسنده اگر انصاف را ملاک قرار مي داد و حب و بغض هاي جناحي، راه را بر واقع بيني و حقيقت گويي اش نمي بست مواردي نظير سفر معاون سياسي وزير کشور که مسئوليت برگزاري انتخابات را دارد و مطابق قانون بايد بي طرف باشد را به استان خراسان و سخنراني در جمع مسئولين استاني مي ديد که در سخنانش مانند يکي از اعضاي ستاد انتخاباتي روحاني ظاهر شد! اين تنها يک مورد است و موارد بسيار ديگري وجود دارد که در همان ايام کيهان برخي از آنها را در گزارش هايي مستند منتشر کرد.
    
    جناح سياسي کم ظرفيت!
    اين ياداشت در بخش ديگري افزوده است: «نفس گرم آيت الله هاشمي همان گونه كه مردم تهران را به پاي صندوق هاي راي شوراي شهر كشاند و فرزند ارشد حاج آقا را با رايي كه ديگر دست نيافتني خواهد بود به شوراي شهر فرستادند. فرزندي كه در دوره پدر ناباورانه و با رايي كاملا سمت و سو دار از حضور در ساختمان شهرداري و تصدي پست شهرداري تهران محروم شد...»
    اين سياق و شيوه نزد طيف اصلاح طلب تا کجا ادامه خواهد يافت؟! روشي که در آن هرگاه پيروز شوند حماسه اي رخ داده است و همه چيز در جريان انتخابات عالي پيش رفته و هرگاه شکست بخورند زير ميز مي زنند و مسايلي نظير «راي سمت و سو دار» مطرح مي کنند و حتي ممکن است اين جناح سياسي کم ظرفيت که برخلاف شعارها ديکتاتورمآبي خاصي در رفتار دارد کار را به آشوب و لشکرکشي خياباني هم بکشاند همان گونه که يک روز پيش از انتخابات 88 موسوي در مصاحبه نيوزويک با وي گفته بود که اگر شرايط مطابق ميل پيش نرود حضور مردم در خيابان ها همه چيز را حل مي کند!
    
    تکرار دستاوردسازي از برجام
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «فلسفه توافق هسته اي ايران با کشورهاي عضو شوراي امنيت براي لغو قطعنامه هاي ظالمانه شوراي امنيت بود. بر اساس اين توافق آن قطعنامه ها لغو شده است».
    اين روزنامه زنجيره اي مدعي شده است که براساس برجام، قطعنامه هاي ضدايراني لغو شده است. برخلاف اين ادعا، بر اساس متن قطعنامه ۲۲۳۱ که مکمل برجام است، جمهوري اسلامي ايران شامل تحريم هاي موشکي و تسليحاتي است و هم اينکه تمامي مفاد قطعنامه هاي قبلي شوراي امنيت در قطعنامه جديد «تجميع» شده است و صرفاً با ادعاي يک کشور از 1+5 به عدم اجراي تعهدات ايران در برجام، در فاصله حداکثر ۶۰ روز، با طي کردن رجوع به کميسيون هاي کارشناسان، وزراي خارجه، مشورتي و سرانجام رجوع به شوراي امنيت، تمام مفاد قطعنامه هاي گذشته عليه ايران باز مي گردد.
    اين مسئله، يعني بازگشت پذيري مفاد قطعنامه هاي گذشته به خوبي نشان مي دهد عملاً تحريم هاي قبلي لغو نشده اند بلکه به چماق بالاي سر ايران تبديل شده اند تا با کوچک ترين بهانه گيري يکي از کشورهاي ۱+۵ از جمله خود آمريکا، مجدداً عليه ايران اعمال شوند.
    بنابر قطعنامه ۲۲۳۱ حداقل تا ۵ سال تحريم هاي تسليحاتي و ۸ سال نيز تحريم هاي موشکي عليه ايران حفظ شده است.
    
    حرف منتقدان از زبان حاميان
    يکي از کليدي ترين هشدارهاي کارشناسان و دلسوزان کشور در طول مذاکرات هسته اي در دولت يازدهم، آن بود که عمده معضلات اقتصادي کشور به سوءمديريت داخلي بازمي گردد و رويکرد دولت در رسيدن به توافق هسته اي با هدف رفع تحريم ها و گشايش اقتصادي خطايي استراتژيک محسوب مي شود. اين گزاره اي است که ارگان دولت در شماره روز پنج شنبه در گزارشي با تيتر «تاثير ناچيز خروج آمريکا از برجام بر اقتصاد ايران» تلويحا بر آن صحه گذاشت.
    روزنامه ايران در اين گزارش گفت وگوهايي را با چند اقتصاددان منتشر کرد و نوشت: «در صورت خروج آمريکا از برجام هم براي ما فاجعه اي نخواهد بود.»
    کارشناس ديگري به ايران گفت: «[در صورت خروج آمريکا از برجام] در اوضاع اقتصادي هم مشکلي ايجاد نمي شود. چرا که ما همين الان هم گرفتار تحريم هاي آمريکا هستيم.»
    در بخش ديگري از اين نوشتار نکته مهم ديگري به چشم مي خورد. روزنامه ايران از قول يک کارشناس خاطرنشان کرد که «اقتصاد آمريکا، اقتصادي بزرگ و حدود يک چهارم از کل اقتصاد جهان است. آمريکا نفوذ گسترده اي بر اقتصاد جهان دارد و کشورهاي اروپايي به شدت تحت تاثير اقتصاد آمريکا هستند. بنابراين نمي توانيم تحريم هاي آمريکا را بي اثر بدانيم و قطعا تاثيرات آن بستگي به نوع و شدت تحريم ها خواهد داشت.»
    اين گزاره نيز پيش از اين و در حالي که حاميان برجام، پس از نقض مکرر توافق هسته اي و ناکامي در اعتماد به آمريکا، خطاي ديگري مبني بر خوشبيني به اروپا را در پيش گرفتند، مورد تصريح کارشناسان و منتقدان برجام قرار گرفته بود. مطلب فوق مويد همين هشدارهاست چراکه منافع اروپايي ها بيش از ايران به آمريکا گره خورده و انتظار ادامه برجام با اروپا خوش خيالي ديگري به حساب مي آيد.
    
