|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: تحقيري دردناك براي آمريكا
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


تحقيري دردناك براي آمريكا
نگاهي به تصميمات نابخردانه شيطان بزرگ و مقاومت مردم فلسطين (بخش دوم)    نزديک به 70 سال از اشغال سرزمين فلسطين مي گذرد. سرزمين مقدسي که به روشي ظالمانه از ملتي مظلوم ربوده شد و به اشغال صهيونيست ها درآمد. رژيم صهيونيستي در اين مدت با انواع و اقسام شکنجه ها و جنايات ملت با عزم و اراده فلسطين را آزار و اذيت کرد ولي اين ملت قهرمان به دفاع از حقوق و آرمان هاي خود پرداخت و به مبارزاتش براي آزادسازي سرزمين فلسطين از چنگال اشغالگران صهيونيست ادامه مي دهد.
    فلسطين بخشي از جهان اسلام است، بخش مهمي که اماکن مقدس اسلامي در اين سرزمين و شهر قدس قرار دارد و عبادتگاه مسلمانان جهان است. مسلمانان قدس را جزء پيکره جغرافياي جهان اسلام، فلسطينيان را برادران مسلمان خويش و صهيونيسم را دشمن مشترک مي دانند. از سوي ديگر، فلسطين جزئي از سرزمين و جامعه بشري است و به حکم وظيفه انساني، آگاهي از مظالمي که بر مردم آواره آن روا داشته اند و همدردي با اين ستمديدگان لازم و ضروري است.
    
    چاهي براي اشغالگران
    براساس قوانين بين المللي رژيم صهيونيستي يک رژيم غاصب و اشغالگر است و سرزمين مادري مردم فلسطين را بايد به آنها بازگرداند، قدس نيز پايتخت ابدي و هميشگي فلسطينيان است و به همين خاطر تصميم رئيس جمهور آمريکا مبني بر انتقال سفارت به قدس تصميمي است که از همان ابتدا محکوم به فنا است و ملت مبارز و قهرمان فلسطين به کسي اجازه نخواهند داد قدس شريف را از آنها بگيرد به همين دليل واکنش هاي بي شماري نسبت به تصميم ترامپ آغاز شد که همچنان ادامه دارد و پايان نمي پذيرد.
    آيت الله علم الهدي نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي در اين باره مي گويد: «هر چقدر که مي خواستيم جنايات و دشمني آمريکا در حق دين و پيامبر اسلام(ص) را براي دنياي اسلام و مسلمانان جهان اثبات کنيم نمي توانستيم به تاثيرگذاري اين عملي که آمريکا انجام داد انجام دهيم.»
    وي به فرموده مقام معظم رهبري اشاره مي کند و مي افزايد: «همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند با اين کار سقوط رژيم صهيونيستي زودتر از 25 سال خواهد بود.»
    آيت الله علم الهدي تصريح مي کند: «حرکت نابکارانه اي که رئيس جمهور ملعون آمريکا به راه انداخت و قدس قبله اول مسلمانان را به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي و پايگاه قدرت اشغالگران اعلام کرد چاه و چاله هلاک آوري است که صهيونيسم و استکبار جهاني براي خود ساخت و پرداخت.»
    دکتر علي اکبر ولايتي مشاور رهبر انقلاب در امور بين الملل نيز درباره تصميم اخير ترامپ در انتقال پايتخت از تل آويو به بيت المقدس مي گويد: «واکنش مردم جهان و قطعنامه اي که در سازمان ملل عليه ترامپ به تصويب رسيد نه بزرگي به آمريکا بود و از اين به بعد مردم آمريکا بايد به فکر جديدي براي آينده خودشان بيفتند چرا که ترامپ با اين اقدام آبروي آمريکا را برد و افتضاح جديدي براي آمريکايي ها به ارمغان آورد.»
    بسياري از رهبران کشورهاي مختلف نيز مانند ترکيه، اردن، فرانسه، روسيه، انگليس، اندونزي، مالزي، چين، سوريه، لبنان و... بيت المقدس را پايتخت فلسطينيان برشمردند و از ترامپ خواستند که از تصميم خود صرف نظر کند.
    «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه به ترامپ هشدار داد و اعلام کرد که بيت المقدس خط قرمز مسلمانان است و اگر آمريکا از تصميم خود منصرف نشود تمام کشورهاي جهان اسلام را عليه آمريکا بسيج خواهد کرد. به غير از مواضع تند و شديد رهبران و مقامات کشورهاي مختلف مردم اين کشورها نيز به نشانه اعلام همبستگي با مردم مظلوم فلسطين تظاهرات و راهپيمايي هاي ميليوني به پا کرده و هشدار دادند که اين تصميم عواقب خطرناک در پي خواهد داشت و صلح و ثبات در غرب آسيا را به خطر خواهد انداخت.
    «محمدرضا کيوانفر» کارشناس ارشد روابط بين الملل در گفت وگو با گزارشگر کيهان درباره واکنش گسترده مردم جهان به اقدام ترامپ مي گويد: «دشمني آمريکايي ها با مردم مسلمان تازگي ندارد و ما هميشه شاهد عنادورزي و دشمني مقامات غربي با مسلمانان هستيم. اما اقدام اخير ترامپ باعث شد که مسلمانان جهان متحد و يکپارچه شوند و قدرت عظيم خود را به نمايش بگذارند به نحوي که در تمام کشورها صداي اعتراض بلند شد و حتي در خود آمريکا و کشورهاي غربي مردم به طرفداري از ملت فلسطين برخاستند چرا که همه مي دانند رژيم صهيونيستي يک رژيم زورگو، متجاوز و اشغالگر است و باعث آوارگي مردم فلسطين شده است.»
    وي اضافه مي کند: «در ترکيه، لبنان، روسيه و حتي آمريکاي لاتين هم کنفرانس ها و تجمعات فراوان برگزار شد و همه تصميم ترامپ را محکوم کردند که اين مسئله نشان مي دهد مردم ديگر زير بار زور نمي روند و با طرح ها و نقشه هاي توطئه آميز قدرت هاي استکباري مخالفت مي کنند.»
    به گفته اين کارشناس هر چند مصوبات مجمع عمومي سازمان ملل يا ساير کنفرانس ها و همايش ها جنبه الزام آور ندارد و ضمانت اجرايي براي آنها وجود ندارد اما منعکس کننده افکار عمومي جهاني است و نشان مي دهد که آمريکا با اين اقدام منزوي شد و شکست خورد.
    دکتر «احمد يوسف ابوحلبيه» رئيس بنياد بين المللي قدس در فلسطين نيز در اين باره مي گويد: «قطعنامه حمايت از فلسطين در مجمع عمومي سازمان ملل مهر تاييدي بر حقوق ملت فلسطين بود. بدين معنا که قدس پايتخت فلسطينيان است و هيچ دولتي نمي تواند در اين زمينه دخالتي بکند.»
    وي اضافه مي کند: «قيام مردمي در خيابان هاي شهرهاي فلسطين و تظاهرات جهاني در کشورهاي مختلف هم نشان داد که حق ملت فلسطين در قدس و سراسر سرزمين فلسطين حقي قطعي و مسلم است و هيچ دولتي نمي تواند اين حق را از ملت فلسطين تضييع کند.»
    
    دست و پا زدن هاي بيهوده
    تغيير ناگهاني سياست آمريکا در قبال قدس و اعلام انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس از ديدگاه تحليلگران اقدامي دستپاچه و ناگهاني بود که بدون حساب و کتاب صورت گرفت و اگر ترامپ مي دانست که با فشار افکار عمومي در داخل و خارج کشورش مواجه مي شود اين اقدام را انجام نمي داد يا به تاخير مي انداخت.
    «مهناز کرباسي» کارشناس ارشد روابط بين المللي و مطلع نسبت به مسائل سياسي در گفت وگو با گزارشگر کيهان به اين مسئله اشاره مي کند و مي گويد: «واقعيت اين است که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا با اين اقدام هم خودش را غرق مي کند و هم رژيم صهيونيستي را به زير آب مي برد چراکه هم ترامپ و هم رژيم صهيونيستي از درون با مشکلات فراواني روبه رو هستند و هيچ رئيس جمهوري در تاريخ آمريکا مشاهده نشده که مدت اندکي از رياست جمهوري اش با اين همه نارضايتي و مشکلات روبه رو شده باشد.»
    وي اضافه مي کند: «در اکثر نظرسنجي هايي که در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ به عمل آمده در حدود 60 يا 70 درصد از مردم از عملکرد ترامپ ناراضي بوده و معتقدند که سياست هاي اشتباه او آمريکا را به سمت شکست، انزوا و رسوايي کشانده است. برخي ديگر از تحليلگران آمريکايي نيز معتقدند شکست هاي آمريکا در عراق و سوريه و عدم موفقيت اين کشور در مقابله با تروريست هاي داعش موجب شده که ترامپ به دست و پا زدن هاي بيهوده متوسل شود و با عنوان کردن مسائل ديگر اذهان عمومي را از شکست هاي آمريکا منحرف سازد.»