    هم وعده دادن، هم مانع تراشيدن!
    در بخش ديگري از اين گزارش از قول يک کارشناس آمده است: «ما از هرچيزي بيشتر بايد روي داشته هاي خودمان تکيه کنيم. اقتصاد مقاومتي مدتي است که حرف هايش زده مي شود، ولي عمل نمي شود. وعده هايي را دولت مي دهد ولي در عمل موانع ايجاد مي کند. مثلا الان وامي را به اسم وام روستايي مطرح کرده اند، من با روستايي هاي زيادي تماس گرفته ام. روستايي ها مي گويند به ما اعلام کرده اند که سند روستايي را قبول مي کنند ولي در عمل بهانه تراشي هاي زيادي مي کنند.»
    وي با انتقاد از شرايط سخت بانکي براي توليدکنندگان ادامه مي دهد: «از طرفي توليدکنندگان بايد تقويت شوند. مگر مي شود ما چطور بدون تقويت توليدکننده شعار بين المللي دهيم؟ بايد از درون محکم کاري کنيم. توليدکننده اي را مي شناسم که براي وام گرفتن، بانک به او اعلام کرده است که بايد 30 درصد از مبلغ کل تسهيلات را خودت بياوري تا مطمئن شويم که توان بازپرداخت را داري. از طرف ديگر نرخ سود تسهيلات بالاست و در چنين شرايطي، قيمت تمام شده محصول هم بالا مي رود و توان رقابت در بازار بين الملل که هيچ، با کالاهاي خارجي در بازار داخلي هم از بين مي رود. در شرايطي که توليدکنندگان درگير بوروکراسي و روزمرگي هاي بانک ها هستند، چطور مي توانند خلاقيت و ابتکار داشته باشند و توليد داخل تقويت شود؟»
    
    به نام مردم، به کام برخي
    در بخشي از يادداشت روز پنج شنبه روزنامه شرق آمده است: « امروز اصلاح طلبان طالب گفت وگوي مستقيم با اصولگرايان و همه آنهايي هستند که دلسوز کشور و ملت هستند. امروز نسل جوان نيازمند گفت وگوي شفاف و بي پرده و آزاد با همه مقامات کشور است. استفاده از روش هاي نمايشي و تجربه شده، روش شکست خورده اي است که ديگر امکاني براي برون رفت از مشکلات به همراه ندارد. نمايندگان محترم مجلس بايد به دور از رفتارهاي کليشه اي راه را براي يک گفت وگوي ملي و همه جانبه فراهم کنند. معترضان را بدون حب و بغض هاي سياسي و جناحي بپذيريم. آنها را ببينيم و صدايشان را هرچند باب طبع ما نيست، بشنويم و با آنها همدلي کنيم.»
    در ادامه اين يادداشت تصريح شده است: «در اين ميان براي بازگشت به يک گفت وگوي ملي و همه جانبه بايد صداوسيما يک يخ شکني بزرگ را انجام دهد و به دور از کليشه هاي رفتاري بستر اين خدمت بزرگ به کشور را فراهم کند.»
    در رابطه با اين نوشتار گفتني هايي است که بايستي بدان توجه و دقت کرد، آغوش مردم و نظام براي شنيدن سخنان يکديگر همواره باز بوده همان طور که در ماه ها و سال هاي گذشته گروه هاي متعدد مردمي معترض به وضع معيشتي در مقابل نهادهايي چون مجلس شوراي اسلامي تجمع کرده و سخنان خود را گفته اند و حتي گاه انتقادات و اعتراضات آنها در خطبه هاي نماز جمعه مطرح شده است. اما موضوع فقط صرف شنيدن اعتراض برخي از قشرهاي مردم نيست که اين اعتراض از تربيون هايي نظير نماز جمعه و رسانه ملي عنوان شده است، بحث اصلي ترتيب اثر دادن به اين اعتراض هاست که در حوزه اختيارات قوه مجريه به عنوان دولت است.
    نکته ديگر اينکه اين شيوه مرسوم روزنامه هاي زنجيره اي است که به قول معروف وسط دعوا به تعيين نرخ مي پردازند به اين معني که اين جماعت توانايي منحصر به فردي دارند در پيوند دادن خواسته هاي حزبي خود با هر چيزي. اتفاق هاي اخير نيز بستري براي اين رويه فراهم آورده چنان که طيف موسوم به اصلاح طلب در لابه لاي تحليل هاي خود خواسته هاي حزبي را به نام مردم مطرح مي کنند.
    
    بزک بي شرمانه آمريکا و برجام با اتهام زني به منتقدان / نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قانون يار
متن مطالب شماره 7، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است