    اين کارشناس همچنين مي گويد: «در رژيم صهيونيستي نيز نشانه هاي زيادي از فروپاشي و نابودي به چشم مي خورد و اين رژيم براي نجات خود دست به دامان آمريکا شده است. به طور مثال شاهد هستيم که همزمان با اعتراضات مردمي در سراسر جهان عليه ادامه اشغالگري ها در سرزمين هاي فلسطيني، در داخل سرزمين هاي اشغالي نيز هزاران اسرائيلي با برپا کردن تظاهرات به فساد دولتي و فساد بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي اعتراض کرده اند.
    نتانياهو و ساير مقامات اين رژيم در پرونده هاي فساد غوطه ور شده اند و «موشه يعلون» وزير جنگ پيشين رژيم صهيونيستي نيز اعتراف کرده آن چيزي که اسرائيل را نابود خواهد کرد نه ايران و نه حزب الله بلکه فساد مقامات دولتي است!»
    
    اعتراف رسانه هاي غربي به شکست ترامپ
    تصميم دونالد ترامپ در انتقال سفارت به بيت المقدس و به رسميت شناختن رژيم صهيونيستي در رسانه هاي مختلف جهان به ويژه رسانه هاي غربي هم به عنوان شکست و اقدامي نسنجيده و نابخردانه عنوان شده است.
    روزنامه «لوموند» فرانسه در اين باره مي نويسد: «انزواي آمريکا در برابر مجمع عمومي سازمان ملل متحد درباره مسئله بيت المقدس کوته نظري رئيس جمهور آمريکا درباره روابط بين المللي را روشن ساخت و آمريکا را متحمل تحقيري دردناک کرد.»
    به نوشته اين روزنامه فرانسوي، رويدادهايي که پس از اقدام ترامپ در غرب آسيا و کل جهان آغاز شد يک قرباني اصلي به جاي گذاشت آن هم شکست جاه طلبي هاي دونالد ترامپ است. در واقع ترامپ هم مثل همه پيشينيان خود نشان داد که در مناقشه فلسطين و اسرائيل برگ برنده اي در دست ندارد و در مقابل ملت فلسطين بايد اعتراف به شکست کند.
    روزنامه «هافينگتن پست» نيز نوشت، راي 129 کشور در مجمع عمومي سازمان ملل به نفع فلسطين و در حمايت از قدس، ضربه مهلکي به کاخ سفيد وارد کرد و از هيبت رئيس جمهور آمريکا کاست و او را تبديل به فردي کرد که نمي توان به او اعتماد داشت و واشنگتن و تل آويو را در تنگنايي سخت قرار داد.
    به نوشته اين روزنامه پس از اين اقدام نه تنها ترامپ شکست خورد و تحقير شد بلکه حناي نتانياهو هم ديگر رنگي ندارد!
    بسياري از روزنامه هاي غربي اين اقدام را شکست آمريکا و رژيم صهيونيستي و متقابلا پيروزي براي ايران توصيف کردند، اين روزنامه ها نوشتند که اقدام ترامپ، مسلمانان را متحدتر و يکپارچه کرد و آنان را حول محور ايران متمرکزتر کرد. حتي روزنامه صهيونيستي هاآرتص از بيان اين واقعيت نتوانست خودداري کند و در گزارش مبسوطي نوشت: «راي کشورها عليه آمريکا در سازمان ملل کار اسرائيل را براي شوراندن جامعه بين الملل برعليه ايران دشوارتر کرد و بالعکس همه را علاقه مند و متمايل به ايران کرد.»
     اين روزنامه صهيونيستي افزود: «اين مسئله باعث شد که هرگونه پيشنهاد جديد آمريکا درباره ايران با مخالفت جامعه بين المللي روبه رو شود که اين امر براي اسرائيل بسيار خطرناک است و تلاش هاي قبلي تل آويو را به باد فنا خواهد داد»!
    به اذعان بسياري از رسانه هاي جهان، ايران در سطح سياست خارجي به توفيق هاي زيادي دست يافته است، مشارکت در تمام اقدامات ديپلماتيک براي پايان دادن به جنگ تروريستي عليه دولت سوريه، شکست عربستان در جنگ يمن، مبارزه با داعش در عراق و .... مجموعه اين موارد موجب شده که ايران تبديل به يک بازيگر مهم بين المللي و قدرت منطقه اي شود و در حل بسياري از بحران ها نقش مهم و موثري ايفا نمايد.
    تحقيري دردناک براي آمريکا / نگاهي به تصميمات نابخردانه شيطان بزرگ و مقاومت مردم فلسطين (بخش دوم)
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 5 (پياپي 905)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است